TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Naivitatea...o slabiciune ? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
considerati naivitatea o slabiciune?

haideti sa discutam pe tema asta :)


20/04/06 08:46

   
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Da...evident ca e o slabiciune...nu trebuie sa te increzi prea repede in om...trebuie sa-l cunosti cu adevarat pana sa poti sa ii acorzi incredere desi chiar si atunci poti sa fi purtat de val..depinde...cel mai important este sa avem o incredere "oarba" in Domnul!

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

20/04/06 10:44

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
depinde...dak profita cineva de naivitatea ta, atunci e un dezavantaj...:D si de cele mai multe ori asa se intampla...
e bine sa stii pe ce lume te afli ca sa stii cum sa te comporti...;)dar in acelasi timp, e bine sa pastrezi o anumita inocenta....;) TB SA FIE CATE UN PIK DIN TOATE...:))


_______________________________________
joy

20/04/06 11:51

   
jo4jesus
membru

Locatie: iasi,romania
Inregistat: 25/05/06
cred ca nu ar trebui sa fim naivi tot timpul ,,,pentru ca am putea avea de suferit,,,trebuie uneori sa privasti lucrurile asa cum sunt ele

25/05/06 23:27

   
andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
da si eu consider k naivitatea nu e buna ,obijunuiam sa ma incred in oameni insa am fost de multe ori dezamagita si asta ma facut sa fiu mai realista si mai atenta cu cei din jurul meu
insa stiu k exista o persoana in care pot sa-mi pun increderea mereu si aceea e :Isus :)


_______________________________________
dare2dreamagain.wordpress.com

26/05/06 11:33

   
larionemily
membru

Locatie: BAIA-MARE
Inregistat: 09/02/06
...cred ca naivitatea e o slabiciune..trebuie sa fi mereu atent in cine te increzi pentru ca unii oameni sunt asa de "schimbatori"si de mute ori avem de suferit din pricina naivitatii..singurul in care putem avea incredere fara teama de a fi tradati e Isus..numai El  nu ne va dezamagi niciodata...

_______________________________________
Tu mai iubit cat nici nu pot sa spun/Si mi-ai dat har cat nici nu pot s-adun-/Mai coplesit iubindu-ma nespus/Mai cucerit si sunt a Ta ISUS !!

26/05/06 16:42

   
brightsky
membru

Locatie: Pontypridd, Wales
Inregistat: 01/07/05
am fost o persoana tare naiva..si inca mai sunt putin...si am suferit din cauza asta...dar naivitatea are si partiile ei bune...deci si eu cred ca trebuie un echilibru

_______________________________________
I have seen Jesus, for He is in everything I touch!

31/05/06 22:36

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Eu cred ca pentru naivi viata e mai frumoasa. Eu sunt o tipa care cred orice la prima vedere, dar din pacate la fel de repede imi dau seama de cei care ma mint si durerea e mai mare. Un om naiv este simplu, credul si sincer. Lucrurile astea imi spun mie ca naivii pot fi crestini buni. ;)

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

01/06/06 01:03

Site web  
Lee...
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 28/04/06
ADEVARAT Larisa...foarte buna observatia...si eu ma aflu in aceeasi categorie...foarte adevarat ca naivii pot fi crestini buni !!! :)

_______________________________________
!!! No Compromise !!!

01/06/06 14:36

Site web  
teen-elle
membru

Locatie: Under the Sky
Inregistat: 02/05/06
Eu cred ca a fi naiv nu e o slabiciune. Dar poate deveni. Atunci cand esti poate calcat in picioare. Dar ca crestin e bine sa ai un pic de naivitate.

Oricum, eu una prefer intotdeauna sa fiu realista, sa vad lucrurile asa cum sunt si astfel sa evit dezamagirea... desi recunosc ca si eu ca multi altii am momente de naivitate...


_______________________________________
Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin. (Honore de Balzac)

02/09/06 17:57

   
Diana-s-2-da-r
membru

Locatie: Tg-Jiu,Romania
Inregistat: 27/12/06
Naivitatea nu e neaparat o slabiciune,dar atunci cand o persoana naiva isi da seama ca o persoana sau un lucru nu este asa cum pare,durerea e mai mare.Din acest punct de vedere,cei care sunt realisti au un avantaj.Ei sunt pregatiti sa spuna lucrurilor pe nume si astfel evita oarecum dezamagirea..Parerea mea..:)

06/02/07 15:04

   
flying2heights
membru

Locatie: oradea,romania
Inregistat: 18/01/07
Eu una cred ca e rau sa fii naiv. Mai ales la un crestin e rau sa existe naivitatea. Ptr ca ii va fi greu sa sesizeze pericolul de a pacatui. Crestinul ar trebui sa fie in permanenta banuitor si "pe faza" ptr ca nu orice lucru este bun,iar un naiv probabil nu ar observa.

25/03/07 21:43

   
maryan
membru

Locatie: Pitesti/Romania
Inregistat: 21/02/07
Parerea mea e ca trebuie sa existe si naivitate, dar in mod echilibrat. Excesul de naivitate te duce, asa cum bine zice flying2heights, intr-o stare in care nu mai sesisezi pericolul... te dezarmeaza putand usor sa cazi in pacat si sa persisti in el. Pe de alta parte, ma gandesc ca atunci cand trebuie sa acceptam sau sa credem ca sunt de la El anumite actiuni ale Domnului pe care nu le intelegem cu mintea noastra limitata, avem nevoie si de o doza de naivitate.
Cred ca lipsa naivitatii ingreuneaza supunerea, smerenia...  indinspensabile intr-o viata de credinta.

Asadar, in exces, naivitatea poate deveni o slabiciune dar, in mod echilibrat, este chiar necesara.


_______________________________________
Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

29/03/07 13:35

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
sunt de acord cu maryan!naivitatea in mod echilibrat este necesara:) altfel riscam sa devenim mereu suspiciosi, neincrezatori... Desigur, in exces aceasta poate produce mare suferinta pt persoanele sensibile in momentul in care sunt dezamagite. Daca nu am fi putin naivi nu am crede in D-zeu.. Cum sa cred in ceva ce nu vad? ... nu Il vad dar Ii simt prezenta in fiecare zi...  ceea ce imi doresc este sa fim naivi in mod excesiv atunci cand citim Cuvantul lui D-zeu caci El nu ne va dezamagi niciodata;)

Ultima modificare de mihaella (24/07/07 14:26)


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

23/07/07 16:13

   
Esth3r**
membru

Locatie: Earth
Inregistat: 30/07/07
mda.. naivitatea este o slabiciune.. In Dumnezeu trebuie sa avem o credinta oarba dar in ceea ce priveste oamenii trebuie sa fim echilibrati! "Nu tot ce zboara se mananca!" Oamenii profita de tine cand esti naiv, trebuie sa avem putina atitudine.. sa fim oameni cu bun simt dar nu niste "papa-lapte" ca dup-aia "papam" dezamagire ;)

_______________________________________
Cu greu vei gasi dragostea in gesturi extravagante. Ea se ascunde de cele mai multe ori intr-o soapta sau un zambet bland.

11/08/07 00:55

   
justdoit
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 27/07/07
cineva zicea ca trebuie sa avem coloana vertebrala... nu ca molustele...
se stie de la inceputul inceputurilor : adevarul e unul in toate!
cu siguranta trebuie sa ascultam orice persoana si sa tinem cont de ceea ce zice (cel putin pana ne documentam in  o oarecare problema)
dar cum ziceam .... adevarul e unul... si sa nu fim ca molustele


_______________________________________
"Tot ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic"-Friedrich Nietzsche

16/08/07 19:00

   
stely777
membru

Inregistat: 06/01/08
daca esti naiv... cel mai bine e sa te schimbi, si bineinteles ca e o slabiciune

_______________________________________
don't give up ... look up!

06/01/08 20:04

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
cuvantul naiv are mai multe nunate. pe tot intervalul intelesurilor care se pot atribui acestui cuvant eu ma lupt sa pastrez si in personalitatea de adult pe care mi-o dezvolt, acele caraceristici care se situeaza spre intelesul de inocenta si sinceritate.
Observ ca cei mai multi dintre voi puneti accent pe intelesul de credulitate a cuvantului si in acest sens, sa fii naiv inseamna sa fii vulnerabil si evident sa ai de suferit.


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

07/01/08 13:15

Site web  
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Naivitatea dusă în exces este o slăbiciune. Dacă eşti prea credul, oamenii o să-şi dea seama, şi o să profite de tine, şi astfel vei avea mult de suferit.
Acuma, puţină naivitate este nevoie în orice relaţie (tradus: încredere), pentru că dacă ea nu există, atunci nu există nici fericire, tu fiind mereu preocupat de autenticitatea vorbelor/faptelor oamenilor cu care intri în contact.


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

15/07/08 16:57

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Eu as asocia cuvantului naiv, cuvintele inocent, copilaros, optimist. Pentru ca doar un astfel de om, ar indrazni sa fie naiv. Indraznesc sa vad o parte pozitiva chiar. Sunt oameni care nu ar indrazni sa minta, si care... Nu s-ar crede mintiti de nimeni. Nu stiu. Balanseaza totul. Mai ales datorita fermitatii versetului "Sa nu te increzi in om".

Dar, partea rea a naivilor e ca ei nu cerceteaza daca e adevarat ce li se spune. Astfel, isi schimba parerea foarte repede despre o persoana, de ex. Si asta cu siguranta nu e un lucru bun.


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

15/07/08 22:08

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Naivitatea cred mai degraba ca ar fi un defect.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

09/09/08 09:30

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

sunshine a scris:

considerati naivitatea o slabiciune?

haideti sa discutam pe tema asta :)


Da cred ca e o slabiciune mare, pt ca asta inseamna ca nu prea ai coloana si personalitate. In orice lucru trebuie sa vezi partea buna si partea rea, sa poti alege in consecinta. Daca crezi ca tot ce zboara se mananca te inseli tare...mult...


01/10/08 08:37

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Cred ca un anumit tip de naivitate e specifica crestinilor.Atunci cand cunosti pe cineva, intalnesti pe cineva prima data , nu cunosti nimic despre acea persoana, nu ai dreptul(sau eu nu o fac) sa o calific dupa cum arata, dupa cum e imbracata, nu ii pun o eticheta imediat cum se intampla sa fac in trecut.Eu plec de la premiza ca toti sunt buni,corecti, cinstiti(pana la prima proba contrara)si daca nu am informatii din alte surse de incredere. Unii profita de acest lucru, iti arata o "fata" a lor, eu(si am observat acest lucru si la alti crestini)  cred ca majoritatea sunt de buna credita ,iau "de bun" tot ce lasa sa se vada la o prima intalnire.Si de aici pleaca totul.Incepi sa legi o relatie, investesti energie, sentimente,timp.In momentul in care realizezi ca ai fost prietenul/prietena doar pentru ca celalalt avea nevoie doar de un umar pe care sa planga,poate si sprijin in anumite situatii iar celalalt(a) ti-a inselat asteptarile, suferi.
Mai sunt si alte situatii considerate de altii "naivitate".Noi ca si crestini nu avem voie sa refuzam pe cineva cand iti solicita ajutorul cineva, de orice fel,imprumut(in bani-cand dispui de acesti bani; material), sunt multii care cunosc acest lucru si profita, considerandu-te "naiv" sau "fraier", dar aici nu ma consider "naiva" nu am facut decat sa ascult cuvantul Domnului.Si sa stiti ca facand acest lucru ,chiar daca uneori am pierdut( sau un anumit lucru pe care l-am imprumutat a avut de suferit), mi-a atras aprecierea si simpatia unora si acest lucru m-a facut sa simt bucurie si pace.Cand am refuzat din diverse motive, aparent intemeiate, sa ajut pe cineva, acea pace a disparut si au aparut remuscarile, parerea de rau ca puteam sa fac un bine si nu l-am facut.

Ultima modificare de maria_t (29/01/09 00:46)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

29/01/09 00:43

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

redgreeneyes a scris:

Da cred ca e o slabiciune mare, pt ca asta inseamna ca nu prea ai coloana si personalitate.

Naivitatea nu are legatura nici cu coeficientul de inteligenta si nici cu trasaturile de caracter. Am o intuitie extrem de dezvoltata, dar prefer sa o las deoparte si, atunci cand am de-a face crestini, sa fiu naiva. E inutil sa spun ca nu de putine ori, mi-am luat "plasa" de la oameni pe care-i consideram de referinta. Si ce?! Ei trebuie sa raspunda inaintea lui Dumnezeu.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/04/09 10:41

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

redgreeneyes a scris:

Da cred ca e o slabiciune mare, pt ca asta inseamna ca nu prea ai coloana si personalitate. In orice lucru trebuie sa vezi partea buna si partea rea, sa poti alege in consecinta. Daca crezi ca tot ce zboara se mananca te inseli tare...mult...

Asta daca luam naivitatea ca trasatura totala. Depinde ce intelegi prin naivitate. Nu poti spune ca naivitatea in general e o slabiciune pentru ca depinde in raport cu ce, depinde in ce masura. Si nu poate fi asociata cu lipsa de coloana vertebrala. Sunt oameni care au o coloana vertebrala puternica dar au o anumita doza de naivitate. Dupa parerea mea este chiar recomandat sa fii putin naiv ca te poate scapa de belele sau de complicatii. Omul nu trebuie sa stie tot, si atunci cand e naiv (crede sau nu intreaba mai multe) in circumstante in care trebuie sa se fereasca de anumite informatii e foarte folositor.

Din naivitate se invata, poate fi fructificata chiar si ca defect. Sa zicem ca ai fost naiv in anumite circumstante, ai luat teapa si te-ai invatat minte. Data viitoare foarte probabil sa nu mai fii asa. Ea permite capacitatilor tale de diferite naturi sa se dezvolte mai usor. Opusul naivitatii este scepticismul, care duce catre carteala. Si este ceva diferenta, pentru ca persoana sceptica are de multe ori si tente de nemultumire, ceea ce ii impiedica potentialul, capacitatea de a se dezvolta. Un naiv poate fi mult mai usor optimist decat un sceptic.

Pe de alta parte, si Biblia ne indeamna sa fim ca niste copilasi ca sa putem intra in Imparatia cerurilor. Oare la ce se referea?

Ultima modificare de shoricel (03/04/09 12:44)


_______________________________________
A passion lifestyle.

03/04/09 12:42

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net