TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Botezul Crestin Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

...
LE: Pentru emma_mada (legat de framantarile in ce priveste botezul din alt topic) recomand continuarea textului si in special versetul 21 din acelasi capitol.
(1Petru 3:21)

Cred ca e foarte bine ales versetul. Ema, la botez nu ai avut cugetul curat? Adica te-a condamnat constiinta ta ca de fapt nu vrei sa-l slujesti pe Dumnezeu si ca ai urmari interese ascunse?
Daca nu, daca ai avut cugetul curat, si banuiesc ca-l ai si acum cand te avertizeaza asupra greselilor, inseamna ca botezul e perfect valabil.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (25/03/11 15:19)

25/03/11 15:18

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

emma_mada a scris:

Botezul imi impovareaza si mai mult constiinta, pentru ca vad ca nu imi pot respecta angajamentul pe care l-am luat eu singura, acela de a-L sluji pe Dumnezeu toata viata.

Archangel a scris:

Si daca nu te-ai fi botezat ti-ar fi fost mai usor sa incalci angajamentul? Pentru ca din cat inteleg eu constiinta ta ar fi fost mai putin impovarata daca nu te-ai fi botezat.

Daca nu m-as fi botezat, nu as fi avut ce angajament sa respect, pentru ca nu as fi apucat sa il iau. Daca ii promit cuiva un lucru si nu ma tin de cuvant, consider ca este mai grav ca in cazul cand nu promit nimic si nici nu fac. Macar nu mai promit. Asta vreau sa spun.

OLD TRAIAN a scris:

Ema, la botez nu ai avut cugetul curat? Adica te-a condamnat constiinta ta ca de fapt nu vrei sa-l slujesti pe Dumnezeu si ca ai urmari interese ascunse?

Nicidecum, am luat hotararea asta cu tot sufletul, nu am avut interese ascunse, ci am dorit sincer sa Il urmez pe Dumnezeu. De ce m-am botezat? Am vazut de prea multe ori cat ma iubeste Dumnezeu si doream sa raspund dragostei Lui. Multe vreme m-am tot framantat, pur si simplu nu indrazneam sa fac pasul asta, pana intr-o noapte, cand am vorbit cu sora mea pe mess si ea mi-a explicat mai multe lucruri. Discutia cu ea m-a facut sa imi schimb dintr-o data gandirea si am hotarat sa ma botez. Asta s-a intamplat la o saptamana si jumatate dupa ce am vobit cu ea.

Problema este ca imediat, a doua zi dupa discutia avuta, a inceput sa imi fie teama ca nu voi reusi sa raman pe Cale si am fost destul de tulburata. Tin minte, era marti, duminica ce urma aveam botezul. Am venit la biserica si eram daramata. Am vorbit cu fratele pastor, i-am spus doar ca am niste ganduri care ma framanta, iar el mi-a spus ca astea vin de la Diavolul si ca se va ruga pentru mine.

Ce pacat! Poate ca daca as fi vorbit mai mult cu el, ar fi fost altceva si poate ca nu m-as fi avantat in asta! :(

(Sper ca nu v-am plictisit cu mesajul asta lung.)

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

25/03/11 19:03

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

emma_mada a scris:

Daca ii promit cuiva un lucru si nu ma tin de cuvant, consider ca este mai grav ca in cazul cand nu promit nimic si nici nu fac.
Daca nu reusesti sa faci inseamna ca esti normala, exact ca si mine :D

Vrei sa faci bine si te framanti pentru ca nu reusesti sau ai vrea sa nu faci nimic ?

25/03/11 19:18

emma_mada
membru

Scuze, nu inteleg la ce te referi cand intrebi daca as vrea sa nu fac nimic.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

25/03/11 19:20

daniel
membru

Sa renunti sa lupti pentru sfintenie.

Ultima modificare de daniel (25/03/11 20:01)

25/03/11 20:00

emma_mada
membru

In momentul de fata, a doua varianta, din pacate :(. Am ajuns la concluzia ca e bine sa renunt cel putin o perioada, pana imi voi reveni (daca imi voi reveni), pentru ca, oricum, nu are rost sa o tot iau de la capat. Din acest motiv vreau sa renunt.

25/03/11 20:12

daniel
membru

Inteleg ca vrei sa fii perfectionista si daca nu din prima macar din a doua sa biruiesti acelasi fel de ispita insa cel care e maestrul perfectiunii, Dumnezeu :) a lasat un cuvant si pentru tine ;) 

Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica, dar cei rai se prabusesc in nenorocire. (Prov.24:16)

ps: inainte de a lua o hotarare consulta Biblia si daca gasesti ca te indeamna Dumnezeu sa renunti renunta.

ps2: daca ma crezi pe cuvant, iti spun eu ca nu gasesti si de fapt Satan o renuntat candva si de atunci ne prosteste si pe noi sa renuntam pentru ceva "cica mai bun".

25/03/11 20:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

emma_mada a scris:

In momentul de fata, a doua varianta, din pacate :(. Am ajuns la concluzia ca e bine sa renunt cel putin o perioada, pana imi voi reveni (daca imi voi reveni), pentru ca, oricum, nu are rost sa o tot iau de la capat. Din acest motiv vreau sa renunt.

La ce sa renunti de fapt ?

Singura conditie a botezului tau a fost sa crezi. Cum ti s-a zis deja nu exista un anumit stadiu pe care trebuia sa-l fi atins inainte de botez. Iar botezul nu te face mai buna - nu te asteapta la cine stie ce super pozitiv dupa, pt ca nu e mereu asa. E ceva ce trebuie facut, dar nu-i da o atentie mai mare decat ar trebui si nu are de ce sa-ti para rau ca l-ai facut.

In Biblie nu cred ca scrie pe undeva ca cineva poate gresi... botezandu-se :).

25/03/11 20:59

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Am inteles ca vrea sa renunte la lupta pentru a fi in voia Domnului.

emma-mada,
Exista si posibilitatea asta, abandonarea. Dar nu abandonarea la discretia Diavolului care te vrea daramata intai, cum esti acum, iar apoi vrea sa te tarasca in mocirla lumii, ci sa te abandonezi in bratele Domnului.

Te rogi simplu: Doamne, vreau sa te slujesc, dar nu mai pot. Fa Tu ce vrei cu mine! Atunci El poate sa te ajute.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

25/03/11 22:59

emma_mada
membru

Nu prea cred, emanuel. Cred ca degeaba m-as ruga.

26/03/11 11:17

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
emma_mada,daca mergi cu atitudinae asta in rugaciune,si eu cred ca va fi degeaba,sincer...

ps:cu cateva saptamani in urma mi-a povestit un baiat ca a avut un vis in care se vedea departe de Dumnezeu,si cat a fost de ingrozit vazand ca nu are nimic si ca o sa ramana despartit de El pentru totdeauna,incat a zis ca n-a mai putut dormi toata noaptea,si a trezit toata casa :D[e mult de povestit :) ]. Ce vreau sa zic? Vreau sa zic ca oricand poti pleca din lumea asta,si...nu te alegi cu nimic,daca nu Il ai pe El. Eu te sfatuiesc sa lupti,sa nu renunti si cred ca vei fi invingatoare :)

Ultima modificare de dhannyella (26/03/11 11:35)

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

26/03/11 11:34

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

emma_mada a scris:

Daca nu m-as fi botezat, nu as fi avut ce angajament sa respect

Aici ai inteles gresit. Botezul nu este un angajament ci certifica faptul ca tu ai luat un angajament inainte de a infaptui botezul.

emma_mada a scris:

Am ajuns la concluzia ca e bine sa renunt cel putin o perioada

Ioan 6:
67 Atunci Isus a zis celor doisprezece: "Voi nu vreti sa va duceti?" 
68 "Doamne", I-a raspuns Simon Petru, "la cine sa ne ducem? Tu ai cuvintele vietii vesnice.

Si eu am simtit de multe ori ca poate ar trebui sa renunt dar atunci ce sa fac, pe ce cale sa o apuc. Nu exista decat o singura Cale pentru a fi implinit si fericit. Alternativa nu exista decat Diavolul. Si am decis sa nu renunt. Am decis sa ma incred in Dumnezeu, in promisiunile Lui. Stiu ca sunt pacatos, stiu ca gresesc dar astept ajutorul Lui, ma incred in El, in dragostea Lui, in iertarea Lui, in promisiunile Lui de izbavire de sub orice lant. El este Turnul meu de scapare, Locul meu de adapost. In cine sa ma incred? Cine ma va izbazi? Domnul este steagul biruintei mele.

Proverbele 24:16a   
Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica.

27/03/11 15:59

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Din Matei 28:19 si Fapte 19:5 reiese ca ambele variante sunt bune de luat in calcul, nu?

21/11/12 07:16

crestinDS
membru

Inregistat: 30/10/14
Salutari,
pentru aceia care vor sa studieze bazele biblice si logice, impreuna cu dovezile istorice ale botezului pruncilor, am gasit o carte foarte potrivita si cuprinzatoare (contine zece argumente solide si unsprezece obiectii cu raspunsurile lor). "Botezul pruncilor, biblic si rational", de Samuel Miller. Se poate citi in mod gratuit, se gaseste cu usurinta pe internet.

30/10/14 17:02

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la