TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Spiritism, fantome, duhuri.. Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Uite aici o analiza profunda si serioasa:
http://ingurapresei.antena1.ro/politic/ ... t_161.html

:))


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

09/02/10 11:07

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu vreau sa aprofundez ci ma gandesc la modul in care interactioneaza cu oamenii, cu credinta!

si inca ceva, nu-mi place stilul lui badea. L-am vazut pe ecran de cand invata sa citeasca, (din ziare), dar nu stiu de ce, am o lipsa de receptivitate la informatiile avansate de el;


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/10 11:23

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nici mie nu-mi placea stilul lui. Dar... vorba lui, asta e tara in care traim! Asta e Romania! De ce sa ma fac ca nu e asa? Si nu avanseaza nicio informatie. Doar face misto de filfizoni!

In ce priveste flacara violet... alta modalitate de a-i prosti pe prosti!


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

09/02/10 11:32

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
"Spiritism, fantome, duhuri."

Cand eram mic, eram cu tata si cu mama pe canapea. In sufragerie era lumina. Ei se uitau la televizor si eu, de pe canapea, pe hol. Cand vad ca vine de pe hol o forma alba, ca silueta unui om. Am urmarit'o pana cand a intrat in sufragerie, cand speram sa dispara, dar nu a disparut. A venit pana in fata canapelei, eu am inceput sa plang, a mai ramas putin si a disparut. Am mai vazut chestii asemanatoare dar doar in apartamentul ala, pana m'am mutat.

Cand ne'am mutat aici, mi'a povestit mama ca era cu o nepoata de a ei, verisoara de a mea, in sufragerie. Si au vazut amandoua sarind din raftul bibliotecii o pisica, a trecut pe langa ele si a disparut in partea opusa a camerei. Credeti ca a fost ceva?


12/02/10 22:19

Site web  
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
vezi sa nu cazi in ghearele superstitiei mistice!!!!

Ultima modificare de epicx (13/02/10 14:45)


12/02/10 22:52

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
La ce te referi?

13/02/10 08:23

Site web  
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
oricum fantome sau stafii exista.

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

13/02/10 10:37

   
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
pe ce te bazezi cand afirmi asta?

13/02/10 14:46

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Dar tu ce crezi ca inseamna fantoma, spirit etc?

13/02/10 15:02

Site web  
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
Ce cred eu? Pai cred ca sunt pure imaginatii omenesti, izvorate din mintea omului, mereu aplecata spre lucrurile ezoterice, adica demonice! E adevarat ca sunt si manifestari reale ale demonilor, dar cred ca daca ajungem sa vb de pisici care sar de nu stiu unde, atunci dam in superstitie. Care, oricum, si aia e demonica.

13/02/10 16:14

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Atunci tu habar n'ai ce e aia superstitie.

13/02/10 16:33

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Eu consider ca orice manifestare de acest fel este o manifestare demonica.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

13/02/10 17:54

   
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10

edi.theraven a scris:

Atunci tu habar n'ai ce e aia superstitie.


:) Ma ajuti tu sa inteleg?


13/02/10 20:50

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
" SUPERSTÍŢIE, superstiţii, s.f. Prejudecată care decurge din credinţa în spirite bune şi rele, în farmece şi vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămăşiţe ale animismului şi ale magiei; p. ext. practică superstiţioasă. – Din fr. superstition, lat. superstitio.   "

Deci, se refera la credinta in ceva (in existenta unui lucru). Eu ti'am prezentat niste fapte, nu era o discutie "la rece".


13/02/10 20:58

Site web  
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
pai si tu crezi in fantome si stafii, deci e vorba de superstitie. Deci se pare ca am ceva habar despre supertie:)

14/02/10 13:19

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Conform definitiei, superstitia se refera si la vraji. Biblia confirma existenta lor. Deci a fi superstitios nu inseamna a crede in ceva fictiv sau inexistent. Putem trece peste asta cu superstitia?

14/02/10 13:28

Site web  
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
cel mantuit este chemat sa se gandeasca "la lucrurile de sus"! Nu cred ca te ajuga cu nimic sa te (pre)ocupi cu chestiuni d-astea

15/02/10 16:42

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08

edi.theraven a scris:

Aceste duhuri/lucrari ale diavolului prin aceste lucruri au vre'un tel? Adica pot fi malefice prin anumite consecinte?


Cred ca daca Domnul nu te ocroteste, aceste duhuri te stapani si te pot innnebuni (la propriu) si poti ajunge pana la urma sa asculti de "voci", si astfel sa ajungi la crime sau sinucidere.
Oricum, e foarte periculos sa te "joci" cu chestii din astea.
Sunt de acord cu epicx intr-o oarecare masura. Daca le gasesti absolut fascinante si vrei sa le studiezi intens, ar trebui sa ai grija, ca nu esti pe drumul cel bun. Spunea cineva ca daca te preocupa excesiv subiectul asta, duhurile pe care le studiezi te vor "vizita" pentru ca se simt chemate.
DAR daca te intereseaza pentru a intelege mai bine ce sunt duhurile, "fantomele", spiritismul etc pentru a te apara de ele si pentru a fugi de ele cand le recunosti, cum e cazul acestui thread, eu nu cred ca e o problema.

Ultima modificare de monday_73 (15/02/10 17:07)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


15/02/10 16:59

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

edi.theraven a scris:

Aceste duhuri/lucrari ale diavolului prin aceste lucruri au vre'un tel?

Cu siguranta. De la a-ti induce frica pana la a te omori daca este posibil.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

15/02/10 17:00

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Ce sau cine sunt ingerii? Poate cineva sa devina inger?

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


27/08/10 18:17

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Despre ingeri aici, poti gasi mai multe:
http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 31&p=1


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

27/08/10 18:28

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Ingerii nu se reproduc sau casatoresc, asa cum fac oamenii.
"30.       Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer.  " Matei 22:30

Si in Evrei 12:22-23, Ingerii sunt prezentati ca fiind o categorie distincta fata de oamenii ce mor in neprihanire si scrisi in Ceruri.
"22.       Ci v-aţi apropiat de muntele Sion şi de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc şi de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,
23.     Şi de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri şi de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, şi de duhurile drepţilor celor desăvârşiţi,  "

Ingerii au fost CREEATI inainte de creearea omului
"4.       Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă ştii să spui.
5.     Ştii tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanţul de măsurat?
6.     În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
7.     Atunci când stelele dimineţii cântau laolaltă şi toţi îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?  " Iov 38

Ingerii au fost creeati separat de om. Ingerii sunt aratati ca mesageri si pazitori, in Biblie, care au, printre altele, misiuni pe Pamant, printre oameni. Ingerii ne sunt descrisi ca avand aripi. Insa, nicaieri in Biblie nu este mentionat cum ca am primi asa ceva dupa moarte. Noi avem cu totul alta misiune, sa fim Mireasa. Iisus a murit pentru ca noi sa putem fi mantuiti. Avem cu totul un alt destin.
"13.       Fraţilor, despre cei ce au adormit, nu voim să fiţi în neştiinţă, ca să nu vă întristaţi, ca ceilalţi, care nu au nădejde,
14.     Pentru că de credem că Iisus a murit şi a înviat, tot aşa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiţi întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.
15.     Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiţi,
16.     Pentru că Însuşi Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului şi întru trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi cei morţi întru Hristos vor învia întâi,
17.     După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, şi aşa pururea vom fi cu Domnul.  " 1 Tesaloniceni 4:13


"51.       Iată, taină vă spun vouă: Nu toţi vom muri, dar toţi ne vom schimba,
52.     Deodată, într-o clipeală de ochi la trâmbiţa cea de apoi. Căci trâmbiţa va suna şi morţii vor învia nestricăcioşi, iar noi ne vom schimba.
53.     Căci trebuie ca acest trup stricăcios să se îmbrace în nestricăciune şi acest (trup) muritor să se îmbrace în nemurire.
54.     Iar când acest (trup) stricăcios se va îmbrăca în nestricăciune şi acest (trup) muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci va fi cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghiţită de biruinţă.
55.     Unde îţi este, moarte, biruinţa ta? Unde îţi este, moarte, boldul tău?".  " 1 Corinteni 15:51

Ultima modificare de edi.theraven (27/08/10 18:33)


27/08/10 18:30

Site web  
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Multumesc MRU
EDI...continui unde m-a indrumat MRU.


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


28/08/10 18:13

   
Dismas
membru

Locatie: Bucureşti
Inregistat: 23/03/12
Aiureală ca asta în mass-media nu am întâlnit de mult:
http://ro.stiri.yahoo.com/afirmatia-car ... 00035.html

Deci, cine anume răstoarnă 2000 de ani de creştinism ? Un englez de care nu am auzit până azi, care susţine că autenticitatea giulgiului este o dovadă că Isus nu a înviat. Adică, dacă înţeleg bine, ceea ce martorii au văzut a fost giulgiul fâlfâind. Omul ăsta a răsfoit măcar Biblia ? Dacă da, atunci cu cei doi de la Emaus cum o rezolvă ? Au stat la masă cu giulgiul ? Şi giulgiul fâlfâind a fost cel care s-a înălţat ?
Da! De mult nu am citit aşa aiureală. Mai exact, de la "senzaţionala descoperire a Evangheliei lui Iuda". Şi de la descoperirea scheletului lui Isus. Vă mai aduceţi aminte "argumentele ştiinţifice" potrivit cărora acela era scheletul lui Isus ? Simplu: scria "Isus" pe sicriu. Deci, înseamnă că e vorba de Domnul Isus, nu ?
Hotărât lucru, cei care vin cu chestii din astea confirmă observaţia lui Chesterton: ateii nu sunt oameni care nu cred în nimic, ci oameni care cred în orice, mai puţin în Dumnezeu.


_______________________________________
"Îmi place Cristos al vostru. Mai puţin îmi plac creştinii voştri. Ce puţin seamănă creştinii voştri cu Cristos !" (Mahatma Gandhi)

26/03/12 00:07

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Ieri tocmai am citit pe sarite evanghelia dupa Iuda. Ca sincer sa fiu n-am reusit s-o citesc toata. Cea mai tare faza mi s-o parut asta: "Iuda i-a zis: Stiu cine esti si de unde ai purces.Tu vii din eonul nemuritor al lui Barbelo..." ..  :D ..Si se mai intreaba unii de ce nu a fost canonizata si evanghelia asta

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

26/03/12 19:43

   
Pagini:  1 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net