TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Coasta lui Adam.Femeia Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
"Apoi Dumnezeu a zis: Sa facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră;
el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi
peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
"Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu;
parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut." Geneza 1:26-27
"Domnul Dumnezeu a zis: Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el."Geneza 2:18
"Şi omul a pus nume tuturor vitelor, păsărilor cerului şi tuturor fiarelor câmpului; dar, pentru om,
nu s-a găsit nici un ajutor, care să i se potrivească."
"Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste om, şi omul a adormit;
Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei."
"Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om."
"Şi omul a zis: Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea!
Ea se va numi, femeie, pentru că a fost luată din om."Geneza 2:20-23

Ce este femeia? Sau cine este femeia?

De ce a fost facuta, cand, cum,care este rolul femeii in societate,a fetitelor, a tinerelor domnisoare, a sotiilor, a femeilor in viata de familie, in viata unui barbat, in viata unui copil.Este importanta aceasta fiinta?Este femeia un "stimulent", o putere? Cum ar trebui sa fie femeia(fata) crestina?Ce ar trebui sa faca cu viata ei, in viata ei, pentru cei din jur, in societate, care ar trebui sa fie comportamentul ei fata de parinti,de barbat, fata de copii, fata de sef, colegi, subalterni?Ce credeti voi barbatii despre cum ar trebui sa fie femeia, despre realizarile ei,despre studii, calitati,caracter,comportament, despre emanciparea feminina, despre femeia secolului 21?Cum ar trebuie sa fie relatia ei cu Domnul?Ce ar trebui sa faca pentru El?

As vreasa dezbatem imaginea femeii de la radacini pana in prezent.Imaginea femeii are o istorie lunga. Fiecare secol si, uneori, chiar fiecare deceniu lanseaza tiparul unei femei, tipar ce se incadreaza in mersul timpului.
http://www.revistata.ro/reviste/05/pagina_25.php

Ultima modificare de Roxana (09/03/11 15:56)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 15:39

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Nu ţi-a ajuns conflictul cu "femeia", mai deschizi şi un subiect nou, nu ?:) (joke)
Cred că noi, femeile (nu sunt măritată, dar mă dau şi eu mare)avem tendinţa să ne supraapreciem, de aceea şi atâtea întrebări şi dileme pe baza rolului nostru în societate, în familie etc. De ce nu "Bărbatul" ?
Sau ei se întrec în muşchi şi noi în cuvinte? :)
[Cred că vorbesc aiurea, aşa se întâmplă când dorm la amiază]

Şi totuşi , să revin la lucruri mai serioase. Părerea mea subiectivă, la întrebările tale Roxana:


Roxana a scris:

De ce a fost facuta,cand,cum

În referinţele biblice de mai sus, găsim răspunsul.
Deşi era înconjurat de minunile creaţiei divine, omul se simţea singur.
Femeia devine astfel un ajutor potrivit, un substituent pt singurătate.(pt că nu existau maşini si internet, astăzi din păcate bărbaţii îşi ancorează  timpul liber în activităţi de genul în loc să ofere mai multă atenţie femeilor... unii! :) )
Femeia este singura modalitate de împlinire a bărbatului.


Roxana a scris:

,care este rolul femeii in societate... a femeilor in viata de familie,

În societate, rolul femeii a crescut proporţional cu trecerea timpului, prejudecăţile s-au mai învechit, şi bărbaţii au început să atribuie femeii şi alte calităţi decât cea de casnică.
Asta pt că EA, FEMEIA, a fost şi este ambiţioasă să demonstreze că POATE.
Mda.. poate , dar rolul ei în familie este de neînlocuit.
Calitatea de mamă, impune mult respect şi apreciere, nu doar pt sacrificiile fizice ale naşterii, dar şi pt timpul şi dedicarea în creşterea copiilor.


Roxana a scris:

Cum ar trebui sa fie femeia(fata) crestina?

Când vorbim de creştini avem anumite puncte de atins fără să facem deosebirea: bărbat/femeie.
Un creştin este un om născut din nou, separat de lume dar nu izolat, o lumină care nu rămâne ascunsă, sarea pământului, o epistolă vie, o făptură nouă în Isus.
În plus faţă de aceste aspecte, dpdv biblic, putem să luăm anumite sfaturi: supunerea femeii în dragoste faţă de bărbat, evlavia, calitatea de a zidi un cămin (femeia înţeleaptă din proverbe) etc.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

09/03/11 16:45

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Mihaella, nu este un subiect doar pentru femeile casatorite ;) deci astept si pareri sau raspunsuri la intrebari si de la domnisoare.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 16:51

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Roxana a scris:

As vreasa dezbatem imaginea femeii de la radacini pana in prezent...

De ce te opresti la prezent? Poate ar trebui sa privim si la maine; si la viitorul etern.

Imi place cum suna: coasta lui Adam. :D :D
Sper ca nu te-ai gandit la ideea ca femeia ii este barbatului spin in coasta. :D :D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/03/11 17:09)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/03/11 17:09

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

OLD TRAIAN a scris:


De ce te opresti la prezent? Poate ar trebui sa privim si la maine; si la viitorul etern.

Pai astept parerea ta referitoare la viitorul persoanelor de sex feminin ;)

OLD TRAIAN a scris:

Sper ca nu te-ai gandit la ideea ca femeia ii este barbatului spin in coasta. :D :D

Nu, m-am referit la faptul ca din ceva atat de mic precum coasta, a facut un lucru atat de maret precum femeia :) :D

mihaella a scris:


Femeia este singura modalitate de împlinire a bărbatului.

Foarte frumos si adevarat spus :)
Deci :D, femeia este puterea barbatului?

Ultima modificare de Roxana (09/03/11 17:23)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 17:17

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Roxana a scris:

Deci :D, femeia este puterea barbatului?
Eu as zice ca femeia este slava barbatului, nu puterea. ;)

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/03/11 17:33

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Nenea Old te rog sa detaliezi.Poate imi explici si de ce a fost prima care a cazut in pacat si de ce a tras si barbatul dupa ea.

Mireasa lui Adam, a fost facuta din coasta lui.Sa intelegem ca aici avem o prima intruchipare a Bisericii, Mireasa lui Hristos, care s-a nascut din "sangele si apa " ce au iesit din trupul Sau in vreme ce El "dormea" pe cruce?

Inca o chestiune despre care as vrea sa discutam "samanta femeii", mama tuturor celor vii.

Ultima modificare de Roxana (10/03/11 12:07)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 18:55

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
x

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


10/03/11 12:07

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Pai facuta din coasta e bine asa. Cat ar fi vorbit daca o facea din limba lui Adam? :D

Coasta e aproape de inima, asa ca a facut-o din coasta ca sa fie iubita. ;)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

20/03/11 16:15

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

emanuel a scris:

Pai facuta din coasta e bine asa. Cat ar fi vorbit daca o facea din limba lui Adam? :D

Pai sunt si femei/fete care vorbesc foarte mult :)

emanuel a scris:

Coasta e aproape de inima, asa ca a facut-o din coasta ca sa fie iubita. ;)

La care coasta faci referire, de pe partea stanga cu inima sau de pe partea dreapta ?:D


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


24/03/11 14:40

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Cred ca de pe dreapta a fost luata. Sa nu zici ca spun ca numa cei ce au inima in partea dreapta trebuie sa iubeasca. :D

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/03/11 14:49

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Termenul ebraic „ţela” este folosit pentru coasta omului (Gen. 2:21 ş. urm.) sau pentru coasta unui deal (2 Sam. 16:13); apare în alte locuri şi ca termen arhitectural. Poate insemna "latura", "flanc" sau "parte", de pildă, la chivotului legământului (Ex. 25:12, 14). Uneori este folosit pentru a descrie un loc într-o clădire (Ex. 26:35). Poate însemna şi o încăpere aflată pe latura unei clădiri (Cornilescu: „odăi lăturalnice”). Existau trei niveluri cu astfel de clădiri în jurul templului (1 Împ. 6:5, Ezechiel 41:6). Uneori poate face referire la lambriul (de lemn) care acoperea pereţii (1 Împ. 6:15) ori la o grinda (stalp) (1 Împ. 7:3). Corespondentul grecesc din Septuaginta este πλευρά, pleura (de unde şi românescul „pleură”). Termenul poate fi folosit pentru a denumi coasta anatomică. Uneori pentru "latura" (a unei armate). Prin extensie, a ajuns să fie folosit pentru a denumi pagina unei cărţi.
In Vechiul Testament termenul este folosit de peste douazeci de ori(Septuaginta)
 
Personal accept mai degraba sensul de "parte" (sau "coasta" dar la figurat)

Ultima modificare de Oblio (25/08/11 21:17)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

25/08/11 21:11

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

...
 
Personal accept mai degraba sensul de "parte" (sau "coasta" dar la figurat)


Adica cum ar veni asta? Nu am mai auzit acesta varianta.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

14/10/12 00:39

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
:D... Aşa e, m-am exprimat cam ciudat.
La timpul cand am scris despre variantele folosirii acestui termen în biblie înclinam către varianta "a luat o parte" din Adam (cu sensul de a fi recoltat material genetic, nu neapărat o coasta, expresie care trebuia adaptată a fi pe înţelesul tuturor generaţiilor)

Interesant este că, mai nou, am fost surprins întamplător de o informaţie oferită de cineva pe un site cum că, coasta (sau o anume pereche dintre ele, nu mai reţin bine) ar fi singurul os din organism care se poate regenera (creşte la loc) dacă recoltarea  se face de către chirurg cu atenţie păstrand integritatea periostului (pielita bogat vascularizată în care este îmbrăcată coasta).  Tipul susţinea că suferise un accident auto şi avand nevoie la reconstrucţia feţei de grefă osoasă i se recoltase de mai multe ori os din aceiaşi coastă.  :)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

15/10/12 09:15

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net