TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Studiu biblic/Nelamuriri din Biblie Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 32 33 34 35
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Old a scris:


Ca una o poate sau nu urma pe ceralalta, asta-i alta treaba.
Alta şi totuşi despre acest aspect aţi punctat cumva atat tu cat şi Irlanda.

Sigur că cei doi termeni nu sunt sinonimi şi se definesc diferit. Dar aspectul cantitativ şi calitativ al aşteptărilor celui care cheamă comparat cu "ce", "cum" şi "cat" lucrează cel ce slujeşte  (aspectul vizat şi de mine)  pot să se plieze totuşi astfel încat să nu difere. Altfel spus, aşteptarea celui ce cheamă şi răspunsul celui ce slujeşte pot fi aceleaşi.

Deci răspunsul meu "poate să nu difere" nu lua în calcul ideea că Roxana, întreband despre chemare vs slujire, ar dori o definiţie a celor doi termeni ci voia o edificare care viza aspecte ale conţinutului lor.


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

09/05/13 10:57

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

Alta şi totuşi despre acest aspect aţi punctat cumva atat tu cat şi Irlanda.
Stiu ca si Irlanda a spus acelasi lucru, dar asta nu anuleaza ce am spus eu. :D :D :D

Deci răspunsul meu "poate să nu difere" nu lua în calcul ideea că Roxana, întreband despre chemare vs slujire, ar dori o definiţie a celor doi termeni ci voia o edificare care viza aspecte ale conţinutului lor.

Acuma, daca am lamurit-o sau mai tare am incurcat-o numai ea ne poate spune. :) ;)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/05/13 22:58

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Old a scris:

Stiu ca si Irlanda a spus acelasi lucru, dar asta nu anuleaza ce am spus eu. :D :D :D

Sigur ca nu anuleaza, completeaza. Chiar si ce am zis eu gandesc ca e o completare... sau nu?

Acuma, daca am lamurit-o sau mai tare am incurcat-o numai ea ne poate spune. :) ;)

Pai de ce sa se incurce? Toti trei am facut trimitere catre acelasi lucru: "ce" "cat" "cum" suntem chemati vs "ce" "cat" "cum" slujim. Aici putem sa intalnim diferente... sau nu. Pentru "nu" am dat exemplu pe Isus. Mai putem sa meditam la profeti unde intalnim chemari directe si slujiri pe masura chemarilor. Avem insa si un Iona sau un Balaam care pot fi cantariti cu privire la modul cum au inteles sa slujeasca.

Cat priveste ce este chemarea si ce este slujirea... chiar nu te contrazic. Clar ca sunt lucruri diferite. :)

  Eu ma intreb daca intrebarea nu a fost pusa (mai mult) retoric cu gandul sa verifice ea daca ne incurcam noi... :D :D :D
(aici chiar ca numai ea poate sa ne spuna) :):);)

Ultima modificare de Oblio (10/05/13 19:39)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

10/05/13 19:32

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
:D vroiam doar sa vad daca stiti ce aveti de facut baieti :D

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


10/05/13 21:58

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

giany a scris:

cautam un subiect unde scrisesem ceva de blestem si imi raspunsese oblio parca era legat de blesteme ca daca atunci cand da de ele in BIBLIE le ocoleste si am dat de sub asta. si daca tot am dat am zis ca sa scriu aici ... nu mai caut ca nu stiu pe unde e ... deci ce parere ai despre smochinul blestemat ...

nu e problema ... poti sa iti spui si tu parerea old sau altcineva ...

Cred ca e mai potrivit sa raspund aici...

Blestemul este invocarea pedepsei divine asupra cuiva. De regula pretentia vine din indemn de indreptatire si e insotita de mult naduf in inima. Personal cred ca blestemele "forteaza" cumva mana lui Dumnezeu.

   Sper ca esti de acord, persoana ce blesteama se erijeaza ea insasi in judecator atunci cand invoca urgie sau orice alta pedeapsa menita sa-i "aduca indreptatire" (de fapt e o razbunare). Facand asta fara a cunoaste toate dedesubturile, toate influentele/mediile in care a crescut si cum s-a educat cel condamnat, toate motivele si justificarile sau circumstantele ascunse in inima lui... si fara a nutri dragostea si intelegerea (Duhul Sfant) care e dispus Dumnezeu sa le investeasca in judecarea lui si a ta... il determini astfel pe Dumnezeu sa te cantareasca si sa-ti intoarca dupa aceleasi criterii. De aceea omului ii este recomandat a nu judeca pentru ca sa nu fie judecat, sa ierte ca sa poata fi la randul lui iertat.

Daca se stie cineva suficient de drept cat sa judece si sa stea drept cand el insusi va fi judecat atunci sa judece, dar nu ca pentru sine ci ca pentru Dumnezeu.

Stim ca tot omul e sub pacat si in consecinta nimeni nu e indreptatit De aceea nu-i este recomandata o astfel de atitudine (afara daca nu judeca intr-un tribunal... si acolo ar trebui sa o faca pana la urma tot pentru aproapele si pentru Domnul, nu pentru sine).

Dar avem pe Unul, Cel trimis sa ne fie Imparat, El este fara pacat si indreptatit sa judece. Afara de neprihanirea care este in El si care Il indreptateste la judecata...  sa credem si ca doar El are putere sa ia viata si tot El o poate si da inapoi, sa credem ca prin El au fost facute toate, deci si smochinul ii datoreaza existenta. El poate judeca, blestema, razbuna, precum si cei pe care-I va alege si sfinti El, caci... "toată judecata a dat-o Fiului", si el o va imparti cu sfintii Sai. Pana atunci insa, doar El este Cuvântul lui Dumnezeu care...
"...este viu şi lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăişuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul şi duhul, încheieturile şi măduva, judecă simţirile şi gândurile inimii.
Nicio făptură nu este ascunsă de El, ci totul este gol şi descoperit înaintea ochilor Aceluia..."
(Evrei 4:12,13)

In plus, daca...
Isus ne-a poruncit să propovăduim norodului şi să mărturisim că El a fost rânduit de Dumnezeu Judecătorul celor vii şi al celor morţi. (Fapte 10:42)
...sa aratam ca credem asta urmand indemnul lui Pavel din Romani 12:14...  "Binecuvântaţi pe cei ce vă prigonesc: binecuvântaţi, şi nu blestemaţi."
Iar daca cineva a blestemat, sa ierte si sa dezlege, sa se pocaiasca si sa se roage pentru iertarea sa si a aceluia.

Ultima modificare de Oblio (08/06/14 21:53)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

08/06/14 21:18

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
o sa ii prigonesc si eu ... ca sa ma binecuvanteze ei pe mine ... :) ...

l.e. sunt curios ce sfaturi primesc  ... =))

Ultima modificare de giany (15/06/14 02:52)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

15/06/14 02:07

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Cu sau fara binecuvantarea lor tot ai nevoie de marturia Cuiva, a Aceluia care vede in cugetul tau si stie inima ta :)

_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

15/06/14 09:00

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
nu am inteles ... sa ii prigonesc sau nu ? :) (dar fetele nu zic nimic? un sfat de la o fata cred ca ar fi bun. )

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

15/06/14 12:01

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Eu zic să încerci invers: binecuvântează-i și vezi ce se întâmplă.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

19/06/14 18:53

   
Pagini: 1 ... 32 33 34 35    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net