TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Implicarea lui Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9
R@hhy
membru

Inregistat: 21/02/11
Si cum ar fi bine sa astepti(in tacere, lasandu-L pe Dumnezeu sa isi face El lucrarea sau sa actionezi si tu)?

21/02/11 11:21

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
In tacere, dar nu chiar. :D
Adica, nu te culci pe-o ureche. Pe de o parte te concentrezi asupra ta si asupra caracterului tau, punand in valoare calitatile pe care Biblia le spune.
Apoi ii acorzi o atentie mai speciala celui care crezi ca-ti este sortit. :)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

21/02/11 11:38

R@hhy
membru

Multumesc.o sa tin cont de asta...este foarte greu sa astepti, dar cu ajutorul Domnului TOATE lucrurile sunt posibile...cel mai rau lucru este sa astepti degeaba si sa ramai cu "buza umflata" ,(cum spunea un pastor).

21/02/11 11:56

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Daca stii ca este persoana hotarata de Dumnezeu, nu o sa ramai, ci o sa se intample. Trebuie sa te asiguri de asta, pentru ca sa astepti si sa respingi alte posibile variante.
Ma ramai pe aici, si participa si la alte subiecte. Poate cu timpul o sa te putem ajuta mai mult, pe masura ce ne dam seama cum stau lucrurile.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

21/02/11 12:19

R@hhy
membru

Da, dar stii e posibil sa te inseli, adica sa crezi ca este voia lui Dumnezeu cand de fapt nu este, ci doar vezi asa vezi tu lucrurile.exista aceasta teama de a nu te insela. Pot spune ca sunt sigura ca este voia Domnului, pentru ca asa mi-a aratat. PS. Trebuie sa mergem inainte cu Dumnezeu, El trebuie implicat in tot ceea ce facem noi, dar ca sa Ii auzim vocea Lui trebuie sa avem o relatie stransa cu El si de a lasa in mana Lui toate lucrurile, sa lucreze El cum stie mai bine in vietile noastre.

Ultima modificare de R@hhy (22/02/11 21:15)

21/02/11 12:32

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Bine zici. E important cum ai fost invatata sa recunosti vocea/voia lui Dumnezeu.

21/02/11 12:59

R@hhy
membru

Da...nu ai cum sa-I auzi vocea Domnului, sa-i cunosti voia Lui daca tu stai departe de El...mai intai trebuie sa te apropi de El si El iti va face cunoscuta voia Sa...sunt multe voci in jurul nostru, de aceea trebuie sa fim atenti si sa luam aminte doar la vocea Domnului...

21/02/11 13:33

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

R@hhy a scris:

cel mai rau lucru este sa astepti degeaba si sa ramai cu "buza umflata" ,(cum spunea un pastor).

Nu vreau sa te dezamagesc dar cam asa se intampla de obicei. Tu ai vorbit cu baiatul ala si i-ai spus ce simti pentru el?

21/02/11 13:45

R@hhy
membru

Da stie...am fost si impreuna acum vreo 2 ani....l-am implicat pe Dumnezeu de la inceput, si El imi arata si imi spune ca asta e voia Lui...

Ultima modificare de R@hhy (23/02/11 07:16)

21/02/11 14:02

Old
Moderator

Pai, ori stii sigur voia lui Dumnezeu, ori aproape sigur. Cum e?

21/02/11 14:23

R@hhy
membru

Pai eu asta cred, dar imi este teama sa nu ma insel. Stii ca atunci cand iubesti pe cineva vezi altfel lucrurile si iti doresti atat de mult unele lucruri incat nu mai vezi ce e bine si ce e rau, ti se pare ca totul este ok... Eu am spus ca sunt sigura ca asta este voia Domnului pt ca de multe ori mi-a aratat...dar cand vad ca nu se intampla nimic si ca realitatea este altfel.....incep sa ma indoiesc un pic. Dar eu cred ca trebuie sa mai astept, poate nu este acum momentul potrivit...voi ce parere aveti?

21/02/11 14:36

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Pai...daca ne-ai putea spune ce varsta ai, poate ca ne-am face o parere.

21/02/11 14:40

R@hhy
membru

Am 19 ani...

21/02/11 14:43

Old
Moderator

R@hhy a scris:

Stii ca atunci cand iubesti pe cineva vezi altfel lucrurile si iti doresti atat de mult unele lucruri incat nu mai vezi ce e bine si ce e rau, ti se pare ca totul este ok...
Asat este adevarat. Intr-un fel vezi lucrurile daca esti detatsata de situatie si altfel se vezi cand esti implicata, mai ales ca-ti place de baiatul asta. (asa presupun)
Noi putem sa te ajutam, daca ne ajuti sa te ajutam.

Eu am spus ca sunt sigura ca asta este voia Domnului pt ca de multe ori mi-a aratat...

Sunt prea indiscret daca te intreb in ce mod, concret? Cum ti-ai dat seama ca ar fi voia Domnului?

PS. Discutia cu noi ar putea fi ca un dus rece, dar iti e benefica. :)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (21/02/11 15:13)

21/02/11 15:06

R@hhy
membru

Pai...nu stiu cum sa spun...sunt mai multe

Ultima modificare de R@hhy (22/02/11 21:18)

21/02/11 15:25

Old
Moderator

Da am prins ideea. Sper sa nu-mi fie considerata blasfemie, dar eu cred ca astea pot fi semne reale la fel de bine cat pot fi semne inselatoare. Asa ca aceste semne, ca sa fie luate de bune trebuie sustinute de multe altele; in ele insele n-au suficienta greutate ca sa-ti spun sa astepti. Daca te-ai baza doar pe acestea poti avea surpriza sa fii tot domnisoara si cand inversezi ordinea cifrelor din varsta ta.

21/02/11 15:53

R@hhy
membru

Da stiu, tocmai de aceea am spus ca imi este teama sa nu ma insel...nu stiu ce sa fac,  astept ca Domnul sa-mi vorbeasca mai clar...oricum daca e sa fie voia Lui, Il va conduce si pe el spre mine

21/02/11 16:00

R@hhy
membru

Dar tu ce zici, ce semne ar trebui sa primesc ca sa stiu exact ca e voia lui Dumnezeu? Ce semne trebuiesc luate de bune?

21/02/11 16:03

Old
Moderator

Daca ai scris ceva si vrei sa mai adaugi, in dreapta jos a mesajului in cauza ai buton modificati, ca sa nu postezi consecutiv. :)

Sunt multe posibile semne, nu-i un tipar.
O sa vezi mai multe pareri ca sa tragi singura concluzia.
Un lucru este cert, Dumnezeu se implica in mod activ in aceasta problema, nu este absent; asa ca e bine sa cauti voia Lui.
Te pregatesti si pentru olimpiada, sau pentru alegerea unei cariere; cu atat mai mult pentru ceva pe viata. Nu am timp acyuma sa mai detaliez, dar o sa revin cu comentarii sau completari daca e cazul.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (21/02/11 16:11)

21/02/11 16:10

R@hhy
membru

Ok...mai astept si alte pareri. Multumesc mult pt raspunsuri

21/02/11 16:18

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
R@hhy, după ce te-ai despărţit de el, de ce nu ai dat curs unei alte relaţii?
Atât de puternice sunt sentimentele tale pt el, sau siguranţa că el este pt tine te-a împiedicat să mai vezi şi alte posibilităţi?
Cum ai reacţiona dacă ai înţelege în final că nu el este "alesul" ?
Ţi-ar fi uşor să accepţi această "voie" a lui Dumnezeu?

Părerea mea este că Dumnezeu se implică cu siguranţă în acest pas decisiv al vieţii.
Dar, de multe ori aşteptările noastre sunt prea mari.
Vrem să fim siguri că nu greşim, şi aşteptăm confirmarea lui Dumnezeu într-un mod spectaculos: vrem răspunsuri clare, directe, vise , semne..

Dar Dumnezeu ne-a înzestrat cu înţelepciune, şi este de ajuns să ne ghidăm după Cuvântul Său, să ne rugăm pt călăuzire, şi vom fi uimiţi cum lucrurile se vor rezolva de la sine.

Libertatea noastră de a alege nu este limitată.
Domnul vrea să îţi alegi tu partenerul, dar să o faci cu înţelepciune.
El nu îţi va impune să fi cu cineva pe care nu îl iubeşti.

Sfatul meu pt tine este să te rogi şi să nu prelungeşti prea mult aşteptarea.
Uită-te în jurul tău, încearcă să descoperi intenţiile lui faţă de tine, şi dacă ţi se pare ca nu are aceleaşi gânduri, poţi să te reorientezi.
Sunt sigură că Dumnezeu are destule resurse. Vei găsi ceva mai bun şi mai potrivit pt tine.

21/02/11 16:41

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

R@hhy a scris:

Da stie...am fost si impreuna acum vreo 2 ani, dar nu a durat prea mult ca ne-am despartit.

...

R@hhy a scris:

Am 19 ani...

Acu' doi ani aveai 17...nici n-avea cum sa dureze prea mult fiind o varsta nepotrivita pentru "a fi impreuna" cu cineva.

Nepotrivita mi se pare si varsta ta de acum, 19 ani...

R@hhy a scris:

Si cum ar fi bine sa astepti(in tacere, lasandu-L pe Dumnezeu sa isi face El lucrarea sau sa actionezi si tu)?

Adica sa-ti vezi de preocuparile care caracterizeaza aceasta varsta si anume sa cauti sa inveti bine la scoala,  sa fii o tanara serioasa si de nadejde in biserica ta si un ajutor pentru familia ta.

Daca baiatul ala e pentru tine, nu ti-l va lua nimeni. Daca nu, e vei afla probabil printr-o invitatie la nunta ca omu' se insoara.

Ultima modificare de irlanda (21/02/11 16:52)

21/02/11 16:50

R@hhy
membru

pai cred ca mi-ar fi destul de greu sa accept...nu stiu, nici nu as vrea sa ma gandesc la asta, imi este destul de greu numai cand ma gandesc...(pt mihaella)

Ultima modificare de R@hhy (21/02/11 16:57)

21/02/11 16:54

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

irlanda a scris:

Nepotrivita mi se pare si varsta ta de acum, 19 ani...

Unde ai fost tu irlanda, să fi atras atenţia atâtor tinere pe care le cunosc şi s-au căsătorit la 16 ani? :)
Touşi cred ca la 19 ani ai mai mult discernământ, şi poţi să te gandeşti deja la o relaţie serioasă. (să pregăteşti terenul)

[De câte ori merg la bunica -ea fiind mai uitucă- mă tot întreabă : da tu câţi ani ai deja?, şi când îi spun că aproape 21 se prinde de cap: vai, dar încă nu te-ai măritat! cine crezi că te mai ia? :D ]

Ultima modificare de mihaella (21/02/11 17:01)

21/02/11 17:00

R@hhy
membru

Ai mare dreptate mihaella...nu este deloc o varsta nepotrivita pt a incepe o relatie...cunosc fete care au si un copil la varsta asta. PS. foarte tare bunica ta, mihaella!:D

21/02/11 17:05

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la