TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Sanatate/Alimentatie "inteligenta" ? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ideea este ca daca combini glucidele cu lipidele, lipidele consumate se ...depun. De ce ? Pt ca glucidele duc la cresterea nivelului de insulina in sange, ceea ce inhiba sinteza/prelucrarea grasimilor - drept urmare aceastea trec in depozite.

Nu toate legumele intra in categoria glucidelor. Cartofii si cerealele intra, de ex.

Carnea e indicat a fi consumata cu legume si zarzavaturi, nu cu paste, paine, cartofi, orez .

Laptele e alta poveste. Contine in principiu proteine si lipide. Niciun animal nu consuma in mod normal lapte la maturitate. Intrebarea era de ce ? Se pune mare pret pe calciul pe care-l contine, insa calciul din lapte nu este la fel de bine asimilat de organism ca cel din iaurt, de ex. In plus, pt a prelucra proteinele din lapte, organismul are nevoie de calciu si multa apa. Ii dai deci lapte cu calciu, si calciul ala poate nici nu-i ajunge sa prelucreze proteinele din laptele respectiv.

Glucidele dau cea mai buna energie pt organism, de aceea sunt "periculoase", pt ca sunt prelucrate usor si in dauna proteinelor si lipidelor.

Inteligent ar fi cam asa :

- mic dejun (si) cu glucide
- pranz cu glucide in cantitate moderata
- cina fara glucide, si pana-n ora 18.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

04/02/13 18:21

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08
Rain.....bafta eu te sustin

Sotul meu a fost vegetarean 7 ani....inainte sa fim priteni s-a lasat de meserie si acum am cam dat in extrema cealalta.....

Cumnata mea e vegetareana de cand s-a lasat sotul meu, iar bunica lor e vegetareana de cand se stie si are 80 de ani acum

Eu sustin mancatul sanatos.....mancare facuta in casa si cu ingrediente cat mai sanatoase.
Fara prajeli, fara grasimi fara prea multe dulciri

Anul asta am planui sa imi fac gradina....am putin loc.....al meu rade pe seama mea...ii voi demonstra ca POT :))


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

04/02/13 22:39

   
FemeiaCrestina
membru

Locatie: Cluj Napoca
Inregistat: 21/07/13

adriana a scris:



Ferice de cunostintele mele care dau copilului mezeluri la un an, iaurturi cu fructe din comert, etc. au copii sanatosi, unele mai imi dau si lectii si nu stiu ce insemana complexele de vinovatie ca n-ar fi mame bune!


Nu te grabi cu felicitarile. Rezultatul o sa se vada mai tarziu. Sunt oameni care se lauda ca pana la 80 de ani nu au luat o pastila, nu au fost in spital, nu i-a durut nimic. Sunt altii care sufera nonstop ba de una, ba de alta si in mare parte datorita alimentatiei necorespunzatoare.
Cunosc si eu o mamica ce spala lingurita de plastic a copilului de 1 an cu Cif si este foarte relaxata. asta nu inseamna ca este si bine...
e greu sa te impotrivesti raului, e greu sa o tii pe-a drepta cand in jur majoritatea calca stramb si par fericiti si relaxati, dar daca vrei sa ai un copilas sanatos, cred ca atentia de acum iti va fi rasplatita.
Succes! :)


04/08/13 11:55

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Oarecum adevarat ce spui...
Unele din cunostintele mele care au dat produse din comert(mezeluri, prajiturele, iaurt cu fructe) mult prea devreme copiilor, adica pana la implinirea varstei de 1 an, au avut probleme cu alergiile.

Eu i'am introdus abia dupa 2 ani iaurt cu fructe si altele(nu mezeluri, din fericire nici nu i plac) si a fost ok, cel putin cu alergiile.E destul de important sa citesti mereu eticheta produselor.


RainSong a scris:

[...]am baut lapte si mi-a fost atat de rau ca am zis ca nu mai beau in veci.

Exista diferite retete de lapte vegetal:soia, orez,susan, alune de padure,migdale,quinoua, cocos, mei, hrisca, canepa,in, etc.

Sunt atat retete de lapte vegetal dulce, cat si de lapte sarat.

In varianta comerciala sunt destul de scumpe, dar facute in casa sunt mai accesibile.Adica unele...in special cele facute din cereale. Cel putin asta e parerea mea.

Oricum cand ai probleme de sanatate nu ai prea multe alternative.

Ultima modificare de adriana (04/08/13 21:27)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

04/08/13 21:19

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net