TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Gramatica noastra...de toate zilele Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11
C4tal1n
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/04/13
Mersi de ajutor
P.S Eu am scris ca verbele se folosesc pentru a se reda evenimentele din text in ordine cronologica sper sa iau ceva punct


_______________________________________
Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. (Corinteni 13,4)

14/03/14 14:59

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

Nu ai de unde stii...

nu ai de unde sti

fara sa fii stiut definitia

fara sa fi stiut definitia


03/05/14 12:04

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

feedback a scris:


Nu ai de unde stii...

nu ai de unde sti


A şti are doi i doar la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă (nu, la forma negativă nu cade nici un i! aşa cum tu cânţi nu devine tu nu cânţ, nici tu ştii nu devine tu nu şti).

Indicativ prezent: (tu) ştii, (tu) nu ştii
Conjunctiv prezent: (tu) să ştii, (tu) să nu ştii
Viitorul format de la conjunctivul prezent: (tu) o să ştii, (tu) nu o să ştii.

În rest e şti, cu un singur i – la infinitiv şi la toate timpurile/modurile care se formează de la infinitiv, indiferent de persoană/număr.

infinitiv – a şti
viitor – vei şti
condiţional prezent – ai şti
verb + inf. – poţi şti

sursa: http://ursut.ro/07/18/a-sti-sa-stii.html#comment-17306


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

03/05/14 20:55

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12

cineva a scris:

V-a fi

Corect e "va fi".


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

21/05/14 16:48

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Doar pe mine ma deranjeaza formularea analfabeta gen "Mircea Basescu ar fi filmat santajul." folosita doar pentru a arata ca afirmatia nu este sigura? Cum se poate ca 90% din "jurnalisti" sa accepte sa nu vorbeasca corect? Pai "ar fi" este la conditional optativ. Unde este conditia? Si daca este folosita la trecut, sintagma arata ca actiunea nu a avut loc. Ex : "Mircea Basescu ar fi filmat santajul." dar ceva a intervenit si nu l-a mai filmat. Deci inseamna ca "Mircea Basescu nu a filmat santajul." ceea ce este o dezinformare plecand de la premisa ca afirmatia nu este sigura. Si daca este sigura forumlarea [gresita] nu mai este necesara.
Sunt cazuri jalnice in care unii reporteri spun "x a fost acuzat ca ar fi jefuit...". Cum asa ceva? Acuzarea se face indiferent daca respectivul a facut sau nu fapta. Nu poti acuza pe cineva ca "ar fi" ci ca "a". Ca nu se stie sigur, asta e altceva, dar cand acuzi pe cineva in penal, de ex, acuzi ca "A facut". Judecatorul se pronunta daca se va incepe urmarirea penala sau nu, dar asta e cu totul altceva.

Ultima modificare de edi.theraven (30/06/14 17:25)


30/06/14 17:19

Site web  
Pagini: 1 ... 8 9 10 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net