TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Teste si probleme logice/Teste de inteligenta Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
@feedback - :) probabil prizonierul X poate misca putin capul in lateral a.i sa vada 2 stalpi.

Alternanta culorilor o deduc (trebuie!!) din raspunsurile pe care le aud de la inaintasii lor intr-ale raspunsului.

Daca primul raspunde 'nu stiu' lasa pe urmatorul sa raspunda dandu-i si un indiciu. Daca raspunde corect ii salveaza pe toti, daca o da in bara atunci e 'game over' pt. toti. Toti pt 1 si 1 pt toti.

16/05/14 20:25

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

feedback a scris:

intai spune "Prizonierii au fost adusi legati la ochi pe un camp unde erau plantati cinci stalpi, trei albi si doi negri" - deci ei nu stiau ce stim noi, ca sint alternate culorile stalpilor.

Ei nu stiu, dar stiu ca 3 sunt albi si 2 negri.

p'orma spune "Stalpii erau asezati in linie de la est la vest." - deci, daca ma uit la un sir de stalpi, IN LINIE, vad doar stalpul cel mai apropiat mie.
p'orma spune "fiecare prizonier putea vedea numai stalpii din fata sa." - deci cum vede mai multi stalpi?
Privesc in fata, dar orizontul vizial este ceva mai lat decat o linie.

p'orma spune ca soarta celor 3 depinde de ce spune primul... conditie in care nu vad relevanta raspunsurilor celorlalti doi.
Depinde de ce spune fiecrae pe rand pana la incheierea testului.

cred ca vor spune toti "nu stiu" :)) fac 10 ani de inchisoare, dar macar isi salveaza pielea :))

Pot sa scape. Mai sus a aratat zambezi cu codificare iar eu am esplicat babeste. :D

Ultimul poate salva grupul, daca are incredere in logica lor.

zambezi a scris:

@feedback - :) probabil prizonierul X poate misca putin capul in lateral a.i sa vada 2 stalpi.

Asta m-a pus putin pe ganduri pentru ca nu au capul legat. Intr-o asa stare de pericol intorc capul atat de mult incat vad stalpii din spate. :D (Eu am incercat si pot intoarce capul numai din gat incat sa vad in spatele meu incepand cu jumate de metru distanta.Deci as fi vazut tot in afara de stalpul meu. Poate nu-i lasa sa priveasca in spate, dar in fata pot vedea.

Ultima modificare de Old (16/05/14 20:36)

16/05/14 20:32

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

zambezi a scris:

daca esti Legat de stalp, nu stiu ce libertate de miscare ai...

Oblio a spus ca e logica treaba... iar eu, in logica mea, as spune "nu stiu".

cand gresesc si platesc Doar eu, imi asum niste riscuri.
cand gresesc si mai au de platit Si altii pe langa mine, atunci valutez un pic altfel lucrurile.

deci raspunsurile lor sint influentate, (sau ma rog, asa gandesc eu,) de faptul ca greseala unuia i-ar putea costa pe toti.

later

Old a scris:

Mai sus a aratat zambezi cu codificare iar eu am esplicat babeste. :D

ah, merci Old :D codificat sau babeste io tot ca mine gandesc :D

16/05/14 20:36

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Cea mai mare sansa sa raspunda corect o are primul intrebat (x). Fiindca el vede cei 2 stalpi din fata lui. Logic e ca el sa raspunda da/nu, in sensul ca stalpul sau e alb. Fiindca sunt 3 albi si 2 negri, vazand in fata unul alb si unul negru se gandeste ca probabilitatea de a fi el legat de unul alb e maxima. Daca el raspunde "nu stiu" sansa ca restul sa raspunda corect scade. Daca el raspunde "nu stiu" toti vor raspunde la fel si vor face 10 ani la mititica.

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/14 20:40)

16/05/14 20:39

Site web  
Old
Moderator

feedback a scris:

Oblio a spus ca e logica treaba... iar eu, in logica mea, as spune "nu stiu".

Logica e logica, nu pot s-o dea la loterie. Fiecare raspunde pe baza logicii.

edi.theraven a scris:

Cea mai mare sansa sa raspunda corect il are primul intrebat (x). Fiindca el vede cei 2 stalpi din fata lui. Logic e ca el sa raspunda da/nu, in sensul ca stalpul sau e alb. Fiindca sunt 3 albi si 2 negri, vazand in fata unul alb si unul negru se gandeste ca probabilitatea ...

Nu e loterie defel.
Al 3-lea raspunde corect pe baza logicii sale si a logicii celorlalti 2.

Ultima modificare de Old (16/05/14 20:41)

zambezi
membru

capul nu e legat de stalp deci e putina libertate :D

edi.theraven
membru

Al treilea nu poate raspunde corect. Fiindca daca primul raspunde gresit jocul se termina. Daca primul raspunde corect jocul se termina. Nu mai ajunge la al treilea. Totul sta in cum isi joaca cartea primnul.

Nu e loterie, sunt doar sanse. Care scad daca cei 2 spun "nu stiu" fiindca asta nu il ajuta cu nimic pe al treilea.

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/14 20:48)

16/05/14 20:43

Site web  
feedback
Moderator

zambezi a scris:

capul nu e legat de stalp deci e putina libertate :D

daca stalpul e aproape de tine, tot degeaba :D  ca nu spune nimic de distanta dintre stalpi

16/05/14 20:43

Old
Moderator

edi.theraven a scris:

Al treilea nu poate raspunde corect. Fiindca daca primul raspunde gresit jocul se termina. Daca primul raspunde corect jocul se termina. Nu mai ajunge la al treilea. Totul sta in cum isi joaca cartea primnul.

Nu.

Dupa logica primul nu stie, deci spune:nu stiu.

La fel al 2-lea, logic nu stie, deci spune:nu stiu

Al 3-lea deja stie. :D

(sa vina oblio sa explice mai babeste decat am facut-o eu  :D :D)

16/05/14 20:49

zambezi
membru

edi.theraven a scris:

Nu e loterie, sunt doar sanse. Care scad daca cei 2 spun "nu stiu" fiindca asta nu il ajuta cu nimic pe al treilea.

Cum spui asa ceva Edi. Sansele cresc deoarece calculul spune ca pt. Z mai ramane doar varianta alba de culoare:
3a+2n-2a-2n=a
Deci Z nu mai poate gresi deoarece nu ii mai ramane decat o singura varianta.

Ultima modificare de zambezi (16/05/14 20:52)

16/05/14 20:51

edi.theraven
membru

Al treilea ce sa mai stie saracul daca primii doi care vedeau ce stalpi aveau in fata nu se incumetau sa raspunda, al treilea care nu vede nimic crezi ca risca?

Si ultimul stia ca ceilalti 4 stalpi au fost 2 albi si 2 negri....fiindca?

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/14 20:58)

16/05/14 20:51

Site web  
zambezi
membru

a explicat si Old babeste, am explicat si eu matematic. Sper sa reuseasca Oblio mai bine.

Ultima modificare de zambezi (16/05/14 20:54)

16/05/14 20:53

Old
Moderator

In raspunsul de la 19:04, am explicat in detaliu care-i logica. Fara formule. :D

16/05/14 20:54

edi.theraven
membru

Ai explicat matematic dar matematica ta include faptul ca tu ai vazut succesiunea stalpilor. Ei nu au de unde sa stie. Daca primii 4 stalpi sunt 3 albi si unul negru atunci z sta pe negru deci dupa matematica ta, el greseste.

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/14 21:01)

16/05/14 20:57

Site web  
zambezi
membru

doar in minte am vazut succesiunea. In realitate nu. Din cauza asta am analizat 4 cazuri. Cazul real il gasesti prin eliminarea celorlate cazuri in functie de raspunsul prizonierilor.

In fiecare caz fiecare din prizonieri raspunde altfel mai putin cazul 1 si 2 la care raspunsurile sunt aceleasi dar Z are aceeasi singura solutie: alb. Deci Z asculta ce spun ceilalti si elimina in minte fiecare caz care nu corespunde.

E ca la sah. Anticipezi miscarile adversarului construind in minte mai multe variante si in functie de mutarile reale ale adversarului alegi varianta castigatoare.

Ultima modificare de zambezi (16/05/14 21:05)

16/05/14 21:00

edi.theraven
membru

Exista doar un singur caz in care z mai apuca sa raspunda si acela in care ceilalti 2 au zis "nu stiu". Deci sunt 2 cazuri in care probabilitatea sa fie lasati liberi e maxima, si minima. Maxima cand primul raspunde "da" sau "nu" corect si minima in care ultimul ajunge sa raspunda.

3a+2n-3a-1n=n
3a+2n-2a-2n=a
De ce nu sunt sanse egale intre cele 2 variante?

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/14 21:07)

16/05/14 21:04

Site web  
zambezi
membru

si in cazul in care Z ajunge sa raspunda, solutia e una singura, stalp alb, raspuns: nu. Caz 1 si 2. Schita data de Oblio intamplator se suprapune peste cazul 1.

l.e.
Cazul Z are stalp negru: 3a+2n-3a-1n=n apare doar daca

Zn Ya Xa n a

asta inseamna ca X vede un alb si un negru, deoarece daca vedea 2 negrii stia ca stalpul sau e alb si putea raspunde corect.
Prin urmare, deoarece Y vede negru si X nu vede 2 negrii, inseamna ca Y are sigur stalp alb si poate raspunde corect deci Z nu mai ajunge sa raspunda.

Ultima modificare de zambezi (16/05/14 21:22)

16/05/14 21:07

edi.theraven
membru

Tu ai 4 cazuri. Eu am analizat doar posibilitatea maxima si minima. De unde stie Z ca raspunsul pe care il da e corect dat fiind ca raspunsurile lui x si y nu il ajuta cu nimic si nu stie succesiunea stalpilor?

16/05/14 21:13

Site web  
zambezi
membru

up.

16/05/14 21:17

edi.theraven
membru

Asa e :D la cazul asta nu ma gandisem. Da, Y raspunde in functie de ce a raspuns x si de stalpul din fata sa. Ms de explicatii :D

16/05/14 21:23

Site web  
feedback
Moderator

Oblio a scris:

-daca cel intrebat raspunde cu "da" sau "nu" corect, testul se sfarseste, raspunsul eliberandu-va pe toti trei;
-daca cel intrebat raspunde cu "da" sau "nu" gresit, testul se sfarseste iar voi va pierdeti toti viata;
-daca toti trei raspundeti "nu stiu", sunteti condamnati la zece ani de inchisoare."

io tot nelamurita :D

deci primul raspunde x , al 2-lea e Y, al 3-lea Z.

de ce in primele 2 spune "cel intrebat" si in al 3-lea "daca toti trei" ?

si de ce primii doi au variante doar "da" sau "nu" fara "nu stiu" ?

deci daca voi spuneti ca primii doi vor raspunde "nu stiu", e gresit, ca nu au varianta asta de raspuns primii doi.

16/05/14 21:24

edi.theraven
membru

Ca sa raspunda toti trei "nu stiu" trebuie sa raspunda fiecare, pe rand, incepand cu x. Cred ca s'a omis asta in enunt :)

16/05/14 21:29

Site web  
zambezi
membru

Toti 3 au toate cele 3 variante de raspuns la dispozitie: da, nu si nu stiu. Fiecare alege sa raspunda in functie de ce vede sau/si ce aude.

De ce primii 2 nu au varianta de raspuns 'nu stiu'?

Nu se spune nicaieri ca X si Y pot raspunde doar cu 'da' sau 'nu' si sa nu foloseasca 'nu stiu'.

16/05/14 21:33

Old
Moderator

feedback a scris:

...
deci daca voi spuneti ca primii doi vor raspunde "nu stiu", e gresit, ca nu au varianta asta de raspuns primii doi.

Cum sa nu aiba? Toate 3 variantele sunt pentru toti 3.  Daca toti 3 vor raspunde "nu stiu"...
Dar daca doar 2 raspund "nu stiu"? Dar daca doar unul...? E posibil si acest raspuns dupa cum e enuntul.

16/05/14 21:39

feedback
Moderator

zambezi a scris:

Nu se spune nicaieri ca X si Y pot raspunde doar cu 'da' sau 'nu' si sa nu foloseasca 'nu stiu'.

nu se spune nicaieri, eu deduc din enunt, din felul in care e formulat.

Old a scris:

Toate 3 variantele sunt pentru toti 3.

da, dar dat fiind ca se da o ordine...

.....
renunt :D astept rezultatu'
(multumesc pt efortul de a-mi explica :) )

16/05/14 21:46

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la