TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Mai exista fete care ... ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
redgreeneyes, nu confunda materialismul cu necesitatea care a pus-o Dumnezeu din constructia fetelor pentru siguranta financiara. Materialism inseamna sa vrei neaparat sau sa fie un criteriu principal sa aiba masina nush de care, casa nush unde cu nush cate etaje sau camere sau orice de genul asta. Fii tu sigur ca nici unei fete nu i-ar placea sa se casatoreasca cu un "muncitor necalificat" (e o denumire generica, nu am nici o intentie de a insulta muncitorii necalificati) care abea traieste si el de pe o zi pe alta...
asa ca baietilor, faceti tot posibilul sa va asigurati ca aveti o meserie buna, care va place si ca in timp veti putea avansa, asta in cazul in care nu avea o facultate. ca doar na, noi estem capii, nu? :D

01/10/08 09:58

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Femeia are mai degraba nevoie de potential si nu neaparat de lucruri finite.
Adica, mai degraa de un parener dispus sa munceasca si sa invete decat de o funcie importanta; de seriozitate si consecventa, chiar daca se incepe de la lingur si cutit. Femeia iubeste sa investeasca in talanti, insa sa fie talanti care nu ruginesc.

Norkis,

01/10/08 10:21

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
redgreeneyes, esti cam pesimist. Sa stii ca exista si fete care nu sunt materialiste. Si sunt multe. Acum depinde si pe unde le cauti. :)

01/10/08 10:26

redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

+Archangel+ a scris:

redgreeneyes, esti cam pesimist. Sa stii ca exista si fete care nu sunt materialiste. Si sunt multe. Acum depinde si pe unde le cauti. :)

In cluburi nu merg, nici la disco...poate prin supermarket mai mult...de aceea par mai pesimist, dar de felul meu sunt optimist si realist...

01/10/08 10:31

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
redgreeneyes, uita-te mai bine in jur ca sigur o sa gasesti...numai ca depinde de tine ce intelegi prin materialism, ca daca tu zici despre o fata ca-i materialista daca aduce in discutie unde ve-ti locui dupa casatorie, chesti de genu....aste  e ceva normal nu e materialism.
Daca tu crezi ca asta e materialism inseamana ca nu esti destul de responsabil(ca sa nu spun iresponsabil)

Cauta si o sa gasesti! :)

Ultima modificare de felyy (01/10/08 12:02)

01/10/08 11:55

selena
membru

Inregistat: 01/03/07
bineinteles ca mai exista si fete nematerialiste!O fata poate fi cucerita foarte usor prin caracterul unui baiat.E necesar ca un baiat sa i acorde toata atentia si va spun sincer ca acea fata va observa lucrul acesta, chiar daca la inceput va parea ca nu i pasa asa de mult dar cu timpul se poate ajunge la niste sentimnte mult mai puternice din partea ei.Va spun din experienta!!

06/10/08 11:09

szabi.zsoldos
membru

Inregistat: 09/10/08
imi place foarte mult acest topic, are o relevanta importanta in ziua de azi, acum fetele ma scuzati ca ma leg de voi, nu de voi in particular ci da, pot folosi acest termen ... ma leg de fete in general.
Ce am observat eu de cand sunt crestin de vreo 5 ani.. in biserici exista un materialism intre fete de nu se poate, nici in lume nu e atat de rau. Si aici familiile isi dau aportul de multe ori... cum sa ieie o fiica de pastor pe unu care nu au nici masina si nici casa ? sa intamplat in multe ocazii... Fetele nu fac sport ... vor doar masini mai nou... daca mergeti cu autobuzul cum se spunea mai sus, deja au mofturi, si inca odata nu ma leg de fetele care nu sunt asa :)
Acum eu am o prietena care intocmai nu e materialista, si nu am cucerit-o cu bani sau cu masina, blackmetal, ai in vedere ca fetele doresc un barbat tandru, distractiv dar serios in acelasi timp, ascultator si comunicativ, astea asa in mare(vezi cartea, Tandretea Luptatorului de Stu Web sau Secretul artei de a iubi de Josh Mcdowell).
Parerea mea e sa nu incepi relatiile doar ca sa ai si tu prietena ca nu are nici un rost. Asteapta, roaga-te pentru ea... ca si ea se roaga pentru tine !

10/10/08 16:32

Site web  
hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07
szabi.zsoldos cred ca materialismul nu tine cont de religie ci depinde de educatie. Daca tie mama si tata ti-a zis de mica, nu te juca cu X ca e negru, nu prea ai sanse sa iti placa negrii. 
Mai are de vazut si cu cat de "pitzipoanca" esti, de cat de mare nevoie ai de un tip cu banii langa tine pentru a te simtii implinita.
Normal ca mai exista fete care nu pun deloc interes pe banii care ii are baiatul, si cateodata chiar ramai placut surprins de anumite persoane de la care nu te asteptai. Daca o fata are incredere in ea si stie ca nu are nevoie de cineva care sa o intretina, daca e in stare sa isi castige banutii cu sudoare fruntii ei, nu va fii deloc materialista. Sunt materialiste tipele care inca traiesc in evul mediu, cand femeile depindeau 100% de barbati. Am mai evoluat de atunci, pana si crestinele. ;)

12/10/08 18:14

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

szabi.zsoldos a scris:

Ce am observat eu de cand sunt crestin de vreo 5 ani.. in biserici exista un materialism intre fete de nu se poate, nici in lume nu e atat de rau.

In cate biserici ai fost pana acum sa faci acea afirmatie? Sau asa e la tine in biserica? Nu de alta da' mi se pare ca exagerezi.

Si aici familiile isi dau aportul de multe ori... cum sa ieie o fiica de pastor pe unu care nu au nici masina si nici casa ?
Pe de o parte o fata cauta siguranta si asta nu e rau. Daca cumva esti un terchea -berchea (nu zic de tine ci in general) si astepti sa-ti sara in brate toate fetele de pastor , poti sa astepti mult si bine.

sa intamplat in multe ocazii...

poate unele exceptii dar nu cred ca-i regula.

Fetele nu fac sport ... vor doar masini mai nou... daca mergeti cu autobuzul cum se spunea mai sus, deja au mofturi, si inca odata nu ma leg de fetele care nu sunt asa :)

Am vazut si cazuri in care doamna mergea la lucru pe jos pana-n statie , apoi cu autobusul, si dupa un sfert de ora si 'bastanul' a iesit, dar el nu avea nevoie de sport :D, de aceea el a luat masina :rolleyes:

Acum eu am o prietena care intocmai nu e materialista, si nu am cucerit-o cu bani sau cu masina,

Deci sustii ca exista si fete...
Felicitari. :)

Ultima modificare de mereu-tanar (12/10/08 19:33)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/10/08 19:33

lara
membru

Inregistat: 03/12/06

szabi.zsoldos a scris:

cum sa ieie o fiica de pastor pe unu care nu au nici masina si nici casa ?

mereu-tanar a scris:

Pe de o parte o fata cauta siguranta si asta nu e rau. Daca cumva esti un terchea -berchea (nu zic de tine ci in general) si astepti sa-ti sara in brate toate fetele de pastor , poti sa astepti mult si bine.

Sunt fata si aici ii dau dreptate lui mereu-tanar. Uneori baietii au impresia ca-i refuzam pt ca nu ar avea nu stiu ce situatie materiala si ne pun in frunte eticheta "materialista".
Personal nu am pretentia sa aiba nici masina, nici casa, nici avere si nici macar mai multe haine decat are pe el, dar am pretentia in primul rand sa fie un om dupa inima lui Dumnezeu, sa fie un om harnic ("cine nu munceste nici sa nu manance" spune Biblia) si cu capul pe umeri (nu un terchea-berchea cum zicea mereu-tanar).

Ultima modificare de lara (13/10/08 08:40)

13/10/08 08:39

[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08

blackmetal a scris:

Mai exista fete care sa nu se uite dak ai sute de "ieuro" la tine?
Mai exista fete care sa nu se uite dak ai Nike, Addidas, Puma, Rebook pe tine?
Mai exista fete care sa nu le intereseze ca mergi pe jos sau cu autobuzu de la scoala?
Mai exista fete care sa ramana impreuna cu tine, chiar daca nu ai bani sa le faci cadouri?
Mai exista fete care sa nu se uite dak ai telefon cu camera, mp3 shi sute de MB memorie care sa le umpli cu muzica?

normal ca mai exista azi fetele nu se mai uita daca ai 1oo de ieuro ,poate daca ai mii de euro..;))) glumesc  normal ca exista  mai ales daca cineva se indragosteste de tine nici nu vede detaliile astea....

13/10/08 13:04

[anda]
membru

de ce se vorbeste doar de fete materialiste????eu am intalnit si baieti materialisti .bine,nu erau crestini dar cred ca vorbim in general sau nu???

13/10/08 13:17

felyy
membru

[anda] a scris:

de ce se vorbeste doar de fete materialiste????eu am intalnit si baieti materialisti .bine,nu erau crestini dar cred ca vorbim in general sau nu???

Si eu am intalnit baietii materialisti, chiar pocaiti..asa ca atentie fetelor nu spuneti ce aveti pana nu vedeti ca treaba-i chiar serioasa ;)

13/10/08 15:40

marianb
membru

Inregistat: 27/08/08
sunt si baieti materialisti, dar sunt  de n ori mai multe fete materialiste

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

http://marianescu.blogspot.com

13/10/08 15:43

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
@FELYY
Slava Domnului ca n-am decat putina minte...si cam atat...:D

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (13/10/08 15:45)

13/10/08 15:43

felyy
membru

marianb a scris:

sunt si baieti materialisti, dar sunt  de n ori mai multe fete materialiste

sunt de acord cu tine...dar in ultima vreme tot mai des intalnesti baietii materialisti, deci sunt

mereu_alaturi_de_tine a scris:

@FELYY

nici eu n-am mai mult ca tine :D...numai ca unii nu se uita la ce avem noi se uita la ce au ai nostri :D de parca noi am avea treaba cu ce au ai nostri :D :D

Ultima modificare de felyy (13/10/08 16:14)

13/10/08 15:52

[anda]
membru

@FELYY

macar atunci cand nu ai nimic decat pe tine sti sigur ca cel care e langa tine nu poate fi interesat de altceva decat ce ai ...adica pe tine :) e cel mai sigur!;)) chiar daca dureaza mai mult pana gasesti pe cineva nu?

13/10/08 16:03

marianb
membru

Inregistat: 27/08/08

pai sai putina minte doar pt ce este aici jos trecator, dar sa ai o minte agera pt CER

Ultima modificare de marianb (13/10/08 17:25)

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

http://marianescu.blogspot.com

13/10/08 17:25

crestin_salvat
membru

Inregistat: 15/11/08

april a scris:

Mai exista . (raspuns de la o fata)

Cine vrei de fapt sa-ti raspunda ? Fetele si/sau baietii ?

Daca este o intrebare pentru fete, te-as ruga sa o copiezi la subiectul :

"Baietii intreaba, fetele raspund" :) :

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=263

Eu nu pun problema ca n-ar exista fete bune si credincioase, April. Insa pe mine ma doare faptul ca multe fete crestine din biserici, sunt aproape la fel ca alea din lume. Doar ca nu traiesc cu un baiat, asta ar fi cam singura deosebire (desi sunt destule care ajung sa nu se mai deosebeasca nici la capitolul asta). Am cunoscut o fata relativ cuminte de la o biserica penticostala. Canta in cor, era dintr-o familie faina si etc. I-am facut curte :-) si am iesit in oras de doua ori, dupa care mi-a spus ca vrea sa ramanem doar prieteni si nimic mai mult. Nu m-am suparat, am inteles-o.

Dupa ceva timp, un prieten din aceeasi biserica cu ea, el era sotul unei prietene de-a ei tot din biserica, mi-a spus ca ea, fata de care iti spun, i-a spus lui ca nu i-a placut de mine ca n-am fost destul de indraznet; i-a spus ca se astepta sa o iau de mana si sa o sarut! Cum puteam sa fac asta, cand ne cunosteam abia de o saptamana si am iesit in oras doar de doua ori?! Cand am auzit, nu mi-a venit sa cred. Si nu-i singura care gandeste asa. Am mai auzit si de la alti prieteni ca au patit cam la fel. Si atunci de ce sa ma mai chinui sa-mi caut fata in biserici, cand pot sa-mi gasesc una linistita si cuminte "in lume", o fata care cel putin nu se preface? In fine, vorbesc si eu asa ca sunt suparat. :)

14/12/08 03:58

crestin_salvat
membru

shoricel a scris:

redgreeneyes, nu confunda materialismul cu necesitatea care a pus-o Dumnezeu din constructia fetelor pentru siguranta financiara. Materialism inseamna sa vrei neaparat sau sa fie un criteriu principal sa aiba masina nush de care, casa nush unde cu nush cate etaje sau camere sau orice de genul asta. Fii tu sigur ca nici unei fete nu i-ar placea sa se casatoreasca cu un "muncitor necalificat" (e o denumire generica, nu am nici o intentie de a insulta muncitorii necalificati) care abea traieste si el de pe o zi pe alta...
asa ca baietilor, faceti tot posibilul sa va asigurati ca aveti o meserie buna, care va place si ca in timp veti putea avansa, asta in cazul in care nu avea o facultate. ca doar na, noi estem capii, nu? :D

Auzi, pana una alta, siguranta financiara compenseaza pentru orice altceva la multe femei care aleg barbati mosnegi, urati si cu suflete superficiale, doar ca au bani.

Pierre catre Juliette: Ai mai vazut femei dragute de 30 de ani, la brat cu barbati de 60 de ani care castiga salariul minim pe economie? :-) LOL (fragment din piesa "Straini in noapte" cu Florin Piersic si Emilia Popescu)

14/12/08 04:06

crestin_salvat
membru

[anda] a scris:

@FELYY

macar atunci cand nu ai nimic decat pe tine sti sigur ca cel care e langa tine nu poate fi interesat de altceva decat ce ai ...adica pe tine :) e cel mai sigur!;)) chiar daca dureaza mai mult pana gasesti pe cineva nu?

Eu nu spun ca majoritatea fetelor sunt materialiste. Cred ca majoritatea fetelor in ziua de azi sunt superficiale. Adica le plac baietii smecheri si obraznici. Le plac smecherii care le rasfata si care sunt "indrazneti" in sensul de obraznici. Asta ma deranjeaza pe mine.
Iti spun sincer si tie si la alte fete care poate citesc ce scriu aici, ca mie care nu sunt foarte timid (bine, sunt un timid moderat:) mi-e greu sa abordez o fata pentru ca nu stiu ce sa-i spun. Deci nu stiu cum sa intru in vorba cu ea ca sa nu par nici obraznic si smecher, nici timid. Asa ca nu stiu ce sa spun si cum sa spun, ca sa iasa bine. Uneori cand am inceput o conversatie chiar daca am vorbit relaxat si civilizat, am observat ca ei i s-a parut banala discutia. Sau alta fata a crezut ca poate eu am intrat in vorba si am fost dragut cu ea doar ca sa socializez si atat. Iti dai seama ca nu puteam sa-i spun asa din prima, vrei sa ne mai intalnim sau da-mi nr tau de telefon. Poate imi spui si tu parerea ta.

14/12/08 04:28

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

lucian_credincios a scris:

Eu nu spun ca majoritatea fetelor sunt materialiste. Cred ca majoritatea fetelor in ziua de azi sunt superficiale.

Tocmai datorita faptului ca fete superficiale sunt cu gramada, iti va fi mai usor sa deosebesti fata care ar putea fi aleasa inimii tale.

Iti spun sincer si tie si la alte fete care poate citesc ce scriu aici, ca mie care nu sunt foarte timid (bine, sunt un timid moderat:) mi-e greu sa abordez o fata pentru ca nu stiu ce sa-i spun.

Uneori timiditatea poate fi un avantaj, alteori un dezavantaj.  Oricum ai fi, mai timid sau mai indraznet, daca iti pui nadejdea in Dumnezeu, vei descoperi, mai devreme sau mai tarziu, ca celei cu care te vei casatori ii va face placere sa discute cu tine, nu i se va parea ca discutiile cu tine sunt banale, si conversatiile intre voi vor veni de la sine.  Cel mai intelept lucru este sa nu te lasi sa fii doborat, sa zic asa, de anumite respingeri, ci sa fii bucuros ca, cu fiecare "esec", ai descoperit cu cine nu trebuie sa te casatoresti.

14/12/08 08:21

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Eu nu spun ca majoritatea fetelor sunt materialiste.

defineste materialismul, te rog ;)
daca prin materialism intelegi nevoia (care a pus-o Dumnezeu in ele) de siguranta financiara (ca doar nu te insori ca inconstientu fara servici si fara ceva studii superioare sau o meserie pe care sa te bazezi) da-mi voie sa iti spun ca te inseli. si, evident ca fetele se uita la studii sau la darurile firesti care s-ar putea materializa intr-o meserie pentru ca asta e radacina unei viitoare cariere profesionale. mai sunt si altele, dar ma rezum doar la astea.

Cred ca majoritatea fetelor in ziua de azi sunt superficiale. Adica le plac baietii smecheri si obraznici. Le plac smecherii care le rasfata si care sunt "indrazneti" in sensul de obraznici. Asta ma deranjeaza pe mine.

daca tu nu esti asa nu ar trebui sa ai probleme in asta. exista si fete superficiale, intr-adear. dar unele fete pur si simplu nu mai stiu cum trebuie sa fie un baiat (barbat) in adevaratul sens al cuvantului... nu se nasc invatate. marea parte din vina o au parintii pentru ca nu le invata. sunt sigur ca nu multi parinti stau de vorba cu fetele lor sa le zica "uite, asa trebuie sa se poarte un baiat cu tine, asa trebuie sa te porti cu el, iar daca nu este asa, nu stai la discutii in ceea ce priveste o relatie, cand o veni timpul".
nici mie nu imi plac toate fetele, si chiar ma intristez cand le vad dezorientate, nestiind cum sa reactioneze, cum sa se poarte, ce sa zica... si fac dupa cum le trece prin cap. dar nu trebuie sa le invinovatesti... doar fii diferit! eu, in dreptul meu, asta fac ;) nu le privesc ca vinovate, ci dimpotriva.
in ceea ce priveste o relatie, mie o singura fata imi place, si este o fata minunata, cum am spus dintotdeauna.

Ultima modificare de shoricel (14/12/08 12:54)

14/12/08 12:44

crestin_salvat
membru

shoricel, eu nu am spus ca vreau sa incep o discutie despre materialism. Asa ca n-am ce sa definesc. Am spus despre faptul ca multe fete sunt superficiale. Si cel mai trist e ca multe fete din BISERICA sunt superficiale. In multe biserici, gasesti fete care aproape ca nu se deosebesc de alea care n-au nici o legatura cu Dumnezeu. Baietii credinciosi nu mai sunt vazuti asa "cool" prin biserici. :-) Asta-i adevarul, chiar daca unii nu vor sa recunoasca.

inca ceva. nu stiu daca ai citit ce am spus in legatura cu faptul ca siguranta sau bunastarea financiara compenseaza pentru orice altceva la multe femei. Din pacate, asta-i adevarat.

14/12/08 20:17

crestin_salvat
membru

Uneori timiditatea poate fi un avantaj, alteori un dezavantaj.  Oricum ai fi, mai timid sau mai indraznet, daca iti pui nadejdea in Dumnezeu, vei descoperi, mai devreme sau mai tarziu, ca celei cu care te vei casatori ii va face placere sa discute cu tine, nu i se va parea ca discutiile cu tine sunt banale, si conversatiile intre voi vor veni de la sine.  Cel mai intelept lucru este sa nu te lasi sa fii doborat, sa zic asa, de anumite respingeri, ci sa fii bucuros ca, cu fiecare "esec", ai descoperit cu cine nu trebuie sa te casatoresti.

Multumesc pentru parere si sfat. Da, normal ca nu are de ce sa-ti para rau dupa fete care nu erau potrivite pentru tine, pentru oricare din noi. Chestia cu indraznet, e bine sa fii indraznet dar nu in sens negativ. Si din pacate, sunt fete crestine care asteapta sa fii indraznet in sensul lumesc. Si eu si alti baieti credinciosi am intalnit prin adunari si biserici fete care se plangeau ca de ce nu le pupam (pe gura) si nu le luam de mana, de ce nu facem ca baietii din lume?! Nu ne ziceau noua direct asta, auzeam dupa aia de la alte persoane la care li se plangeau ele. Dumnezeu uraste prefacatoria foarte mult. Asa ca tinerii care nu traiesc dupa voia lui Dumnezeu, n-are rost sa se prefaca si sa mai mearga la biserica.

14/12/08 20:57

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la