TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Isus Hristos Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 8
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Isus Hristos. Figura centrala a crestinismului.

Fara El nu am fi putut vorbi de fapt despre Crestinism.

Va invit sa vorbim despre El. Despre Numele, Persoana, viata, lucrarea, moartea si invierea Lui...

Ultima modificare de april (13/08/06 19:53)

13/08/06 19:53

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
(ישוע)   se scrie  Yeshua. Cuvint se traduce sub forma [forma corecta] "Yahweh este sprijinul".

13/08/06 20:15

hunter
membru

Inregistat: 14/08/06
Cum se spune corect: Iisus sau Isus? V-as ruga sa motivati.

14/08/06 03:10

lory
membru

Inregistat: 26/07/06
dupa parerea mea corect se scrie Isus,pt k asa scrie in Biblie.....

14/08/06 09:37

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Prenumele vechi evreiesc e Iehoşua, având ca diminutiv forma "ישוע", Ieşua, însemnând "YHWH mântuieşte". Această formă a fost transcrisă sub forma Iησους Iēsoûs, în greacă, de către traducătorii Septuagintei, cu referire la alte persoane purtând acelaşi prenume. Pe de altă parte, forma grecească Χριστoς, Khristós este o traducere a evreiescului "משיח" maşiach.

Prenumele în limba româna provine din limba slavonă Їисоуса, care a fost preluat din limba greacă, unde la iniţială este un hiat. Cea mai veche grafie în limba română cu caractere latine a fost Jssus (Catehismul lui George Buitul, tipărit în anul 1701 la Cluj).

sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Iisus_Hristos

HIÁT, hiaturi, s.n. 1. ÃŽntâlnire a două vocale pronunţate succesiv în silabe diferite, acestea făcând parte fie din acelaşi cuvânt, fie din cuvinte diferite. 2. Fig. Discontinuitate, pauză, întrerupere, gol. [Pr.: hi-at. – Var.: hiátus s.n.] – Din fr., lat. hiatus.
Sursa: DEX '98   

HIÁT ~uri n. 1) Fenomen fonetic constând în întâlnirea a două vocale pronunţate succesiv în silabe diferite, fie în interiorul unui cuvânt, fie între două cuvinte alăturate. 2) Lipsă de continuitate între două fenomene; întrerupere; discontinuitate. /<fr., lat. hiatus
Sursa: NODEX   

HIÁT s.n. 1. ÃŽntâlnire a două vocale care nu formează un diftong (aşezate una la sfârşitul unui cuvânt sau al unei silabe, iar cealaltă la începutul cuvântului sau al silabei următoare). 2. (Anat.) Spaţiu sau deschidere marcată de obicei într-o structură unică. ♦ Pauză, gol. [Pron. hi-at, var. hiatus s.n. / < fr. hiatus, lat. hiatus, cf. hiare – a căsca].
Sursa: DN

-------------------------------------------------------------

Probabil că în ortodoxie, care este o religie destul de conservatoare, s-a păstrat  influenţa slavonă. unde apare o pronunţare mai lungă a lui "i", dacă am înţeles bine din ceea ce înseamnă hiat, pronunţare care ar cuprinde două silabe. Pentru aceasta probabil că s-au introdus două litere de "i", pentru a sublinia cum trebuie pronunţat.

Dacă mă gândesc bine în franceză şi engleză înainte de "s" apar o consoană şi o vocală (Jesus), ca pentru a sublinia lungimea pronunţării. Iar în ebraică apar două vocale - "Ieşua". Numai noi pronunţăm o singură vocală scurtă înainte de "s". Ciudat...

14/08/06 11:20

Site web  
lory
membru

ce dotat esti filip.....chiar m-am uitat pe site-ul ala...dar nu mi se pare chiar asa crestinesc.....adica am vazut ca au si icoane....

14/08/06 12:49

april
admin forum

Site-ul ala este o enciclopedie online. Pur si simplu. Nu este nici crestinesc , nici necrestinesc. Ok?
Scuze pt off-topic.
Gfod, poti sterge mesajul daca gasesti de cuviinta :).

14/08/06 12:52

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu am auzit de la un preot ortodox ca Isus cu un I ar insemna magar.

15/08/06 04:37

Site web  
lory
membru

asta am auzit si eu...cand eram mai mica....dar acum nu se stie care e cu exactitate adevarul...eu prefer sa cred ce scrie Biblia.......si cred ca e cea mai buna alegere...

15/08/06 12:31

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05

lory a scris:

asta am auzit si eu...cand eram mai mica....dar acum nu se stie care e cu exactitate adevarul...eu prefer sa cred ce scrie Biblia.......si cred ca e cea mai buna alegere...

scuze, imi vine sa rad... Biblia pe care o citesti tu este probabil o traducere Cornilescu, facuta pentru neoprotestanti(din cate stiu eu), dar asta nu inseamna ca ASTA-I ADEVARUL. pe bune...

15/08/06 14:19

Site web  
lory
membru

haha gfod........ideea mesajului meu era ca Biblia este adevarata in totalitate....ai inteles gresit mesajul meu....oricum nu trebuia sa-mi zici asta......dar mersi mult! :) iar tu daca nu crezi ce zice Biblia e alegerea ta....

15/08/06 16:14

fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
ADEVARUL nu vine dintr-o traducere sau alta ,ci vine prin revelatie (descoperire),poti cunoaste o suta de limbi si traduceri ,daca nu-L CUNOSTI PE AUTOR!!!

UN DUMNEZEU – MULTE NUME

ÃŽn Vechiul Testament întâlnim mai întâi cuvântul ebraic Elohim, care a fost tradus în Biblia noastră cu „Dumnezeu”. Elohim este un cuvânt la plural, deoarece conţine diferite însuşiri în care s-a descoperit Dumnezeu: Creator, Salvator, Mântuitor, etc. El, Elah sau Elohim sunt denumiri pentru DUMNEZEU.

Numele compuse alcătuiesc plinătatea lui Dumnezeu. ÃŽn Geneza 14.18 Dumnezeu s-a descoperit ca El Elyon, aceasta înseamnă „Dumnezeul Prea ÃŽnalt”. Lui Avraam, Domnul Dumnezeu i s-a prezentat ca „El Shadai”, care înseamnă Dumnezeu Atotputernic (Gen. 17. 1). Prin aceasta Dumnezeu este descris ca fiind Cel ce se îngrijeşte, ne întăreşte, Dumnezeul atotsuficient.

ÃŽn cartea lui Iov stă scris acest cuvânt de peste treizeci de ori. ÃŽn Geneza 21.33 este scris în ebraică cuvântul „El Olam”, ceea ce înseamnă „Dumnezeul veşnic”, şi în Isaia 9.6 „El Gibbor”, „Dumnezeul puternic”.

Această ultimă denumire este de o importanţă deosebită pentru că se referă la Mântuitorul făgăduit şi ne aduce o dovadă de necontestat pentru Dumnezeirea Sa: „Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat şi domnia va fi pe umărul Lui: îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare (evreieşte: El Gibbor), Părintele veşniciilor, Domnul păcii.” După cum vom vedea, mărturia unitară a lui Dumnezeu şi a prorocilor Săi, este că El ÃŽnsuşi urma să vină ca Emanuel, ceea ce înseamnă: „Dumnezeu este cu noi” (Isa. 7.14; Mat. 1.22-23).

ÃŽn legătură cu Elohim este folosit şi cuvântul Yahweh (evreieşte: YHWH). Yahweh înseamnă „Cel veşnic ce există prin Sine însuşi” şi este redat în Biblia noastră cu „Domnul”.

ÃŽn Geneza 1 găsim numai denumirea Elohim.

Acolo se relatează că Dumnezeu l-a creat pe om după chipul Său, adică într-un trup duhovnicesc. ÃŽn Geneza 2.5 întâlnim pentru prima dată combinaţia celor două cuvinte „Elohim Yahweh” - „Domnul Dumnezeu”.

Aceasta este scrisă în legătură cu omul creat din ţărâna pământului şi devenit trup de carne. Dar abia în timpul lui Moise, când Dumnezeu a devenit într-adevăr Mântuitor, El Şi-a făcut de cunoscut Numele acesta (YAHWEH) şi a descoperit astfel însemnătatea lui: „Dumnezeu a mai vorbit lui Moise şi a zis: „EU sunt Yahweh (Domnul). EU M-am arătat Iui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov, ca El Shaddai (Cel Atotputernic), dar n-am fost cunoscut de ei sub Numele Meu ca Elohim-Yahweh (Domnul).”” (Exod 6.2-3).

Prorocul Moise ştia că Yahweh era arătarea vizibilă a lui Elohim, iar atunci când a scris primele cinci cărţi ale Bibliei, adică Tora, el a ales întotdeauna denumirea corectă pentru Dumnezeu. Poporul Israel urma să fie mântuit, conform făgăduinţei (Gen. 15.13-16), pe care o dăduse Dumnezeu lui Avraam. Istorisirea eliberării lor se poate citi în Exod 6.13. De aceea este scris numele Yahweh în legătură cu eliberarea lui Israel, pentru că sub acest Nume s-a descoperit Dumnezeu lui Moise, care urma să conducă ieşirea sub călăuzirea lui Dumnezeu. Yahweh a devenit Numele de Legământ al Domnului Dumnezeu în Vechiul Testament. ÃŽn acest Nume trebuia să fie binecuvântat Israel (Num. 6.22-27).

CELE ŞAPTE NUME COMPUSE

ÃŽn acelaşi mod cum este folosit Elohim într-un anumit context, tot aşa se întâmplă şi cu Numele Yahweh: Yahweh-Jireh - „Domnul va purta de grijă” (Gen. 22.7-14); Yahweh-Rapha - „Domnul vindecă” (Exod 15.26); Yahweh-Nisi - „Domnul steagul meu” (Exod 17.15); Yahweh-Shalom - „Domnul păcii” (Jud. 6.24); Yahweh-Zidkenu - „Domnul neprihănirea noastră” (Ier. 23.6); Yahweh-Shammah - „Domnul este aici” (Ez. 48.35); Yahweh-Sabaoth - „Domnul oştirilor” (1 Sam. 1.3). Numele acelea exprimă toate calităţile Sale.

Unde vedem aici mai multe persoane?Sunt mai multe calitati,dar acelasi UNIC Dumnezeu,cu mai multe Nume ,descoperite!!

Evreii folosesc în rugăciunile lor adresarea „Adonai” şi „Elohim”, pentru că nu doresc să pronunţe Numele, cum spune textul din Amos 6.10: „Tăcere! Căci nu trebuie să pomenim acum Numele Domnului!” „Adonai” înseamnă „Domn şi Stăpân”. Această denumire a fost folosită în Noul Testament de repetate ori referitor la Hristos, de exemplu în Ioan 13.13; Luca 6.46, etc. Cu cuvântul Adonai nu există nici o combinaţie de nume, cum se întâmplă cu numele Elohim şi Yahweh.

ÃŽn Exod 4.10 este scris: „Moise a zis lui Yahweh: „Ah, Adonai, eu nu sunt un om cu vorbirea uşoară.”” Moise era conştient de faptul că Dumnezeu ÃŽI rânduise pentru o anumită slujbă, de aceea s-a adresat Domnului cu „Adonai”. Aceasta defineşte relaţia dintre Domnul, care porunceşte, şi acela care execută poruncile şi însărcinările Sale, ca rob.

Nu Yahweh S-a descoperit ca Elohim, ci Elohim S-a făcut de cunoscut ca Yahweh. ÃŽn veşnicie era numai Elohim. Apoi El s-a arătat ca Yahweh. Astfel a lucrat, a umblat şi a vorbit Dumnezeu în toată perioada Vechiului Testament.
MARE ATENTIE!!!
Dumnezeul Atotputernic ne întâlneşte ca Domn – două Nume, două descoperiri dar întotdeauna Una şi aceeaşi Persoană.

Aceasta este de mare importanţă pentru descoperirea Sa proprie în Noul Testament. Fiul nu S-a descoperit ca Tată, ci Tatăl S-a arătat în Fiul. Aceasta este descoperirea lui Dumnezeu. Nu a existat nici un proroc sau apostol care să fi crezut că Dumnezeu este alcătuit din mai multe persoane.

Dimpotrivă: sublinierea a constat în faptul că există numai un singur Dumnezeu. Prin Moise, Domnul a mărturisit despre Sine: „Ascultă Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta şi cu tot sufletul tău şi cu toată puterea ta.” (Deut. 6.4-5) Acest lucru trebuie să rămână veşnic valabil, pentru că a fost spus chiar de către Cel veşnic.

Cuvintele din Deuteronom 4.35-39 sunt la fel o mărturie clară: „Numai tu ai fost martor la aceste lucruri ca să cunoşti că numai Domnul este Dumnezeu şi că nu este alt Dumnezeu afară de EL. Din cer te-a făcut să auzi glasul Lui, ca să te înveţe şi pe pământ te-a făcut să vezi focul Lui cel mare şi ai auzit cuvintele Lui din mijlocul focului...

Să ştii dar în ziua aceasta şi puneţi în inimă că numai Domnul este Dumnezeu, sus în cer şi jos pe pământ şi că NU ESTE ALT DUMNEZEU AFARĂ DE EL.” Există un singur Dumnezeu, dar El se poate descoperi pe pământ, şi în acelaşi timp poate să fie şi în cer; glasul Lui poate răsuna de sus, El fiind în acelaşi timp şi pe muntele Sinai. ÃŽn Neemia 9.13 citim: „Te-ai pogorât pe muntele Sinai: le-ai vorbit din înălţimea cerurilor şi le-ai dat porunci drepte, legi adevărate, învăţături şi orânduiri minunate.” Aceste texte se referă la evenimentul primirii Legii de către poporul Israel. Domnul a coborât pe munte în focul supranatural dar le-a vor-bit cu glas puternic din cer. Poporul devenise martor la evenimentul acela şi s-a speriat: „Tot poporul auzea tunetele şi sunetul trâmbiţei şi vedea flăcările muntelui, care fumega. La priveliştea aceasta, poporul tremura, şi stătea în depărtare. Ei au zis lui Moise: „Vorbeşte-ne tu însuţi, şi te vom asculta dar să nu ne mai vorbească Dumnezeu, ca să nu murim.”” (Exod 20.18-19).

IAHWEH=IAHSUAH TRADUS DOMNUL =ISUS

Apocalipsa, 1

7 Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi ÃŽl va vedea; şi cei ce L-au străpuns. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.

8 "Eu sunt Alfa şi Omega, ÃŽnceputul şi Sfârşitul", zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic. [Apocalipsa 1 ]

15/08/06 16:18

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

"...cu un singur I inseamna magar..."

Cine afirma asta as vrea sa aduca si un argument, sau sa precizeze pentru cine anume inseamna 'magar'. Noi vorbim romaneste si nu spunem cuvintele referindu-ne la o alta limba. De exemplu cuvantul "dupa" este foarte frecvent in vorbire, dar in poloneza inseamna ceva extrem de vulgar. Atunci nu il mai folosim? Sau o multime de alte exemple. Eu zic sa ne vedem de credinta si sa nu uitam ca "slova ucide, dar Duhul da viata".

16/08/06 12:02

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
MAGAR era cel ce a zis chestia aceea!!!

si cei care o propaga,si o si respecta,scuze ,dar sunt sincer si natural ,nu ma pot abtine!!

si cum se scrie ISUS in limba chineza,sau japoneza,sau coreana??

multi vorbesc ,sa se afle in vorba!!

16/08/06 22:52

helios
membru

Inregistat: 12/11/06
Deci!

Cine este acest Hristos la care se inchina atitia oameni?

Noi ca si crestini prezentam in data ca Hristos este Dumnezeu, insa bintuie si alte versiuni.

Nu stiu daca voi sunteti deacord, dar as vrea ca sa jucam un joc de rolulri. E bine? Eu voi prezenta unele idei despre Hristos, insa voi ar trebui ca sa ma convigeti. E ok?

Lucrul acesta o sa va ajute garantat atunci cind o sa va intilniti cu cineva care o sa va ptezinte aceste idei, daca ne vom implica cu totii la aceasta mica discutie.
Va asigur ca o sa fie interesant!

12/11/06 23:54

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Frate, helios, ar fi o provocare interesanta.

(Daca treci prin Seattle poate ne si batem in discutii!)

13/11/06 07:12

Site web  
helios
membru

Stiti ca a fost lansat filmul Codul lui Davinci!
Cine poate sa demonstreze ca Maria Magdalena nu a fost sotia sau tiitoarea lui Isus?
Interesant, nu? restul urmeaza!

13/11/06 17:28

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eu sunt preşedintele Americii într-o dimensiune paralelă. Demonstraţi că nu-i aşa. Sic!

(V-aţi prins?)

14/11/06 08:38

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
(Nu :()

14/11/06 15:51

gfod
membru

Nu prea poti sa demonstrezi, pentru ca nu exista dovezi din acea "dimensiune paralela". Problema cu istoricitatea lui Isus este veche si este mult de povestit...

14/11/06 16:29

Site web  
abisag
membru

Inregistat: 11/11/06

helios a scris:

Stiti ca a fost lansat filmul Codul lui Davinci! Cine poate sa demonstreze ca Maria Magdalena nu a fost sotia sau tiitoarea lui Isus?
Interesant, nu? restul urmeaza!

Ok, cine poate sa demonstreze ca a fost?

14/11/06 17:19

helios
membru

Daca privim in Noul Testament apare o intrebare; De ce ea, Maria Magdalena, a fost prima care a vizitat mormintul lui Isus, si dece Isus s-a arata ei prima? Nu cumva este ceva adevarat? Ce ziceci?

In evanghelia Mariei Magdalena se spune ca ucenicii erau invidiosi ca o iubeste mai mult pe ea de cit pe ei. Oare sa fie asa?

Ce ziceti, aveti ceva care sa dea peste cap aceasta idee?

multumesc!

Ultima modificare de helios (14/11/06 17:43)

14/11/06 17:39

april
admin forum

Cred ca stricam subiectul cu discutia asta.

Exista un topic despre Codul lui Da Vinci. Mai bine mutati-va acolo cu supozitiile astea.

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=486

14/11/06 17:39

helios
membru

Scuze April, insa acolo a fost o discutie despre cod, insa aici este vorba despre Hristos.

Oricum mai am citeva intrebari pe marginea acestui OM-DUMNEZEU.

14/11/06 17:47

gfod
membru

Un aspect foarte important in toata chestia asta este ca Evanghelia Mariei Magdalena nu a intrat in niciun canon biblic pana la stabilirea celui de la Niceea. <ai este important si faptul ca traditia crestina din primele secole nu face un mare fas din problema cu Maria Magdalena cum fac davincistii de acum. Pe cine sa credem mai mult? Pe Parintii Bisericii si traditia bisericii de atunci, sau pe un oarecare Dan Brown cu o minte sclipitoare, care gaseste in ideile astea(vechi, de altfel) un potential financiar extraordinar?

14/11/06 23:55

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la