TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Teste si probleme logice/Teste de inteligenta Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
pavel
membru

Inregistat: 23/04/09
se impart 4 in a 3 grupe s-apoi una dintre grupe iese in evidenta sigur fata de celelate 2 din ele , ori ca-i mai greea sau mai usoara si apoi restul se deduce

21/05/09 19:30

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

dave4jc a scris:

Testul de inteligenta al lui Einstein
d.Casa verde se afla in stanga casei albe.
i.Norvegianul locuieste in prima casa.

RainSong a scris:

Wow, suteti destepti! :D    Eu l-am vazut  pe alt forum mai demult si am incercat sa il fac, dar nu am reusit ... :P

asta scriam acum 5 ani si ceva :D
   Mi-am adus aminte si l-am facut azi, am zis ca nu's asa proasta.
Doar ca am avut dubii la conditia d- din stanga sau din dreapta? [desi nu cred ca se modifica nimic oricum luam]; apoi la i - stanga in teren sau cum privesti de pe strada? Dar nici asta nu conta, eu am considerat stanga in teren.
   Si, ca nu puteam sa ma bucur asa tare, sunt sigura ca mult mai mult de 2% sunt capabili ;)

02/02/12 18:41

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Sunt 2 camere, printr'un perete cu o usa. Intr'o camera sunt 3 intrerupatoare corespunzatoare pentru 3 becuri cu bulb (cu filament) aflate in cealalta camera. Cum putem afla carui bec ii corespunde fiecare intrerupator.

Reguli : ne putem duce dintr'o camera in alta o singura data. Nu este voie sa privim pe usa cand/daca actionam intrerupatoarele. (cand le actionam, usa va fi inchisa). Cand deschidem usa, o facem doar pentru a trece in cealalta camera, lucru care se va intampla o singura data)

Ultima modificare de edi.theraven (02/02/12 18:48)

02/02/12 18:46

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
parca l-am mai citit pe forum? .. sau nu.
  Ma gandesc ca aprinde unul - il tine mai mult, apoi aprinde altul si il tine putin si dupaia fuge in camera si vede care ii rece, care ii caldut si care e fierbinte? Intai ma gandeam sa se uite pe geam sa vada cum bate lumina de dincolo :D Astazi sunt total inteligenta.

Ultima modificare de RainSong (02/02/12 21:21)

02/02/12 21:21

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
aprinzi un bec, astepti 5 minute ( de ex ), il aprinzi pe al doilea apoi intri in camera cealalta si vezi care e fierbinte, care e doar cald si care nu e aprins ?

02/02/12 21:21

edi.theraven
membru

Nu stiu daca mai era aici, il stiu de la proful de studiul materialelor :) (e corect raspunsul :) )

Ultima modificare de edi.theraven (02/02/12 21:22)

02/02/12 21:22

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Rain... :)))))))))

02/02/12 21:23

suflet bland
membru

Inregistat: 18/01/13

dodo86 a scris:

Tare de tot T-pop... Sunt veriga slaba, recunosc.. :D

Si sa raman la subiect.
Teorema 4 = 3

Demonstratie:
Fie
a + b = c
De unde
4a - 3a + 4b - 3b = 4c - 3c
4a + 4b - 4c = 3a + 3b - 3c
4 (a + b - c) = 3 (a + b - c)
4 = 3

Unde-i greseala?

asta e tare

Ultima modificare de suflet bland (27/01/13 15:48)

27/01/13 15:44

march
membru

Inregistat: 27/02/12
Am auzit zilele astea o problema de logica (poate o stiti):

"Am citit ieri intr-o revista, undeva pe pagina din stanga ca la Miercurea Ciuc (localitate cunoscuta pentru inregistrarea celor mai joase temperaturi din Romania), intr-o noapte a nins foarte, foarte mult incat de-abia se putea iesea pe usa, iar dupa 72 de ore a aparut un soare puternic care a topit rapid toata zapada."

In textul de mai sus sunt doua erori. Care sunt?

11/12/13 16:41

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Ma risc eu. :D

1. Tu in reviste citesti meteo?
2. Acuma, toata stima pentru maghiarii din miercurea ciuc, dar lor le da Domnul soare si noaptea? :D

11/12/13 16:51

march
membru

Inregistat: 27/02/12
Se pare ca Oldica chiar s-a riscat pentru ca prima idee nu e buna (cred ca se mai găsesc prin reviste date meteo) și a doua variantă e buna :D

11/12/13 21:45

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
test...
pe un forum sunt inregistrati 1944 membri , sunt 911 subiecte (asta e ca la nine eleven :) ) ... o data la cateva zile se mai inregistreaza cate un membru/a ... si nu scrie nimic ...

care e logica ? :D

24/02/14 22:33

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Regele unei tari necunoscute nu-si judeca prizonierii intr-un tribunal (curte de judecata). In schimb, ii supunea la un test conceput de el insusi.
  In timpul unei revolte, trei barbati au fost luati prizonieri si adusi in fata regelui. Acesta a fost testul conceput pentru ei...

Prizonierii au fost adusi legati la ochi pe un camp unde erau plantati cinci stalpi, trei albi si doi negri. Stalpii erau asezati in linie de la est la vest. Prizonierii sunt legati de cate un stalp incepand dinspre vest. Toti trei sunt orientati cu fata spre vest. Cand legatorile de la ochi au fost inlaturate, fiecare prizonier putea vedea numai stalpii din fata sa.
Regele spune...

"Exista trei stalpi albi si doi negri. Va voi intreba pe rand: Stalpul de care esti legat este negru? Raspundeti doar cu: da, nu sau nu stiu.

-daca cel intrebat raspunde cu "da" sau "nu" corect, testul se sfarseste, raspunsul eliberandu-va pe toti trei;
-daca cel intrebat raspunde cu "da" sau "nu" gresit, testul se sfarseste iar voi va pierdeti toti viata;
-daca toti trei raspundeti "nu stiu", sunteti condamnati la zece ani de inchisoare."

Regele va intreba mai intai prizonierul X, apoi pe Y si la urma pe Z. Raspunsurile sunt auzite de toti.

Ce raspunde fiecare cand ii vine randul si de ce? Reusesc ei sa se elibereze, fac inchisoare sau mor executati?

Ultima modificare de Oblio (16/05/14 02:06)

15/05/14 12:50

edi.theraven
membru

Nu inteleg :
-daca macar unul dintre voi poate sa-mi spuna culoarea stalpului de care este legat, va eliberez pe toti trei;
Asta inseamna ca ceilalti doi pot sa greseasca. Dar:
-daca unul dintre voi da un raspuns gresit va pierdeti toti viata;

Si inca o nelamurire : cum vine asta?
-va voi intreba pe rand care-i culoarea stalpului propriu; raspundeti doar cu: "da", "nu" sau "nu stiu".

:D

15/05/14 13:13

Site web  
Old
Moderator

Care este intrebarea pusa de imparat? La ce ora din zi se aflau?

15/05/14 13:48

Oblio
membru

In regula, am reeditat (corectat) testul!

-nu are importanta ora. Testul are loc pe lumina :)

-Imaginea prezinta dipunerea reala a culorii stalpilor.

Indiciu: Raspunsurile prizonierilor sunt logice (nu e nici o capcana).

Ultima modificare de Oblio (16/05/14 01:26)

15/05/14 23:19

Old
Moderator

La ce ne ajuta ca testul ar loc pe lumina, cand ei sunt legati la ochi? raspunsul este nu stiu, in acest caz. :(

Ultima modificare de Old (16/05/14 06:36)

16/05/14 06:36

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
@Old, intrebarea e pusa 'cand legatorile la ochi au fost inlaturate', deci, 'fiecare prizonier putea vedea numai stalpii din fata sa'

daca X, Y raspund 'nu stiu', Z va deduce logic ca exista doar urmatoarele 2 cazuri:

caz 1 (cazul din imagine)

Za  Yn  Xa  n a (X vede 1 stalp alb si 1 negru in fata lui, in spate are 2 alb si 1 negru, raspuns logic X: 'nu stiu')
   Za  Yn  Xa  n a (Y vede ca stalpul lui Z este alb in fata lui, in spate are 2 alb si 2 negru, raspuns logic Y: 'nu stiu')

deci, lui Z ii ramane o singura varianta corecta: alb (raspuns Z 'nu')

caz 2

Za  Ya  Xn n a (X vede 2 stalpi albi in fata, raspuns logic X: 'nu stiu')
   Za  Ya  Xn n a (Y vede ca stalpul lui Z este alb, raspuns logic Y: 'nu stiu')

din nou, lui Z ii ramane o singura varianta corecta: alb (raspuns 'nu')
----------------------------------------------------------

caz 3: X raspunde 'nu stiu' si Y vede 1 stalp negru in fata

Zn Ya  Xn a a (X vede 1 alb si 1 negru in fata, deci in spate are 1 negru si 2 alb, raspuns: 'nu stiu')
   Zn Ya  Xn a a  (deoarece X nu stie si Y vede negru in fata, stalpului lui Y ii mai ramane 1 singura culoare: alb)
         deci Y poate raspunde corect si sigur: 'nu'

caz 4: X vede 2 stalpi negrii in fata

Zn Yn  Xa a a (X vede in fata 2 stalpi negrii, deci exista o singura posibilitate corecta pt. stalpul lui si anume: alb)
    raspuns corect: 'nu'

Ultima modificare de zambezi (16/05/14 10:36)

16/05/14 10:16

Oblio
membru

Oblio a scris:

-Imaginea prezinta dipunerea reala a culorii stalpilor.

Rezulta ca voi lua in calcul doar raspunsul de la cazul 1. Inainte insa de a confirma sau infirma raspunsul, trebuie sa-l oferi complet. ;)

Oblio a scris:

Ce raspunde fiecare cand ii vine randul si de ce?

zambezi, pentru X si Y ai explicat oarecum in baza a ce isi aleg raspunsul... poti pune si rationamentul in baza caruia Z ar alege sa raspunda cu "nu"?

Ultima modificare de Oblio (16/05/14 15:31)

16/05/14 15:17

edi.theraven
membru

-daca cel intrebat raspunde cu "da" sau "nu" corect, testul se sfarseste, raspunsul eliberandu-va pe toti trei;
-daca cel intrebat raspunde cu "da" sau "nu" gresit, testul se sfarseste iar voi va pierdeti toti viata;

Din asta rezulta ca toti trebuie sa raspunda corect. Daca unul greseste intra in actiune functia a doua "testul se sfarseste iar voi va pierdeti toti viata". Sau totul depinde de primul intrebat : daca raspunde corect e aplicata prima functie, adica toti sunt eliberati. Daca primul intrebat greseste, toti vor muri.

Ultima modificare de edi.theraven (16/05/14 19:00)

16/05/14 18:59

Site web  
Old
Moderator

@ Edi, mai este o conditie: daca toti 3 raspund nu stiu...sunt inchisi 10 ani.

Mergem pe varianta stalpilor din imagine. Daca ii dezlegi la ochi(in imagine sunt legati si asta m-a indus in eroare),

( Consideram ca toti 3 stau bine cu logica si fiecare se bazeaza pe logica tare a celorlalti 2. )

x va raspunde nu stiu pentru ca in afara de ce vede mai sunt inca 2 stalpi albi si unul negru. Oricare poate fi al lui.

Y aude raspunsul si vede un stalp alb. Din raspunsul auzit stie ca al lui poate fi alb sau negru. Deci, raspunsul e nu stiu.

Z nu vede stalpi dar aude raspunsuri. Din raspunsul lui x intelege ca y si z pot sa fie ori un alb si negru, ori 2 albi.(ceea ce stia si y) Daca z ar fi fost negru, y ar fi stiut raspunsul, dar nu l-a stiut. Asa ca singura varianta pentru z e alb.

Deci intrebarea pentru z: stalpul tau e negru? Raspuns: nu!

Ultima modificare de Old (16/05/14 19:11)

16/05/14 19:04

edi.theraven
membru

Da, ma rog. Ce voiam sa spun ca cele doua se exclud reciproc. Adica nu mai conteaza ce raspund ceilalti. Soarta lor e hotarata de ce spune primul.

16/05/14 19:15

Site web  
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
@Edi, imparatul precizeaza ca testul se sfarseste doar in momentul in care unul din napastuiti raspunde cu 'da' sau 'nu' corect sau gresit. Daca raspunde 'nu stiu' testul continua pana se termina detinutii.

@Oblio, Z calculeaza in minte pe baza raspunsurilor celorlalti facand totodata si schita (in minte, bine inteles):

Za  Yn  Xa  n a

deoarece: X vede a si n -> nu vede 2a + n pt. ca a+n(ce vede)+2a+n (ce nu vede)=3a+2n (totalul)
Y vede a si aude 'nu stiu' -> nu vede 2a + 2n pt. ca daca X ar fi vazut 2n atunci ar fi stiut raspunsul (caz 4)
Z aude 2 'nu stiu' -> 3a+2n(totalul) -[2a+2n (ce nu vede Y)]=a

unde:
a - alb
n - negru,
X,Y,Z - cei 3 magnifici.

Deci Z sta langa stalpul de culoare alba reprezentat prin: Za

Ultima modificare de zambezi (16/05/14 20:37)

16/05/14 20:03

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
io nu inteleg nimic din testu' asta :))

adica se rupe logica (mea) undeva.

intai spune "Prizonierii au fost adusi legati la ochi pe un camp unde erau plantati cinci stalpi, trei albi si doi negri" - deci ei nu stiau ce stim noi, ca sint alternate culorile stalpilor.

p'orma spune "Stalpii erau asezati in linie de la est la vest." - deci, daca ma uit la un sir de stalpi, IN LINIE, vad doar stalpul cel mai apropiat mie.

p'orma spune "fiecare prizonier putea vedea numai stalpii din fata sa." - deci cum vede mai multi stalpi?

p'orma spune ca soarta celor 3 depinde de ce spune primul... conditie in care nu vad relevanta raspunsurilor celorlalti doi.

cred ca vor spune toti "nu stiu" :)) fac 10 ani de inchisoare, dar macar isi salveaza pielea :))

16/05/14 20:13

edi.theraven
membru

Am inteles. Primul raspunde ori gresit ori corect deci cele 2 fraze se exclud reciproc. Testul continua doar daca raspunde "nu stiu". Daca raspunde "da" sau "nu" corect sau gresit, testul se opreste.

16/05/14 20:15

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la