TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Muzica romaneasca crestina Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
e ceva in ebraica, combinata cu un pic de engleza cred.

28/05/07 21:07

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

giany_v a scris:

e ceva in ebraica, combinata cu un pic de engleza cred.

Banuiam. Citeste, te rog, titlul subiectului ;) .

28/05/07 21:34

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
gata... :D:D:D am citit ...si acum ... ce sa fac ...?

28/05/07 21:37

april
admin forum

giany_v a scris:

gata... :D:D:D am citit ...si acum ... ce sa fac ...?

Sa postezi la subiect .

28/05/07 21:43

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

bairstw a scris:

daca ai asculta muzica bisericeasca ortodoxa poate la inceput nu ti-ar placea prea mult (asa cum nici mie nu imi placea pana cand  am inceput sa o cant si sa intru in contact cu ea)dar cu timpul ai observa ca e divina

Nu neg ca muzica bisericeasca ortodoxa poate fi divina dar eu prefer muzica biblica..
2 Cronici 5:11-14 "In clipa cînd au ieşit preotii din Locul sfînt, -căci toti preotii de fată se sfintiseră fără să mai tină şirul cetelor, şi toti Levitii cari erau cîntăreti: Asaf, Heman, Iedutun, fiii şi fratii lor, îmbrăcati în in suptire, stăteau la răsăritul altarului cu chimvale, alăute şi arfe, şi aveau cu ei o sută douăzeci de preoti cari sunau din trîmbite; şi cînd cei ce sunau din trîmbite şi ceice cîntau, unindu-se într'un glas ca să mărească şi să laude pe Domnul, au sunat din trîmbite, chimvale şi celelalte instrumente, şi au mărit pe Domnul prin aceste cuvinte: ,,Căci este bun, căci îndurarea Lui tine în veci!`` în clipa aceea, casa, şi anume Casa Domnului, s'a umplut cu un nor. Preotii n'au putut să mai stea acolo ca să facă slujba, din pricina norului; căci slava Domnului umpluse Casa lui Dumnezeu."
Psalmi 33:2 "Lăudati pe Domnul cu arfa, lăudati-L cu alăuta cu zece coarde."
Psalmi 81:1,2 "Cîntati cu veselie lui Dumnezeu, care este tăria noastră! 'năltati strigăte de bucurie Dumnezeului lui Iacov! Cîntati o cîntare, sunati din tobă, din arfa cea plăcută şi din alăută!"
Psalmi 92:1-3 "Frumos este să lăudăm pe Domnul, şi să mărim Numele Tău, Prea 'nalte, să vestim dimineata bunătatea Ta, şi noaptea credincioşia Ta, cu instrumentul cu zece coarde şi cu alăuta, în sunetele arfei."
Psalmi 98:4-6 "Strigati către Domnul cu strigăte de bucurie, toti locuitorii pămîntului! Chiuiti, strigati, şi cîntati laude! Cîntati Domnului cu arfa, cu arfa şi cu cîntece din gură! Cu trîmbi e şi sunete din corn, strigati de bucurie înaintea 'mpăratului, Domnului!"
Psalmi 150:3-5 "Lăudati-L cu sunet de trîmbită, lăuda i-L cu alăuta şi arfa! Lăudati-L cu timpane şi cu jocuri, lăudati-L, cîntînd cu instrumente cu coarde şi cu cavalul. Lăudati-L cu chimvale sunătoare, lăudati-L cu chimvale zîngănitoare!"

bairstow a scris:

Daca a-ti fi cu Dumnezeu a-ti fi auzit poate de mari organisti ca: Dupre,Langlais,Guilmant etc etc si a-ti fi orientat tineretul nu la depravare si indobitocire ci la adevarata arta a muzici

Da.. Nui chiar rau.. Cant la pian de 8 ani si muzica o traiesc. Pentru mine muzica este un mod de inchinare minunat. Nu consider muzica in sine pacat. Ceea ce da valoare sau devaloreaza muzica(din punct de vedere spiritual deoarece este singurul filtru prin care trec muzica) este muzicistul. Eu  dedic cu dragoste toata muzica mea lui Dumnezeu.De pilda in Vechiul Testament era un baiat David care cand canta la harfa duhurile rele fugeau. Nu era muzica in sine care punea pe fuga duhurile rele, ci aceasta se intampla datorita faptului ca Dumnezeu iubea inima lui David, o inima aleasa si sincera. Am impresia ca tu, bairstow, dai prea multa importanta la forma lucrurilor. Iti propun sa te opresti putin din alergare si sa cercetezi lucrurile mai profund... Ar fi pacat de tine sa judeci lucrarea lui Dumnezeu fara sa-ti dai seama... Esti chiar asa sigur ca stii ce muzica ii place lui Dumnezeu?

Ultima modificare de dodo86 (28/11/07 03:04)

28/11/07 02:49

klauddyou
+

Inregistat: 23/12/05
Si cu excelenta ce se intampla? Cu faptul ca Dumnezeu se asteapta sa facem bine ceea ce facem. Daca facem muzica pentru Dumnezeu si facem la calitatea a III-a si ne dam seama de asta, aunci suntem raspunzatori. Sunt convins ca David ar fi putut sa dea meditatii la harpa oricarui muzician contemporan. Omul muncea dpdv muzical. Nici nu vreau sa ma gandesc cate ore de repetitii avea la activ.

"Sora din primul rand" are ca scuza faptul ca viata ei a fost influentata de muzica vremii ei. Dar si ea stie sa faca diferenta intre Maria Tanase si orice alt nume comun din muzica populara. Dar noi? Pana si traducerile noastre sunt de multe ori fortate si, ma rog, nemuncite. Daca atunci cand muzicianul trece intentionat peste un pasaj mai slab si zice ca merge si asa (deci este constient de mediocritate) atunci Dumnezeu ii va cere socoteala.
Stiu ca suna putin exagerat, dar muzicieni care canta asa-numita muzica laica dau lectii neo-protestantilor. Am aflat ca trupe laice din vremea comunista repetau cate 6-12 ore pe zi si rupeau sala in doua (muzical vorbind). Ah, si ei stateau prost cu banii, erau urmariti de Secu, tunsi de Militie, sabotati la concerte, santajati la locul de munca s.a.m.d. si ceea ce s-a compus in rock in perioada 68-89 este, in medie (atentie!), mult peste ce se compune azi (in mediul laic sau crestin).
Similar se pot corobora vremurile si alte genuri muzicale.

Sanatate!

Ultima modificare de klauddyou (28/11/07 13:11)

28/11/07 13:09

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
klauddyou eu nu am vrut sa incurajez nici lenea nici meodicritatea, Dumnezeu merita cel mai bun din cel mai bun. Discutia era alta.

Dedicatie pentru bairstow :Dclick here 

Ultima modificare de dodo86 (28/11/07 23:19)

28/11/07 23:13

Bogdan
membru

Inregistat: 28/01/08
Shalom:
   mie unu imi place muzica crestina -cateodata te linisteste in momente critice ........

28/01/08 12:53

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

Dana a scris:

Unii au fost prezenti si pe posturi nationale..

dece e o problema sa apara trupele crestine pe posturile nationale?...suntem ciudati noi romanii crestini...ne plangem ca muzica nu e de calitate dar pentru asta e nevoie de bani...daca apare vre-o trupa la tv sau daca a scumpit putin albumele pentru a marii calitatea zicem ca au luat-o razna, ca doresc doar sa castige bani

28/01/08 22:50

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Interviul dat de cei de la Vitamina C revistei Metal Head:

http://www.metalhead.ro/Interviuri-Inte ... C-252.html

19/05/08 12:10

crina.popa
membru

Inregistat: 18/02/08

monica a scris:

Cum vi se pare muzica romaneasca crestina?
Sunt cativa artisti care promit:
Pur si simplu, Electric, 3,2,1, imi cer scuze daca am omis pe cineva.
Mi-ar placea sa se cante mai multe cantece originale, nu doar traduceri.
Astept cu interes parerea voastra.
Fiti binecuvantati!

Apai draga,buna' nu stie english.sau mai stiu eo ce'..de'aia sunt multe traduceri.:*
De ce sunteti atat de pretentiosi???..Conteaza ca e inspre Slava Domnului..
Daca nu va plac traducerile ...de ce nu va faceti voi o trupa cu melodii originale?na..

31/07/08 20:15

april
admin forum

TraiescPtDumnezeu a scris:

Apai draga,buna' nu stie english.sau mai stiu eo ce'..de'aia sunt multe traduceri.:*
De ce sunteti atat de pretentiosi???..Conteaza ca e inspre Slava Domnului..
Daca nu va plac traducerile ...de ce nu va faceti voi o trupa cu melodii originale?na..

Apai draga, monica si-a dat doar cu parerea si a cerut si parerea celorlalti.

31/07/08 21:04

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Buna ta asculta Decean si 321? Foarte tare. :D :D :D

05/08/08 11:55

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
ce ziceti de trupa CatreCer?

05/08/08 19:42

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
am vazut ca voi mai ascultati muzica romaneasca crestina ,alta decat vitamina c ,decean ,321 si trupe de genu .O spun cu rusine ca nu stiu alte formatii decat cela contemporane de tineret .Mie imi plac cvartetele barbatesti ,dar am auzit numai ocazional .Stiti ceva grupuri din astea care canta fain ? [preferabil sa gasesc melodii sa ascult undeva pe net ,chiar daca sunt inregistrate de prin biserici]

17/11/08 16:40

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
shema, armonix (s-au mutat in SUA), impact... si poate ar mai fi...

17/11/08 16:46

lorre
membru

Catre Cer..am mai zis o data..da' vad ca vorbesc singura :rolleyes:

20/11/08 18:37

gabi
membru

hmm...eu abia zilele acestea am descoperit-o pe Andra alaturi de fuzion...a...la o prima impresie sunt deja, din punctul meu de vedere, cei mai buni muzicieni romani crestini...nu stiu daca si fuzion sunt crestini, dar sunt buni de tot.

15/03/09 23:26

Site web  
fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07

gabi a scris:

hmm...eu abia zilele acestea am descoperit-o pe Andra alaturi de fuzion...

cine-s astia?

16/03/09 14:00

gabi
membru

a...este o melodie de downloadat gratis aici pe forum...andra and fusion...o combinatie de jazz, super fain suna ;)...si sunt renumiti ca muzicieni foarte buni in toata tara, au castigat cateva premii...buni de tot.

16/03/09 21:49

Site web  
fluflu
membru

chiar?
ia sa ma duc si eu sa vad ce si cum!
nu gasesc.unde e?

Ultima modificare de fluflu (16/03/09 21:51)

16/03/09 21:49

gabi
membru

http://www.tanarcrestin.net/mp3_view.php?mp3_id=55
dar nu e cea mai buna piesa a lor :)...dar e faina si asta, daca simti muzica :D

16/03/09 21:53

Site web  
fluflu
membru

asta-i jazz mai??
e f faina melodia!
mai vreau,mai vreau :D unde ma duc?

16/03/09 21:58

gabi
membru

nu melodia aceasta...in general stilul lor e jazz in combinatie cu alte stiluri :)....unde te duci?...la o librarie crestina :)..sau comanzi de pe net :D

16/03/09 22:03

Site web  
lorre
membru

de unde pot face rost de muzica crestina romanesca! ce site?

09/05/09 15:41

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la