TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Locul femeii in biserica Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 8
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Cei care au acces la "Play like a man, win like a woman",un New York Times Business Bestseller scris de Gail Evans, persoana angajata a Casei Albe, vor da de un citat impresionant al artistei Georgia O’Keeffe:
"I feel there is something unexplored about woman that only  a woman can explore".

Ei bine, consider ca biserica are nevoie de femei consacrate care pot interveni in cazurile sensibile pe care barbatii, prin structura lor interna, nu le pot intelege.
De asemenea, barbatii inteligenti si credinciosi, isi vor pleca intotdeauna capul in fata acelor reprezentante al sexului frumos care ii sustin si ii completeaza in acele sectoare ale responsabilitatilor religioase si spirituale pe care ei nu pot sau nu au timp sa le acopere.

Ultima modificare de Norkis (13/09/08 23:42)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

13/09/08 23:40

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Norkis a scris:

Ei bine, consider ca biserica are nevoie de femei consacrate care pot interveni in cazurile sensibile pe care barbatii, prin structura lor interna, nu le pot intelege.

Cum ar fi?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/08 18:47

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Consilierea unei femei divortate, rapotarea sexului feminin la sexul masculin, suferinte personale etc.

Ultima modificare de Norkis (15/09/08 20:30)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 19:53

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Da...Biblia spune ca femeile tinere trebuiesc invatate(consiliate) de cele mai mature dar...acum depinde de ce intelegem si prin "locul femeii in Biserica"...daca intelegem Biserica ca "organism" sunt de acord cu tine. Dupa cate pricep eu, lucrarea femeilor ar trebui sa constea mai mult in ajutorare(1Timotei 5:10)si mai putin in invatatura.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/08 20:09

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
in nici un caz.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 20:30

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Norkis a scris:

in nici un caz.

Te bazezi pe vreun citat biblic in afirmatia ta?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/08 20:33

   
reluestera
membru

Inregistat: 06/09/08
giany asta nu e un forum pt cei ce iubesc cearta.
fiecare are drept la opinie fie buna fie rea.


_______________________________________
da, El e stanca si ajutorul meu, turnul meu de scapare; nicidecum nu ma voi clatina.

15/09/08 20:41

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Nu ma bazez doar pe citate biblice ci chiar pe capitoledin Scriptura; in poporul lui Dunezeu existau profetese si judecatoare, femei care au contribuit substantial in educarea unor copii dedicati lucrarii lui Dumnezeu cum a fost Timotei sau chiar fete care tinere care au stiut sa vorbeasca si sa scape un popor de la pieire atunci cand nici un barbat nu era capabil de asta, cum ar fi Estera.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 20:46

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Darul de invatator e diferit de cel de proorocie. Nu vad care ar fi problema. Nu cred ca e un motiv de lezare faptul ca Biblia spune ca femeia sa nu se ridice sa dea invatatura in Biserica. Da. Femeia are un rol important in educarea copiilor dar nu in Biserica. Nu mi se pare nimic jignitor. Nu inseamna ca femeia este inferioara barbatului.

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (15/09/08 21:00)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/08 20:49

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
1 Timotei 2:12 Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Deci, sincer, nu vad ce ar mai fi de adaugat. Zice ca nu ii da voie? Zice. Punct. Locul femeii in biserica? Sa slujeasca pe ceilalti prin treburi specifice ei. E o rusine sa se ridice femeia si sa inceapa sa predice. Si nu cred ca zic asta pentru ca as fi limitata in gandire. Ok, sa le invete pe cele tinere, daca are experienta, despre cum sa fie sotii bune.

Faptul ca au existat femei cu daruri in Biblie cred ca e subliniat ca sa ne arate ca nu doar barbatii primesc daruri, ci si femeile. Asta avand in vedere care era pozitia femeii in trecut, in poporul evreu. Dar de aici, si pana la a invata, e cale luuunga.

Ultima modificare de anomis (15/09/08 20:58)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/09/08 20:58

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Eu raman la cele mentionate mai sus.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 20:59

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Eu nu inteleg, la modul cel mai sincer, ce ai spus. Imi faci te rog un rezumat? Cateva idei principale? Deci, femeia poate sa... ? Si vorbesc foarte serios. :) Cred ca emanciparea asta a femeii nu s-a uitat atent in Biblie cand si-a inceput procesul. Ar trebui sa ii zica cineva sa traga cu ochiul pe ici, pe colo. ;)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/09/08 21:05

   
reluestera
membru

Inregistat: 06/09/08
1 tim. 2:11

_______________________________________
da, El e stanca si ajutorul meu, turnul meu de scapare; nicidecum nu ma voi clatina.

15/09/08 21:12

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
1 Timotei 2:11 Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/09/08 21:13

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Anomis, nu imi voi exprima opinia altfel decat am facut-o.

Contextul in care este mentionat versetul de mai sus este unul clar: femeia din acea perioada nu avea cum sa se apuce sa invete pe altii atata timp cat ea era exclusa de la frecventarea scolilor de teologie ale acelor timpuri, exclusa de la o serie de dezbateri teologice, doctrinare si filosofice. Patriarhatul acelor vremuri era excesiv, in asa masura incat femeia avea un rol absolut secundar.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 21:19

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Acelasi patriarh, in aceleasi timpuri vorbea despre importanta femeii in cresterea si educarea copiilor, in speta femeile din viata lui Timotei...In aceleasi timpuri se vorbeste despre ficele lui Filip ca erau prorocite...Nu e vorba de nici o discreditare a femeii.

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (15/09/08 21:26)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/08 21:23

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Vorbim despre NT, Norkis. Daca vorbeam de VT, hai ca poate iti acordam circumstante atenuante. Dar asa, in niciun caz! Daca tu ai gasit vreo Biblie noua... Sau una cu subsoluri gen, te rog sa ne impartasesti si noua. Dar atat timp cat Dumnezeu nu a zis...:"Ok, daca trec cativa ani, si se prinde si femeia cum stau lucrurile cu invatatul, ii in regula, sa ma ia si barbatul o pauza, ca ii extenuanta treaba asta cu ganditul, cu interpretatul. ", nu inteleg de ce am iesi noi din aceasta constrangere? Mie imi e bine, sincer. Aleg sa fac asa cum ma invata Cuvantul. Tu-zic, nu dau cu parul-poate inveti din alta Biblie, care in loc de *cu trimiteri, contine *cu emanciparea femeii inclusa. Atunci, go ahead, esti invitata mea. Invata-ne. :D

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/09/08 21:24

   
reluestera
membru

Inregistat: 06/09/08
sunt mai multe motive din cauza carora femeii i sa luat dreptul de a invata in biserica.

unul din ele este acela ca femeia este considerata un vas mai slab.

Ultima modificare de reluestera (15/09/08 21:34)


_______________________________________
da, El e stanca si ajutorul meu, turnul meu de scapare; nicidecum nu ma voi clatina.

15/09/08 21:29

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Si ma rog, de ce mai editati si cititi Vechiul testament, daca acesta nu este valabil?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 21:30

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Norkis, am o intrebare: tu esti crestina? Ca vorbesti la persoana a II-a, plural. Adica, nu te incluzi. Atunci da-mi voie sa iti spun ceva: Biblia este atat de complexa, incat nici eu nu inteleg cum a fost compusa, de ce e impartita in doua, de ce i se zice Vechiul si Noul si nu e o singura carte.. Etc, detalii. Nu am cunostintele necesare pentru a-ti raspunde. Dar pot sa iti spun de ce continui sa citesc si VT-ul. Pentru ca e Cuvantul Lui acolo. Si imi e drag. Si, uneori, invat si de acolo, chestii practice pentru viata de azi. :)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/09/08 21:39

   
reluestera
membru

Inregistat: 06/09/08
este foarte valabil norkis, dar cei din vt. traiau dupa legea care era atunci, in schimb noi am primit dreptul la viata vesnica doar prin moartea Domnului Iisus, deci noi nu mai traim dupa legea din vt.
  ia cu caz concret cum ar fi de pe vremea lui Moise, cum ar fi acum ca si noi in urma unui pacat dezvaluit sa fim alungati 7 zile intr-o cetate de ispasire, sau un exemplu ar mai fi si postul de pe vremea lui MOISE s.a. m. d.


_______________________________________
da, El e stanca si ajutorul meu, turnul meu de scapare; nicidecum nu ma voi clatina.

15/09/08 21:40

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Norkis a scris:

Si ma rog, de ce mai editati si cititi Vechiul testament, daca acesta nu este valabil?

Nu trebuie sa dai invatatura oamenilor in Biserica ca sa fii folosit de Dumnezeu...gandeste-te ce impact a avut Naomi in viata celor doua nurori...Nu pricep de ce intelegi ca femeia ar fi cu ceva mai prejos decat barbatul daca nu da invatatura. Nici in Vechiul nici in Noul Testament nu sunt mentionate femei care au dat invatatura. Dar Dumnezeu a folosit multe femei in lucrarea Lui. Oare le-ar fi folosit daca le-ar fi considerat inferioare? Nu cred. Barbatul si femeia sunt egali in drepturi dar au responsabilitati diferite. Atat.

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (15/09/08 21:44)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/08 21:43

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Nu am stiut ca Isus a venit sa desfiinteze legea; El a venit chiar sa o implineasca.
Anomis, atata timp cat nu stii sa imi raspunzi la intrebarea mea, consider ca fiind inoportun sa raspund eu la a ta.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 21:45

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Nu cred ca e inoportun, cred ca de fapt te eschivezi, Norkis. Nu e problema mea. Eu am incetat orice discutie cu tine, la acest subiect. Daca vii cu dovezi in sprijinul afirmatiilor tale, le voi asculta. Pana atunci... .

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/09/08 21:56

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Daca voiam sa iti vorbesc tie special, anomis, iti scriam un pm. Cat despre ceea ce crezi, nici o problema ;)

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

15/09/08 22:00

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 8    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net