TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Timpul potrivit Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Arch a scris:

Iar la capitolul realizarea unui viitor in viata nu intra si familia inteleg eu. Pe de alta parte iti dau dreptate. Pentru unii, intr-adevar, familia nu face parte din viitorul lor.

Nu, la 19 ani la realizarea unui viitor nu se poate vorbi inca de familie.

24/02/11 10:28

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Se poate vorbi doar de pe la 40 de ani in sus, nu? Ca nici la 30 de ani inteleg ca nu se poate vorbi.

24/02/11 10:33

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Pai, la 40 de ani, cred ca ar trebui sa incepi sa te gandesti la familia copiilor tai. :D

Ultima modificare de emanuel (24/02/11 10:48)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

24/02/11 10:48

R@hhy
membru

Inregistat: 21/02/11

+Archangel+ a scris:

Se poate vorbi doar de pe la 40 de ani in sus, nu? Ca nici la 30 de ani inteleg ca nu se poate vorbi.
           ca bine zici...se pare ca baietii gandesc mult mai bine decat fetele...(si eu care credeam ca ei sunt mai imaturi...)

24/02/11 10:48

+Archangel+
Moderator

Ploiestenii, R@hhy, ploiestenii. :D

24/02/11 11:14

Tiana
membru

Inregistat: 25/01/10
Daca parintii mei se casatoreau la 30-40 ani eu nu mai existam probabil ,avand inca 4 frati inaintea mea.
R@hhy-iti dau un sfat care si mi-e mi-a fost dat, in viata trebuie sa-ti setezi prioritatile, si sa stii ce vrei de la viata.Sunt persoane care vor o cariera, isi zidesc un viitor ( material, petru ca o persoana singura altceva nu poate zidi,ma indoiesc ca faci o facultate, un master, un doctorat ca sa placi Domnului)iar pentru aceste persoane casatoria este pe locul 2, si se ajunge la varsta de 30 de ani cand o sa inceapa sa se gandeasca la casatorie.
Problema este ca atunci te vei casatorii mult mai greu(NU IMPOSIBIL)....te inveti singur, esti mult mai matur, stii ce vrei de la viata, vezi toate defectele, devii mult prea logic.
In schimb daca tu iti doresti o familie, un sot , copii.. pregateste-te pentru asta. Doctoratul nu te ajuta sa iti iubesti sotul,sa-ti crestii copii frumos ...sa fii o sotie de pastor.Asta nu inseamna sa stai sa visezi la fat-frumos, da termini o scoala,da faci si facultate depinde de cum decurg lucrurile, lucrezi ,dar tu te concentrezi pe altceva ,pe ceea ce tu vrei de la viata.
Mie imi pari o fata destul de matura ...doar ca noi oamenii cand nu primim raspuns de la Dumnezeu il cautam singuri.Dumnezeu lucreaza chiar daca tu nu vezi!
Toate lucurile lucreaza impreuna spre binele celor cel iubesc pe DUMNEZEU!;)

24/02/11 11:20

R@hhy
membru

multumesc tiana... dap ai dreptate... PS. Cunosc persoane care tot asa...au pus pe primul loc cariera, au plecat in nu stiu ce tara sa lucreze...si la varsta de 35-40 sau trezit singure...si la varsta aceea foarte greu iti mai gasesti pe cineva, mai ales ca te-ai obisnuit singura...cum am mai zis: poti face mai multe deodata, te poti si casatori, dar iti poti forma si o cariera...dar sa nu-L uitam nici pe Dumnezeu, caci El trebuie sa fie pe primul loc in viata noastra.

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 11:52)

24/02/11 11:26

Tiana
membru

Inregistat: 25/01/10
Cu placere!
O zi plina de Dumnezeu sa ai!

24/02/11 11:56

R@hhy
membru

Multumesc, la fel si tu!

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 12:02)

24/02/11 12:00

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

+Archangel+ a scris:

Am impresia ca nu traiesti in Romania. Daca ar fi asa atunci majoritatea romanilor ar trebui sa-si puna nunta undeva intre Pastele Cailor si Sf. Asteapta.
Taci mai sa nu te auda fetele :P

Dupa parerea mea, ceea ce are nevoie o casnicie este iubire si jertfa de sine.
De notat "jertfa de sine", cred ca e cel mai greu de indeplinit.

24/02/11 14:25

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09

+Archangel+ a scris:

Fa-o imatura tu avand mai mult cu un an decat ea si apoi te plangi ca nu iti place cum iti vorbeste. Daca te-as lua si eu de sus ti-ar mai conveni? ;)

Stai putin..eu nu am luat-o pe ea de sus. ea m-a acuzat pe mine de ceva ce nu facusem si nu pe un ton tocmai placut,mai ales demn de o fata si de aia i-am zis :D

daca m-ai lua tu de sus? ...probabil nu mi-ar conveni,dar din moment ce eu nu am facut asta[scuze daca asta s-a inteles,imi spuneam si eu parerea si hop toti la mine in cap :P :)))],nu vad de ce ai face tu asta :D

ps:nu am facut-o imatura :D [vorbeam in general,dar trebuia sa specific ca vad ca nu se intelege,desi am mai zis undeva :D ]

Ultima modificare de dhannyella (24/02/11 15:51)

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

24/02/11 15:50

+Archangel+
Moderator

Mai. :D Mai citeste-ti mesajele o data.

24/02/11 15:59

daniel
membru

Inca nu e timpul potrivit, cum sa-si dea seama? :D:D:D

ps: daniela eu am trecut peste partea aceea dintre tine si R@hhy, esti de vina si trebuie sa iti ceri scuze, sa ii oferi o floare si noua un suc :)).....e un detaliu marunt pe langa discutiile de dupa acea faza ;).

24/02/11 16:07

dhannyella
membru

Chiar le-am recitit.Nu vad nimic rau ce as fi zis :D

@daniel,eu pot sa imi cer scuze,pot sa ii dau floare,suc la voi...ma mai gandesc :P :)))...dar daca nu stiu pentru ce? :D

Si,mai ales ca nu mi-a cerut ea...nu mi-a zis nimic de genul ce imi ziceti voi...:D

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

24/02/11 16:12

R@hhy
membru

Lasa-ti asa...nu-i nevoie sa-mi ceara scuze...asta e... Imi cer eu scuze daca am gresit cu ceva.

24/02/11 16:16

dhannyella
membru

Hmmm...vad ca,desi nu zici nimic,consideri ca am gresit.Bine: te rog sa ma ierti,nu o fac doar de nevoie sa stii bine :)

Cat despre tine,nu ai de ce sa iti ceri scuze :)

24/02/11 16:30

daniel
membru

daniela rezolvasesi problema dar tu ai luat-o prima de sus si trebuia sa imi asculti sfatul, macar partea cu sucul :D [dupa ce i-ai zis ca ai 20 ai zis ceva in genu "sunt mai mare cu un an, totusi nu are rost sa vb cu tine pt ca nu te cunosc", ea a raspuns ok, pe acelasi ton dar ok :P "vb atunci cu cei pe care ii cunosti" si apoi ai zis "nu imi place cum vorbesti"...pai tu ai inceput, amandoua ati terminat si totul era ok daca nu spuneai dupa ce se terminase "ea a inceput" :D]

ps: vad ca ati clarificat situatia, cu sucul cum ramane ? :D

24/02/11 16:39

R@hhy
membru

Ok te iert...nu era nevoie...( ps. iarta-ma si tu pe mine, ca si eu am fost de vina );)

24/02/11 16:40

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

+Archangel+ a scris:

Am impresia ca nu traiesti in Romania. Daca ar fi asa atunci majoritatea romanilor ar trebui sa-si puna nunta undeva intre Pastele Cailor si Sf. Asteapta. Dupa parerea mea, ceea ce are nevoie o casnicie este iubire si jertfa de sine.

Mi se pare o aiureala ce spui.Ok,casnicia are nevoie de iubire si sacrificiu, n-a zis nimeni altceva, dar mai sunt multe altele.
Adica, daca nici unul nu are cat de cat un venit si undeva sa locuiasca, sau macar in perspectiva, mi se pare cel putin imatur sa incepi o casnicie.
Da, iubirea muta muntii si face imposibilul, dar hai sa fim realisti.
Nici macar in basme iubirea nu e totul.Printul are macar un palat si un cal nazdravan:P

R@hhy
membru

Lasa sucul daniel...:p

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 16:43)

daniel
membru

nici apa potabila pentru "cal" ? :D

ps: R@hhy daca vrei sa intri si la alte subiecte indrazneste, daca aveam ultimele posturi la "comentarii" nu riscam sa ne "palmuiasca" april cand intra aici ;)...la topicul "despre noi si pentru noi forumistii"=> "Chat-ul nostru-8" poti vb orice vrei...constructiv :P...eu nu mai vb aici pe langa subiect, pana acum am scris doar pt ca ma gandeam ca nu intri la alte subiecte :)

24/02/11 16:51

dhannyella
membru

@ daniel am inteles....ms :D

sucul? lasa-l sa se "odihneasca " :P

@ R@hhy : Fii binecuvantata! :)

24/02/11 17:03

R@hhy
membru

dhannyella a scris:

@
@ R@hhy : Fii binecuvantata! :)

Amin! Si tu la fel! :*;)

24/02/11 17:10

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Arch a scris:

Se poate vorbi de familie atunci cand mintea ta s-a copt, cand ti-ai facut niste studii si cand ai o situatie materiala cat sa nu mai depinzi de parinti.

La 19 ani nici una din aceste conditii nu este indeplinita.

24/02/11 18:13

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

R@hhy a scris:

dar sa nu-L uitam nici pe Dumnezeu, caci El trebuie sa fie pe primul loc in viata noastra.

Sa fie. Ocupa-te de relatia ta cu El intai si lasa-L pe El sa decida cand  e timpul potrivit pt casatoria ta. Intre timp invata cat poti de mult si investeste in tine.

daniel a scris:

ps: R@hhy daca vrei sa intri si la alte subiecte indrazneste, daca aveam ultimele posturi la "comentarii" nu riscam sa ne "palmuiasca" april cand intra aici ;)...la topicul "despre noi si pentru noi forumistii"=> "Chat-ul nostru-8" poti vb orice vrei...constructiv :P...

ca vorbiti toti pe acolo fooarte constructiv uneori :D

24/02/11 22:49

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la