TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Biblia si cartile Bibliei/Biblia este adevarata Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Shilo, te-as ruga sa postezi despre potop.

Si as propune sa revenim la subiect: Biblia si veridicitatea Ei.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/07/06 14:14

   
negru_iluminat
membru

Locatie: bucuresti, ro
Inregistat: 12/06/06
ai de pierdut doar dpdv al principiilor mele. de trait stiu f bine ca nici un crestin nu traieste ca un iezuit. practic, traieste cum traim noi, satanistii. numai ca noi ne recunoastem modul de viata.

tin sa te intreb. cate din cele 10 porunci respecti? la icoane sau biserici te inchini? duminica nu muncesti? nu minti? nu esti desfranat de nici un fel? alcool, sex, distractii, nu? esti atat de convins ca iti iubesti toti semenii? intorci obrazul celui care iti omoara familia? iei zilnic in casa ta nevoiasi sa-i ajuti? sau probabil crezi ca o simpla spovedire a unui preot te scapa de toate aceste indatoriri, pe care voi le-ati creat, si voi le sustineti.

nu ziceti ca acele porunci sunt chiar vorbele lui dumnezeu? eu personal n-am auzit de nicio nota de subsol, unde sa zica ceva de exceptii, sau altceva. faci cum a zis sau nu. nu cred ca vorbea degeaba.

deci da, voi chiar nu pierdeti nimic...poate numai cateva minute pe zi cand va ganditi ca tb sa va comportati crestineste. eu nu pierd acele cateva minute, n-am atata timp. si prefer sa recunoasc ceea ce sunt, si sa nu ma prefac. sa fiu ceea ce sunt. si sa zic ce sunt.

asta ca sa vorbim practic. teoretic, in mintea noastra..fie ce-o fi. eu sunt sigur ca dumnezeul vostru vrea si fapte. si nu doar cand ai ceva timp, si ceva bani in plus in buzunar sa dai unui cersetor, ci atunci cand nu ai nici un ban si ti-e tie foame. ma insel? nu asa a zis isus? sa dai cand nu ai? stiti pilda cu maslinul...sunteti siguri ca nu veti avea aceeasi soarta? ca tot vad ca imi purtati mie de grija sa nu ajung unde nu trebuie, poate in primul rand sa va asigurati ca nu vom fi colegi dincolo.

imi cer scuze daca am fost prea dur, sau am ofensat pe cineva. dar am grait nimic altceva decat adevarul vostru, luat cum v-a fost dat.


07/07/06 16:01

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Ei, vezi? Asta e problema unora: au impresia ce trebuie sa depui cine stie ce efort ca sa traiesti o viata de crestin. Si vezi ca sus ai exagerat niste chestii despre care nici vorba sa fie cum le prezinti tu.

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

07/07/06 21:55

Site web  
negru_iluminat
membru

Locatie: bucuresti, ro
Inregistat: 12/06/06
ce anume chestii am exagerat? nu voi ziceti ca il aveti ca model pe isus? sau tot eu am invantat si pilda maslinului?

Ultima modificare de negru_iluminat (08/07/06 00:39)


08/07/06 00:39

   
N4T45
membru

Locatie: in sud
Inregistat: 06/07/06
Evlavioshilor, nu cred ca suntetzi "usa de biserica".. si ma uimeste faptul ca va credetzi asa buni si ca dumnezeu va iubeste....siteul asta este pur si simplu grotesc (ilogic)d.p.m.d.v..imi e mila de mintzile voastre slabe....spunetzi 3 nascatoare si da-i un gat de vodca...asa pentru mine.

08/07/06 13:16

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

N4T45 a scris:

Evlavioshilor, nu cred ca suntetzi "usa de biserica".. si ma uimeste faptul ca va credetzi asa buni si ca dumnezeu va iubeste....siteul asta este pur si simplu grotesc (ilogic)d.p.m.d.v..imi e mila de mintzile voastre slabe....spunetzi 3 nascatoare si da-i un gat de vodca...asa pentru mine.

Pai daca asta e parerea ta despre acest site, ce cauti aici? Fara nici o suparare...

Si pentru cultura ta generala:
1 - nu ne credem "asa buni"
2 - Dumnezeu ne iubeste. De fapt te iubeste si pe tine.
3 - nu avem "mintzi" slabe
4 - nu spunem nici o "nascatoare"
5 - votca ti-o lasam tie, daca iti place atat de mult...dar ai grija cu...mintea ( ce e prea mult, poate "slabi" )

Scuze pentru off-topic, dar sunt unii care nu stiu sa posteze civilizat si la subiect.

Ultima modificare de april (12/07/06 23:18)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/07/06 18:10

   
N4T45
membru

Locatie: in sud
Inregistat: 06/07/06
Slabutz reply... ce caut aici? ma minunez de prostia care curge in venele voastre am citit multe posturi si sincer nu le intzeleg rostul defapt nu intzeleg rostul creshtinismului si ma mir de unde atata devotare pt miciuna...nu-mi vine sa cred ce fuduli suntetzi..e atat de evident k religia voastra se bazeaza pe minciuni si manipulare...  dak nu te-ai prins de ce religie sunt citeste nickul invers si o sa vezi 5=S 4=A ...PACE

08/07/06 19:26

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Te faci de rusine intr-un mod jalnic. Si esti badaran...
Ai ban, cat de curand.


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

08/07/06 20:02

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Vad ca s-a cam deviat de la subiect...
Apropo de veridicitatea Bibliei,am o intrebare(pentru cei care o contesta,bineinteles):
De ce la orice proces care are loc,martorii trebuie sa jure ca o sa spuna,,adevarul si numai adevarul" ,cu mana pe ce carte?Pe Biblie.De ce tocmai aceasta carte?Ar putea la fel de bine sa jure pe Coran, pe Talmud...(si care or mai fi ...).Oare nu pentru ca aceasta Carte e adevarul insusi?Nu poti sa juri ca spui adevarul pe o carte plina de minciuni,nu?Ar trebui sa va dea de gandit.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

08/07/06 21:01

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06

negru` a scris:

ce anume chestii am exagerat? nu voi ziceti ca il aveti ca model pe isus? sau tot eu am invantat si pilda maslinului?
ce te face sa crezi ca m-am referit la maslin? ;)

-cate din cele 10 porunci respecti?
-decalogul il gasesti in religia iudaica

-la icoane sau biserici te inchini?
-nu, nicaieri in scripturi nu se cere asa ceva, ba din contra

-duminica nu muncesti?
-de obicei nu, desi nu e nici o interdictie

-nu minti?
-minciuna nu e acceptata nici intr-o societate atee

-nu esti desfranat de nici un fel? alcool, sex, distractii, nu?
-alcoolul nu am gasit in Biblie sa fie interzis cu desavarsire, desi nu ma dau in vant dupa el. Sex cat vrei, dar cu partenera de viata. Distractii exista, dar in limitele decentei.

-esti atat de convins ca iti iubesti toti semenii?
-chestie de interpretare a cuvantului "iubesti"

-intorci obrazul celui care iti omoara familia?
-unde se cere asa ceva? Sau unde ai gasit  ecuatia crestin=fraier?

-iei zilnic in casa ta nevoiasi sa-i ajuti?
-ajut atat cat e necesar in masura in care pot. Tu ca om nu faci la fel?

-sau probabil crezi ca o simpla spovedire a unui preot te scapa de toate aceste indatoriri, pe care voi le-ati creat, si voi le sustineti.
-Iar generalizezi. Nimeni de pe situ` asta nu le-a creat, si nu stiu cati le sustin. In ce ma priveste nu cred in spovedanie si sunt sigur ca cel putin 99% de pe-aici gandesc la fel.

Man, tu chiar ai pareri deformate despre crestini, nu stiu pe unde te informezi.

Da` chiar, ce ar fi sa revenim la subiectul topicului?

Ultima modificare de T-pop (08/07/06 22:02)


_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

08/07/06 21:38

Site web  
negru_iluminat
membru

Locatie: bucuresti, ro
Inregistat: 12/06/06
eu aici nu vorbesc despre cei prezenti pe site. in primul rand pentru ca unii mi-au demonstrat prin ceea ce scriu ca nu sunt ca toti "crestinii" "de rand". si in al doilea rand nu ar fi de bun simt, pentru ca aici discutam ideea, nu autorul. imi cer scuze, dar persoana a IIa nu am folosit-o ca sa ma refer direct la tine, ci la "ceilalti".
pe la inceput undeva imi ziceati ceva de genul "ori esti cu noi ori esti impotriva".
mi se pare si mie atunci corect sa afirm ca ori esti impotriva celor care va strica numele, ori esti cu ei.
eu am aparut pe acest site sa va combat ideea pe care o sustineti si reprezenati, nu am venit sa va combat pe voi, pentru ca sunt la voi acasa, si este un bun principiu al nostru sa ne respectam "gazda"

ce conteaza in ce religie gasesc decalogul, nu sunt tot cuvintele lui dumnezeu alea?

eu ma informez din ceea ce vad si aud zilnic. in viata.


08/07/06 23:28

   
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
Despre Potop .

Biblia si Arheologia intodeauna au facut o echipa extraordinara. Biblia a furnizat informatii pretioase arheologiei, mentionez citeva descoperiri arheologice extraordinare care au avut ca punct de plecare Biblia, Arheologul Paul-Emile Botta a descoperit cetatea Ninive, Austen Henry Layard a descoperit palatele lui Nimrud, personaj despre care Biblia scrie ca este intemeietorul unor cetati importante [Ninive, Babel, Akkad]. Arheologul german Robert Koldewey a descoperit “ETEMENANKI” , pe romaneste Turnul Babel. Toate aceste descoperiri arheologice confirma faptul ca  Biblia este  adevarata, tot Biblia prin informatiile furnizate a contribuit la descoperirea unei civilizatii extraordinare, civilizatie  despre care pana la inceputul sec XX nu s-a stiut mai nimic, e vorba de civilizatia Hitita.

Potopul este un eveniment mentionat in multe mitologii, din Australia, India, Polynezia, Tibet, Casmir si pana in tarile baltice exista in mitologia acestor regiuni informatii clare despre existenta in trecut a unei catastrofe naturale de proportii. Potopul din punct de vedere mitologic si literar este dovedit, exista Biblia, o marturile clara a unui eveniment istoric, exista mitologiile popoarelor care mentioneaza potopul si exista Epopeea lui Ghilgames . Toate aceste informatii sint de natura literara care in trecut nu au avut nici un suport real si implicit arheologic, stiintific. Descoperirea informatiilor [de natura stiintifica si arheologica]  despre existenta Potopului a fost pur intamplatoare, asa cum sint majoritatea descoperirilor fundamentale din arheologie. Arheologul englez Leonard Woodlley  a intreprins timp de 20 de ani sapaturi la Ur, orasul biblic , patria lui Avraam. El a dovedit doua lucruri extraordinare, Potopul din epopeea lui Ghilgames si cel din Biblie sint unul si acelas, dar si ca acest potop a fost un fapt istoric. L. Woodlley  a intreprins sapaturi pe locul unde in trecut se aflase orasul Ur, centrul civilizatiei sumeriene. In primii ani de sapaturi acest arheolog a descoperit “cimitirul regal din Ur, cimitir care era mai bogat decit aproape toate bogatiile stranse de faraonii egiptului in Valea regilor. Cu cit sapaturile in colina unde s-a descoperit cimitirul regal din Ur continuau cu atat mai mult apareau la suprafata informatii despre inceputul civilizatiei sumeriene, sub cimitirul regal din ur sau descoperit multe cioburi si vase mai vechi decit locatarii cimitirului regal din Ur. Sub aceste doua straturi, mormintele regale din Ur si cioburile si vasele din perioada straveche [3500 i.e.n] s-a descoperit un strat de argila absolut curata [nu era incarcata nici cu cioburi, nici cu moloz], strat care avea grosimea de aproape 3 metri. Prezenta acestor aluviuni naturale nu puteau duce decit la o singura explicatie, explicatie care il interesa mai mult pe geolog decit pe arheolog. Tara Sumerului fusese odinoara teatrul unor inundatii catastrofale. Pentru a se depune un asemnea strat a fost nevoie ca cerul si marea sa se reverse , sa ingita muntii si vaile, asa cum spune cap VII din Geneza : în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adâncului celui mare şi s-au deschis stăvilarele cerurilor. . Woodlley in fata acestor dovezi incredibile a continuat sapaturile, dupa ce a trecut de stratul de aluviuni a descoperit  vase, cioburi si cremene cioplit. Aceste dovezi confirma faptul ca a exista o civilizatie care si-a gasit sfarsitul intr-o catastrofa naturala, acesta civilizatie nu cunoastea fierul si vasele descoperite in acest strat erau lucrate de mana spre deosebire de cele descoperite sub cimitirul regal din Ur care erau lucrate pe roata de olar.


1.    Morminte Regale
2.    Cioburi si vase [lucrate pe roata]
3.    Strat de lut [ aluviuni]
4.    Vase antedeluviene [lucrate de mana, cremene cioplit]


Arheologia si ulterior geologia a stabilit ca Potopul a avut loc in jurul anului 4000 i.Hr .

Ultima modificare de Shilo (09/07/06 11:49)


09/07/06 11:47

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Ok, negrule, m-am prins. Un lucru este cert: printre crestini nu-l vei gasi pe Mr. Perfectiune. Toti suntem oameni, toti suntem expusi greselii. Ceea ce ne deosebeste pe unii de altii este faptul ca pentru unii pacatul este doar un accident, iar pentru ceilalti e un mod de viata.

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

09/07/06 23:03

Site web  
negru_iluminat
membru

Locatie: bucuresti, ro
Inregistat: 12/06/06
shilo, o sursa ai?


http://www.godlessgeeks.com/LINKS/GodProof.htm

sa-mi spuneti cate vi se par cunoscute...sau cine, poate va mai largiti repertoriul ;))


10/07/06 13:01

   
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
Negru, daca doresti sa cunosti mai multe despre Arheologie iti recomand C.W.Ceram - Zei, Morminte, Carturari,  aceasta carte este supranumita "romanul arheologiei" si contine o cronologie exacta a marilor descoperiri argeologice si implicit informatii despre cariera de arheolog a lui Leonard Woodlley .

apropo, legat de link-ul oferit de tine, imi sunt foarte cunoscute aceste argumente, din pacate atat cei care le-au formulat cit si cei care le citesc nu intelg cateva lucruri banale despre D-zeu, argumente de genul ontologic,cosmologic, teologic sau antropologic sint limitate si oricind interpretabile in mai multe sensuri. Un argument formulat de ratiunea umana nu poate sa cuprinda in totalitatea sa infinitul divin, e foarte greu ca omul sa inteleaga si sa poata cuprinda in ratiunea sa infinitatea divina, orice rationament formulat de catre om despre D-zeu este limitat si de multe ori fals. D-zeu nu poate sa fie cuprins intr-un argument, El e mult prea mare pentru ratiunea umana. Argumentele ateiste le-am studiat si sint usor de combatut, chiar si un copil le poate combate.


10/07/06 13:49

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Alte dovezi in sprijinul ipotezei potopului:
Imensitatea numarului de fosile si distributia lor indica spre un cataclism hidro-tectonic. [Bert Thompson-The global Flood of Noah]

Crustacee marine apar peste tot, inclusiv pe munti de 3700 m. Fosile de hipopotami -care traiesc doar in zone ale Africii- s-au gasit in Marea Britanie. Sute de dinozauri s-au gasit impreuna cu alte animale din nise ecologice total diferite. Padurile Nolfok din Anglia contin fosile de animale specifice climei reci din nord amestecate cu animale tropicale si plante caracteristice zonei temperate. Crocodili de Nil in inima Germaniei, schelet de balena pe varful muntelui Sanhorn (915m) si altele... Nu aveau cum sa ajunga altfel acolo unde se afla acum decat purtate de o inundatie devastatoare de proportii colosale. [Byron Nelson-The Deluge Story in Stone]

Mai mult. Geologii au descoperit un strat de roca vulcanica pe muntele Ararat, la 4575m, un tip de lava ce se formeaza doar subacvatic.

Ultima modificare de T-pop (12/07/06 02:08)


_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

12/07/06 01:56

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Păi voi ştiţi din cărţile de şcoli că evoluţioniştii susţin aproape despre orice petec de munte cu sedimente că ar fi fost la un moment dat un fund de mare care prin mişcări tectonice a ajuns de jos sus. Faptul că există fosile pe vărfuri de munţi nu poate constitui singur un argument că ar fi existat un potop.

Ceea ce evoluţionismul nu poate explica, este aşa-numita coloană geologică care ar trebui să păstreze în sedimente de rocă materiale fosile din ere geologice diferite. Însă în mai multe zone de pe glob s-au descoperit animale şi plante mari fosilizate în poziţie verticală în coloane geologice, ceea ce ar însemna că fosilizarea lor ar fi durat milioane de ani, dacă ar fi să-i credem pe evoluţionişti. Problema e că în milioanele astea de ani ar fi putrezit, nu s-ar fi fosilizat. Ceea ce conduce la ideea unui cataclism de proporţii şi o îngropare cu sedimentare rapidă, care se poate dovedi de data aceasta ştiinţific prin teste de laborator. (Dacă se agită un recipient care conţine apă şi particule în suspensie, particulele se vor aşeza în mai multe straturi de tipuri similare odată cu liniştirea apei respective).

Ultima modificare de Lupea_Filip (12/07/06 15:44)


12/07/06 15:43

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Normal. Dealtfel in coloana geologica se gasesc fosile de animale asazis moderne, evoluate, in straturi inferioare dinozaurilor. Asta nu poate fi explicata decat prin teoria catastrofica. La fel si copacii fosilizati in pozitie verticala, cu frunzele pe ei. Despre fosilizare ar fi mai multe de vorbit, dar deocamdata nu e cazul. Totusi o sa mai scriu ca un animal care moare, daca nu e inclus imediat intr-un mediu propice fosolizarii (ozocherit, asfalt, namol, etc) nu are nici o sansa sa devina fosila, deoarece in maxim 2 ani nu mai raman nici oasele din el. Deci e absurda ideea ca straturile geologice s-au format lent, prin sedimentare.

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

13/07/06 09:47

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
3.     ÃŽnainte de toate, să ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor,
4.    şi vor zice: „Unde este făgăduinţa venirii Lui? Căci de când au adormit părinţii noştri, toate rămân aşa cum erau de la începutul zidirii!”
5.    Căci înadins se fac că nu ştiu că odinioară erau ceruri şi un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă şi cu ajutorul apei,
6.    şi că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă.
7.    Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin acelaşi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecată şi de pieire a oamenilor nelegiuiţi.
8.    Dar, preaiubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sunt ca o zi.
9.    Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi, şi doreşte ca nici unul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.
10.    Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. ÃŽn ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură, şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde.
11.    Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr-o purtare sfântă şi evlavioasă,

SINGURA carte dupa care Dumnezeu va judeca lumea este BIBLIA;
24.     Căci orice făptură este ca iarba, şi toată slava ei, ca floarea ierbii. Iarba se usucă şi floarea cade jos,
25.    dar Cuvântul Domnului rămâne în veac. Şi acesta este Cuvântul, care v-a fost propovăduit prin Evanghelie.


_______________________________________
SHALOM

01/08/06 15:45

   
reason_drop
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/10/06
mi-am facut timp sa citesc tot ce s-a scris pana acum la topic...

un lucru care nu il inteleg eu: cum anume se deduce din Biblie ca Pamantul e rotund.. cand exista nenumarate versete despre "marginile Pamantului".. iar versetul ala din Isaia cu "cercul Pamantului" nu duce chiar deloc cu gandul la sfericitate.. intr-adevar, nu spune biblia ca pamantul ar fi plat.. doar ca are temelii pe care sta si expresii de genul..

apoi.. in Biblia ortodoxa am gasit mult peste 1000 versete despre inima.. ca sediu al inteligentei, memoriei, vointei, sentimentelor mai ales.. din cate stiu eu, inima chiar e influentata destul de putin de hormoni.. si nu are absolut nici un rol in sistemul nervos sau endocrin. ca zici o data, de doua ori metaforic e o chestie.. insa cand Iisus in mod repetat tot spune cum e cu inima omului, cum de acolo ies gandurile omului si ce-o mai fi.. noh.. cam incepi sa te saturi. am auzit cum ca evreii nu ar fi avut in original cuvant pentru minte (desi am gasit cuvantul in biblia mea).. insa putea macar sa ii spuna cap, nu inima

daca are sens (stiu sigur ca este on-topic), pot publica aici o multime de  discrepante si "dificultati" de toate felurile din "cuvantul lui dumnezeu", si va astept la sfarsit din nou cu replicile astea pline de patos despre marea inspiratie si cei 40 autori care nu se contrazic*

PS: chiar m-au distrat repetarile alea de la inceput

Ultima modificare de reason_drop (01/10/06 03:02)


_______________________________________
let there be truth

01/10/06 03:01

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Salve, reason_drop!

  Paranteză: din ceea ce scrii aici înţeleg că nu faci parte din categoria pocăiţilor care cam formează majoritatea forumiştilor de pe aici. Dacă eşti amabil să ne faci o scurtă prezentare a ta la topicul "Noi, cei de pe forum", unii ne-am bucura să ştim pe scurt ceea ce crezi tu că e important să ştim despre tine aici.

  OK, revin la Biblie.

  ÃŽn primul rând doresc să-ţi spun că "discrepanţele" observate de tine în Biblie au fost observate şi de alţii. Inspiraţia celor 40 de autori (cifra e discutabilă, dar nu e importantă ca exactitate absolută) care nu se contrazic priveşte mesajul central şi continuitatea istorică omogenă a sa.

  Aici e uimirea, că 40 de oameni care totuşi au scris lucruri diferite, au trăit mai mult sau mai puţin în epoci diferite, au gândit diferit, au avut personalităţi diferite, au reuşit să ne creeze o imagine omogenă despre:
- faptul că există un Dumnezeu,
- care a creeat spaţiul ăsta în care trăim,
- are drepturi de proprietate absolute asupra lui,
- face regulile în spaţiul ăsta,
- noi I le-am încălcat şi am merita să murim pentru asta,
- dar El a prevăzut o soluţie pentru ca noi să putem scăpa de consecinţele greşelilor împotriva Lui,
- să ne modelăm viaţa după principiile Lui şi să trăim cu El împreună pentru totdeauna,
- dacă vrem acest lucru.
 
  Aproape tot ce este amintit în Biblie face parte din acest mesaj general, aducând noi şi noi perspective asupra sa, prin fapte istorice, descrieri ale mediului înconjurător, învăţături generale de viaţă, laudă, profeţii etc. etc. care se îmbină armonios.

  Acuma tu ai amintit pentru început două lucruri: inima şi sfericitatea pământului. Zic "pentru început" pentru că sper că vei mai continua şi cu altele.

  ÃŽn primul rând ar trebui să stabilim că Biblia nu este tratat de anatomie, deşi face referire la noţiuni anatomice. Nu este nici tratat de geografie, astrofizică etc. sau orice ai vrea să vezi în ea ca ramură a ştiinţei stabilită convenţional în ultimele 2-3 secole.

  Deşi conţine multe informaţii istorice care, din câte ştiu eu până acum, sunt confirmate de fiecare dată de descoperirile arheologice din sfera istoriei biblice, ea nu este nici tratat de istorie. Vrând - nevrând însă istoria apare acolo deoarece întâmplările descrise de cei 40 de autori au fost trăite de fiinţe reale şi, atât cât se pot dovedi de arheologie, pot fi trasate înapoi în timp şi demonstrate ca atare.

  Un alt lucru important de avut în vedere este că Dumnezeu a ţinut cont de particularităţile vremurilor în care Şi-a trimis mesajul: cultură, geografie, societate şi tot ce poate defini contemporaneitatea unui moment ales în spaţiu-timp.

  Prin urmare eu sunt de acord, deşi e foarte greu să se demonstreze, că oamenii din vremea în care se vorbea de "cercul pământului" credeau mai degrabă că el este plat, sub forma unui taler.
  Dar de ce cred asta? Pentru că până la noi au ajuns reprezentări de acest fel făcute de unii sau alţii care au trăit în antichitate şi care mai mult ca sigur nu prea au avut nimic de a face cu Biblia.
  Dacă s-ar descoperi însă o hartă a lumii făcută de un om al lui Yahveh, dinainte de Hristos, îmi pun sincer întrebarea dacă nu sunt cumva şanse 50% ca ea să fie altfel decât ce am văzut eu în manualele de şcoală până acum... Şi dacă sunt sincer, trebuie să răspund cu "SUNT"! Pentru că nimeni nu poate şti cam ce a fost în capul evreilor din acea vreme, decât ei înşişi.
  Oricum, trebuie să acorzi măcar atâta credit Bibliei că ea singură a spus că pământul nu este "spânzurat" pe nimic, pe când celelalte surse antice, din câte ştiu eu acum,  întotdeauna îl prezintă susţinut pe ceva.

  Deşi astăzi, din punct de vedere ştiinţific am putea să închidem ochii şi să zicem că Biblia a făcut o reprezentare corectă a pământului, nu ar fi corect faţă de principiile care le-am prezentat mai sus (Dumnezeu ţine cont de vremurile în care Şi-a prezentat mesajul), ar însemna că i-a tratat pe oamenii din vremea aceea ca ignoranţi şi că Şi-a prezentat mesajul fără să ţină cont de ei şi i-a lăsat în plata credinţei lor cretine numai ca să ne dovedească nouă, "deştepţilor" din secolul XXI că El toate detaliile din Biblie le dă absolut corect şi la obiect.
  Dumnezeul prezentat de Biblie nu prea se comportă aşa. Plus că faza cu inima, care o prezinţi tu imediat după faza cu cercul pământului, ar da peste nas acestei teorii şi-ar înăbuşi-o încă din faşă.

  Continui cu inima. Oamenii din vremea antică aveau tot felul de idei despre unele dintre funcţiile inimii pe care savanţii din ziua de astăzi le atribuie creierului. Fac abstracţie de cât la sută sunt ale creierului şi cât sunt ele de "determinabile" şi "cuantificabile". Spun şi eu ca şi savanţii că tot ceea ce atribuie ei creierului este al creierului.
  OK. Hai să râdem atunci puţin de "tâmpiţeii" din antichitate. Dar stai! Parcă în Biblie se zicea că viaţa omului şi a oricărui animal este în sânge... Atunci de ce doar cu puţin timp în urmă, până la începutul secolului XX, când cuiva îi era rău i se lăsa să i se scurgă sânge? Că "avea sânge rău"... Şi oamenii erau omorâţi dacă nu de altceva măcar de anemie (dacă nu mă înşel, parcă aşa îi zice).
  Să nu vorbesc şi de igiena cerută de Biblie şi de ce era în spitale până nu demult. Să nu vorbesc şi de ideea de spitale.
  Nu ar merita ca şi acei oameni "de ştiinţă" pe care noi acum îi considerăm "mari pionieri" să fie de râs? Şi de ce oamenii de ştiinţă de acum ar fi altfel?
  Vorbim astăzi de oamenii de ştiinţă ca de nişte semizei care dacă zic ceva, apăi atunci musai aşa este, deşi nu prea găseşti două somităţi în caeeaşi ramură a ştiinţei care să fie de acord asupra a ceea ce studiază.
  Poate ar fi bine să privim şi mesajul savanţilor din ziua de azi cu scepticism şi cu o doză de îndoială, mai ales că tot la 10 ani (dau un interval aiurea, el evident poate fi altul) se descoperă câte ceva care infirmă sau complică tot fundamentul ştiinţific anterior care părea atât de solid şi de indubitabil.

   Revenind la oile noastre. Ce importanţă are pentru scopul pe care Şi l-a propus Dumnezeu atunci când a dat Cuvântul scris că:
- pământul nu este un taler, aşa cum probabil credeau evreii în antichitate? - probabilitate de altfel până acum ne-demonstrabilă cu certitudine peste 50%
- inima nu este considerată astăzi sediul emoţiilor şi al gândirii, aşa cum a fost ea considerată în trecut?
(- muştarul nu are cea mai mică sămânţă de pe pământ? - Mi-am permis să adaug şi eu una.)

  Tot ce s-ar fi schimbat în discursul Biblic ar fi fost:
- pământul este "o sferă".
- din "creierul" omului ies uciderile, curviile, etc.
- "plantus minimus" are într-adevăr cea mai mică dintre seminţele pământului.

  Tot ce ar fi obţinut Dumnezeu ar fi fost o deviere a discursului de la scopul propus în fiecare dintre cele trei cazuri, o respingere a mesajului datorită imposibilităţilor demonstrative din vremurile de atunci, şi toate acestea cu singura răsplată de a le închide gura unor chiţibuşari din secolul XXI care în loc să se uite la pădure se uită la uscături şi se folosesc de orice chichiţă din Cuvântul lui Dumnezeu pentru a respinge mesajul Său, mesajul de chemare la mântuire.

  Mă întreb ce o să le răspundă Domnul Hristos la finele istoriei, adică la Judecată, celor care vor zice:
  "Eu am vrut să cred în Tine, Doamne, dar nu Te-am putut crede pentru că ai zis că emoţiile provin din inimă. Nu m-a interesat să studiez că Tu ai vorbit în lumina cunoştinţelor de atunci, eu vroiam ca tu să-Ţi scrii Cuvântul doar pentru oamenii din secolul XXI care ştiu mai multe"... (ÃŽntrebarea mea e evident retorică...)

  Şi a-propos de ştiut mai multe, noi acum în secolul XXI avem harul într-adevăr să ştim mai multe, să înţelegem mai multe şi să putem pricepe ce a vrut să transmită Dumnezeu în trecut. Cei din vremea de atunci au avut mult mai puţin, şi au avut doar Cuvântul lui Dumnezeu.
  Atunci mă întreb din nou, nu a fost mai corect din partea lui Dumnezeu să ÃŽşi prezinte mesajul în forma înţeleasă atunci? Şi astfel toţi oamenii, şi cei de atunci, şi cei de acum, să-L poată înţelege şi să se poată concentra la ideile pe care a dorit să le transmită?

   Dumnezeu S-a folosit de tot ce a existat în jurul nostru pentru a ne transmite că ne iubeşte şi că ne vrea cu gelozie pentru Sine.
  Iar noi ce facem? Strâmbăm din nas şi ÃŽi respingem mesajul pentru că ce a fost valabil pentru omul antic este astăzi o minciună pentru noi. Şi îmi rezerv dreptul să pun la îndoială cuvântul minciună, având în vedere harababura din ştiinţa modernă care pare aşa de omogenă, dar îndată ce este atacată se dovedeşte a fi mai mult o religie.

  Iar ca să nu ne credem prea deştepţi, să înţelegem că nici noi nu cunoaştem totul. Şi la fel ca omul antic vom cunoaşte totul împreună, doar la finele istoriei:


1 Cor. 13:
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12. Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.


Ultima modificare de Lupea_Filip (01/10/06 16:39)


01/10/06 16:31

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Mamăă, cât am scris! Asta o să aibă consecinţe... :(

01/10/06 16:43

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Era la subiect.
Apropo de marginile pamantului: stim cu totii ca pamantul e marginit de ape. Nu cred ca Biblia se refera la o margine pe care daca o depasesti cazi undeva in nicaieri.
Pe urma chestia cu inima: care din noi nu a zis vreodata ca "il (o) iubesc (urasc) din toata inima"? Pai toti stim ca iubim cu creerul, dar o spunem altfel. Om fi, oare, eretici ai stiintei?

Ultima modificare de T-pop (02/10/06 11:56)


_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

02/10/06 11:51

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
La faza cu inima poate ar fi interesant de studiat, dacă ne poate ajuta cineva care deja are ceva cunoştinţe suplimentare, unde este considerat sediul emoţiilor şi gândirii în alte culturi antice. Pentru că ceea ce cunoaştem noi provine în majoritate din rădăcinile iudeo-creştine.

  Mai există şi alte curente religioase sau nu care atribuie inimii aceleaşi funcţii ca şi civilizaţiile iudeo-creştine?

Ultima modificare de Lupea_Filip (02/10/06 12:30)


02/10/06 12:30

Site web  
reason_drop
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/10/06
nu aveam de gand sa insist prea mult asupra sfericitatii Terrei, mai ales atata timp cat versetele ce sunt de obicei prezentate impotriva ideei contemporane asupra formei planetei sunt putine si daca inchidem ochii (si ne gandim la altceva), pot fi interpretate si altfel (am invatat la cursurile de hermeneutica si apologetica mersul problemei).
Am ramas totusi derutat in legatura cu ideea ta despre stiinta. la prima impresie, am vazut barbosi orbi, imbracati in alb, rai si netematori de Dumnezeu, lucrand la o bomba atomica cu mafia.. certandu-se intre ei intr-o maniera demna de politicieni. apoi aparu un nor deasupra si i-am vazut in las vegas cum incercau sa ghiceasca combinatii.. ambitionandu-se sa nu se uite in biblia de langa ei unde erau indicii clare.
hai sa-ti spun cum vad eu situatia. stiinta a reusit sa respire doar dupa ce s-a eliberat de fasele stranse ale religiei. ma refer aici strict la Europa evului mediu si Renastere. in anatomie de exemplu, daca tot suntem la subiect, secole de-a randul a fost predata in medicina vizunea lui Galen, din primele secole d.H.(ce avea se pare opinii foarte convenabile pentru biserica, cum de exemplu in problema noastra - ficatul ar fi responsabil de circulatia sangvina, si nu inima). orice forma de disectie umana era strict interzisa de biserica, orbita de exactele si suficientele cunostinte oferite de biblie (asteapta sa termin). de fapt, spuneau ei.. la ce ai nevoie de medicina, cand pentru orice vindecare iti trebuie doar credinta? se faceau exorcizari pentru orice.. si oamenii mureau din orice, cu miile si milioanele.. rata de supravietuire la nastere era mult mult mult sub cea de astazi iar varsta medie de viata la fel.. misterioasa e voia lui Dz era replica. oameni care au dorit sa aduca un progres societatii, precum Vesalius(cel mai mare anatomist din toate timpurile - acuzat de profanare de morminte si disectii ilegale) sau William Harvey (cel ce a pus bazele intelegerii sistemului circulator - una din cele mai mari descoperiri in medicina) au fost aspru criticati de contemporani pentru rebeliune stiintifica, impotriva eticii crestine sau alte formulari similare (cum de exemplu acum se folosesc impotriva celor din ingineria genetica). sunt de acord cu tine ca biblia nu e un tratat de anatomie, si nici nu s-a autopresupus vreodata (desi inca in 2006 mai aud indemnuri pline de dragoste ca trebuie sa studiez biblia.. si doar daca am timp - aici se subintelege clar  si pertinent ca nu - sa citesc si cate altceva).. insa noi vorbim de o carte cu presupusa inspiratie divina. si teoretic, chiar si o singura greseala daca gasesc in ea (la original ma refer), am dreptul sa spun ca nu e toata inspirata. (in problema noastra vorbim de peste 1000 (o mie) de versete rasfirate in majoritatea cartilor si deseori spuse de divinitate, in contexte clare, ce nu lasa portite de scapare).


_______________________________________
let there be truth

03/10/06 16:42

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net