TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Care e casatoria in fata lui Dumnezeu ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
Credeti ca e mai bine a se face programarea ambelor ceremonii in aceasi zi?

Ultima modificare de black-panther (17/12/08 22:33)


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

17/12/08 22:33

Site web  
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08

black-panther a scris:

Credeti ca e mai bine a se face programarea ambelor ceremonii in aceasi zi?

Eu nu vad vre-o problema in asta, pot fi amandoua in aceeias zi stiu multi care au facut asa si e ok.


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

17/12/08 22:42

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
Ba chiar cred ca ar fi indicat programarea in aceeasi zi :)

18/12/08 11:02

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

black-panther a scris:

cred ca ar trebui sa incercam sa raspundem la o intrebare si atunci lucrurile vor fi mai clare.
Care este momentul in care cei doi devin soti(cu dreptul deplin de a vietui impreuna)?
-la starea civila sau
-dupa serviciul religios al casatoriei

(plecati de la premisa ca intre cele doua ceremonii poate exista un interval de cateva ore pana la 10 zile.)


La slujbele de casatorie din biserica(acolo unde se face astfel de slujba), intrebarea parca seamana cu cea de la starea civila, cu o nuanta usor diferita: Din dragoste curata iei in casatorie...(la starea civila: de bunavoie... iei in casatorie?), deci si in biserica este la timpul prezent, nu te intreaba: din dragooste ai luat in casatorie?, deci...?

Veti spune asta face biserica, dar Dumnezeu nu specifica in mod lamurit... O fi, dar noi facem parte dintr-o comunitate, oricare ar fi ea, si atunci regulile comunitatii sunt regulile noastre. In plus la intrebare noi raspundem...Da ! (la intrebarea pusa, nu la intrebarea ce ni se potriveste), sau raspundem nu in cazul in care ne-am razgandit intre timp.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/12/08 13:05)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

18/12/08 13:03

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
Judecand rational deducem ca gruparea din care faci parte nu recunoaste ca incheiata o casatorie la care s-a consumat doar cununia civila si totusi... din cate cunosc eu, iti este solicitat certificatul de casatorie ca sa ti se oficieze "casatoria religioasa".

_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

21/12/08 12:53

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Acum poti sa chemi ofiterul de stare civila la biserica, sau in aer liber unde iti faci nunta si oficiza casatoria pe loc. Mi se pare o metoda buna daca vrei si cununia si nunta religioasa in acelasi timp. Impusti doi iepuri dintr-un foc si scapi de o cheltuiala.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

22/12/08 02:22

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

black-panther a scris:

Judecand rational deducem ca gruparea din care faci parte nu recunoaste ca incheiata o casatorie la care s-a consumat doar cununia civila si totusi... din cate cunosc eu, iti este solicitat certificatul de casatorie ca sa ti se oficieze "casatoria religioasa".


daca te iei dupa noi , apoi la noi (la ortodocsi) se poate orice. Judecand dupa voia lui Dumnezeu, atunci trebuie sa fii in asentiment cu gruparea din care faci parte(daca este o adunare a celor chemati, iar nu o adunatura). In cazul in care gruparea ta nu este biserica in sensul autentic al cuvantului, te sfatuiesc sa-ti schimbi gruparea; asta daca judecam rational .

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/12/08 12:17)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/12/08 12:16

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05

black-panther a scris:

Judecand rational deducem ca gruparea din care faci parte ...

M-am exprimat gresit. Nu "gruparea din care faci parte" ci gruparea la care faci referire cand zici de respectivele intrebari.

Din cate cunosc eu in Scripturi nu exista un model de oficiere a casatoriei. Cred totusi ca este necesar un act public care da legimtimitate unirii celor doi, iar conform poruncii de a fi supusi autoritatilor trebuie efectuata casatoria la ofiterul starii civile.

Cat despre binecuvantarea ce se rosteste/cere peste/pentru cei doi in cadrul ceremoniei religioase cred ca izvoraste din dorinta omului de a-L simti aproape pe Dumnezeu intr-un moment crucial din viata lui.

Consider ca inaintea Lui Dumnezeu cei doi sunt casatoriti din momentul in care aleg sa fie impreuna(si isi asuma alegerea asta pentru tot restul vietii), exprima reciproc si de buna voie alegerea unul celuilalt si apoi o fac publica.


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

23/12/08 09:58

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

black-panther a scris:

.

Consider ca inaintea Lui Dumnezeu cei doi sunt casatoriti din momentul in care aleg sa fie impreuna(si isi asuma alegerea asta pentru tot restul vietii)...


Nu am putea numi asta logodna?


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

01/08/09 00:36

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Trebuie să ştii că Isus te face complet, fii satisfacut şi apoi eşti pregătit pentru căsnicie. Cu alte cuvinte, în căsnicie vor fi momente în care trebuie să fii independent fără să îţi fie teamă. Femeile care îşi fac lumea să se învârtă în jurul soţului şi nu sunt independente în Cristos, sunt cele mai afectate.

10/08/09 14:32

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net