TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Secte si erezii Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 14
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
IOV 34;33 si IOV 5;2 TIE iti zic numa pa...... unde scrie ce,fi coerent,respira, cugeta si dupa aia vorbeste.

_______________________________________
SHALOM

18/01/06 23:50

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
dc tot vb in limbi, atunci cauta-ti pe cineva sa talmaceasca, iar dc nu este cine sa talmaceasca SA TACI pe forum si sa-ti vb tie acasa

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

19/01/06 00:11

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Iov 34:33 Oare după părerea ta va face Dumnezeu dreptate? Tu lepezi, tu alegi, şi nu eu; Spune dar ce ştii!

Iov 34:33 Oare după părerea ta va face Dumnezeu dreptate? Tu lepezi, tu alegi, şi nu eu; Spune dar ce ştii!

ai un mod f ciudat de a folosi Cuvantul lui Dumnezeu si nu cred ca e unul corect;
felul in care-l folosesti imi aminteste de martorii lui Iehova si de obiceiul lor de a se folosi doar de versetele care le plac .................


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

19/01/06 00:12

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Biserica in care merg eu acum este o biserica anglicana caristmatica. Biserica anglicana s-a format cam in acelasi timp cu bisericile protestante. Ca si orice cult protestant se trage din Catolici, dar a ramas mai conservatoare - adica a pastrat mai multe practici liturgice. Noi avem un program liturgic la ora 8 si unul contemporan la ora 10. Culmea ironiei este ca la 8 vin mai multi decat la programul contemporan. Ceea ce m-a impresionat la biserica asta este ca la fiecare program, dar la fiecare program oamenii au cuvinte profetice pentru cei din biserica. In biserica envanghelica caristmatica cu inchinare libera unde am fost eu pentru cativa ani nu a fost asa! Dumnezeu lucreaza prin oamenii care se lasa folositi de el. Sunt o gramada de oameni in varsta la biserica asta si deja asistam la vindecari treptate de cancer. Oameni simpli- de asta are nevoie Dz!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/01/06 00:15

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
este o parere sau un adevar ?

_______________________________________
SHALOM

19/01/06 00:36

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Este un adevar!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/01/06 01:11

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
eu am fost intr o biserica caris in Irlanda ,am iesit repede ,prea mult show si evanghelia prosperitatii cu minuni pe banda rulanta,luate de la DAVID DU PLESSIS,NU ESTE OPARERE ESTE UN ADEVAR.

_______________________________________
SHALOM

24/01/06 23:09

   
spaceJAM
membru

Locatie: Velez Malaga
Inregistat: 24/02/06
Un nou curent care:

# Denies a future resurrection of the church.
# Denies a physical resurrection of the church and believes in a "spiritual" resurrection.
# Believes that salvation in Christ is only salvation of the soul and not the entire man.
# Denies a future second coming of Christ.
# Denies a global return of Christ, believing that Christ's return was only to destroy unbelieving Jerusalem.
# Denies that Satan is an active enemy of Christians today.
# Denies that the Old Covenant was finished with the death of Christ on the cross.
# Believes the New Covenant was instituted in 70 AD.
# Denies that physical creation will be redeemed.
# Believes death, destruction, and sin will continue forever.

Pareri: este sau nu eretic ? Argumente pro/contra :)


_______________________________________
Raspunde la intrebarea:
Cine e ISUS pentru tine ?

24/02/06 19:12

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Mi-am prins urechile in mesajul de mai sus! As vrea mai intai sa sustii cu argumente puternice invierea din morti: cand si cum va avea loc si cine va invia. Satan cauta pe cine sa inghita si racneste ca un leu pana ce Isus o sa-l pun asternut al picioarelor Lui. Ceea ce mi s-a parut ciudat in Genesa este ca in capitolul 2:7 zice ca Dz a facut pe om din tarana pamantului si in 3:14 ii zice sarpelui: "... si sa mananci tarana". Diavolul mai are putere pana la venirea Domnului Isus din nou pe pamant. Legamantul a fost implinit de Isus Hristos. Scrie foarte clar: "pamantul cu tot ce este pe el va arde, va fi un cer nou si un pamant nou!" In cer nu va mai fi nici lacrimi, nici tanguiri, nici durere, nici boala. Moartea nu va mai aveam nici o putere!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

24/02/06 20:27

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
aceasta va fi dupa IMPARATIA de 1000 de ani .apoc 20;7,8.,9,10.

_______________________________________
SHALOM

24/02/06 23:38

   
spaceJAM
membru

Locatie: Velez Malaga
Inregistat: 24/02/06
fineas,

Aceasta teorie sustine faptul ca suntem deja  in perioada celor 1.000 de ani.

Larisa,

Am sa caut cateva studii ce mi-au fost aduse si mie cu privire la cele mentionate.

Ultima modificare de spaceJAM (25/02/06 00:19)


_______________________________________
Raspunde la intrebarea:
Cine e ISUS pentru tine ?

25/02/06 00:17

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Aceasta teorie sustine faptul ca suntem deja  in perioada celor 1.000 de ani.

Pot spune ca aceasta este o erezie.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/02/06 00:26

   
spaceJAM
membru

Locatie: Velez Malaga
Inregistat: 24/02/06
Cateva linkuri promise. Le ofer asa cum au fost si oferite spre studiu:

What About the End of the World?
"Aion/Aeon" (World/Age)
ON THE ETERNITY OF THE WORLD
The End of the 'World'- Physical Universe or Mosaic Era?

A Better Resurrection-D.H. Hume [Johannesburg R.S.A. (2005)]
"Heaven and Earth Must First Pass Away"-Matthew 5:17,18

The Mark of the Beast

THE GREAT TRIBULATION by David Chilton

1.PUBLISHER’S PREFACE By—Gary North
2.Chapter 1- THE TERMINAL GENERATION
3.Chapter 2- COMING ON THE CLOUDS
4.Chapter 3- THE COMING OF THE ANTICHRIST
5.Chapter   4- THE LAST DAYS
6.Chapter 5- THE COMING OF THE NEW COVENANT
7.Chapter 6- THE FOUR HORSEMEN
8.Chapter 7- VENGEANCE FOR THE MARTYRS
9.Chapter 8- THE BOOK IS OPENED
10.Chapter 9- JERUSALEM UNDER SIEGE
11.Chapter 10- ALL CREATION TAKES VENGEANCE
12.IT IS FINISHED!
13.PUBLISHER’S EPILOGUE -by Gary North

70 Questions that Dispensationalist Cannot Honestly Answer

Cred ca sunt destule materiale de studiu pentru a se forma o opinie despre aceasta teorie/intepretare.

Ultima modificare de spaceJAM (25/02/06 00:38)


_______________________________________
Raspunde la intrebarea:
Cine e ISUS pentru tine ?

25/02/06 00:36

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
La Dumnezeu o mie de ani este ca o zi si o zi ca o mie de ani!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

25/02/06 03:27

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
cineva a scris mai sus....Prin definitie, "secta" este un grup care s-a desprins dintr-o structurã/organizatie initialã, în scopul corectãrii unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamã. Existã de asemenea secte desprinse din alte secte.

O sectã este un grup sau o miscare caracterizata printr-un devotament sau dedicare exagerata fata de o persoana, o idee sau un lucru, folosind tehnici manipulative de convingere si control care nu sunt etice (de exemplu, izolarea de prietenei si membri....
   Perfect de acord si vreau sa completez cu observatia ca TOATE DENOMINATIILE(CONFESIUNILE)   se incadreaza perfect in aceasta descriere, din nefericire
  Isus a facut o singura Biserica , iar oamenii au facut mii de secte.


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

28/03/06 13:40

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Cele mai periculoase secte si erezii nu sunt acelea care neaga pe fata crestinismul sau doctrinele de baza ala crestinismului, cei care intra in ele au parte de o alegere libera, ci acelea care mimeaza crestinismul, care sustin ca sunt crestine si care au multe invataturi crestine, care foloesc o terminologie biblica, dar deviaza pe ici pe colo,care ii amagesc pe aderentiii lor sa creada ca sunt crestini, ca sunt mantuiti fara sa fie cu adevarat.O picatura de otrava e suficienta sa ucida un om si nici o simte cand o bea in ceasca de cafea.Putin aluat face sa dospeasca toata plamadeala.Pavel si Petru avertizau ca invatatorii falsi vor strecura pe furis erezii nimicitoare si ca multi ,din pacate ii vor urma, ceeace se vede cu ochiul liber.Cred ca in zilele noastre au fost 'depasite' ereziile  cu privire la Dumnezeu, la identitatea  lui Isus ,care  desi recidiveaza uneori in diverse forme sunt usor de recunoscut si demontat,in zilele noastre cele mai periculoase ,la moda erezii si de succes  sunt cele referitoare la Mantuire, A doua venire a Mantuitorului, la Imparatia Cerurilor si la Biserica(inchinare, organizare).
    Ce ziceti cum este mantuita o persoana astazi? Ce invata Biblia despre asta si ce invata diversele denominatiuni?


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

28/03/06 14:31

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Fiul Lui Dumnezeu a venit in lumea noastra sai mantuiasca pe pacatosi...adica pe noi toti.Daca pt Dumnezeu e atat de importanta mantuirea credeam ca si pt oameni(cel putin pt cei ce se pretind crestini) e la fel, dar surprinzator pt mine, nimeni nu vrea sa discute despre acest subiect.De ce?
   Poate ca nu a citit  nimeni mesajul si ma agit degeaba...
   Poate cei care l-au citit considera prea banala intrebarea.....dupa 2000 de ani de crestinism toti stim cum primim mantuirea nu?...asa ca ce sa mai vorbim despre asta.....
   Poate ca cei ce l-au citit apartin de confesiuni diferite, care invata cai diferite , si de dragul ecumenismului nu vor sa intre intr-o discutie contradictorie...
   Poate e un alt motiv care-mi scapa acum....
   Si totusi revin cu o intrebare.
   Avand in vedere ca mantuirea omului este atat de importanta pt Dumnezeu, nu credeti ca dusmanul Sau isi va concentra eforturile , prin erezii si conceptii false, tocmai asupra acestui subiect, cautand sa-i amageasca pe oameni sa se considere salvati chiar si atunci cand nu sunt?


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

30/03/06 08:32

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

nascutinvingator a scris:

cineva a scris mai sus....Prin definitie, "secta" este un grup care s-a desprins dintr-o structurã/organizatie initialã, în scopul corectãrii unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamã. .


secta este un grup care s-a separat de biserica oficiala, si nu este recunoscuta ca si cult

acuma problema cred ca ar trebui pusa altfel.
de cine trebuie sa fie recunoscuta Biserica? de oameni sau de Dumnezeu? pt ca dc ne luam dupa ce fac oamenii, vedem ca lucrurile difera de la o tara la alta, de la o cultura la alta si asa mai departe...sa nu uitam ca ortodocsii si catoliicii pe noi(crestinii evanghelici)ne fac sectanti, cu toate ca avem acte in regula....si plus de asta ei pretind a fi Biserica lui Dzeu...iar nai stimm ca asta nu este adevarat, pt ca la Dzeu mantuire este individuala si nu se are in vedere dominatiunea din care face parte


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

30/03/06 12:12

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

nascutinvingator a scris:

   Avand in vedere ca mantuirea omului este atat de importanta pt Dumnezeu, nu credeti ca dusmanul Sau isi va concentra eforturile , prin erezii si conceptii false, tocmai asupra acestui subiect, cautand sa-i amageasca pe oameni sa se considere salvati chiar si atunci cand nu sunt?


ai mare dreptate, deavolul s-a luptat mereu sa caute sa inghita si pe cei alesi, mai ales ca acum stie ca are tot mai putine zile..."racneste ca un leu si cauta pe cine sa inghita",
saptamana trecuta am aflat de un lucrator chiar vestit, care si-a lasat nevasta, pe motiv ca iubeste pe altcineva....m-am cutremurat cand am auzit, cum mai pot sa ascult acum predicile lui si studile care le tinea cu studentii?

sa-i amgeasca prin erezii si concepte false zici? ai dreptate, diavolul chiar se pricepe atunci cand este vb sa amageasca pe cineva.
cred ca dc ies acum pe strada sa intreb oamenii ce cred despre ei, dc sunt mantuiti sau nu, voi gasii o multime de amagiti, cred ca dc merg la biserica sa pun aceeasi intrebare o sa gasesc o multime de amagiti, dar cred ca la intrebarea asta tre sa raspund in primul rand eu personal, si apoi .....sa traiesc in adevar.
Isus i-a spus lui pilat ca avenit ca sa marturiseasca lumii despre adevar, cred ca si noi avem de indeplinit aceeasi misiune, numai adevarul poate sta impotriva amagirilor deavolului.

Ultima modificare de ionelcim (30/03/06 15:35)


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

30/03/06 12:37

   
leeon
membru

Locatie: Brasov,Romania
Inregistat: 21/04/06
Cred ca cea mai mare problema cu care ne confruntam cu toti,nu este cea a sectelor(biblia este cat se poate de clara in aceasta privinta),ci aceea a ereziilor,care pot sa il afecteze chiar si pe un crestin care se afla in staulul lui Dumnezeu.Ereziile se pot gasi si in biserica lui Hristos,si se gasesc chiar.Cum putem face  fata acestui pericol?M-ar interesa opinia voastra.

21/04/06 14:24

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Asa e ....ereziile sunt cele mai periculoase pt ca ii amagesc pe oameni ii indeparteaza de Dumnezeu si de credinta lasa de El, si asrfel se formeaza sectele...fie in jurul unor idei eretice fie in jurul unor oameni cu personalitate puternica ce propaga aceste erezii...Am scris recent un studiu despre amagirea in religie si cu ingaduinta voastra o sa-l redau mai jos in cateva episoade sa nu fac o postare prea lunga, sper sa va ajute si sa provoace ....reactii...

                                            Amagirea In Religie (1)

        Introducere.
       Deseori in viata avem de a face cu persoane care vor sa ne amageasca.Deunazi am fost la piata sa cumpar mere.La taraba spre care m-am indreptat erau trei gramezi cu mere din trei categorii de calitate, cele de calitate superioara fiind cele mai scumpe si cele de calitate inferioara cele mai ieftine.Cele scumpe aratau foarte bine asa ca desi trebuia sa platesc mai mult , am cumparat din gramada respectiva.Cand am ajuns acasa si le-am dat jos din punga, surpriza, am constatat ca nu erau la fel de frumoase ca cele vazute de mine, de fapt erau mici si urate ca cele ieftine  desi platisem pentru calitatea cea mai buna.
Rememorand  cumpararea, mi-am adus aminte ca atunci cand vanzatoarea  punea merele
in punga , desi le lua din gramada cu mere scumpe nu le punea pe cele mari din fata ci le lua de undeva din spatele gramezii.Mi-am dat seama ca am fost inselat,amagit si am vrut sa ma intorc in piata sa-mi fac dreptate dar am realizat imediat ca nu era doar vina vanzatoarei.Fara indoiala ea m-a inselat , vanzandu-mi produse de calitate inferioara la pret de calitate superioara, dar si eu m-am  autoinselat, eram acolo in fata ei cand imi punea merele dar crezand  in onestitatea ei nu am urmarit-o cu atentie  si astfel
i-am permis sa ma insele.
         Nu este aceasta  singurul caz de amagire cu care m-am intalnit pana acum dar am constatat ca principiul este acelasi.Fie ca suntem amagiti de cineva care vrea sa ne vanda ceva mai scump decat face in realitate, fie ca suntem amagiti de cineva care  ne cere bani cu imprumut desi stie ca nu ii va inapoia niciodata,fie ca suntem amagiti sentimental de persoane care  doar mimeaza sentimentele  pentru a obtine ceva de la noi sau doar pentru a se distra, lucrurile se intampla intotdeauna la fel.Amagitorul  incearca prin mijloace ascunse sa ne faca sa acceptam ca adevarat ceeace stim ca este fals,iar amagitul accepta  aceasta, consfiintind amagirea , facand-o din posibila, efectiva.
          Buzunarele golite prin inselaciune pot fi umplute la loc,  ranile sentimentale se pot vindeca si chiar daca nu se intampla asta stim ca viata pe pamant e trecatoare si ca ne ateapta o viata mai buna in Rai,dar  este un domeniu al vietii in care amagirea poate avea efecte negative pentru eternitate. Dumnezeu ne ofera in dar viata vesnica  , dar daca fiind amagiti nu o primim desi credem sincer ca am primit-o sau daca o primim ca apoi, amagiti, sa renuntam la ea ne vom petrece vesnicia in Iad alaturi de cei ce L-au respins pe fata pe Dumnezeu . De aceea este foarte important sa intelegem cum functioneaza amagirea in religie si cum ne putem proteja de amagitori.Sa luam cateva exemple:
         1. Prima  amagire (Geneza 2:16-17;3:1-6)
         Adam si Eva traiau intr-o lume frumoasa fara pacat si fara griji.Daca societatea in care traim ne impune multe reguli restrictive, primii oameni aveau o singura regula  de respectat: sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului.Puteau sa manace din pomul vietii si sa traiasca vesnic, dar amagiti de diavol au incalcat porunca Domnului  si au adus moartea si pacatul ale caror consecinte ne afecteaza si pe noi astazi.Sa observam insa, cum s-a produs nefericitul eveniment.
         Dusmanul Lui Dumnezeu si al omului nu a venit direct la Eva ci a luat chip de sarpe, care inainte sa fie blestemat se pare ca era unul din cele mai frumoase animale.Intotdeauna cei care vor sa ne amageasca nu ne abordeaza direct ci se apropie  prefacandu-se ca  ne sunt prieteni si ca ne doresc binele.Din dialogul pe care sarpele l-a purtat cu Eva reiese clar ca ea intelesese porunca, ea repetand practic cuvintele Domnului. Odata ajuns in ‘apropierea’ Evei , sarpele a incercat sa o faca sa se indoiasca  mai intai de realitatea poruncii(“oare cu adevarat Dumnezeu a zis?”), cu implicatie directa la corectitudinea poruncii primate, de fapt a incercat sa o faca sa se indoiasca de caracterul Lui Dumnezeu.Ati observat, desigur, ca de multe ori aceia care vor sa ne ‘elibereze’ de Dumnezeu ne pun intrebari de genul “ chiar vrea Dumnzeu asta?” sau “ daca Dumnezeu este asa de bun de ce permite astfel de lucruri?” care desi sincere si inofensive au de fapt scopul de a ne face sa ne indoim de caracterul Lui.
        Strategia Divolului nu ar fi avut niciodata succes daca Eva nu ar fi acceptat argumentele false aduse de sarpe.Ea isi dorea fructul ( “era bun de mancat si placut de privit”) si si-a construit propriul argument fals pentru a manca din el.Ea a ajuns la concluzia ca are nevoie sa-si deschida mintea ,sa aiba o cunoastere superioara care sa o puna  pe acelasi plan cu Dumnezeu, si in loc sa-I ceara lui Dumnezeu aceasta intelepciune a crezut ca o primeste mancand din pomul respectiv, uitand insa ca astfel se impotrivea lui Dumnezeu, punandu-se practic la dispozitia Diavolului.
         2.Amagirea in Vechiul Testament
          Atunci cand Dumnezeu isi indreapta privirea spre o persoana sau spre o natiune aceasta devine tinta atacurilor dusmanilor Sai.Cel mai usor mod de a deveni dusmanii celui rau este sa devenim prietenii Lui Dumnezeu.Cand Dumnezeu a ales poporul Israel acesta a devenit tinta atacurilor atat directe cat si indirecte ale celui rau. Am ales doua exemple de amagire , desi VT contine foarte  multe, din istoria poporului Israel primul vizand intreaga natiune iar celalalt o persoana individuala.
         2.1. Numeri  capitolele 22:1-5;23;24 si 25:1-4
         In drumul lor spre Canaan, israeliti au intrat in conflict cu mai multe natiuni unele ajungand sa fie  exterminate.Chiar inainte de a traversa Iordanul au ajuns in contact cu moabitii, care auzind deja de ei au incercat sa gaseasca o cale de ai opri din drumul lor spre tara promisa.Balac regele moabit, stiind ca intr-o confruntare directa nu ar fi castigat lupta,  a apelat la ajutorul unui vrajitor, Balaam, care folosind magia ar fi trebuit sa blesteme pe israeliti.Dumnezeu nu a permis acest lucru si de cate ori Balaam a apelat la descantece si vrajitorii,  Ii schimba blestemul in binecuvantare.Vazand ca nu are  success  folosind aceste metode Balaam a schimbat tactica si l-a sfatuit pe Balac sa atace prin viclesug sursa puterii israelitilor si anume relatia lor cu Dumnezeu.Balaam si-a dat seama de faptul ca va putea sa aiba putere asupra israelitilor numai daca ii indeparteaza de Dumnezeu, si stia ca poate face asta doar daca ii facea sa-si schimbe religia pe  care acestia o primisera prin Moise de la Dumnezeu.Apocalipsa 2:14 confirma faptul ca Balaam este cel care l-a sfatuit pe Balac  cum sa-I amageasca pe israeliti.Folosindu-se de frumusetea lor, femeile Moabite (Numeri 25:1-18) au reusit ce nu reusisera nici armata moabita nici magia neagra, i-au atras pe israeliti in pacatul curviei si idolatriei , dezlantuind mania Lui Dumnezeu asupra lor.A fost nevoie de interventia energica a lui Fineas a lui Moise si a judecatorilor pentru a restabili relatia  cu Dumnezeu, nu insa fara mari pierderi nu mai putin de 24.000 de israeliti murind loviti de Dumnezeu.
2.2    1Regi 13:1-26
          Trimis de Dumnezeu in misiune impotriva idolatrului rege Ieroboam  si a altarului construit de el ,tanarul profet primise instructiuni clare pe care era constient ca trebuie sa le respecte cu sfintenie.Stia ca nu trebuie sa manace sau sa  bea apa in acel loc si ca trebuia sa mearga pe alt traseu la intoarcerea in Iudeea si a respins invitatia lui Ieroboam stiind ca acesta este un  dusman al lui Dumnezeu.Apoi insa a fost abordat de un prooroc batran(vs.11) care , mintindu-l ca a avut o revelatie(vs.18), l-a convins pe tanar sa manance si sa bea in casa sa.Amagit  sa creada ca nu incalca porunca Domnului, tanarul profet avea sa suporte consecintele propriei nesabuinte, a fost ucis de un leu(vs.24) , faptul ca leul nu a ucis si magarul aratandu-ne ca atacul nu fusese cauzat de foame ci era pedeapsa Lui Dumnezeu pentru neascultare.


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

21/04/06 23:52

Site web  
Catalin Ionescu
membru

Locatie: Iasi,Romania
Inregistat: 21/04/06
Un singur ghid nu ne poate minti si nici duce in ratacire,atit timp cit il urmam:BIBLIA.Este singura care ne poarta pasii spre mintuirea in Hristos.Ce fac altii si cum gindesc altii este irelevant in comparatie cu ceea ce spune Biblia.
"Sa ne uitam tinta la Capetenia desavirsirii noastre" spune apostolul Pavel,nu la oameni,la traditie,pareri si altele...


23/04/06 11:20

   
Catalin Ionescu
membru

Locatie: Iasi,Romania
Inregistat: 21/04/06

fineas a scris:

eu am fost intr o biserica caris in Irlanda ,am iesit repede ,prea mult show si evanghelia prosperitatii cu minuni pe banda rulanta,luate de la DAVID DU PLESSIS,NU ESTE OPARERE ESTE UN ADEVAR.

Din pacate astazi in mai toate bisericile domina SHOW-ul,spectacolul,firescul,iar cind spuneam ca muzica instrumentala nu este ceruta si nici aprobata de apostoli si evanghelisti in Noul Testament,pt ca stirbesc din simplitatea mesajului evanghelic,din frumusetea lui,am fost catalogat de unii de aici ingust si inapoiat...Daca nu luam Biblia ASA CUM ESTE EA SCRISA  de autorii inspirati,nu am facut nimic!!...


23/04/06 11:24

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Amagirea in Religie (2)

         3.Amagirea in  Biserica
         Biserica, tinta cautarilor staruitoare a sfintilor din vechime(1Petru 1:10-12),planuita de Dumnezeu inca din vesnicie(Efeseni1:9-10) sa fie Templul Sau format din cei mantuiti(Efeseni 3:19-22)  avea sa devina la putin timp de la nasterea sa , tinta atacurilor disperate ale celui rau , care avand capul (stapanirea) zdrobit de Isus prin moartea si invierea Sa triumfatoare pe Cruce, a incercat si incearca inca sa-I opreasca pe oameni sa primeasca mantuirea si sa fie adaugati astfel trupului Lui Hristos(Fapte 2:47)  sau sa-I indeparteze de Dumnezeu pe cei alesi.Nimic nou sub soare, asa cum a procedat cu poporul lui Dumnezeu din Vechiul Legamant asa avea sa procedeze si cu crestinii, poporul lui Dumnezeu din Noul Legamant de data asta cu furia si viclenia aceluia care stie ca mai are putina vreme si nu mai are nimic de pierdut(1Petru 5:8;Apoc.12:12).
Aceste atacuri aveau sa vina asupra crestinilor din exterior prin persecutii, batjocoriri si prigoniri si din interior prin ereziile strecurate pe furis de falsii crestini infiltrati in Biserica.
         Isus ne-a avertizat cu pivire la falsii invatatori care vor veni in Numele Sau, sau mai degraba folosind Numele Sau (Matei 7:15-23 ; Luca 21:8) , apostolul Pavel ne avertizeaza de asemenea cu privire la amagitori(Fapte 20:29-32) si merge un pas mai departe aratand ca tinta amagirilor va fi Cuvantul lui Dumnezeu caruia am fost incredintati , apostolul Petru face acelasi lucru ( 2Petru3:16,17;2 Petru 2:1-3;1 Petru 1:22-25) aratand ca scrierile lui Pavel au valoare de scriptura si ca Evanghelia este Cuvantul Lui Dumnezeu pentru intreaga omenire.Daca persecutiile nu au reusit decat sa mareasca Biserica, sangele martirilor avea sa devina samanta Bisericii cum spunea Tertulian, ereziile strecurate in Biserica aveau sa faca ravagii si sa –i indeparteze pe multi de credinta adevarata.
          3.1. Amagiri cu privire la Isus Hristos
          Intrucat Biserica e cladita de Hristos pe piatra din capul unghiului , pe Stanca din vecii , adica pe propria Sa persoana (2 Petru 2:4-8;Matei 16:16-18) era de asteptat ca multe din amagiri sa aiba ca tinta pe Isus Hristos si diferitele aspecte ale lucrarii Sale mantuitoare ca:
        -    Identitatea Sa ca Unic Fiu nascut al Lui Dumnezeu (Ioan1:1-18;Ioan 20:30-31)
        -    Intruparea Sa (1Ioan 4:1-3;2 Ioan 7)
        -   Invierea  Sa (1 Corinteni 15:1-18)
        -    Domnia Lui Hristos in Biserica si prin Biserica pe tronul lui David(Fapte 2:30-36; 1 Corinteni 15:25; Efeseni 1:20-23).
        -   A doua Sa venire si evenimentele legate de aceasta(2Petru 3:9;Apoc. 1:7;1 Corinteni 15:24-26… etc) .
        Desi din punct de vedere istoric au fost depasite aceste tipuri de amagiri, reapar din cand in cand , sub forme diferite , vezi, cele mai recente, Codul lui Da Vinci sau Evanghelia dupa Iuda, sau putin mai vechi ca doctrina premilenista despre a doua venire,  si din pacate  reusesc sa zdruncine credinta multora in Isus Hristos.


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

23/04/06 22:34

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Amagirea in Religie (3)

            3.2.Amagirea cu privire la mantuire.
           Daca telul Lui Dumnezeu este mantuirea omului, scopul celui rau a fost si este pierzania omulului si poate face asta amagindu-i pe oameni sa se creada mantuiti cand ei sunt de fapt  pierduti.Omul nu poate face nimic sa-si castige mantuirea (Efeseni 2:8-9) nu-si poate spala pacatele singur , de aceea Dumnezeu a platit plata pacatului prin jertfa de sange a Fiului Sau pe Cruce( Coloseni 1:13-1) si are o oferta de pace pentru toti oamenii( Efeseni 2:13-18).Spre deosebire de Vechiul Legamant care se adresa unei singure natiuni ,Israel, Noul Legamant  se adreseaza oricarui om din orice natiune din orice cultura, indiferent de clasa sociala .Orice om poate primi prin harul Lui Dumnezeu  mantuirea daca se  supune cerintelor Evangheliei(Romani 1:16-17;1 Petru 1:22-25) si asta nu inseamna ca daca o persoana face ce-I porunceste Domnul ce trebuie sa faca pentru a primi mantuirea are un merit in aceasta.Daca mori de foame si primesti un cec cu 1000 de lei noi drept cadou, fara nici un merit, nu inseamna ca daca  mergi la banca incasezi cecul si cu banii respectivi mergi la magazin sa-ti cumperi mancare pe care apoi o consumi , ai facut ceva prin care sa meriti cadoul, inseamna doar ca ai folosit in modul corect cadoul si astfel ai  beneficiat de el.La fel este si in Noul Legamant,Dumnezeu si-a implinit partea Sa platind pretul pacatului pe crucea Golgotei, iar omul pt a beneficia de aceasta jertfa trebuie sa implineasca partea lui si sa faca ce a poruncit Hristos ca trebuie sa faca pentru a fi mantuit si anume:
      1. Sa auda Evanghelia, Vestea  Buna ca Dumnezeu il iarta  ( Marcu 16:15; Fapte8:35 ;     Romani10:13-17  ) prin sangele lui Histos.
      2. Sa creada in Isus Hristos ( Ioan 8:24;Fapte 8:37;Romani 10:9-11)
      3. Sa se pocaiasca (Luca 13:3-5;Fapte 3:19; 2 Petru 3:9)
      4. Sa-l marturiseasca pe Hristos ( Matei 10:32-33; Fapt 8:37;Romani 10:9-11)
      5. Sa fie botezat in apa spre(pentru) iertarea pacatelor ( Marcu 16:16;Fapte 2:37-41;Romani 6:1-6;Galateni 3:26-27).
       Apostolul Pavel spune la 1 Corinteni 4:6 ;”sa nu treceti peste ceeace este scris”, adica sa nu modificam nici prin adaugare ,nici prin scoatere mesajul Evangheliei iar la  2 Tesalonceni 1:8 spune ca cei care nu asculta(nu se supun) de evanghelie nu vor fi mantuiti.
       Intrucat Diavolul nu a putut sa-l opreasca pe Isus din misiunea Sa, si nu mai poate face nimic impotriva Jertfei Lui , si-a concentrat actiunile amagitoare impotriva a ceeace are omul de facut pentru a primi mantuirea. Isus a precizat clar ca El este singura cale spre Cer(Ioan 14:6), si ca nimeni nu poate ajunge la Dumnezeu decat in felul pe care El  l-a poruncit(Ioan 10:9), asa ca scopul Amagitorului este de a-i face pe oameni sa nu faca ceeace Isus a poruncit, dar sa creada ca au ascultat de El si ca sunt mantuiti.Acest lucru il face in doua moduri, ori adaugand cerinte (conditii) suplimentare la cerintele evangheliei,combinand harul cu faptele, ori scotand anumite parti din ea sau dand un inteles fals si implicit o aplicare  practica gresita , despartind astfel harul de ascultare(supunere).Ambele metode au acelasi rezultat, modificarea evangheliei vesnice.
       In Biserica de la inceput , unii evrei convertiti la crestinism, au inceput sa-I invete pe crestinii proveniti din alte natiuni ca pentru a fi mantuiti nu este suficient sa  se supuna cerintelor Evangheliei ci ca  trebuie sa se circumcida si sa respecte prescriptiile Vechiului Legamant.Aceasta curent eretic a fost atat de puternic si a avut efecte atat de devastatoare incat a fost necesara o intrunire speciala a apostolilor, gazduita de Biserica din Ierusalim.
      Fapte Cap. 15  relateaza aceasta intalnire si de acolo vedem hotararea apostolilor luata sub calauzirea Duhului Sfant care elibera pentru totdeauna crestinismul de obligativitatea respectarii Legii de catre crestini. De asemenea in mai toate epistolele sale, apostolul Pavel a luat atitudine impotriva acestei erezii, cea mai dura fiind epistola catre Galateni unde afirma chiar ca aceia care se intorc la Lege, modifica evanghelia si  cad din  har  (Galateni 1:6-9 ; 2:21 ; 3:2 ; 3:24-27;  5:4 ;  5: 11-12).
   .....va urma...


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

24/04/06 07:29

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 14   Subiect inchis



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net