TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Sinuciderea Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 17
CSmin
membru

Locatie: Alba-Iulia , Romania
Inregistat: 02/10/06
... Hm... Ce i-a impus Domnul Isus talharului de pe cruce?...

blasphemer,tu pentru ce existi?


08/10/07 08:44

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07

blasphemer a scris:

Sincer pe mine nu ma ajutat niciodata,mai mult mia fost ca un ghimpe,nu pot sa accept ideea asta de dumnezeu,ma simt ca intr-o cutie,inchis si dat drumu doar sa fac ceva anume in rest inapoi in cutie.
L-am lasat,si mie mult ma bine.Da am ceva timp de cand am facut asta asa ca m-am adaptat noii situatii.

Interesante cele scrise de tine.Mi-e mila de tine si te compatimesc,dar o sa ma rog pentru tine.Poate intr-o zi Dumnezeu ti se va descoperi, dar sa nu fie prea tarziu.


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

08/10/07 09:10

Site web  
sytri
membru

Locatie: dincolo de zare...
Inregistat: 18/08/07
florin, cine este acest "Dumnezeu"...   domnul zeu?  care zeu? cui te inchini?

_______________________________________
Azi???  ...doar o poarta spre maine

08/10/07 10:18

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
sytri ... tu nu mai pune intrebari cine este DUMNEZEU... vrei sa IL cunosti ??? cheama-L !!! DUMNEZEU e unul singur !!! INTELEGI ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/10/07 11:45

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

sytri a scris:

florin, cine este acest "Dumnezeu"...   domnul zeu?  care zeu? cui te inchini?


Ca să poţi răspunde sau să înţelegi răspunsul la această întrebare trebuie să-ţi răspunzi la alta mai întâi: Cine eşti tu, de unde vii şi unde te duci?


08/10/07 11:49

   
sytri
membru

Locatie: dincolo de zare...
Inregistat: 18/08/07
oricum, eu macar nu ma inchin unui zeu caruia nici macar nu ii stiu numele...

_______________________________________
Azi???  ...doar o poarta spre maine

08/10/07 12:39

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
serios??? dar cine a zis ca DUMNEZEU e numele LUI DUMNEZEU???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/10/07 12:44

   
sytri
membru

Locatie: dincolo de zare...
Inregistat: 18/08/07
giany, hai pe mutam in alta parte. dam cam tare in off-topic.

_______________________________________
Azi???  ...doar o poarta spre maine

08/10/07 12:45

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Fratilor, haideti sa ne mutam pe "Fara titlu, discutii diverse",
si discutam acolo.


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

08/10/07 20:17

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
http://www.godtube.com/view_video.php?v ... ategory=mv
pt cei carora le vine acest gand....


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

08/10/07 22:43

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

Filip. a scris:

Dorinţa de sinucidere nu este neapărat cauzată de un trai prost. Dacă te grăbeşti însă să formulezi o opinie fără să zici înainte "ia stai puţin, oare nu este ceva mult mai adânc aici?!", atunci cel mai probabil însă că poţi ajunge la o concluzie de suprafaţă privitoare la un fenomen atât de complex şi de grav. Complex pentru că implică fiinţa umană care prin natura sa este complexă, şi grav pentru că afectează eternitatea unei vieţi.

  Pe mine întotdeauna m-a frapat şi enervat totodată veşnica alternativă când sunt nemulţumit: "uită-te că alţii trăiesc mai prost decât tine în anumite privinţe".
- În primul rând că a mă uita la alţii nu mi se pare o soluţie viabilă când Domnul pentru toate ne cheamă să ne uităm la El.
- În al doilea rând nu mi se pare corect ca din două alternative să mi se propună întotdeauna cea care mă face fericit într-un chip josnic pentru că a murit şi capra vecinului. De ce nu mi se propune să mă uit la oamenii binecuvântaţi de Dumnezeu, ci numai la cei nenorociţi?! La fel de bine pot să mă uit la belşugul de binecuvântări din viaţa cuiva, şi să mă întreb ce este mai special în viaţa acelui om dacă Domnul îl binecuvântează? Iar cel care e cel mai nenorocit om din lume la cine o să se mai uite?

  Prin urmare eu am mai degrabă toată stima şi compasiunea pentru un om cu gânduri de sinucidere, decât pentru un om care-l judecă şi-i pune o etichetă atât de repede. Dacă nu poţi şi nu vrei să-l ajuţi prin a-i uşura povara unui astfel de om, mai bine lasă-i pe alţii care pot şi vor să o facă, şi nu-i mai pune şi tu sare pe rană, spunându-i că-i un jignitor de Dumnezeu sau un jeg.

  Poate iese omul din nisipul mişcător în care se află, aici pe forum să ia o gură de aer şi să se prindă de o mână întinsă, iar noi îi spunem că-i în budă şi că nu ne murdărim cu el. Nu-i spuneţi sinucigaşului ce e, că ştie mai bine decât voi, ci ajutaţi-l să creadă ce poate fi dacă nu abandonează.

bine spus! bravo.imi place cum gandesti.aici e adevarul.


14/10/07 14:59

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

onfire a scris:

hmm.....persoanele care au incercat sa se sinucida sunt niste jeguri? nu cred. si ar fi bine poate sa stii despre ce vorbesti "baietelu rosu"  inainte sa faci asemenea supozitii. :)  daca rudele din lumea ta perfecta ar incerca asta intr-o zi banuiesc ca ai calca in picioare ce ai scris mai devreme, nu-i asa...? pentru restul....suntem constienti (chiar si pe forumul asta) ca exista un diavol care urmareste sa ia cat mai multi oameni langa el in iad...? si daca ar fi vorba de o persoana mantuita, daca persoana aia isi da seama dupa aia ca a gresit si sa isi ceara iertare din toata inima lui, daca Dumnezeu il iarta , daca Dumnezeu nu il iarta, oare asta-i punctul....?? asta conteaza....? la ce ne-ar ajuta ca stim....? faptul important e ca din toate astea diavolul castiga. om pacatos mort inseamna un suflet in plus in iad. un crestin mort inseamna un om mai putin in lupta pentru a vedea suflete mantuite. o intrebare care ar face din forumul asta ceva util ar fi: se poate schimba mentalitatea generatiei asteia, in care sinuciderea e la moda...? daca da, ce putem face noi pentru a o schimba...?

si un pont aici pentru toti staticienii: 90 la suta dintre toti pacatosii sinucigasi fac asta din cauza ca nu au nici o cunostinta despre ce se va intampla cu ei. ar fi un inceput bun sa spunem oemenilor ce ii asteapta de partea cealalta.


hm.....te inseli amarnic.cred ca ai citit prea multe povesti de adormit copiii,altfel nu-mi exlic indaratnicirea ta de a dovedi putina empatie.


14/10/07 15:05

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

florin arad a scris:

A ucide este unul din pacatele cele mai mari.Ce diferenta este intre a ucide pe cineva sau a te ucide pe tine.Pentru Dumnezeu este la fel, si chiar si pentru societate.Singura diferenta este ca societatea si legea omeneasca nu te mai poate condamna fizic dupa moarte.
  Danyela spunea ca este o jignire la adresa lui Dumnezeu, da asa este si parerea mea, dar ce putem cere de la cei ce nu-l cunosc pe Dumnezeu??
Si in general sinucigasii (parerea mea) nu-l cunosc pe Dumnezeu, sau il cunosc gresit.Daca nu exista o iubire suprema nu exista nici teama suprema.
Dumnezeu ne iubeste pe toti in egala masura, dar noi NU cerem in egala masura sa fim iubiti.Daca il cunosti si iubesti pe Dumnezeu,nimic nu-ti va fi greu sau peste putinta.Dar daca nu-l cunosti si nici nu vrei sa-l cunosti nu vei reusi sa duci singur poverile si problemele acestei vieti si te vei sufoca, vei claca la un moment dat.
    Dumnezeu sa ne dea intelepciune sa deosebim binele de rau si sa fie cu noi si in noi acum si in veacul vecilor.Amin!


bine...ferice de tine atunci ca-l cunosti pe d-zeu.dar nu te mai lauda atat ca s-ar putea sa devii si tu unul dintre cei,,insemnati"si anume sinucigasi.


14/10/07 15:10

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

Esth3r** a scris:

Dana :) scurt si concis! De acord!
Sinuciderea este un pacat grav..dar trebuie sa ne gandim ca persoanele care se gandesc sa o faca sunt motivati de ceva mai puternic decat dorinta de a trai.. Ei au nevoie de sprijin..eu chiar nu le consider "jeguri" cum spun unii.. mi-e mila de ei...


uite aici empatie....macar atat.


14/10/07 15:12

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

Dana a scris:

Nu sunt motivati. S-au lasat posedati de cel rau.
Cine isi poate permite sa faca pe un om (creatia lui Dumnezeu), JEG?Mai bine si-ar reconsidera parerea vis-a-vis de el si de Dumnezeu.

mai dana.nu ai inteles ce a zis filip.asa suntem noi priviti :  ,,jeguri"  adica  la ghena cu noi,ca nu mai valoram nici cat o ceapa degerata.ce sa facem? daca nu-l cunoastem pe d-zeu!!!  lasa ca-l cunosc altii si ptr noi.


14/10/07 15:16

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

tamarta4jc a scris:

te contrazic blasphemer... chiar daca si eu am avut astfel de ganduri iti spun ca e un pacat sa te  sinucizi. Viata nu e a ta, o ai datorita faptului ca El a platit un pret  pentru tine, ca tu sa traiesti. Nu ai dreptul sa te sinucizi, doar pentru ca nu mai ai chef de viata, ca ti s-a pus pata pe ea peste noapte. Viata a fost data fiecaruia cu un scop, iar noi trebuie sa traim pe pamantul acesta, cati ani va ingadui El si sa incercam sa indeplinim scopul pentru El ne-a trimis.


din ce scrii,se pare ca nu esti atat de depresiva si nu ai trecut prin zile de iad,ca sa afirmi toate astea.,,ti s-a pus pata?"  da ,ni s-a pus pata,ce sa faci? sunt 2 categorii de umani:  1.patati    si    2.nepatati.  eh?    din care categorie faci parte?


14/10/07 15:22

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

2va:* a scris:

Dar daca viata ti-a dat-o Dumnezeu e corect sa ti-o ia tot el cand crede ca deja nu mai ai nimic de facut pe pamant. Si in plus sa te sinucizi e de lasi si de oameni fara creier, mai ales cand stii ca ajungi in iad pentru asta...


draga,nu ai cum sa ajungi in iad,pentru ca iadul e aici pe pamant.ia mai mediteaza.intelegi de ce unii nu mai pot suporta teroarea si vor...liniste?


14/10/07 15:26

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07
dintre toti,filip are raspuns la toate intrebarile si le argumenteaza foarte bine.deci,sa-l rugam sa mai posteze aici ca pe mine ma ajuta ceea ce scrie.daca ar fi mai multi ca el....

14/10/07 15:36

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

jezzy a scris:

Eu nu ii critic pe astfel de oameni - daca asta s-a inteles - pur si simplu nu ii inteleg, nu stiu nici ce sa le spun.Am incercat sa vorbesc cu ea si mi-a zis ca e usor sa vorbesti doar asa din teorie si ca daca as fi in locul ei as proceda la fel ca ea.
Nu stiu daca ai incercat sa vorbesti cu cineva in situatii de astea.Iti spun ca e destul de dificil.Iti respinge orice, pe motiv ca "Tu n-ai trecut prin ce am trecut eu".

intr-adevar,nici eu nu ii intelegeam pe acesti prea impovarati de soarta,si afirmam asta de cate ori aveam ocazia,chiar imi ziceam ca eu n-o sa ma aflu niciodata in situatia asta.DAR...am ajuns in situatia asta. asa ca nici macar nu te mai gandi ca nu ii intelegi ca o sa se rasfranga si asupra ta.


14/10/07 15:54

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

RedboY a scris:

stiu ca nu e bine sa judeci oamenii, dar... pentru mine acele persoane sunt niste jeguri (scuzati-mi expresia)
nu se gandesc ca sunt altii care au un trai mult mai prost ca al lor... si care nu decurg la astfel de gesturi...
oricum, e treaba lor la urma urmei ce fac cu viata lor...


cu atata infumurare ,ai grija sa nu te pricopsesti si tu cu vreo stare de ,,jeg"  vezi ca e contaminabila.si posibil incurabila.ma disperi...smechere.ia du-te frumos pe alt forum ca nu e de tine aici.acum inteleg de ce se vehiculeaza pe aici cu termenul de,,jeg"   deci tu esti autorul.se vede si dupa poza...


14/10/07 16:01

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

disperata a scris:

asa ca nici macar nu te mai gandi ca nu ii intelegi ca o sa se rasfranga si asupra ta.

Daca eu n-am avut niciodata ganduri de sinucidere, mi se pare foarte normal sa nu ii inteleg pe cei in situatie.Si daca nu inteleg, nu inteleg si gata!Afla ca nu m-am apucat niciodata sa le dau sfaturi, sau sa ii conving ca e gresit ceea ce cred ei.Asa ca nu vad unde e problema.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

14/10/07 16:20

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07

disperata a scris:

bine...ferice de tine atunci ca-l cunosti pe d-zeu.dar nu te mai lauda atat ca s-ar putea sa devii si tu unul dintre cei,,insemnati"si anume sinucigasi.


Unde vezi lauda?????????


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

14/10/07 16:58

Site web  
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
As avea o intrebare catre disperata ,si sper sa nu te supar.
Tu ce parere ai despre sinucidere?  Si ma intereseaza parerea ta , nu comentarii la ce au scris altii.
In cazul cand nu vrei sa raspunzi, considera te rog ca nici nu am intrebat.


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

14/10/07 17:05

Site web  
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07

florin arad a scris:

As avea o intrebare catre disperata ,si sper sa nu te supar.
Tu ce parere ai despre sinucidere?  Si ma intereseaza parerea ta , nu comentarii la ce au scris altii.
In cazul cand nu vrei sa raspunzi, considera te rog ca nici nu am intrebat.

cum sa nu raspund?  comentarile selectate sunt o sinteza a ceea ce gandesc si eu.mi-a placut sa vad ca exista persoane care sunt pe aceeasi lungime de unda cu mine.sinuciderea=singura cale de evadare a unui suflet torturat ,dintr-o lume infernala,in care sansele de reechilibrare sunt nule.cei care se gandesc astfel la sinucidere au ajuns la capatul pistei si nu cauta decat sa predea stafeta altuia.cauzele caderii intr-o astfel de tulburare sunt multiple si nu o sa le trec eu in revista.mai degraba,ca sa intelegeti mai bine,cititi despre depresie,atacuri de panica...fiti atenti la simtomele descrise ,nu le treceti cu vederea.lipsa intelegerii unor astfel de lucruri delicate se datoreaza lipsei de empatie in primul rand,apoi lipsei de informare.cum a zis unul de pe aici:  cica noi astia suntem niste ...jeguri.....rusine sa-i fie!!!    poti sa-i ceri omului ce nu are?  exista spirite elevate,singurele capabile sa inteleaga ce se petrece cu psihicul uman.restul raman in faza de plafonare.d-zeu nu ne-a facut pe toti la fel.


14/10/07 20:24

   
disperata
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 14/10/07
hai sa vad cum rastalmaciti tot ce am scris eu...

14/10/07 20:25

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 17    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net