TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Timpul potrivit Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

daniel a scris:

Nu e batut in cuie sa ai facultate terminata si cativa ani lucrati inainte de casatorie. :P

Doar cu liceul te duci si speli pe jos prin spitale.

R@hhy a scris:

nu trebuie neaparat...sunt fete care s-au maritat de la 18 ani...

Si cum s-au descurcat la casa lor copilele alea? Sau au stat tot in carca parintilor sau a bisericii si cu cativa copii pe deasupra?

R@hhy a scris:

Daca ar fi dupa mine as mai astepta un an sau poate doi...

Pai sa vedem...daca esti anul intai, mai faci cel putin doi, dupa care masterul inca doi, dupa care inca un an doi sa-ti pui un ban deoparte. Total cam 5-6 ani mai ai de asteptat :))

R@hhy a scris:

in sfarsit cineva care tine cu mine...

Si cu ce te incalzeste?

Ultima modificare de irlanda (23/02/11 23:41)

23/02/11 23:39

R@hhy
membru

Inregistat: 21/02/11
se pare ca unii nu traiesc in zilele noastre, ci in evul mediu...

23/02/11 23:44

irlanda
membru

R@hhy a scris:

se pare ca unii nu traiesc in zilele noastre, ci in evul mediu...

Opa, ce vorba inteleapta specifica varstei ti-a iesit...
Mai degraba evul mediu este sa n-ai alta preocupare si alt tel decat sa te mariti de copila fara a te interesa prea mult cum o sa te descuri tu si copiii tai.

23/02/11 23:50

R@hhy
membru

Asa gandea stra-bunica...Dumnezeu s-o ierte...! Cum poate cineva sa gandeasca astfel in ziua de azi? Dar dupa tine...la cati ani e bine sa te casatoresti?banuiesc ca dupa 30 de ani...

23/02/11 23:56

irlanda
membru

R@hhy a scris:

Asa gandea stra-bunica...Dumnezeu s-o ierte...!

Multumesc de compliment.

R@hhy a scris:

Dar dupa tine...la cati ani e bine sa te casatoresti?banuiesc ca dupa 30 de ani...

Cand o sa ajungi si tu sa gandestii ca in "evul mediu" sau ca strabunica.

24/02/11 00:05

R@hhy
membru

Am citit intr-o carte crestina, ca varsta potrivita pt casatorie la fete este 21 ani...eu nu am zis ca vreau sa ma marit maine, ci peste un an doi....dar totusi la aceasta varsta(19 ani) e normal sa te gandesti la casatorie...ps.eu nu am zis ca fac bine fetele care se casatoresc de la 18 ani, e problema lor...dar nu-i nici chiar asa de grav, cum ti se pare tie...

24/02/11 00:06

R@hhy
membru

Scuze daca crezi ca te-am jignit cu ceva...nu a fost cu rea intentie...dar chiar mai terorizat... Ps. tu te-ai legat prima de mine, eu doar m-am aparat...

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 00:13)

24/02/11 00:09

irlanda
membru

R@hhy a scris:

dar totusi la aceasta varsta(19 ani) e normal sa te gandesti la casatorie...

E normal sa te gandesti la casatorie ca la ceva care s-ar infaptui intr-un viitor mai indepartat nu cu poza iubitului sub perna...

R@hhy a scris:

ps.eu nu am zis ca fac bine fetele care se casatoresc de la 18 ani, e problema lor...dar nu-i nici chiar asa de grav, cum ti se pare tie...

Ba e grav gandindu-ma ca pasul casatoriei este cel mai important din viata unui om dupa cel al alegerii Domnului ca Domn si Mantuitor.

R@hhy a scris:

Scuze daca crezi ca te-am jignit cu ceva...nu a fost cu rea intentie...dar chiar mai terorizat...

Nu ma simt jignita cu una cu doua sau de oricine.

R@hhy a scris:

Ps. tu te-ai legat prima de mine, eu doar m-am aparat...
....
Atata timp cat nu m-am bagat pe viata ta, nu te baga nici tu pe a mea...ma gandesc cand vreau la maritis, nu e treaba nimanui...(scuze daca am spus ceva gresit, dar asta cam asa e...)

Tu ai venit cu problema ta aici si aici am voie sa "ma bag" . Daca nu voiai sa ma bag trebuia sa nu-ti expui viata ta aici.  Eu ti-am expus niste pareri vis-a-vis de situatia ta.

Ultima modificare de irlanda (24/02/11 00:25)

24/02/11 00:14

R@hhy
membru

Ai putea totusi sa vorbesti putin mai frumos please? cum adica de oricine?cine as fi eu?

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 00:24)

24/02/11 00:23

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

irlanda a scris:

Doar cu liceul te duci si speli pe jos prin spitale.
Fetele !? :D

R@hhy  asa e irlanda, directa, da impresia ca se cearta mereu cu tine si din cate am observat eu "nu se ia de tine mereu".

ps: e suficient spus "terorizeaza" ? :D

Ultima modificare de daniel (24/02/11 00:25)

24/02/11 00:24

R@hhy
membru

daniel a scris:

ps: e suficient spus "terorizeaza" ? :D

nuuu...e mult mai mult de atat...:D

24/02/11 00:28

irlanda
membru

R@hhy a scris:

Ai putea totusi sa vorbesti putin mai frumos please? cum adica de oricine?cine as fi eu?

Mai frumos decat am vorbit cu tine pana acum nu se poate. Cine esti tu? Tu esti oricine.

R@hhy a scris:

nuuu...e mult mai mult de atat...

In loc sa bagi la cap "terorizarea" mea, tu te plangi... cata nerecunostinta din partea ta.

Ultima modificare de irlanda (24/02/11 00:31)

24/02/11 00:28

R@hhy
membru

Nu are rost sa mai continui discutia...vad ca n-ai cu cine...macar un pic de bun simt...dar se pare ca cer un lucru greu... Ps. mersi ca sunt eu oricine............no comment!

24/02/11 00:34

irlanda
membru

R@hhy a scris:

Nu are rost sa mai continui discutia...vad ca n-ai cu cine...macar un pic de bun simt...dar se pare ca cer un lucru greu...

Chiar nu mai are rost daca nu ai grija ce scrii.

24/02/11 00:39

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
R@hhy,
numai sa nu plangi. Eu cred ca poti sa te mariti acuma daca te simti pregatita si daca ai cu cine. (Sa fie si el pregatit) ;)

irlanda a scris:

...Doar cu liceul te duci si speli pe jos prin spitale.

Si acolo trebuie spalat. Doar n-o sa faca doctoratul si apoi sa spele.

Ultima modificare de emanuel (24/02/11 00:47)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

24/02/11 00:45

daniel
membru

R@hhy a scris:

Nu are rost sa mai continui discutia...vad ca n-ai cu cine...macar un pic de bun simt...dar se pare ca cer un lucru greu... Ps. mersi ca sunt eu oricine............no comment!
Exact, ia o pauza si nu fa ceva nesabuit :D

irlanda  iei toate lucrurile din voleu ;)

24/02/11 00:49

R@hhy
membru

emanuel a scris:

R@hhy,
numai sa nu plangi. Eu cred ca poti sa te mariti acuma daca te simti pregatita si daca ai cu cine. (Sa fie si el pregatit) ;)

multumesc emanuel...oricum nu vreau sa ma marit neaparat de acuma...poate peste 1-2 ani, cu ajutorul Domnului...:)

24/02/11 00:51

irlanda
membru

emanuel a scris:

Si acolo trebuie spalat. Doar n-o sa faca doctoratul si apoi sa spele.

Daca are posibilitatea sa faca un doctorat de ce sa nu-l faca si sa nu spele?

De ce sa dea doctoratul pe maritat? Ca sa aibe cine spala? E si asta o solutie pana la urma.

24/02/11 00:51

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Cineva trebuie sa se sacrifice. :D :D

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

24/02/11 00:54

daniel
membru

Daca ai intalnit persoana potrivita nu astepti pana termini doctoratul. Te casatoresti si il termini cand il termini.

24/02/11 01:06

R@hhy
membru

daniel a scris:

Daca ai intalnit persoana potrivita nu astepti pana termini doctoratul. Te casatoresti si il termini cand il termini.

exact...asta da gandire...:p

24/02/11 01:11

daniel
membru

gandire de om matur :))

24/02/11 01:47

R@hhy
membru

daniel a scris:

gandire de om matur :))

dap ai dreptate...:d:p

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 01:55)

24/02/11 01:50

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

irlanda a scris:

Cand o sa inteleaga ca la 19 ani trebuie sa te preocupe invatatul si realizarea unui viitor in viata.

Iar la capitolul realizarea unui viitor in viata nu intra si familia inteleg eu. Pe de alta parte iti dau dreptate. Pentru unii, intr-adevar, familia nu face parte din viitorul lor.

dhannyella a scris:

sa stii ca nu imi place cum imi vorbesti :D

Fa-o imatura tu avand mai mult cu un an decat ea si apoi te plangi ca nu iti place cum iti vorbeste. Daca te-as lua si eu de sus ti-ar mai conveni? ;)

daniel a scris:

Da, conditia materiala sau capacitatea ta de a oferi o conditie materiala buna e una din ceea ce are nevoie o casnicie.

Am impresia ca nu traiesti in Romania. Daca ar fi asa atunci majoritatea romanilor ar trebui sa-si puna nunta undeva intre Pastele Cailor si Sf. Asteapta. Dupa parerea mea, ceea ce are nevoie o casnicie este iubire si jertfa de sine.

Ultima modificare de +Archangel+ (24/02/11 09:50)

24/02/11 09:42

R@hhy
membru

Da te ocupi doar sa-ti realizezi un viitor in viata, o cariera...si la 30-40 de ani te trezesti ca esti singur...cine te mai ia atunci...?trebuie sa faci mai multe, si sa-ti faci o cariera, dar in acelasi timp sa-ti intemeiezi si o familie...

Ultima modificare de R@hhy (24/02/11 09:49)

24/02/11 09:48

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la