TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Implicarea lui Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
mai mai mai... Ovidiu sunt de acord cu tine ca traducerile difera... dar daca aplici in viata ta traducerea din romana nu cred ca e gresit....de ce sa nu mergem  la originalul din greaca daca suntem asa de experti in interpretarea Bibliei...
ps nu vorbim mai bine despre astea la comentarii? ... nu de alta da sa nu fim offtopic...

24/06/09 23:16

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Alexa_gvb a scris:

ps nu vorbim mai bine despre astea la comentarii? ... nu de alta da sa nu fim offtopic...

mai bine.

25/06/09 07:54

alex
membru

blue_soul a scris:

sunt tare curios cum ati reactiona  daca Dumnezeu var cere sa va casatoriti cu cineva pe care deabia il cunoasteti si pe care pe moment sar putea sa nu-l placeti?si deja sa aveti un iubit(a)?cum ati raspunde la cererea Lui Dumnezeu?pe cine ati alege?vreau raspunsuri sincere

Dumnezeu stie cel mai bine nu? .... acum sincer nu stiu ce as face ...nu cred ca as vrea sa ma casatoresc cu cineva pe care no o cunosc si sa nu imi placa... si mai ales sa am si pe altcineva (o iubita)... in fine io nu cred ca Dumnezeu imi va cere asa ceva....
da cred ca daca o va face imi va da  si putere sa ascult si sa urmez intocmai voia Sa...
so.. whatever.. :D

25/06/09 10:51

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07

Alexa_gvb a scris:

nu cred ca as vrea sa ma casatoresc cu cineva pe care no o cunosc si sa nu imi placa...

Dar tu crezi ca Osea a vrut sa se insoare cu o prostituata?

25/06/09 10:56

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Eu cred ca Osea e un caz exceptional. Se mai intampla, dar nu asta e regula. Domnul dorea sa transimta ceva foarte precis poporului Israel prin Osea (si prin copii lui).

25/06/09 10:59

alex
membru

fluflu a scris:

Dar tu crezi ca Osea a vrut sa se insoare cu o prostituata?

am zis deja ca daca s-ar intampla sa mi ceara Domnu ceva in genu asta...tot El imi va da si putere sa o fac chiar daca eu nu prea vreau..

25/06/09 11:02

april
admin forum

Alexa_gvb a scris:

Dumnezeu stie cel mai bine nu? .... acum sincer nu stiu ce as face ...nu cred ca as vrea sa ma casatoresc cu cineva pe care no o cunosc si sa nu imi placa... si mai ales sa am si pe altcineva (o iubita)... in fine io nu cred ca Dumnezeu imi va cere asa ceva....
da cred ca daca o va face imi va da  si putere sa ascult si sa urmez intocmai voia Sa...
so.. whatever.. :D

Dumnezeu ne stie  ;). E mai important s-o cunosti tu pe fata aia sau s-o cunoasca Dumnezeu ?

25/06/09 14:08

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
E mai important s-o cunosti tu pe fata aia pentru ca El deja o cunoaste. Biblia zice clar ca trebuie sa cunosti o fata prin experienta si nu revelatie si asta se aplica si in casatorie.

25/06/09 14:20

april
admin forum

Turcu Ovidiu a scris:

E mai important s-o cunosti tu pe fata aia pentru ca El deja o cunoaste. Biblia zice clar ca trebuie sa cunosti o fata prin experienta si nu revelatie si asta se aplica si in casatorie.

Unde zice ?

25/06/09 21:02

Turcu Ovidiu
membru

De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va uni cu femeia sa şi vor fi amândoi un trup."

se va uni = "dâbaq" in Ebraica (contextul original) a urmari cu ardoare, a te lipi, a lua, a pastra, a te uni, a urmari indeaproape, a te agata, a adera, a prinde prin urmarire - a te adaposti, a prinde repede (impreuna).

Verset citat in Efeseni 5:31

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (25/06/09 22:06)

25/06/09 21:59

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Poate e prea subtila legatura.Eu nu m'am prins.

25/06/09 22:04

Site web  
april
admin forum

Turcu Ovidiu a scris:

De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va uni cu femeia sa şi vor fi amândoi un trup."

se va uni = "dâbaq" in Ebraica (contextul original) a urmari cu ardoare, a te lipi, a lua, a pastra, a te uni, a urmari indeaproape, a te agata, a adera, a prinde prin urmarire - a te adaposti, a prinde repede (impreuna).

Verset citat in Efeseni 5:31

Asta se aplica dupa casatorie, nu inainte.

25/06/09 22:08

Turcu Ovidiu
membru

Contextul implica toata relatia dintre cei 2. Si inainte si dupa casatorie. Uita-te la traducere. Implica un proces: va lasa omul pe parinti - urmareste fata - se uneste cu fata -> un singur trup.

E, de parca tu nu ai trecut prin asta cu parintii si nu sti ce inseamna. Poate ca nu... Momentele alea in care intervine independenta.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (25/06/09 22:12)

25/06/09 22:10

UnderZero
membru

Deci iti lasi parintii inainte sa te casatoresti? Si de ce te legi oblu de alea doua semnificatii din cele 12?

Turcu Ovidiu a scris:

E, de parca tu nu ai trecut prin asta cu parintii si nu sti ce inseamna. Poate ca nu... Momentele alea in care intervine independenta.

No, acum ma simt ca in sala de judecata si nu imi place :D : "Presupuneri, stimata instanta! Presupuneri!"
PS: Stiu cum e ;).

Ultima modificare de UnderZero (25/06/09 22:19)

25/06/09 22:11

april
admin forum

Turcu Ovidiu a scris:

Contextul implica toata relatia dintre cei 2. Si inainte si dupa casatorie. Uita-te la traducere. Implica un proces: va lasa omul pe parinti - urmareste fata - se uneste cu fata -> un singur trup.

Pe vremea aia omul lasa pe parinti cand se casatorea. Si fata nu avea nici o relatie cu baiatul inainte de casatorie. Deci este un proces care incepe o data cu momentul casatoriei, si nu inainte.

Tu cum vezi implicarea concreta a lui Dumnezeu intr-o relatie cu o fata, si in ce fel de relatie o vezi de fapt ?

25/06/09 22:17

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
In tot,eu vad implicarea lui Dumnezeu ca fiind prisma prin care privim si facem tot.

25/06/09 22:21

Site web  
Turcu Ovidiu
membru

1Pe 3:7  Voi, bărbaţilor, de asemenea, trăiţi înţelepţeşte cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, şi faceţi-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt moştenitoare ale harului vieţii, aşa încât rugăciunile voastre să nu fie împiedicate.

înţelepţeşte = "gnōsis" adica a cunoaste (prin experienta), cunostinta, stiinta.

Gnōsis = Cunostinta semnifica in general inteligenta, intelegerea i) cunoasterea generala a religiunii Crestinilor ii)cunoasterea mai avansata si profunda a aceste religiuni iii) in special cu privire la lucrurile bune si rele pentru Crestin iv) intelepciune morala, asa cum se vede in trairea corecta.

Mai bine ar fi tradus asa:
Voi, bărbaţilor, de asemenea, trăiţi cunoscand femeile voastre

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (25/06/09 22:27)

25/06/09 22:23

april
admin forum

versetele alea se ferela la la soti si sotii, nu inainte de casatorie, si noi suntem inainte ( la acest subiect) :

m3diator a scris:

"cand vedezi un baiat/o fata care va place, cat la suta Il implicatzi pe Dumnezeu in luarea deciziei de a fi cu persoana respectiva ?" [etc]

25/06/09 22:29

Turcu Ovidiu
membru

Ce intrebare e asta? Sunt Crestin, am Duhul in mine, e Cristos in mine. Asa cum e Cristos asa sunt si eu acum. Simt in interior tot ce zice pentru ca eu lucrez impreuna cu El. Adica atunci cand eu misc si El misca, suntem una. Intrebarea numai e WWJD ci What is Jesus Doing - Jesus Does! Acum! Un mare ajutor foarte prezent in orice vreme.

25/06/09 22:33

alex
membru

ei haide mai ovidiu...nu mai vorbi din teorie si zi si tu practic cum il implici pe Dumnezeu...
o intreb mai personala. ai fost vreodata indragostit de cand te-ai pocait?...mai vorbim dupa ce imi raspunzi.. :))

27/06/09 00:29

Turcu Ovidiu
membru

M-ai prins :)) Iti zic maine. Adica azi, da mai incolo, sa dorm si io un pic.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (27/06/09 00:46)

27/06/09 00:41

UnderZero
membru

Amu ni! :D

27/06/09 00:50

harra
+

Inregistat: 21/04/09

Turcu Ovidiu a scris:

1Pe 3:7   

înţelepţeşte = "gnōsis" adica a cunoaste (prin experienta), cunostinta, stiinta.

Gnōsis = Cunostinta semnifica in general inteligenta, intelegerea i) cunoasterea generala a religiunii Crestinilor ii)cunoasterea mai avansata si profunda a aceste religiuni iii) in special cu privire la lucrurile bune si rele pentru Crestin iv) intelepciune morala, asa cum se vede in trairea corecta.
Interpretare gresita a termenului,cuvantului.
Mai bine nu ai cauta nod in papura si ai face un curs de Teoria traducerii.
Voi, bărbaţilor, de asemenea, trăiţi cunoscand femeile voastre
Si cum sa urmareasca fata?fugind dupa ea sau in stil"agent FBI"?

27/06/09 09:03

april
admin forum

Alexa_gvb a scris:

ei haide mai ovidiu...nu mai vorbi din teorie si zi si tu practic cum il implici pe Dumnezeu...
o intreb mai personala. ai fost vreodata indragostit de cand te-ai pocait?...mai vorbim dupa ce imi raspunzi.. :))

vorbiti in alta parte.

aici sa vorbiti la subiect, ok ?

27/06/09 09:34

Turcu Ovidiu
membru

harra a scris:

Si cum sa urmareasca fata?fugind dupa ea sau in stil"agent FBI"?

:D AHahhHAhaHHa. Nu, desi is si din astia fanatici, sau mai bine zis indragostiti nebuneste, fara discernamant. Se refera la afisarea de catre baiat a blandetii dragastoase (Kheseth in ebraica - haset -), milei, si perseverentei in intentiile sale cu privire la relatie.

27/06/09 12:12

Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la