TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cum raspundem la suferinta din jur? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Daca as incerca sa grupez in doua  comportamentul nostru fata de suferinta sau slabiciunea celor din jur, ar fi dispretul sau empatia. Oamenii necrestini dispretuiesc si rad de slabiciunile si uneori se bucura de suferinta celui de langa el, se simte din pacate si printre noi crestinii, un iz discret sau mai accentuat de dispret pentru oamenii in durere.
  Ideea cu dispretul si indiferenta (lasa-l sa moara) provine din evolutionism, cei slabi trebuie anihilati, distrusi iar cei tari si puternici sa aiba viata cea mai buna pentru ca sa se poata desfasura, au tot dreptul la viata! acest proces este valabil la animale insa la oameni a venit Fiul Lui Dumnezeu si s-a aplecat spre cel in suferinta, i-a ridicat, le-a acordat o atentie deosebita...chiar mai multa decat celor sanatosi. Ca fii ai Lui Dumneeu si noi trebuie sa ne purtam asemenea Lui...
  Ce putem face pentru ca indiferenta, cruzimea, duritatea sa dispara dintre noi?
Cum poti tu face oamenii sa inteleaga cata nevoie de ei, au oamenii care sufera...?


_______________________________________
sug pula

12/04/05 17:11

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
1.Ce putem face pentru ca indiferenta, cruzimea, duritatea sa dispara dintre noi?
Sa nu mai fim asa egoisti si sa avem impresia ca pamantul se invarte in jurul nostru.
2.Cum poti tu face oamenii sa inteleaga cata nevoie de ei, au oamenii care sufera...?
Incerc sa ma orientez pe un caz si il prezint apoi diverselor persoane cu care intru in contact.
Oricum Corina viata este foarte dura, oamenii sunt foarte inchisi acum la nevoile altora, nu mai spun de suferinta care exista la diverse nivele intr-un mod s-au altul.


13/04/05 15:57

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Acum aci cred ca mai e o chestie. Sunt multi oameni cu multe probleme. Unii sunt sensibili la problemele lor si sunt afectati in mod real de suferinta lor. Sunt asa de sensibili si vad ca nu pot face ceva pentru toti, ori incearca sa faca ceva pentru fiecare si nu prea pot sa faca nimik pentru ca nu sunt focalizati.
   Intelegeti ce vreau sa spun? Nu poti raspunde tuturor suferintelor din jur. Trebuie sa fii focalizat. Trebe sa vezi unde ai chemare, ce poti sa faci si sa ajuti pe acei oameni pe care ii poti ajuta. Pe toti de-o data nu vei reusi.
   Spor la vorbit mai departe..... ne mai intalnim.... cu ajutorul Domnului....:)


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

13/04/05 22:42

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Este adevarat ca nu poti ajuta pe toata lumea si mai grav este ca multa lume are nevoie de ajutor. Eu am avut mari probleme pana am inteles pe cine trebuie sa ajut, cand anume si cum??? Aveam mereu impresia ca daca trec pe langa un om nenorocit care cerea bani sa nu-i dau si ultimii bani pe care-i mai aveam. Dar cand am ajuns fara sa nu mai am nici un ban am trecut sa dau din ceea ce aveam, acum am ajuns la timpul meu, sper sa nu raman si fara el.... Glumeam. Dumnezeu ne poate da intelepciunea sa decidem cand, cui si cum trebuie sa ajutam ca sa fim ajutati nu de oameni ci de Dumnezeu.

14/04/05 10:01

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Imi amintesc ca si eu eram asa de suparata intr-o vreme ca exista asa de multe lucruri in lume pe care nu le pot schimba, ca exista lucruri rele pe care nu le pot indrepta, si in descurajarea mea, m-am multumit sa nu mai fac nimic.In perioada aceea citeam o carte si era un citat despre un om care o dorit sa schimbe lumea, apoi, tara unde traia, familia...si la batranete si-a dat seama ca trebuia de fapt sa se schimbe pe sine in primul rand! Asa ca ma lupt cu mine si uneori imi vine sa renunt. Dar oamenii se schimba atunci cand vad schimbarea in noi. Cred ca trebuie sa fim foarte atenti la oamenii pe care Dumnezeu i-a asezat cel mai aproape de noi, ca de exemplu: oamenii din familia noastra, apoi neamurile, biserica si toti ceilalti. Asta legat de ceea ce spuneai despre faptul ca nu poti face bine la tot pamantul! Exista lucruri asa de nesemnificative pe care le poate face oricine, de exemplu sa spuna o vorba buna, sau sa zambeasca, sa nu strige la cineva care a gresit...mai stiu eu cate lucruri care fac cuiva ziua mai buna, il fac sa se simta semnificativ, si va putea face si el ziua mai buna cuiva, pentru ca cineva l-a binedispus!

_______________________________________
sug pula

14/04/05 22:07

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Eu nu prea dau bani asa la cersetori, eventual daca cumpar mancare
le dau, dar nu am incredere.Multi dintre ei mint si nu pot sa fac diferenta. De obicei stiu oameni din biserica care se descurca tare greu si ii ajut pe ei.
  Mi-a placut tare mult ce ai scris despre faptul ca Dumnezeu ne poate da intelepciune cand si pe cine sa ajutam. Asta asa este! Si ne foloseste uneori cum nici nu ne dam seama, dar intotdeauna plini de bucurie.
Mai vorbim...


_______________________________________
sug pula

14/04/05 22:12

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
O nu vreau sa pierd ocazia sa povestesc o intamplare pe care am gasit-o pe sit-ul Lui Wurbrand.
Era o doamna careia ii murise sotul se simtea foarte singura si intr-o zi ii spune in rugaciunea ei lui Dumnezeu ca tare mult si-ar dori o pisica.
O familie apropiata de casa ei mergand intr-o duminica la biserica vad intr-un copac o pisicuta mica care mieuna disperata, la inceput au ignorat-o dar apoi li s-a facut mila de ea. Sotul a hotarat sa lege cu o sfoara varful de la ramura pe care statea pisicul. Apoi sfoara a legat-o de botul masinii lor. In momentul in care au dat inapoi sfoara s-a fortat si pisicul s-a vazut zburand prin aer. Cei doi ingroziti isi spun unul altuia ca pisica are 7 vieti si poate ca aceata nu este ultima.
Dupa cateva zile cei doi soti se intalnesc cu vecina trista care de aceasta dat era deosebit de fericita si in cosul de cumparaturi avea multa mancare pentru pisici.
Curioasi o intreaba care este cauza bucuriei ei si de ce are mancare pentru pisici pentruca ei stiau ca nu are pisici.
Femeia le povesteste ca intr-una din zilele trecute fiind in curtea ei s-a trezit cu un pisicut in cap.
A fost deosebit de surpinsa, dar si-a dat seama ca Dumnezeu ii raspunsese rapid si eficient. Totusi s-a gandit in sinea ei: Dumnezeu i-a raspuns tot in modul copilaresc cu care ea s-a rugat.

Uneori ne iese sa ajutam pe altii fara ca macar sa stim sau sa vrem.

Ultima modificare de m3diator (19/04/05 15:38)


15/04/05 08:30

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Hristos isi construieste Imparatia Sa cu lucrurile zdrobite de pe pamant.
In construirea imparatiilor lor, oamenii  ii doresc doar pe cei mai puternici, pe cei plini de succes, pe cei victoriosi, pe cei “neinfranti” dar Dumnezeu este Dumnezeul celor cu esecuri, a celor pe care succesul ii ocoleste!
   Cerul se umple cu vietile zdrobite de pe pamant si nu exista nici o “trestie frnta”  pe care Dumnezeu sa nu o poata lua si preface intr-o frumusete si binecuvantare glorioasa. El poate lua o viata zdobita de durere sau tristete si sa o transforme intr-o harfa a carei muzica va fi o neintrerupta lauda pentru El. El poate ridica cel mai trist esec de pe pamant pana la gloria cerului.


_______________________________________
sug pula

19/04/05 15:28

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Iubeste lumea aceasta prin mine, Doamne,
Aceasta lume de oameni zdrobiti,
Caci Tu ai iubit prin moarte , Doamne,
O, sa fie iar dragoste in mine!
Sufletele sunt in disperare Doamne!
O FA-MA SA LE AFLU SI SA LE INGRIJESC
Cand vor vedea viata mea,
Fie ca sa te vada pe Tine
O, iubeste, lumea prin mine!


_______________________________________
sug pula

19/04/05 16:17

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Hmmm....
  That sounds nice and full of truth. Congratulation Corina.......


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

19/04/05 16:48

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ce mi-am dat eu seama pe parcurs...este ca tinerii , in general, nu raspund la suferinta celor din jur, ci sunt indiferenti...sau daca raspund, nu gasesc cuvintele potrivite sa mangaie ...si dau gres...
          Doamne, "iubeste lumea prin mine"....
fiti binecuvantati!


19/04/05 22:00

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Ii clar ca noi, ca si crestini nu trebuie sa ramanem indiferent la suferinta din jur. dar stiti, exista si situatii in care cineva se complace in suferinta, sau pur si simplu isi inrautateste situatia. A-ti pasa de cineva in suferinta nu inseamna neaparat a consilia, ci poate insemna si o mustrare......
si acuma, is o gramada de feluri de suferinta, stiti voi. si in functie de fiecare putem decide ce atitudini trebuie sa avem.
dar, in general, crestinii trebuie sa manifeste empatie......


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

19/04/05 23:30

Site web  
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
g<fod> am o mare empatie pentru tine.

20/04/05 13:02

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Doamne imi amintesc de o fata care fara motiv plangea de credei
ca moare...i se taia respiratia...tipa, plangea si cauta in felul acesta sa obtina ceea ce isi dorea. Acum nu mai este asa "sper". Insa felul in care o tratau prietenele cele mai apropiate era f. interesant: uneori ii dadeau cate o palma, alteori o lasau singura si o trimiteau din preajma lor. Nu o sa o uit niciodata pentru ca am trait niste experinte importante!!!
    Binenteles ca nu la o astfel de suferinta ma refer! Oameni care ne manipuleaza cu "suferinta" lor...o merita palmuiti si alungati pana ce isi baga mintile in cap.
     Insa exista asa de multa multa durere adevarata, oameni care sufera si sunt asa de aproape de noi, chiar si in familiile noastre: parinti bolnavi sau tristi, care isi doreau sa realizeze multe in viata, dar nu au resit, si acum se simt frustrati, frati mai mici sau mai mari cu nevoi financiare, cu vise spulberate...sau poate bolnavi, faceti-va timp ca sa le auziti durerea, faceti o plimbare, duceti-i la cofetarie, ascultati, intelegeti, varsati o lacrima...dati si vi se va da...atunci cand nici nu va asteptati.


_______________________________________
sug pula

20/04/05 17:53

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Corina, cred ca ar trebui sa ne mai spui niste experientze de ale tale in care ai intalnit oameni in nevoi si ce ai facut atunci. Cred ca ar fi folositor pentru fiecare din noi.
Nu stiu unde am vazut, aici pe forum sau in alta parte, cineva spunea ca a ramas fara cuvinte inaintea unei persoane care se afla in nevoie.


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

20/04/05 18:33

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
fyn..., nu stiu cine a zis...dar si eu am ramas de mai multe ori fara cuvinte in fata unor persoane care chiar sufereau, si chiar ieri mi s-a intamplat....dar cred ca si faptul ca esti langa acea persoana si esti dispus sa asculti, o ajuta intr-un fel...cateodata cand aflam de o anumita suferinta suntem si noi socati si nu mai stim ce sa spunem...oricum, ar fi folositor sa stim ce sa aflam cateva experiente ;)
         nu incerca sa ii arati persoanei cu care vorbesti ca si tu ai trecut pe acolo, ca si tu ai patit la fel...si sa incerci sa diminuezi suferinta lui, pt ca alta data nu se stie daca iti va mai spune ceva....va stii deja raspunsul...
fiti binecuvantati !

Ultima modificare de anca4j (21/04/05 23:53)


21/04/05 23:51

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Suferinta este parca ceva sfant si este tare adevarat ca te face sa taci cand o privesti...parca ti se taie cuvintele. De obicei cand vad pe cineva suferind si mai ales cand vad ca nu pot sa ajut cu absolt nimic,
spun doar atat: lasa-ma sa ma rog pentru tine, stiu ca a calcat cineva pamantul acesta cu picioarele Lui care a spus: "Toata Puterea mi-a fost data in cer si pe pamant" si apelez la El stiu ca are puterea sa ne invete lectii unice si deosebite, si sa schimbe circumstante.
   Nu prea am cu ce sa ma laud cu toate ca am trit uneori bucuria cuvintelor:"este mai ferice sa dai decat sa primesti". Nu imi amintesc sa fi facut lucruri mai in viata oamenilor, dar am ascultat, am dat telefoane, am incurajat, am tacut. Cu toate ca as fi facut cariera din acest fel de viata!


_______________________________________
sug pula

22/04/05 11:51

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
Un lucru important este ca am invatat sa imi cer iertare. Si pentru asta am primit o lectie deosebita. Eu am doi frati mai micuti. si cel mai mic avea vreo 5-6 anisori. Toti erau plecati de acasa sau urmau sa plece. Important era ca micutul era in grija mea. Eu am neglijat aceasta si m-am dus la o pritena in vecini, la povesti. era aproape de ora zece seara cand o aud pe o alta vecina strigandu-ma. CAnd am iesit mi-a spus ca fratele meu plangea in disperare si ma striga...se auzise la vecini. Cand am ajuns cu sufletul strans acolo, l-am gasit era pe scari plin de lacrimi, incordat si cu vocea terminata...plin de frica,durere. Cand l-am vazut m-am simtit atat de vinovata, intr-adevar am fost nepasatoare, insensibila...si tot ce va puteti imagina.
  L-am spalat, l-am imbracat, i-am dat mancare si l-am asezat in pat era trecut de ora unsprezece. Era frant de oboseala si suspina plin de multumire cand m-am asezat pe pat langa el. Atunci mi-a venit in minte- toata suferinta lui a fost din vina mea. Sincera, am rostit niste cuvinte care sunt uneori greu de rostit:"am fost nedreapta cu tine, te rog sa ma ierti". Mi-a luat mana in manutele lui mici si mi-a spus: sa nu iti mai ceri niciodata iertare de la mine, pentru ca eu te iert. Stiam ca este un ingeras, si am inceput sa plang in timp ce il imbratisam. Am inteles cat de important este sa iti ceri iertare, chiar si de la un copil si nu ii inteleg pe parintii care nu o fac. Pentru ca le-ar putea oferii o marturie copiilor, si i-ar face sa se simta valorosi si persoane intregi nu injumatatiti.
  Intotdeauna cand ne cerem iertare de la cineva chiar daca celalalt este de vina, lucrurile se schimba. Inimile se sensibilizeaza si sentimentele de antipatie, repulsie, ura se schimba in iubire.


_______________________________________
sug pula

22/04/05 12:11

   
Kevin Levrone
membru

Inregistat: 24/04/05
Unii nu fac diferenta intre suferinta si moft.Daca nu imi da Dumnezeu casa si masina, sau pe Cinderella nu ma mai duc la biserica si par ca sufera.
in ziua de azi nimanui nu-i pasa de tine si de multe ori in biserica e la fel.Asta e adevarul.Traim intr-o lume in care ideologia de baza e evolutionismul care-l desfinteaza pe om ca fiinta sentimentala si face din el o bruta.
Nu-i usor sa suferi mai ales sa ai o suferinta de 20 - 30 de ani.
Dar Dumnezeu stie totul si stie de ce unii sufara.Altii pantru ca au pacatuit, altii ca Iov fara sa stie nimic desi sunt nevinovati.Nimeni nu scapa.


30/04/05 16:50

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
In ultimele zile am observat tot mai mult ca atunci cand ma concentrez asupra mea si asupra drepturilor mele calcate in picioare, ma umplu de amaraciune...si poate si voua vi s-a intamplat la fel , nu stiu...insa atunci cand incep sa ii vad pe ceilalti cu nevoi mult mai mari, parca ajutandu-i primesc puteri ca sa merg mai departe. Ajuntandu-i pe cei in nevoi, devenim constienti de binecuvantarile din viata noastra si devenim multumiti si impliniti. Cum putem trai altfel  in lumea imperfecta in care traim????
  Tocmai am vorbit cu cineva care mi-a marcat viata cu cat de mult a stiut sa se plece la nevoi, si l-am intrebat : de unde puterea aceasta si mi-a placut tare mult raspunsul: "traiesc si prin ceilalti".


_______________________________________
sug pula

17/05/05 10:58

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
da...asta ar fi idealul...dar e greu de realizat...Domnul sa ne ajute sa ne gandim mai mult la cei din jur!!!

17/05/05 14:05

   
cosminro
membru

Locatie: Brasov
Inregistat: 25/05/05
Daca am trai intr-o oarecare lume, ideala sau nu, adevarul este injurul nostru este suferinta. Suferinta aceasta uneori este cauzata de natura, insa de multe ori este cauzata de cei din jurul nostru. Tinta noastra este finalitatea, acea zi in care Domnul Isus se va arata in Slava pe nori pentru ai aduce pe ai Sai la Tatal. In jurul nostru este realitate, iar daca nu incepem sa ne obisnuim cu aceasta realitatea, atunci ramanem orbi, deoarece nu vedem prezenta Celuia care este PREZENT in FIECARE lucru. Cred ca ar trebui sa-I multumim Domnului pentru faptul ca El este alaturi de noi, caci fara El am fi distrusi, ca un vapor! In final, insusi Isus spunea ca daca il vom urma pe El, vom avea de suferit. Ajuta-ne Tata sa putem sa trecem biruitori prin aceste suferinte, cu ajutorul Fiului Tau, prin El si il El.
______________________________________________________________
Suferinta ne ajuta sa ne apropiem de Cel care o cunoaste cel mai bine! Tu de cine te apropi atucni cand treci prin suferinta?
______________________________________________________________
Cu stima si respect, Cosmin


26/05/05 21:24

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
o discutie foarte interesanta despre suferinta...:)
suferinta cui?
a noastra ...a celor din jur? cred ca pb este aceea ca nu mai suntem sensibili la cei din jur, avem tendinta sa ne izolam sa nu fim raniti si sa fim in siguranta...noi sa fim OK, dar in acelasi timp ne izolam si de noi insine si de ceea ce e bun in cei din jur...
cred ca cei care au trecut prin suferinta inteleg cel mai bine si sunt mai atenti la cei din jur, cu toate ca exista riscul sa se concentreze atat de mult asupra lor incat sa uite de cei din jur...
dak inima ta e langa a Lui....cu siguranta vei fi alaturi de cineva, si chiar dak nu stii prea multe ce sa zici, macar ii oferi sprijinul tau neconditionat...si conteaza enorm pt cineva....:)
a spus bine cine a spus ca tb sa ne uitam mai mult pe langa noi si mai putin la noi....:D....o sa ne simtim  mai bine...:)


_______________________________________
joy

10/08/05 01:10

   
Corina
membru

Locatie: Cluj-Napoca/Romania
Inregistat: 02/04/05
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)
  Imi place citatul acesta pentru ca noi nu suntem creiati pentru lumea asta rea in care traim si despre asta vorbeste si Larry Crab insa pana ce ajungem acolo intr-o lume a deplinei sigurante Hristos se ruga Tatalui sa nu ne ia din lume ci sa ne pazeasca de cel rau.


_______________________________________
sug pula

10/08/05 08:50

   
mikey
membru

Locatie: Transilvania
Inregistat: 16/08/05
Si totusi ma gandesc la cateva intrebari de genul:
De ce permite Dumnezeu suferinta? El nu vede ce se intampla pe pamant?
Se intereseaza de noi?

always,
Mike


16/08/05 22:02

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net