TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Impovararea oculta/ posedarea demonica la crestini Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Ai putea fi mai concis, pentru a putea fi citit?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/12/11 13:49

   
danielbustan
membru

Inregistat: 20/12/11
Pe scurt

Duhul Sfânt trăiește în cei credincioși (Romani 8:9-11; 1 Corinteni 3:16; 6:19).

mai mult

Ioan 14,
23 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi Cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el şi vom locui împreună cu el.
Deci insusi Isus si Dumnezeu este in credincios. Sunt multe alte exemple de dat.

Pavel zice ca, corpul nostru este Templul lui Dumnezeu, deci logic si simplu nu are putere nici un demon sa scoata Duhul Sfant din Templul lui Dumnezeu si sa intre el.

Este de necrezut ca Dumnezeu să îngăduie ca un copil al Lui, pe care l-a cumpărat cu Sângele Domnului Isus Cristos (1 Petru 1:18-19) și l-a făcut o făptură nouă (2 Corinteni 5:17), să fie posedat sau controlat de un demon.

Ispitit da dar nu demonizat controlat de un duh rau.


20/12/11 14:16

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu controlat in totalitate.
Cand un crestin minte, e controlat de Duhul Sfant?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/12/11 14:21

   
danielbustan
membru

Inregistat: 20/12/11
1. un crestin nu trebuie/poata sa minta, inseamna ca nu e crestin. Ma refer aici la un om nascut din nou, devenit copil de Dumnezeu, care l-a primit pe Isus ca Domn, Stapan si Mantuitor, nu la un "crestin" care merge la biserica 1 data pe saptamana.
2. Un om care minte nu este posedat, doar ispitit. Duhurile rele baga in cap oamenilor frica, teama, de boala, moarte etc. Frica ca nu vor putea gestiona anumite situatii in viata etc, dar asta nu inseamna ca ei poseda acei oameni.

"Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu; Doar acestia sunt copii lui Dumnezeu , restul sunt "copii ai maniei",
Cum ar putea un om botezat cu Duhul Sfant a lui Dumnezeu sa fie demonizat partial?? adica in el e si Duhul Sfant si demonul??? Nici nu are rost sa continuam discutia.
Oricum toti copii lui Dumnezeu sunt si vor fi ispititi de duhuri rele, vor mai pacatui, dar fara voia lor, altfel spus ptr ca sunt ispititi mereu, dar sunt iertati prin sangele si jertfa lui Isus. Doar el e sprijinul.

Minciuna e premeditata, esti constient cand minti, nu poti zica ca e fara voia ta.

Nu voi mai continua discutia, am spus parerea mea si atata, mai bine sa-L laudam si sa-i cantam LUI, decat sa ne contrazicem aici cu astfel de lucruri.

Un lucru este cert: Dumnezeu are grija de copii LUI, a si promis asta:
"Nicidecum n-am sa te las,cu nici un chip nu te voi parasi" Evrei 13:5
Crede cineva ca Dumnezeu incalca promisunile LUI?
Atentie, nu e vorba de toti "crestinii", doar de copii sai.


20/12/11 15:05

   
danielbustan
membru

Inregistat: 20/12/11
1 Ioan 5 Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzeşte, şi cel rău nu se atinge de el. (Satana si demonii lui nu se atinge de el)

2 Tes, Credincios este Domnul: El vă va întări şi vă va păzi de cel rău. (de Satana si de Demonii lui)

Isus se roaga in Ioan 17 Tatalui Sau "Nu Te rog să-i iei din lume, ci să-i păzeşti de cel rău."

Sunt si alte exemple, dar, fara suparare, unii care au raspuns la topic dau exemple din alte carti, alti autori, carti scrise de oameni, chiar indeamna pe altii sa citeasca acele carti. Totusi doar Biblia a fost scrisa de Dumnezeu. Aici gasiti toate raspunsurile. Amin


20/12/11 15:23

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Sa nu uitam ca exista un lucru care te poate "poseda" chiar daca esti crestin: firea pamanteasca. De prea multe ori aruncam in spatale diavolului toate porcariile pe care le facem uitand ca de cele mai multe ori noi suntem in spatele actiunilor noastre.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/12/11 15:37

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
danielbustan, scrie si de unde-ti copiezi anumite mesaje, altfel iti vor fi sterse.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/12/11 19:13

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

danielbustan a scris:

1 Ioan 5 Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzeşte, şi cel rău nu se atinge de el. (Satana si demonii lui nu se atinge de el)

2 Tes, Credincios este Domnul: El vă va întări şi vă va păzi de cel rău. (de Satana si de Demonii lui)

Isus se roaga in Ioan 17 Tatalui Sau "Nu Te rog să-i iei din lume, ci să-i păzeşti de cel rău."

Sunt si alte exemple, dar, fara suparare, unii care au raspuns la topic dau exemple din alte carti, alti autori, carti scrise de oameni, chiar indeamna pe altii sa citeasca acele carti. Totusi doar Biblia a fost scrisa de Dumnezeu. Aici gasiti toate raspunsurile. Amin

SCUZE CA SCRIU CU LITERE MARI . S-A BLOCAT CS.
DUPA CE AM CITIT MESAJELE TALE AM INCEPUT SA RAD.PROBABIL CA ATUNCI CAND AI SA TE IZBESTI DE REALITATEA DURA DIN BISERICI O SA-TI SCHIMBI PUTIN OPINIILE.
"CRESTINI" BOTEZATI(UNII SI CU DS) CARE SE ROAGA CU PUTERE, UNII PREDICA, ALTII STIU BINE CUVANTUL, DAR CARE ACASA UNII INJURA, ALTII SE LUPTA CU ISPITELE SEXUALE DIN EI(CUNOSC SI OAMENI CASATORITI CARE PATESC ASTA)SI EXEMPLELE POT CONTINUA DESTUL DE MULT:MINCIUNA, FURT, MASTURBARE, VIOLENTA... SUNT LUCRURI DE CARE M-AM IZBIT LA CRESTINI, DE CAND LUCREZ PENTRU DOMNUL.
ERA O VORBA :VIATA BATE FILMUL..
DIN NEFERICIRE, LA NOI , VIATA BATE BIBLIA. DE CE? NU STIU. SI EU MI-AS DORI SA-I VAD PE OAMENI MAI POCAITI, SI EU MI-AS DORI SA-I VAD PE OAMENI (LA CEI DIN BISERICI MA REFER) ELIBERATI DE TOATE PATIMILE SI POFTELE , DAR ASTA NU SE INTAMPLA INTOTDEAUNA.
CE ITI SPUN NU E REALITATEA DINTR-O BISERICA SAU ALTA E REALITATEA DIN MAI MULTE BISERICI DUPA CE INCEPI SI CUNOSTI LUCRURILE.
AM CUNOSCUT UN FRATE CARE PREDICA INTR-O BISERICA DINTR-UN ORAS MARE, ERA CUNOSCUT SI APRECIAT, ETC... SE DUCEA APOI ACASA SI SE MASTURBA .. NE-AM RUGAT PENTRU EL SA FIE ELIBERAT DE PATIMA ASTA..VORBEAM DE O REALITATEA DURA. CUNOSC SI MAI DURA DECAT ASTA DAR NU POT SCRIE PE FORUM.
ACUM CATEVA ZILE MA INTREBA CINEVA CE PARERE AM DEPRE HOMOSEXUALII BOTEZATI CU DS... TEOLOGUL DIN MINE A RABUFNIT SI A SPUS CA INTREBAREA ASTA E O BLASFEMIE, DAR CAUTAND MAI MULTE DEPRE SUBIECT AM GASIT DATE DEPRE PREDICATOR SI EVANGHELIST DE EXCEPTIE DIN CANADA CARE ERA ROBIT DE PATIMA ASTA.. EL CAND PREDICA, SE INTORCEAU OAMENII LA DUMNEZEU, DAR EL INSUSI NU ERA ELIBERAT DE PACAT. INTERESANT NU?
E O BATALIE PE CALEA ASTA , SI BATALIA ASTA NU SE CASTIGA CU UNA CU DOUA.
POT SA MAI POVESTESC UN CAZ PE CARE IL CUNOSC:
UN FRATE CARE S-A INTORS LA DOMNUL CU TOATA INIMA. A LASAT ORICE PACAT IN URMA. UN MONUMENT DE SFINTENIE. ISI PUNEA MAINILE PESTE BOLNAVI SI ERAU VINDECATI. NU GLUMESC!
FRATELE, NECASATORIT.. SE INDRAGOSTESTE..DE O SORA(BINE MACAR CA ERA SORA ). INAINTE SA O IA DE NEVASTA, II ISPITESTE SATANA SI PICA IN PACAT..SA VEZI ATUNCI OM SCHIMBAT? CREZI CA MAI ERA OMUL SFANT DE LA INCEPUT? AU INTRAT DRACUSORII IN EL SI NU-L MAI RECUNOSTEAI. DIN FERICIRE , ACUM SI-A REVENIT. DOMNUL L-A IERTAT, L-A CURATAT DIN NOU..ETC..DAR NU SE INTAMPLA INTOTDEUNA ASA.. SI NU NE MURDARIM DOAR DACA FACEM UN PACAT MARE, NE PUTEM MURDARI SI DACA FACEM CONSTANT UN PACAT MIC..
MA OPRESC AICI. DOMNUL SA TE BINECUVANTEZE SI SA-TI DESCHIDA OCHII. SA VEZI REALITATEA DIN BISERICI SI CALEA SA-I AJUTI PE FRATII TAI DACA ESTI CU ADEVARAT SFANT.AMIN

Ultima modificare de mikhael (04/02/12 10:57)


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

04/02/12 10:54

   
Valentina07
membru

Locatie: Rm. Vâlcea, Romania
Inregistat: 07/06/15
Am o neliniste in legatura cu urmatorul lucru: Inainte ca sa ma intorc la domnu' aveam o teama nemaipomenita de mitul " fantome". Acum dupa nasterea din nou am citit biblia si am scapat de foarte multe frici. Însa.. Acea fobie si-a lasat o amprenta vizibila si nu pot scapa de aceasta. Imi poate cineva spune o incurajare sau un gand din scriptura in legatura cu asta? Orice raspuns este bine primit!

07/06/15 22:31

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Bine ai venit pe acest forum Valentina07.
Sa ai pe acest forum o sedere binecuvantata; cu folos!
As dori sa te intreb ceva, ce are legatură cu ce scrii tu aici: de cat timp te-ai intors la credință?
Fobia asta nu-i un lucru marunt dar dcred că Domnul te poate scăpa.

Ultima modificare de Old (08/06/15 22:38)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/06/15 22:37

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Imi amintesc de multe zile ale copilariei mele, de zile cand imi era frica si ziua cand ramaneam singur in casa. Orice pocnet orice sunet ma facea sa tresar. Ma mira curajul bunicii care iesea in miezul noptii si nu se temea de nimic. Mai tarziu am inteles…

Intr-o zi i-am cerut Domnului sa intervina in viata mea si sa ma ajute in problemele care ma doborau sufleteste la un moment dat. Desi eram plin de indoieli ca voi fi auzit, am primit raspunsul Sau. De atunci nu-L mai scap si stiu ca nu sunt la voia intamplarii, ca niciodata nu voi fi incercat mai mult decat vrea El sa fiu. Tatal nu-si lasa fii prada celui rau. Daca-i mai incearca uneori, o face in masura puterilor, si intotdeauna exista un folos, un plan.

Uite si cateva versete Valentina:

Psalmii 37:5 Încredinţează-ţi soarta în mâna Domnului, încrede-te în El, şi El va lucra
Psalmii 55:22 Încredinţează-ţi soarta în mâna Domnului, şi El te va sprijini. El nu va lăsa niciodată să se clatine cel neprihănit.

Isaia 41:10,13
Nu* te teme, căci** Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’
…………………………………...
Căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, care te iau de mâna dreaptă şi-ţi zic: ‘Nu* te teme de nimic, Eu îţi vin în ajutor!


Citeste psalmii 91 si 121 in intregime Valentina. Increde-te si fa-L pe Dumnezeu Stanca vietii tale, singura nadejde care sa-ti calauzeasca pasii.

Ultima modificare de Oblio (09/06/15 08:46)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

09/06/15 08:41

   
Valentina07
membru

Locatie: Rm. Vâlcea, Romania
Inregistat: 07/06/15
Multumesc!

09/06/15 10:00

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net