TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Sanatate/Leacuri babesti Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
deci acu 3 zile am baut o cafea tare pe la 11 si apoi inca una pe la 14 ca aveam ora de pian si apoi ma astepta invatatu pe un test si pt o teza.si nu o avut niciun efect!mai bine imi pasram banii ca tot aia o fost.si ieri, am invatat pentru teza dar am stat 2 ore cu caitul in mana si nu a intrat nimic in capul meu asa de neconcentrata eram si mi se inchideau ochii
si pana la vacanta mai esteee :(


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

15/05/08 13:31

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
se intampla sa mai ai si toane din astea nasoale, in care nu iti intra nik in cap cand inveti... crede-ma... eu am avut o perioada din asata care credeam ca nu se mai termina :))

_______________________________________
A passion lifestyle.

15/05/08 16:06

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05

RainSong a scris:

incerc maine ultimul leac al Larisei :)

Nu stiti ceva pentru insomnii ,vreun ceai ?Ca mama nu ma lasa sa iau somnifere si nici nu am chef de nopti albe .



Poti sa incerci sa bei lapte cald cu o lingurita de miere inainte de a merge la culcare si sa nu stai la computer sau la TV inainte de a merge la culcare. Mai bine pune mana pe o carte si diminueaza lumina in camera in care stai si asa vei adormi mai usor

Un alt sfat ar fi sa bei niste ceai de mac, dar vezi ca daca bei mai mult nu-ti face bine.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/05/08 19:45

Site web  
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

Sarah a scris:

Ce faceti cand va ardeti,ma refer la arsuri usoare?
Am avut pe-aici ceva Panthenol,dar azi...nici urma de el...asa ca suport consecintele neglijentei sau neindemanarii ;)


Uleiul de catina, recomandat in tratarea arsurilor
 
Fitoterapeutul Eugen Giurgiu apreciaza ca uleiul de catina alba face parte din categoria preparatelor terapeutice considerate panacee. Renumitul ulei de catina alba este un puternic antiseptic si cicatrizant.

El este recomandat in tratarea arsurilor, excoriatiilor, iritatiilor provocate de expunerea la soare.

De asemenea, rezultate foarte bune s-au remarcat prin administrarea uleiului de catina alba in infectiile cronice ale cailor respiratorii superioare, fistule duodenale, in boala ulceroasa si tot felul de fisuri ale tegumentului.

Preparare in casa

Acest ulei se poate prepara din fructe bine coapte din care extragem sucul. Restul (coaja si semintele) se usuca si se macina cu rasnita de cafea. Apoi, 200 de grame de masa maruntita se adauga in 200 ml ulei de masline. Preparatul se pune la macerat, la temperatura camerei, timp de 21 de zile. Avem grija sa agitam zilnic vasul.

Dupa trei saptamani, uleiul care s-a adunat deasupra vasului il transferam intr-o sticla pe care o astupam cu un dop pe care-l ceruim.

Dupa separarea uleiului, ceea ce ramane se foloseste pentru prepararea unui ceai polivitaminic. Acesta este un remediu excelent mai ales pentru convalescenti si pentru anemici. Sticlutele cu acest unguent se pastreaza intr-un loc racoros si intunecos.


Ulei de catina de la Hofigal

Cel mai bun ulei din catina din lume se face in Romania si este produs de firma Hofigal. Dupa cum stiti, catina este o planta cu niste proprietati de aur. Uleiul de catina contine enorm de multe vitamine si minerale. Personal iau ulei de catina de vreo 3 ani si ma simt excelent. Proprietatile uleiului de catina sunt urmatoarele:

- tonifiant general, antianemic, vitaminizant;
- imunomodulator;
- are actiune sinergica cu interferonul si in special contribuie la sinteza proteinelor - materie prima pentru interferoni;
- protector coronarian;
- antiaterosclerotic;
- incetineste procesul de imbatranire prin consumarea radicalilor liberi nedoriti;
- imbunatateste functia de detoxifiere a ficatului si asigura troficitatea celulei hepatice;
- prin continutul mare in beta-caroten, previne aparitia cancerului;
- in administrarea externa, este un bun cicatrizant, avand un remarcabil efect dermoregenerator, antiinflamator, nutritiv;
- este un excelent protector impotriva radiatiilor solare sau de alta natura.
- 7 grupe de flavonoide fiecare grupa continand 7 tipuri
- multiple vitamine: e, a, k, b2, b6, c. cantitatea de vitamina c este de 8 ori mai
mare decat in piersica, de 20 de ori mai mare decat in marul paduret, de 80 de ori mai mare decat in rosie, de 200 de ori mai mare decat in strugure. catina mai este denumita tezaurul de vitamina c sau regina vitaminei c.
- catina contine multiple minerale, microelemente, aminoacizi esentiali, 8 tipuri de caroten.
- contine substante anticanceroase: principii amare, arginina serotonina, sod care este de 4 ori mai mare decat la ginseng.
- substante volatile, substante antisaponificare, sistosterili
- contine carotonoizi.
- substantele active din uleiul catina sunt anticanceroase si antitumorale, inhiba dezvoltarea celulelor canceroase creste imunitatea, reduce efectele secundare cauzate de chimioterapie si trateaza cancerul gastric, pulmonar si rectal


Mi-am tratat niste arsuri(gr II si III) cu ulei de catina si ceaiuri de galbenele si de pelin acum cativa ani. Am tratat pe fiul meu cel mic acum 6 ani(ii iesise anemie f mare pe la 10 luni) cu ulei de catina si rezultatele au fost f bune.

Cunosc o persoana de 75 de ani(jurista la firma la care am lucrat) , care a luat cativa ani ulei de catina, si de cativa ani citeste fara ochelari(care inainte ii erau indispensabili)

Ultima modificare de maria_t (01/08/09 11:26)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

01/08/09 11:17

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Ulei de ricin si alifie de galbenele contra calcaielor crapate

Inainte de culcare, faci o baie cu apa calduta, timp de 5 minute.
Te stergi cu un prosop si ungi calcaiele cu ulei de ricin sau alifie de galbenele, dupa care iti pui sosete de lana umede, pe care le pastrezi pana dimineata.Peste nopate iti asezi picioarele pe o musuma.

Ceaiul de castan imiedica aparitia matretii

Pentru impiedicarea formarii de matreata, frectioneaza pielea capului cu infuzie de frunze de castan, obtinuta din 60 g planta la 1L apa.

Pt herpes:

marunteste cateva flori proaspete  de galbenele si aplica seva direct pe herpes, folosind un pansament steril.

Unguentul de galbenele : fierbi in tuci , 15 minute, 250 g untura alba proaspata si flori de galbenele, apoi lasi vasul la racoare. A doua zi incalzesti pasta, o strecori prin tifon si pui unguentul in cutii cu capac, pe care le pastrezi la frigider.

(retete adunate din Carticica Practic- Retete si Diete)


Baile de tarate au efect in tratarea reumatismului

Pt o baie ai nevoie de 1,4 kg la 5l apa. Fierbi amestecul timp de 30 minute, apoi strecori lichidul rezultat in apa calda din baie. Baia trebuie sa dureze cel putin 25 de minute

Uleiul de dafin este bun in durerile reumatice

Pui la macerat 30g frunze dafin intr-un litru de ulei de masline.Pastrezi recipientul la soare 10 zile, apoi filtrezi uleiul.
Cu uleiul obtinut iti ungi de mai multe ori pe zi locurile dureroase.

pentru osteoporoza

timp de 6 luni consuma de 3 ori /zi o bautura preparata din 1 lingurita de marar tocat marunt intr-un 1/2 pahar cu apa.Pentru mentinerea efectului consuma in continuare un pahar cu aceasta bautura pe zi.

Ultima modificare de maria_t (03/08/09 00:10)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

01/08/09 11:39

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Larisa a scris:

Pentru arsuri eu folosesc MIERE DE ALBINI.

Eu folosesc albus de ou. Mai ales de cand m-am apucat de gatit am folosit din plin.:x
Se unge locul de mai multe ori si astfel se impiedica formarea basicilor si a cicatricilor. E putin cam neplacut ca pielea se strange, dar rezultatul merita.

Ultima data am folosit tinctura de propolis si a fost ok, dar nu stiu daca merge si la arsuri mai mari. Oricum tinctura pateaza.

Ultima modificare de MRU (14/11/09 12:45)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/11/09 12:39

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net