TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Solomon Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Solomon, fiul lui David si al Bat-Sebei

" Iată că ţi se va naşte un fiu, care va fi un om al odihnei, şi căruia îi voi da odihnă, izbăvindu-l din mâna tuturor vrăjmaşilor lui de jur împrejur; căci numele lui va fi Solomon (Pace); şi voi aduce peste Israel pacea şi liniştea în timpul vieţii lui. ( 1 Cronici 22:9 )

A cerut intelepciune si a primit mult mai mult.

" Dumnezeu a dat lui Solomon înţelepciune, foarte mare pricepere, şi cunoştinţe multe ca nisipul de pe ţărmul mării. " ( 1 Imp. 4:29 )

"  ÃŽmpăratul Solomon a întrecut pe toţi împăraţii pământului în bogăţii şi înţelepciune. " ( 1 Imp. 10:23 )

Cred ca am putea invata multe de la Solomon.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/01/07 22:11

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Nu vreau sa vorbesc despre intelepciunea lui Solomon ci vreau sa scot in evidenta o curiozitate.
Matei 1:5,6 "Salmon a născut pe Boaz, din Rahab; Boaz a născut pe Obed, din Rut; Obed a născut pe Iese; Iese a născut pe împăratul David. 'mpăratul David a născut pe Solomon, din văduva lui Urie;"
In genealogia Domnului Isus gasim pe Rut(moabita) si pe Solomon fiul lui David si al Bat-Sebei. Pentru mine este un lucru straniu cunoscand povestea  lui David si Bat-Seba.
Mai precis genealogia lui Iosif, tatal pamantesc al Domnului Isus.


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

12/04/07 15:14

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Deşi ai amintit-o şi pe Rahav, nu ai accentuat prezenţa ei aşa cum ai făcut cu Rut şi Bat-Şeba. :)

  Eu am avut odată ocazia să citesc un studiu foarte plăcut despre genealogia lui Isus. Se scotea acolo în evidenţă că prezenţa acestor 3 personaje în genealogia Sa este o garanţie a dragostei Sale pentru noi toţi, a îndurării Sale care, dacă s-a revărsat peste aceste trei personaje legate de unele din cele mai groaznice păcate posibile în lume - curvie, incest şi crimă - cu atât mai mult se va revărsa şi asupra noastră, dacă vom avea îndrăzneala şi credinţa să ÃŽi cerem acest lucru prin Hristos.

   Pentru mine aceste trei personaje din genealogia lui Isus înseamnă foarte mult, şi constituie adesea un sprijin moral, un motiv de a-mi închide gura când judec, şi aşa mai departe...

  Pe de altă parte cazul Solomon întăreşte încă odată ideea că Dumnezeu nu lucrează după cum vor oamenii, ci după cum vrea El să se îndure.


   Hai să vedem scenariul: David a avut mai multe neveste şi mai mulţi copii. Dintre aceste neveste şi aceşti copii, unii poate s-au străduit toată viaţa să fie ascultători sau măcar să muncească pentru a merita un drept de a succede la tron împăratului.
   Ei bine, la vârsta aceea pe care a avut-o David, i s-au aprins călcâiele după o tipă (care nu ştiu cum se face că se îmbăia ea într-un loc unde putea fi privită...) care acceptă să se culce cu el (nu scrie nicăieri de un viol ca în cazul lui Tamar) şi care, după toate standardele Legii trebuia omorâtă împreună cu David, când a fost dovedit adulterul ei.
   Ce şi-o zis Satan: "ei bine, dacă pă asta n-am reuşit-o, apăi nu ştiu pă care! Cel prin care trebuie să vină Mesia o va lua acum pe coajă!"
   Na şi hopaaa, prin cine credeţi că vine Mesia?

  Aşa că nu a fost după merit, ci eu am impresia că a fost o demonstraţie de forţe undeva la nivel înalt, iar Domnul a arătat că se îndură de are chef El, nu de cine ÃŽi zice Satana să se îndure.

   Singura chestie care mă face oarecum să primesc cu strângere de inimă această lecţie este că poate vreunul dintre fii lui David ar fi meritat mai mult decât Solomon să facă parte din spiţa lui Mesia, sau să conducă poporul Israel. Şi poate ar fi fost mai bun sau mai rău. Dar, nu-i aşa, nu vom şti prea curând acest lucru. Şi nu asta e neapărat important.
   Dar mă gândesc cum s-o fi simţit respectiva persoană (repet, nu am nici o certitudine, ci doar supoziţii bazate pe părerea că nu se putea ca toţi fii lui David să fi fost nişte gunoaie) să se vadă cu nimic după credincioşia pe care a arătat-o. Seamnănă puţin cu istoria fiului care nu a mai vrut să intre în casă de supărare.
   Interesant că pentru cei credincioşi Domnul are parcă totdeauna pregătite lecţii de umilinţă, iar parcă pentru ceilalţi prea ades vine nu numai iertare, că asta nu ar fi o problemă, ci şi cam mari străluciri de reflectoare...


  Păreri?


13/04/07 16:01

Site web  
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Ai dreptate Filip.. e adevarat si minunat ceea ce ai zis...

_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

13/04/07 19:31

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

filip a scris:

   Dar mă gândesc cum s-o fi simţit respectiva persoană (repet, nu am nici o certitudine, ci doar supoziţii bazate pe părerea că nu se putea ca toţi fii lui David să fi fost nişte gunoaie) să se vadă cu nimic după credincioşia pe care a arătat-o. Seamnănă puţin cu istoria fiului care nu a mai vrut să intre în casă de supărare.
   Interesant că pentru cei credincioşi Domnul are parcă totdeauna pregătite lecţii de umilinţă, iar parcă pentru ceilalţi prea ades vine nu numai iertare, că asta nu ar fi o problemă, ci şi cam mari străluciri de reflectoare...

  Păreri?
Daca punem cartile asa pe masa, parerea mea e ca :

1  Pe parcursul a catorva ani un fiu este inaltat o data (el nu merita asta). In tot celalalt timp  era dispretuit, judecat de cei pe care i-a lasat in urma.

2  Alt fiu este salpul casei, model, respectat in casa tatalui sau si (de data aceasta) nu considera ca fratele sau merita dupa cativa ani (in care probabil se credea ca este mort) o atentie mai mare decat merita el la o simpla petrecere.

Acum spune-mi tu, o sarbatoare de cateva zile doar in cinstea intoarcerii este mai presus de vaza, respectul pe care l-a castigat al doilea fiu ? Ce-i drept Dumnezeu nu e ca un om, se indura  de cine ii place si nu ii place doar de cei sfinti (cei ce merita), el da har si cui nu merita.


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

10/02/09 22:29

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Solomon ... :D ... unul din personajele mele preferate din Biblie ... mi-as dori foarte mult sa primesc macar jumatate din intelepciunea pe care Dumnezeu i-a dat-o lui Solomon ... imi plac mult cartile lui ... Proverbe, Eclesiastul si Cantarea Cantarilor ... :D

ma intreb oare cum de un om intelept ca Solomon a "indraznit" sa aiba 300 de neveste si 700 de concubine(daca am gresit scrieti va rog la Comentarii ...)
Stiu ca unii veti raspunde: "Pai daca era intelept ... :D" ... dar cum a avut timp de atatea femei sau fete?


_______________________________________
Semnat...

KJ.

11/02/09 13:03

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

KoJack a scris:

Ma intreb oare cum de un om intelept ca Solomon a "indraznit" sa aiba 300 de neveste si 700 de concubine

Probabil ca raspunsul este mandria. Mandria te indeparteaza de Dumnezeu. Solomon a fost constient de valoarea darului lui, dar...a uitat sursa.

KoJack a scris:

Stiu ca unii veti raspunde: "Pai daca era intelept ... :D" ... dar cum a avut timp de atatea femei sau fete?

Solomon a fost foarte binecuvantat material. Mai mult toate bogatiile sale au fost obtinute pe cale pasnica nu cu sabia. El tot ce a facut a fost sa coordoneze, sa mediteze si sa priveasca unde nu trebuie. E interesant ca lincezeala asta fizica face casa buna cu pacatul. Si David cand a vazut-o pe mama sa, pe atunci femeie casatorita, tot intr-un soi de lancezeala era...
Timp pentru a pacatui intodeauna este. Din nefericire.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

21/05/09 18:53

   
tinagale
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 30/07/09

KoJack a scris:

Ma intreb oare cum de un om intelept ca Solomon a "indraznit" sa aiba 300 de neveste si 700 de concubine


MRU a scris:

Probabil ca raspunsul este mandria. Mandria te indeparteaza de Dumnezeu. Solomon a fost constient de valoarea darului lui, dar...a uitat sursa.

Eu as raspunde slabiciunea [insa biblia o numeste iubire in 1 Imparati 11:2(ultima parte a versetului)], Solomon a avut o slabiciune pentru femei, dar sa luam invatatura de la el (barbatzii in special)pentru ca tot femeile au fost cele care l-au indepartat de Dumnezeu.
1 Imparati 11 primele 10 versete!


_______________________________________
Sa ascultam dar incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om.

05/08/09 18:01

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

KoJack a scris:

Ma intreb oare cum de un om intelept ca Solomon a "indraznit" sa aiba 300 de neveste si 700 de concubine


MRU a scris:

Probabil ca raspunsul este mandria. Mandria te indeparteaza de Dumnezeu. Solomon a fost constient de valoarea darului lui, dar...a uitat sursa.

dar eu ma gandesc altfel: ca sa ajungi sa ai atatea femei iti trebe ceva defecte la nivel superior. Adica nici astia care au harem nu au ajuns la asa numar record, 1000. Ma intreb cum la parasit intelepciunea in situatia asta? daca inca era intelept nu ar fi facut-o.

KoJack a scris:

dar cum a avut timp de atatea femei sau fete?

asta ma intrebam si eu :))

MRU a scris:

Solomon a fost foarte binecuvantat material.

din 1Regi 12:4 reiese ca asuprea poporul: "Tatal tau ne-a ingreuiat jugul; acum tu usureaza aceasta aspra robie si jugul greu pe care l-a pus peste noi tatal tau".


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 17:07

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:


dar eu ma gandesc altfel: ca sa ajungi sa ai atatea femei iti trebe ceva defecte la nivel superior. Adica nici astia care au harem nu au ajuns la asa numar record, 1000. Ma intreb cum la parasit intelepciunea in situatia asta? daca inca era intelept nu ar fi facut-o.

Instinctul sexual nu are neaparat treaba cu inteligenta. A explicat pe undeva cineva ca intelepciunea poate fi firesca sau duhovnicesca. Se vede clar treaba ca la Solomon putem vorbi de cea fireasca=inteligenta.

E interesant ca totusi Dumnezeu il prefera pe el si nu pe David sa ridice templul...

Ultima modificare de MRU (02/06/10 18:11)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

02/06/10 18:11

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Unele din sotiile lui i-au fost oferite probabil de alti imparati, demnitari etc .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/06/10 18:13

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Fie si intelepciune fireasca, neveste oferite cadou etc tot e dubioasa faza. Daca ar fi fost opera la limba romana, as fi zis ca-i hiperbolizata faza, cred ca intra in cartea recordurilor.
  Ce instinct putea avea in el. E vorba de 1000, nu 10, nici chiar 100. E o cifra enorma. [in spirit matematic as putea calcula de cate ori le folosea prin rotatie :))]

MRU a scris:

E interesant ca totusi Dumnezeu il prefera pe el si nu pe David sa ridice templul...

daca nu ma insel si explica Dumnezeu de ce nu David: pentru ca el era manjit de prea mult sange, era razboinic, pe cand Solomon a avut pace [asta iar daca nu ma insel, nu am tinere de minte desi inca sunt la Regi cu cititul :D].

Ultima modificare de RainSong (02/06/10 18:32)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 18:27

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
posibil si pentru ca david a avut acea greseala cu bat-seba "David, în zadar ştergându-şi
pata de pe braţul drept." dar si solomon totusi: "Şi în fum de idoli trece
Solomon cel înţelept."

cat despre limba romana, erou exceptional in imprejurari exceptionale- romantism.


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

02/06/10 18:34

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

RainSong a scris:

Ma intreb cum la parasit intelepciunea in situatia asta? daca inca era intelept nu ar fi facut-o.

Intelepciunea lui Solomon era primita de la Dumnezeu, nu era cea lumeasca.( 1 Imparati 3:9). In momentul in care Solomon s-a indepartat de Domnul (influentat de prea multele-i femei care nu erau din poporul sau), intelepciunea primita s-a departat de la el.


02/06/10 21:05

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
nu, n-ati prins niciunul ideea mea :))
  Gandirea mea era in felul urmator:
* Avea intelepciune [oridecare tip] => nu isi lua neveste multe si mai ales din alte popoare.
* Nu avea intelepciune => isi lua neveste si multe si pagane.
Care va sa zica, unde gresec in gandire?


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 21:16

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
problema lui (indepartarea de Dumnezeu) a inceput din momentul in care a vazut ca era mai inteligent decat altii (1 Imparati 4:34). A devenit mandru, iar despre mandrie stim ca merge inaintea caderii. Imbatat de succes a uitat de Dumnezeu, iar de aici lucrurile le stim. Daca-ti aduci aminte, imparateasa din Seba a venit la el sa-l incerce cu intrebari grele (1 Imparati 10:1). Solomon i-a raspuns la toate, fapt ce a uimit-o pe imparateasa.

Daca Solomon alegea sa-si calce pe mandrie, nu ar fi trebuit sa acorde atentie intrebarilor ei, despre care banuiesc ca nu aveau legatura cu Dumnezeu. Tocmai atentia acordata de Solomon unor lucruri care nu aveau de-a face cu Dumnezeu, vorbeste despre faptul ca el nu mai era focalizat pe ce doreste Domnul de la el.


02/06/10 21:47

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

daca nu ma insel si explica Dumnezeu de ce nu David: pentru ca el era manjit de prea mult sange, era razboinic, pe cand Solomon a avut pace [asta iar daca nu ma insel, nu am tinere de minte desi inca sunt la Regi cu cititul :D].

Asa e dar...mie nu mi se pare mai bun Solomon decat David. David a varsat sange in razboi. Chiar si pe cel al lui Urie.

RainSong a scris:

nu, n-ati prins niciunul ideea mea :))
  Gandirea mea era in felul urmator:
* Avea intelepciune [oridecare tip] => nu isi lua neveste multe si mai ales din alte popoare.
* Nu avea intelepciune => isi lua neveste si multe si pagane.
Care va sa zica, unde gresec in gandire?

Unele neveste clar le-a luat din obligatie pentru aliante politice, cum ar fi de exemplu fiica lui Faraon. Dar el oricum incalcat indemnul divin de a nu si lua multe neveste. El si-a pemis sa si neveste multe dar nu le-a fost la toate...daca ma intelegi ce vreau sa spun... :D
Multe sotii probabil au fost doar aventuri de o noapte.

Ultima modificare de MRU (02/06/10 21:56)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

02/06/10 21:51

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

zambezi a scris:

imparateasa din Seba a venit la el sa-l incerce cu intrebari grele (1 Imparati 10:1). Solomon i-a raspuns la toate, fapt ce a uimit-o pe imparateasa.

Daca Solomon alegea sa-si calce pe mandrie, nu ar fi trebuit sa acorde atentie intrebarilor ei, despre care banuiesc ca nu aveau legatura cu Dumnezeu.

nu cred ca nu aveau deloc legatura cu Dumnezeu.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/06/10 21:52

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
deci femeile pe care le-a avut sunt un rezultat al caderii lui, care s-a produs cu putin inainte sa-si faca haremul.
  Am inteles :)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 21:52

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Pana una-alta de la el ne-a rams proverbele si eclesiastul... Daca le citim cu atentie vedem ca ne avertizeaza inclusiv asupra greselilor lui.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/06/10 23:03

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
care-i baiul cu nevestele? doar si multe alte personaje au avut mai multe neveste in trecut. deci problema o reprezinta numarul? de fapt nici odata cu legea noua, cea a dragostei, nu scrie nicaieri in biblie ca e pacat sa ai 10 sau 50 de neveste.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

03/06/10 09:36

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

april a scris:

nu cred ca nu aveau deloc legatura cu Dumnezeu

oricum ar fi fost, important e ca ajunge la concluzia asta "Binecuvantat sa fie Domnul Dumnezeul tau care a binevoit sa te puna pe scaunul de domnie al lui Israel! Pentru ca Domnul iubeste pentru totdeauna pe Israel, de aceea te-a pus imparat, ca sa judeci si sa faci dreptate."

ultimul mohican a scris:

doar si multe alte personaje au avut mai multe neveste in trecut. deci problema o reprezinta numarul?

Personaje biblice? Au avut mai multe, dar cu bun simt. Tie nu ti se pare enorm?

ultimul mohican a scris:

de fapt nici odata cu legea noua, cea a dragostei, nu scrie nicaieri in biblie ca e pacat sa ai 10 sau 50 de neveste.

dar cand se vorbeste de casatorie se foloseste singularul la femeie.

ps: te rog sa ai grja ce spui, tu vrei sa ma faci doar metresa? Putem juca murdar daca vrei.

Ultima modificare de RainSong (03/06/10 09:46)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

03/06/10 09:42

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
vorbim de interpretari si ne legam de amanunte. intr-adevar se foloseste singularul, dar cand Isus a "schimbat" anumite legi, a spus clar si a dat exemple concrete.


ps: te rog sa ai grja ce spui, tu vrei sa ma faci doar metresa? Putem juca murdar daca vrei.
in nici un caz. sunt ferm convins ca o sa-mi scoti tu singura peri albi, d-apai..... :D

Ultima modificare de ultimul mohican (03/06/10 09:48)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

03/06/10 09:47

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

april a scris:

nu cred ca nu aveau deloc legatura cu Dumnezeu.

e foarte adevarat ce spui, dar cand vrei sa testezi inteligenta cuiva punandu-i intrebari grele atunci nu-l intrebi despre lucruri pe care le-a invatat de mic (in cazul lui Solomon, despre Dumnezeu) si despre care tu nu stii mai nimic, ci il intrebi lucruri despre care e foarte probabil sa nu le fi studiat inainte. Altminteri testul de inteligenta nu are mare valoare.

Daca ma gandesc la cazul lui Filip si al famenului etiopian, pot spune ca si cel din urma avea intrebari pentru Filip, dar nu erau grele deoarece nu inteligenta lui Filip era prioritara pentru famen (Faptele apostolilor 8:34-36).

Daca tot vorbesc de prioritati, as mai aminti si cazul Martei si Mariei. Doua femei care, desi aveau ambele legatura cu Domnul, aleg sa se raporteze la prezenta Lui in mod diferit, iar El o aproba doar pe una din ele (Luca 10:41-42) desi stia ca daca a intrat in casa ei, ea se va simti obligata sa-L slujeasca.

In incheiere pot spune ca intr-adevar, intrebarile imparatesei aveau legatura cu Dumnezeu (deoarece ea auzise, ca multi altii, ca Solomon spunea ca inteligenta sa este un dar de la Dumnezeu) dar nu cred ca e vorba de una directa ci mai degraba indirecta. Ma refer nu la continutul intrebarilor ci la scopul lor de a determina relatia dintre Solomon si Dumnezeu. Eu cred ca o viata traita dupa voia lui Dumnezeu se bazeaza pe legaturile directe cu El nu cele indirecte. Daca credinta mea in Dumnezeu se bazeaza pe orice altceva decat pe Cuvantul Sau, e foarte probabil ca ea sa nu dainuie mai mult decat acel ceva pe care se bazeaza si stiu ca doar El e vesnic.

Solomon a gresit in faptul ca a ales sa "cladeasca pe nisip" (prioritara era imaginea lui in fata oamenilor). Eu cred ca legaturile cu Dumnezeu "cladite pe nisip" sunt ca si cum nu ar fi deoarece nu te apropie de El ci dimpotriva.


Sword a scris:

Pana una-alta de la el ne-a rams proverbele si eclesiastul... Daca le citim cu atentie vedem ca ne avertizeaza inclusiv asupra greselilor lui.

foarte corect. Eclesiastul si Proverbele sunt vorbe ale unui om inteligent, care stie multe si a vazut multe. Sunt vorbe ale unui om care a revenit langa Domnul dupa o lunga pribegie.

Ultima modificare de zambezi (03/06/10 10:38)


03/06/10 10:02

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
aici suntem varza cu totii. cum putem noi , oamenii de rand , sa palavragim despre un REGE, SOLOMON pe nume. imi e teama DOAMNE si sa scriu numele celui ce TU l-ai facut cel mai intelept om din lume. dar sunt destui care s-au gasit cu usurinta sa dicute despre pacatosul SOLOMON, REGE, INTELEPT de la DUMNEZEU nu de la oameni. ca a avut femei... treaba lui, parerea mea. dar de ce nu se vorbeste de lucrurile bune care le-a facut? ne consideram crestini dar acuzam si sfintii LUI DUMNEZEU! cum ne mai rabzi DOAMNE !? REGE SOLOMON ai mila de noi si iarta-ne!

DACA EXISTA CINEVA CARE DORESTE SA DENIGREZE PE REGELE SOLOMON ROG SA NU O FACA. DACA TOTUSI VREA SA O FACA SA VB CU MINE.

SOLOMON - REGE DE LA DUMNEZEU

Ultima modificare de giany (27/07/13 06:23)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/07/13 06:09

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net