TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Muzica romaneasca crestina Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
O definitie in cateva cuvinte? Legat de muzica crestina romaneasca.. Eu as zice ca contine multe traduceri si adaptari. Insa contine si muzica originala si chiar foarte buna. :)

09/02/10 23:58

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

mereu-tanar a scris:

N-am mai avut tangenta, si s-a gandit sa-si arate coltii pentru ca-s strain pentru el.

Nici eu n-am mai avut tangente. Da nu te-ntrista sau speria ca cainii care latra de obicei nu musca. :D E doar gura/botul de ei. :D

mereu-tanar a scris:

Il inteleg, da nu chiar asa. Mai usor ajunge departe.

Eh, e si el tinerel.

Ultima modificare de irlanda (10/02/10 00:00)

09/02/10 23:59

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05

irlanda a scris:

Faza este ca muzica lautareasca e de calitate, chiar daca-i cantata de tigani, pe langa manelele tiganesti.

Pai, Fratii de la Toflea iti suna 'tiganeste'(adica de proasta calitate)?

O definitie a muzicii crestine romanesti? Daca se poate, sa fie o muzica in limba romana, compusa de romani si cu ethos romanesc.

Nu ma mai comentati, nu eram incisiv ci doar distrat si ironic. Oamenii n-ar trebui sa fie asa sensibili pe internet, tocmai aici unde identitatile sunt ascunse si atat de multe lucruri permise...:) Debordez de tinerete, bineinteles:D

10/02/10 00:24

Site web  
irlanda
membru

gfod a scris:

Pai, Fratii de la Toflea iti suna 'tiganeste'(adica de proasta calitate)?

Exact. Uite ca te-ai prins de faza.

gfod a scris:

Nu ma mai comentati, nu eram incisiv ci doar distrat si ironic. Oamenii n-ar trebui sa fie asa sensibili pe internet, tocmai aici unde identitatile sunt ascunse si atat de multe lucruri permise... Debordez de tinerete, bineinteles:D

Daca vrei sa ne intrecem in ironii, numa' spune si se aranjeaza.

Da' sa stii ca pe aici se da ban pentru ironie(nu, nu la moderatori, asa ca te-ai scos). Deci nu-s chiar atat de multe permise.

Ultima modificare de irlanda (10/02/10 00:33)

10/02/10 00:29

gfod
membru

Ei, nu e toata proasta. E chiar buna, daca i se aplica standardele corecte. Fratii canta din inima, canta bine, pe inregistrarile din studio canta si pe voci, deci pot sa zic ca-mi plac.

Ha, pe vremea mea era permisa si ironia. Se pare ca s-au mai sfintit locurile astea:p

10/02/10 00:38

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
cand i-am auzit pe fratii de la Toflea cantand pe net, nu mi-au placut. dar dupa ce mergi la ei in biserica si ii vezi cum se inchina si cum Ii canta Domnului din toata inima ti se schimba parerea. Mie mi s-a schimbat. Am si ton de apel cu: "Tu esti cel mai minunat" :) http://www.youtube.com/watch?v=BOAMxY4Yqdk

fii fara grija gfod, ca si acum e permisa ironia si chiar daca n-ar fi permisa, multi isi permit

10/02/10 00:51

irlanda
membru

gfod a scris:

Ei, nu e toata proasta. E chiar buna, daca i se aplica standardele corecte. Fratii canta din inima, canta bine, pe inregistrarile din studio canta si pe voci, deci pot sa zic ca-mi plac.

Daca vorbim de muzica crestina cred ca ar trebui sa largim sfera calitatii, sau sa ridicam stacheta mult mai sus decat o face pentru o muzica nercestina.

Manelele pe care le canta cei din Toflea sint un fel de struto-camila-dromadera a muzicii. Adica un ghiveci. O dau si pe pop, si pe tiganeasca  si pe populara si pe blues.

Si daca canta ei din inima, ce? Asa-i din veci tiganu' in orice imprejurare iti poate canta din inima...

Ultima modificare de irlanda (10/02/10 00:53)

10/02/10 00:52

gfod
membru

Ah, din contra. Ar trebui coborata stacheta pentru ca e o muzica ce se canta in biserica si trebuie cantata spre slava Domnului si blabla. "In lume', insa, oamenii asculta muzica de placere, iar muzicienii adevarati fac muzica de dragul muzicii. Acolo standardele sunt cat mai inalte. In biserica, am auzit de prea multe ori cuvintele 'inima conteaza, nu muzica'. Asa ca la ce sa ma astept? Daca vreau muzica, ascult muzica. Si nu fac diferenta intre aia 'crestina' si 'necrestina'.

Astia de la Toflea nu canta manele, alea sunt altceva. Si oare orice muzica noua nu se face printr-un proces sintetic si dialectic? Ce-ai fi vrut sa cante, corale protestante? Felul lor pasional de a canta tine de ethosul tiganesc si determina ce muzica canta si cum o canta. Si negrii canta cu inima dar nu canta ca tiganii. Deci e ceva diferit acolo.

10/02/10 01:09

Site web  
irlanda
membru

gfod a scris:

Ah, din contra. Ar trebui coborata stacheta pentru ca e o muzica ce se canta in biserica si trebuie cantata spre slava Domnului si blabla.
....
In biserica, am auzit de prea multe ori cuvintele 'inima conteaza, nu muzica'. Asa ca la ce sa ma astept?

Daca nu te astepti la prea mult, si daca nu conteaza muzica, atunci nici sa n-o numesti muzica buna, chiar foarte buna.

gfod a scris:

Astia de la Toflea nu canta manele, alea sunt altceva.

Ah, nu, canta manele crestine...Da ce's manelele?

gfod a scris:

Ce-ai fi vrut sa cante, corale protestante? Felul lor pasional de a canta tine de ethosul tiganesc si determina ce muzica canta si cum o canta.

Exact tine de ethosul tiganesc si de natura lor, nu de, vezi doamne, de nemaipomenita lor spiritualitatea .

10/02/10 01:21

gfod
membru

O numesc 'buna' prin prisma standardelor care i se aplica, adica niste stardarde nu prea inalte. Tu folosesti termenul 'manele' ca sa zici ca o muzica ii proasta, lipsita de valoare, etc. In contextul in care Fratii de la Toflea isi canta muzica, ea nu intra la categoria 'manele'.
Ma bucur ca esti de acord cu mine si nu inteleg cu ce nu esti de acord? Eu n-am zis nimic de spiritualitatea lor ca pe aia numai Dumnezeu o cunoaste.

10/02/10 01:43

Site web  
irlanda
membru

gfod a scris:

In contextul in care Fratii de la Toflea isi canta muzica, ea nu intra la categoria 'manele'.

Cum adica isi canta muzica? Ce's manelele?

gfod a scris:

Ma bucur ca esti de acord cu mine si nu inteleg cu ce nu esti de acord?

Eu spun ca muzica celor de la toflea este de fapt o manea de doi lei.

10/02/10 01:48

gfod
membru

Isi canta muzica care-o stiu, care le place, care li se pare potrivita, care-i edifica. Eu spun ca muzica celor de la toflea nu este, de fapt, o manea de doi lei . Spune-mi tu ce muzica romaneasca crestina nu e de doi lei, ca sa inteleg care-s criteriile tale de comparatie.

Manelele pot fi multe. De cele mai multe ori, insa, reprezinta o subcultura, o copie de prost-gust a muzicii lautaresti, o muzica cu mesaj fara substanta(nu neaparat valoare, pentru ca, trebuie sa recunosti, unele rime sunt foarte ingenioase)artistica, spirituala sau etica, o muzica a valorilor inversate, a performerilor dubiosi si asa mai departe. Daca incercarea asta de definire sta in picioare, muzica fratilor de la toflea nu intra sub incidenta ei.

10/02/10 01:57

Site web  
irlanda
membru

gfod a scris:

Spune-mi tu ce muzica romaneasca crestina nu e de doi lei, ca sa inteleg care-s criteriile tale de comparatie.

Nu prea exista muzica crestina de prea multi lei, din pacate.

gfod a scris:

Manelele pot fi multe.

Exact. Exista si manele crestine o copie de prost gust a muzicii orientale amestecata cu un acordeon sau tambal, si pe deasupra se mai aude si o orga care tine ritmu', o muzica a performerilor extrem de dubiosi si asa mai departe. Aici se incadreaza cei de la Toflea.

10/02/10 02:11

gfod
membru

Daca nu exista e chiar pacat. O zic ca unul care a facut candva dintr-o trupa de 'muzica crestina'. Si in ce-i priveste pe fratii de la toflea nu are rost sa mai vorbim. Se pare ca pentru tine nimic nu e bun, deci...ar trebui sa ne limitam la judecatile de gust.

10/02/10 02:18

Site web  
irlanda
membru

gfod a scris:

Daca nu exista e chiar pacat. O zic ca unul care a facut candva dintr-o trupa de 'muzica crestina'.

Am ascultat si eu cate ceva din piesele trupei fa o diferenta, parca.

gfod a scris:

Se pare ca pentru tine nimic nu e bun

Crezi ca m-ar durea degetele sa scriu ca-i bun ceva, daca intr-adevar ar fi bun?

10/02/10 02:23

gfod
membru

Este ceva bun. Not for sale ai ascultat? Trupa lui Emil Kindlein...

10/02/10 02:25

Site web  
irlanda
membru

Nu mi se pare. Nu-mi pare ca ar avea o voce deosebita nenea asta. Tie iti place?

Ultima modificare de irlanda (10/02/10 02:34)

10/02/10 02:33

gfod
membru

Imi place. Psalmul(II, Tarana) lui Macedonski pe muzica? De-a dreptul incantator...Vocea deosebita e alta poveste, n-o povestesc:p

10/02/10 02:38

Site web  
polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
cred ca acest video http://www.youtube.com/watch?v=yz-y864C-ik  reprezinta cel mai bine muzica crestina romaneasca. eu am crapat de ras.. urmariti pisica :))) si deasemenea batrana nu se uita niciodata la camera :))

09/03/10 21:13

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

polooradea a scris:

cred ca acest video http://www.youtube.com/watch?v=yz-y864C-ik  reprezinta cel mai bine muzica crestina romaneasca.

eu nu cred.

polooradea a scris:

eu am crapat de ras.. urmariti pisica :))) si deasemenea batrana nu se uita niciodata la camera :))

nu vad de ce ai crapa de ras.

09/03/10 23:10

polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
prima faza era o ironie.

a doua... uitate mai atenta

10/03/10 12:47

Ioana
membru

Inregistat: 14/11/11
buna...eu sunt nou venita in ceea ce priveste cultul penticostal...l am cunoscut pe D.zeu acum 1 an...prin intermediul unor oameni minunati...
adevarul e ca voi sunteti minunati,cei care l slujiti pe Domnul....oameni deosebiti,speciali.Ma cutremur cand aud cantari,cand merg la adunare si aud cum se predica.sunt mult mai linistita,mai implinita....de curand am participat si eu la o ora de rugaciune in casa oamenilor deosebiti de care va spuneam(apropo eu sunt deocamdata ortodoxa)si mi a vorbit Domnul printr un vas de lucru:Mi a spus sa staruiesc in rugaciune,pentru ca el va avea grija de mine.imi va vindeca sufletul greu si v a sadi in mine un vas de lucru...Va marturisesc sincer ca nu ma mai puteam opri din plans...Aunci am realizat cat de mare e El si cat de mult ma iubeste..(scuze sper ca nu  v am plictisit)In privinta muzicii crestine,vreau sa va marturisesc ca imi place la nebunie de Ema  Morosan,fratii de la Toflea,Adriana Stoica,Profides,Adi Gliga...VA doresc numai bine si aveti grija de voi frati si surori!!!!

14/11/11 22:56

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la