TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Ioab Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Daca controversatul Ioab a "scris istorie", a fost doar pentru ca David i-a permis acest lucru.

De ce spun controversat? Pentru ca a ucis in vreme de pace, dar a ucis mai multi in vreme de razboi, pentru ca a fost complicele imparatului la uciderea lui Urie Hetitul, dar i-a dat lui David si cateva sfaturi intelepte in vreme de criza.

Cine era Ioab?

Numele sau inseamna "Dumnezeu este Tatal".

In 2 Samuel 2:18, gasim ca el este nepotul lui David, fiul Teruiei, frate cu Abisai si Asael.

Pe tot timpul domniei lui David a fost comandantul armatei acestuia. Adica cam 40 de ani...iar daca a ocupat aceasta functie nu a fost datorita relatiei de rudenie pe care o avea cu imparatul, ci datorita calitatilor sale: viteaz, bun strateg in lupta, inteligent. In plus, s-a dovedit foarte loial imparatului...aici am o usoara nedumerire: era loial pentru dorea sa-si pastreze functia privilegiata sau pentru ca stia ca David era imparatul ales de Dumnezeu?! este la fel de adevarat ca David era o persoana indragita de supusii sai ...

Calitatile lui Ioab au fost valorizate de imparatul David, atat de mult incat, la un moment dat incepe sa-si faca un obicei din a-l trimite singur la lupta, iar in timp ce Ioab conducea spre victorii armata lui Israel, David isi sporea numarul sotiilor...

Unul dintre lucrurile pe care David i le-a reprosat lui Ioab, a fost uciderea in timp de pace a lui Abner. Cine era Abner? capetenia ostirii lui Israel, pe vremea cand acesta nu era inca sub domnia lui David...Abner, este adevarat, a avut o contributie importanta in unirea lui Israel si a lui Iuda, sub autoritatea lui David, dar motivatia lui imi pare mai degraba persoala decat una altruista...Intr-un fel judecata lui David mi se pare nedreapta, fata de Ioab...Abner ii omorase fratele(pe Asael), e drept, in legitima aparare, iar daca Asael a dorit sa-l omoare pe Abner a fost din ravna prea mare pentru David...

E la fel de adevarat ca legea lui Moise nu incuraja astfel de vendete...Poate de aici atitudinea dezaprobatoare a lui David?!

(va urma)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/06/09 11:19

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Abner nu este singurul omorat de Ioab, fara sa fie pe campul de lupta.
Lui ii urmeaza Absalom si Amasa.
Nu putem insa spune ca nu a avut motive. Absalom, insa avea si el destule la activ: isi omoara fratele, atrage poporul din Israel de partea lui prin inselatorie, intra la tiitoarele tatalui sau, il alunga pe David si il umileste. Ioab il omoara cu sange rece pe Absalom, macar ca imparatul daduse alta porunca...Exces de zel?!Doar el fusese cel care mediase impacarea dintre
tata si fiu...

Uciderea lui Absalom, il lasa pe David parca fara putere...Totusi asculta de Ioab, cand acesta il ameninta ca il va parasi, si se arata poporului. 2 Sam 19:8. In sinea lui, insa David pregateste schimbari:il vrea pe Amasa in locul lui Ioab...Probabil lucrul acesta ajunge la urechile lui Ioab, si il omoara miseleste, macar ca Amasa era varul sau...

Iar decizia lui David nu o inteleg...de ce sa il inlocuiasca tocmai cu Amasa? Mai intai cu Abner, acum cu Amasa. Ambii fusesera  capetenii, da cu experienta, dar pe partea cealalta a baricadei.

Ioab a fost fara indoiala un om care nu stia ce este mila. Aproape ca imi pare o "masina de ucis", dar totusi loialitatea lui fata de David mi se pare de apreciat.

Cam atat cu bilele negre.

Bila alba, i-o ofer lui Ioab, pentru modul in care reactioneaza la numaratoarea poporului:

2 Samuel 24:1 Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel; şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: "Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda".
2 Samuel 24:2 Şi împăratul a zis lui Ioab, căpetenia oştirii, care se afla lângă el: "Străbate toate seminţiile lui Israel, de la Dan până la Beer-Şeba; să se facă numărătoarea poporului, şi să ştiu la cât se ridică numărul lor."
2 Samuel 24:3 Ioab a zis împăratului: "Domnul, Dumnezeul tău, să facă poporul de o sută de ori mai mare, şi împăratul, domnul meu, să vadă cu ochii lui lucrul acesta! Dar pentru ce vrea împăratul, domnul meu, să facă lucrul acesta?"


Sfarsitul lui Ioab, este unul deosebit de brutal, desi nu cred ca viata lui fusese prea scurta...

Concluzie personala: Ioab l-a slujit pe David, dar nu dupa metodele sale. Sa luam seama si sa nu ne amagim nici noi ca il slujim pe Domnul, dar, in fond, sa fim departe de ceea ce isi El doreste de la noi.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/06/09 19:50

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Chiar ma gandeam la Ioab zilele astea.

In general stia mai multe decat spunea.
Pai Ioab a conspirat la uciderea lui Urie Hititul. stia ca este porunca lui David.
Ioab stia ca David nu va privi cu ochi buni uciderea lui Absalom, dar nu l-a crutat. Cand Ahimaat vrea sa-i duca lui david vestea mortii lui absalom, ioab ii spune: nu te duce. Nu este o solie care iti va folosi! De unde stim ca  a zis bine? Cand se apropie de zid si se da de stire lui David ca este Ahimaat, David zice: daca este el inseamna ca aduce vesti bune.(el nu aducea vesti bune)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

23/11/13 22:58

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net