TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Timpul potrivit Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Tiana, imi place mult cum privesti lucrurile. E bine sa ai prioritati, sa stii ce vrei de la viata.

In ce priveste varsta casatoriei, cea mai buna e dupa 18, pentru ca atunci e legal. ;) Mie imi plac foarte mult cuplurile tinere, care cresc impreuna, care isi tes impreuna idealuri si vise, care au bucuria partasiei impreuna, a strengariilor, a entuziasmului, si mai departe traiesc impreuna greaua maturizare... Mi se pare mai in regula asa. E mult mai dificil cand tu ai anumite idealuri si scopuri , iar cel de langa tine tanjeste dupa cu totul si cu totul altceva.

Bucuria mea cea mai mare in relatia cu Robert e ca descopar cat de mult ne asemanam ca teologie crestina, ca principii; pana si in felul de a ne educa si creste copiii gandim la fel. Si e minunat asta. Iar eu l-am intalnit la 17 ani(!), pe internet, si am stiut ca cu el vreau sa ma casatoresc. Dar la ...Timpul potrivit. :)

Deci, pana la Timpul potrivit, ai nevoie si de Omul potrivit. Si crede-ma, o sa stii cand va veni momentul, R@hhy. ;)

24/02/11 23:08

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Mi se pare o aiureala ce spui.

In cazul asta iti urez mult noroc. O sa ai nevoie.

irlanda a scris:

Se poate vorbi de familie atunci cand mintea ta s-a copt, cand ti-ai facut niste studii si cand ai o situatie materiala cat sa nu mai depinzi de parinti.

Uite cum se da omul singur de gol.

Ultima modificare de +Archangel+ (25/02/11 10:58)

25/02/11 10:58

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

+Archangel+ a scris:

In cazul asta iti urez mult noroc. O sa ai nevoie.

Inteleg ca nu ti-a picat bine faza cu aiureala, din moment ce n-ai reusit sa treci de primul rand.
Dar nu inteleg pentru ce imi trebuie norocul.

25/02/11 12:02

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

jezzy a scris:

Printul are macar un palat si un cal nazdravan:P

Sau macar atat:

Ultima modificare de OLD TRAIAN (25/02/11 12:32)

25/02/11 12:17

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

irlanda a scris:

Se poate vorbi de familie atunci cand mintea ta s-a copt, cand ti-ai facut niste studii si cand ai o situatie materiala cat sa nu mai depinzi de parinti.

Arch a scris:

Poti sa ai tot ce am zis si sa nu-ti intemeiezi o familie din alte motive. Dar nu poti sa-ti intemeiezi o familie daca nu le ai.

25/02/11 12:43

+Archangel+
Moderator

jezzy a scris:

Inteleg ca nu ti-a picat bine faza cu aiureala, din moment ce n-ai reusit sa treci de primul rand.

Intr-adevar, nu a fost cea mai politicoasa optiune de raspuns dar nu m-am suparat dintr-atat. Mai ales ca nu am de ce. Fiecare isi cladeste viitoarea familie pe orice fundatie si principii considera de cuviinta.

Am trecut si de primul rand dar nu aveam de ce sa comentez despre restul din moment ce primul rand a fost concluzia ta.

jezzy a scris:

Dar nu inteleg pentru ce imi trebuie norocul.

O sa intelegi la timpul potrivit. Desi mi-as dori sa nu ajungi acolo.

25/02/11 12:57

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08

R@hhy a scris:

Da te ocupi doar sa-ti realizezi un viitor in viata, o cariera...si la 30-40 de ani te trezesti ca esti singur...cine te mai ia atunci...?trebuie sa faci mai multe, si sa-ti faci o cariera, dar in acelasi timp sa-ti intemeiezi si o familie...

Cred ca exista un timp pentru toate.Nu spun ca la 20 de ani esti copt pentru casnicie, dar despre cei necasatoriti la 40 da pot spune ca au probleme.Eu m-am casatorit la 24 de ani, la 25 deja aveam un copil.Nu m-am casatorit mai devreme pentru ca am vrut sa am si o independenta financiara, am stat 2 ani cu sotul meu pana sa ne casatorim, si pana la urma am pierdut si facultate si bani foarte multi, in schimb am avut impliniri pe alt plan, vorbind din pct meu de vedere ca femeie.Depinde care iti sunt prioritatile, ce vrei de la viata, poti sa faci o facultate si cariera si in timpul casniciei.Maturitatea nu este data numai de varsta.Am intalnit oameni si cu 20 de ani mai batrani ca mine si care nu au aceeasi maturitate sau aceeasi perspectiva asupra vietii.

25/02/11 15:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

irlanda a scris:

+Archangel+ a scris:

Nu depinde doar de tine ca sa te casatoresti, asa ca nu mai fi ironic.

Roxana a scris:

Cred ca exista un timp pentru toate.Nu spun ca la 20 de ani esti copt pentru casnicie, dar despre cei necasatoriti la 40 da pot spune ca au probleme.

eu nu as putea spune asta despre nimeni.

25/02/11 19:54

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
raspund si eu la mesaje postate cu 4 pagini in urma. acum mi-am facut timp sa le citesc.

R@hhy a scris:

eu nu cred ca la 19 ani nu esti in stare sa-ti intemeiezi o familie...poate baietii nu sunt, ca ei se maturizeaza mai greu, dar ca fata nu cred ca este o varsta mica de a avea un prieten sau de a te casatorii...(asta-i parerea mea...):D

dhannyella a scris:

si eu cred ca poti sa te casatoresti la 19 ani...DAR,cel mai important e ce faci dupa...

exista persoane care la 19 ani sunt oarecum pregatite pt a-si intemeia o familie, dar sunt tot mai rare acele cazuri incat devin exceptii...

unul din criteriile dupa care o persoana este matura este acela ca nu are nevoie de parerile celor din jur pentru a-si confirma diferite aspecte legate de identitatea ei.

irlanda a scris:

Cand o sa inteleaga ca la 19 ani trebuie sa te preocupe invatatul si realizarea unui viitor in viata.

Nice one ;)
Ma preocupa asta deci am facut un pas in plus catre maturitate! :D

april a scris:

..deci... ai invatat si ti-ai realizat un viitor in viata ?

Incompleta intrebarea, altfel vei primi raspunsuri de genul:

R@hhy a scris:

Da

:D

R@hhy, nu ma intelege gresit, nu te contrazice nimeni, numa ca e foarte posibil sa nu fi terminat inca acel proces ;)

R@hhy a scris:

Am citit intr-o carte crestina, ca varsta potrivita pt casatorie la fete este 21 ani...

Parerea mea e ca odata cu trecerea anilor, societatea face ca acea varsta potrivita sa creasca usurel...

R@hhy a scris:

eu nu am zis ca vreau sa ma marit maine, ci peste un an doi....dar totusi la aceasta varsta(19 ani) e normal sa te gandesti la casatorie...

Nu intotdeauna normalul este si corect ;) De cele mai multe ori la 19 ani te gandesti la casatorie pentru a concluziona ce trebuie sa faci pentru a fi pregatit. :)

anomis a scris:

In ce priveste varsta casatoriei, cea mai buna e dupa 18, pentru ca atunci e legal. ;)

Ultima modificare de shoricel (27/02/11 00:02)

27/02/11 00:01

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

shoricel a scris:

unul din criteriile dupa care o persoana este matura este acela ca nu are nevoie de parerile celor din jur pentru a-si confirma diferite aspecte legate de identitatea ei.

Nu putem sa ne separam de cei din jur si e grav daca credem ca stim singuri.

Parerea mea e ca odata cu trecerea anilor, societatea face ca acea varsta potrivita sa creasca usurel...

Ce te face sa crezi asta?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

27/02/11 00:07

shoricel
membru

emanuel a scris:

Nu putem sa ne separam de cei din jur si e grav daca credem ca stim singuri.

Scuza-ma, am fost incomplet, la parerile nefondate ma refeream.

Ce te face sa crezi asta?

Superficialitatea imprimata de societate. Nasol e ca uneori nici timpul nu reuseste sa rezolve asta.

Ne departam oare de la subiect?

Ultima modificare de shoricel (27/02/11 00:11)

27/02/11 00:10

emanuel
membru

Oare societatea trebuie sa stabileasca varsta potrivita?
(cred ca nu ne departam defel)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

27/02/11 00:15

shoricel
membru

Tocmai asta e problema: nu trebuie dar totusi reuseste sa faca asta. Chiar e nevoie sa iti explic ce impact are societatea asupra tinerilor crestini?

27/02/11 00:17

emanuel
membru

Si astora care considera ca timpul normal este cel normal noi trebuie sa le sugeram ca timpul este anormal, pentru ca cel normal este cel propus de societate?
Noi suntem in slujba societatii?
Sigur ca societatea are impact, dar nu mai puternic decat biserica. (Daca vorbim de tinerii crestini)

27/02/11 00:23

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
"Timpul normal" pt un credincios ar trebui sa fie timpul lui Dumnezeu, chit ca timpul asta ar fi sau nu asa cum cred altii (prea devreme sau prea tarziu). Unii se lasa insa presati (sau stresati) de persoane mai mult sau mai putin binevoitoare, cum ca le-a venit, sau nu le-a venit , sau le-a trecut timpul pt casatorie.

27/02/11 00:26

emanuel
membru

Aici sunt total de acord. Nu i se poate spune cuiva ca ar trebui sa se casatoreasca "pana nu vine dragostea". :D
Ar fi o presiune inutila ce i se face.

27/02/11 00:30

shoricel
membru

emanuel a scris:

Sigur ca societatea are impact, dar nu mai puternic decat biserica. (Daca vorbim de tinerii crestini)

Are you sure?

shoricel a scris:

Tocmai asta e problema: nu trebuie dar totusi reuseste sa faca asta. Chiar e nevoie sa iti explic ce impact are societatea asupra tinerilor crestini?

april a scris:

"Timpul normal" pt un credincios ar trebui sa fie timpul lui Dumnezeu, chit ca timpul asta ar fi sau nu asa cum cred altii (prea devreme sau prea tarziu).

Cuvintele cheie: relatia cu Dumnezeu.

Acum ai inteles ce vreau sa spun, emanuel?

Ultima modificare de shoricel (27/02/11 00:43)

27/02/11 00:42

emanuel
membru

Nu am inteles.

Ultima modificare de emanuel (27/02/11 01:03)

27/02/11 01:03

shoricel
membru

Pentru a intelege corect de la Dumnezeu rapsunsul legat de timpul potrivit trebuie sa ai o relatie cel putin activa si sincera cu Dumnezeu. Influenta societatii asupra tinerilor vine cu valori opuse fatza de cele pe care ni le da Dumnezeu in Biblie, astfel consecintele se rasfrang asupra realtiei cu El deci implicit pune in pericol corectitudinea modului de intelegere a raspunsului cu privire la timpul potrivit si persoana potrivita.

27/02/11 22:46

emanuel
membru

Acuma am inteles, daca asa gandesti. Mai devreme intelesesem din posturile tale ca timpul potrivit este modificat datorita influentei societatii.

28/02/11 07:53

shoricel
membru

Da, dar indirect, datorita inflentei pe care societatea asupra caracterului fiecarui tanar si asupra valorilor sale. E un fel de domino :)

Tu ce crezi?

28/02/11 07:57

emanuel
membru

Eu cred ca uneori timpul potrivit se suprapune peste timpul propus de societate, iar alte ori, tipul lui Dumnezeu este diferit; pentru unii mai repede iar pentru altii mai tarziu.

Societatea zice: nu este timpul inca sa intemeiati o familie ca nu aveti cu ce sa va intretineti, iar tinerii societatii asculta; nu se casatoresc. In acelasi timp societatea le spune:chiar daca nu v-ati casatorit puteti trai impreuna, ca aveti "nevoi", doar sunteti la o varsta.

Intrebarea mea pentru acestia : cu ce sa se intretina? Doar inca nu e timpul potrivit. Sau daca sunt casatoriti mananca mai mult decat daca stau impreuna? Sau dorm in mai multe paturi? Sau le trebuie in casa mai multa caldura?

De asta eu cred ca pentru unii dintre acestia timpul potrivit casatoriei a fost deja, desi societatea zice: inca nu e.

28/02/11 08:11

R@hhy
membru

Inregistat: 21/02/11
Perfect! Ii dau dreptate lui emanuel...:d:p

28/02/11 08:13

shoricel
membru

La ce te referi cand spui societate? :) Eu m-am referit la persoanele care nu au o relatie cu Dumnezeu si nu sunt o sursa in concordanta cu valorile Bibliei: anturaje necrestine, mass mesia etc.

Ultima modificare de shoricel (28/02/11 08:33)

28/02/11 08:31

+Archangel+
Moderator

emanuel a scris:

Oare societatea trebuie sa stabileasca varsta potrivita?

Uite o intrebare foarte buna. Desi nu suntem din lume traim in ea si vrem nu vrem stilul nostru de viata este direct afectat de cultura in care traim. Modalitatea de supravietuire din zilele noastre ne obliga la acumularea cator mai multe cunostinte de aceea oamenii astazi petrec mult mai mult timp studiind decat in trecut. Imi aduc aminte cand imi povestea unchiul meu ca era o mare smecherie pe vremea lui sa ai liceul. Acum e o banalitate.

Revenind la subiectul nostru stilul de viata ultratehnologizat ne-a obligat sa impingem tot mai mult varsta de intemeiere a unei familii. Daca inainte era suficient sa stii sa ari si sa cultivi pamantul acum iti trebuie mult mai multe cunostinte pentru a putea sustine o familie.

Parerea mea este ca un om este capabil de a intemeia o familie cand aparatul reproducator este deplin maturizat. Restul variabilelor tin de contextul social in care traieste respectivul om.

28/02/11 09:31

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la