TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Batutul din palme Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
In biserica lui Dumnezeu eu cred ca trebuie sa fie bucurie, pace, eliberare, disciplina, muzica, cuvinte de cunostinta, etc. Biserica lui Dumnezeu suntem noi si nu cladirea! Noi nu Il inchidem pe Dumnezeu intr-o biserica si Il vizitam doar duminica. Cand mergi la repetii esti in Biserica lui Dumnezeu si cu toate astea se zic bancuri si ai un timp bun cu colegii tai, nu? Unii chiar se mai infurie, se cearta. Cum ramane atunci cu faptul ca suntem in Biserica lui Dumnezeu?!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

08/12/06 04:43

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
NU stiu in care biblie scrie ca ar fi pacat sa bati din palme sau,mai mult,sa canti cantari noi :D (ca la noi la bise sunt interzise mai gata).Cred ca daca-l dau exemplu pe david e suficient(sau mai bine zis pe mical caci pe ea a pedepsit-o Dumnezeu pt ca-l dispretuise pe david cand !a dansat! inaintea Domnului).

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

14/12/06 14:24

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Nuj ce sa zic...la noi in biserica se bate din palme...ce e rau in asta?...:)...e placut...:D

20/12/06 20:42

   
Ionela_Gabriela
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 07/01/07
Da ,nu sunt nici de acord nici contra.dar asa ne-am asemana mai mult cu lumea.sunt multe forme in care putem sa-i multumim lui Dumnezeu.La noi daca am vrea sa aplaudam nu ne-ar lasa batranii ca ei nu sunt de acord,dar la programul de tineret mai aplaudam.

08/01/07 21:17

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
daca aplauzi pur si simplu pt a tine o masura...sau ca sa te simti tu bine...sau ca sa-ti creiezi o anumita stare...e posibil sa uiti ce e mai important... conteaza inima sa fie sincera...si curata si atunci... cred ca primul lucru pe care-l vei face, te vei gandi la Dumnezeu si-i vei multumi cu lacrimi de bucurie !!!

08/01/07 22:35

   
rubenK2
membru

Locatie: Lupeni, Romania
Inregistat: 15/09/06
Mie nu-mi place sa bat din palme :D

_______________________________________
Libertatea nu e abilitatea de a face ceea ce vrei sa faci...
E puterea de a a face ceea ce trebuie sa faci...

09/01/07 08:05

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Mie una mi se pare ca e faina sa bati din pale atunci cand simti din inima intr-un anumit moment ca trebuie sa o faci.De multe ori la mine in biserica imi vine sa bat din palme cum imi place o anumita cantare insa nu pot ca sa nu se poticneasca fratii in mine-vezi Doamne.Anul trecut de craciun a cantat un grup de tineri cantarea O noapte sfanta binecuvantata si au cantat atata de faina in cat efectiv cativa(foarte putin) au aplaudat de doua ori si pe urma s-au abtinut.MI se pare atata lipsa de maturitate in credinta din partea cuiva sa se poticneasca in batutul din palme...

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

09/01/07 08:15

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
care era scopul pt care voiai sa bati din palme? pt ca ti-a placut cum cantau ei? mai bine zis pt ce voiai sa aplauzi? pt talentul acelui grup? al modului de interpretare? pe cine voiai de fapt sa aplauzi? pt ca de aplauzi oamenii ce au cantat... ii iei slava lui Dumnezeu ... toti cantam pentru a-L lauda pe Dumnezeu, nu pt a fi laudati noi, sau asa ar trebui... si daca simti nevoia sa bati din palme cand auzi un grup cantand, de ce nu simti nevoia sa bati din palme cand vezi un peisaj frumos... o floare sau  pasarile cantand???

Ultima modificare de anca4j (09/01/07 19:02)


09/01/07 09:59

   
rubenK2
membru

Locatie: Lupeni, Romania
Inregistat: 15/09/06
Cand am fost la Quo-Vadis anul acesta..mi-a placut un gest care l-a facut Cristi Ungur. Cand a urcat pe scena toti au inceput sa-l aplaude, dar el a zis ca nu-i place asa si ne-a pus pe toti sa-l aplaudam fara sunet :)) o fost ceva fumos...

Sa bati din palme e una si sa aplauzi e alta.
Nu-mi place deloc expresia "Haideti sa-L aplaudam pe Dumnezeu"


_______________________________________
Libertatea nu e abilitatea de a face ceea ce vrei sa faci...
E puterea de a a face ceea ce trebuie sa faci...

09/01/07 18:26

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
nici mie... tocmai a aplauda tine de om, il aplauzi pe om.... ma refeream la altceva in mesaj... ce incercam eu sa spun e ca cei ce bat din palme...majoritatea o fac pt a-i aplauda pe ceilalti... nu cred ca se gandeste vreunul la Dumnezeu cand face asta... ci la om, e o expresie de apreciere pt om ...

09/01/07 19:04

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

anca4j a scris:

care era scopul pt care voiai sa bati din palme? pt ca ti-a placut cum cantau ei? mai bine zis pt ce voiai sa aplauzi? pt talentul acelui grup? al modului de interpretare? pe cine voiai de fapt sa aplauzi? pt ca de aplauzi oamenii ce au cantat... ii iei slava lui Dumnezeu ... toti cantam pentru a-L lauda pe Dumnezeu, nu pt a fi laudati noi, sau asa ar trebui... si daca simti nevoia sa bati din palme cand auzi un grup cantand, de ce nu simti nevoia sa bati din palme cand vezi un peisaj frumos... o floare sau  pasarile cantand???

Pot sa spun urmatorul lucru: in moemntul in care ei au cantat am simtit prezenta lui Dumnezeu acolo,in cantarea lor.Nu cred ca acel sentiment pe care l-am avut,sentimentul de a bate din palme a fost venit din partea Satanei.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

09/01/07 19:34

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
pt cine bateai din palme? asta e ideea... pt ca Dumnezeu era prezent in cantare? sau pt ca ti-a placut cum au cantat ei... asta nu mi-ai raspuns... nu e vb de la cine vine, ci pt cine sunt... ceea ce facem trebuie sa aiba un scop... ca daca mie imi vine sa sar in picioare pt ca am simtit un fior la o cantare... pt ce sar? ca sa ma simt bine? sau aduc lauda cuiva? pt ce bat? asta e ideea... nush de ma fac inteleasa...dar as vrea sa stiu ce cred cei care obisnuiesc sa bata din palme...

Ultima modificare de anca4j (09/01/07 19:38)


09/01/07 19:36

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Anca, daca stam putin sa analizam ce zici tu cu privire la "a-i lua slava lui Dumnezeu", ajungem la concluzia ca a canta in biserica ar trebui sa fie un act dezinteresat, indreptat spre Dumnezeu, si care noua sa nu ne produca nici un fel de placere. Pentru ca daca muzica aia iti place, deja o canti si spre propria-ti placere, si "ii iei slava lui Dumnezeu". Bineinteles, nu sunt de acord cu tine:)

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

09/01/07 22:39

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

gfod a scris:

Bineinteles, nu sunt de acord cu tine:)

Ce elegant :).
La asta ma gandeam si eu anca.Daca imi place muzica foarte mult,daca imi place sa cant si sunt unele melodii care imi plac mai mult decat altele ce e de facut?pt ca le cant ca-mi place melodia lor de multe ori.Sa nu mai cant?Sau sa cant fiecum ca oricum Domnului ii cant?Atata vreme cat o cantare cantata spre lauda lui Dumnzeu mie imi da o stare de euforie si imi vine sa bat din palme nu cred ca e pacat.Da,ar fi pacat daca acea cantare nu e spre lauda Lui Dumnezeu.
Cei care canta crezi ca nu sunt inzestrati cu voci de Dumnezeu?Nu sunt ei oare inspirati de Duhul Sfant? Sper sa nu facem teoria chibritului :D


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

09/01/07 22:48

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05

gfod a scris:

Anca, daca stam putin sa analizam ce zici tu cu privire la "a-i lua slava lui Dumnezeu", ajungem la concluzia ca a canta in biserica ar trebui sa fie un act dezinteresat, indreptat spre Dumnezeu, si care noua sa nu ne produca nici un fel de placere. Pentru ca daca muzica aia iti place, deja o canti si spre propria-ti placere, si "ii iei slava lui Dumnezeu". Bineinteles, nu sunt de acord cu tine:)

       
   nuuuuuuuuuuu oameni buni. unde dau si unde crapa .... normal ca si mie imi plac o gramada de melodii , ce incercam eu era de fapt sa aflu scopul pt care se bate din balme, mai bine zis motivul... si mi l-ai zis, pt ca ai o stare de euforie... ok.
          daca ii aplauzi pe oameni insa pt modul minunat in care au cantat, cand de fapt adevarata stare ce s-a creat in tine a fost facuta de Duhul Sfant, si nu de ei, atunci de ce sa bati din palme pt ei??? la asta ma refeream,  nu la faptul ca melodiile unele ne plac si altele nu... Si sincera sa fiu cred ca e rau a canta in biserica doar pt a avea aprecierile celorlalti, doar pt a ne simti noi bine, doar pt a ne aduce noua placere.
       
        eu una eram curioasa a afla si parerea altora, sau mai bine zis gandurile altora... pt ca in bisericile unde nu se obisnuieste sa bati din palme, daca simti o stare de euforie cum ziceai tu la o cantare... eu una nu am simtit nicioata nevoia sa bat din palme... nici macar in tabere, unde vb aia nu erau fratii batrani sa-mi interzica. de fapt cand simt o asemenea cercetare de cele mai multe ori imi dau lacrimile ... 
               
           cam asta am vrut sa zic... oricum nu o luati ca si cum resping orice afirmatie a voastra, sau nu sunt de acord cu ce spuneti... vreau sa aflu doar si alte pareri, ganduri...ca doar asa pot intelege  :) asa ca puteti incepe a scrie


10/01/07 08:27

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Anca, eu am fost impotriva manifestarilor in biserica aproape toata viata mea pentru ca am trait intr-un mediu in care am fost invatata ca lucrurile astea-s pacat, ca Dumnezeu vrea sa fim linistiti in biserica, sa vb in soapta(nu ca n-as fi de acord cu asta) pana am ajuns la concluzia ca de fapt biserica nu este locul unde personalitatile noastre sunt anihilate ci dimpotriva fiecare ar trebui sa vina cu tot ceea ce este el inaintea lui Dumnezeu. Bineinteles ca trebuie sa fie ordine cand ne intrunim, dar asta nu inseamna ca ne punem alta masca si pana la urma biserica suntem noi. Caracteristic personalitatii mele este sa ma exteriorizez atunci cand sunt fericita, cand sunt suparata, cand sunt surprinsa, etc. Imi place sa bat tin palme ca sa tin ritmul la unele cantari, imi place sa-L aplaud pe Dumnezeu pentru tot ce face El pentru mine.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/01/07 05:08

Site web  
rubenK2
membru

Locatie: Lupeni, Romania
Inregistat: 15/09/06
Eu ca sa tin ritmul bat din picior :P

_______________________________________
Libertatea nu e abilitatea de a face ceea ce vrei sa faci...
E puterea de a a face ceea ce trebuie sa faci...

11/01/07 06:57

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Asa se intampla in general cu cei care canta la un instrument.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

12/01/07 05:09

Site web  
rubenK2
membru

Locatie: Lupeni, Romania
Inregistat: 15/09/06
adevarat...cant la mai multe instrumente dar stiu si persoane care nu canta la nici un instrument si bat din picior...poate ca simt nevoia sa bata din palma dar nu pot ca sunt in biserica :D

_______________________________________
Libertatea nu e abilitatea de a face ceea ce vrei sa faci...
E puterea de a a face ceea ce trebuie sa faci...

12/01/07 09:21

Site web  
benyto
membru

Locatie: arad vinga romania
Inregistat: 07/03/06
sant de acord si eu cu larisa si in bisericile din ro ar trebui intodus batutul din palme este o forma de lauda si aceasta

12/01/07 12:37

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Ba nu ar trebui introdusa "forma" asta de lauda, ca nu este forma, in primul rand, este o forma de exprimare, care vine sau nu in urma laudei. Se intelege...? Lasati-l fratilor pe roman sa se inchine in stilul lui doinesc, daca asa ii prieste! O descoperire occidentala in materie de religie nu trebuie sa prinda neaparat si la romani, iar pentru asta nu am nevoie de argumentare pentru ca o vedem peste tot in jurul nostru... "slava sponsorilor", cum s-ar zice.

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

12/01/07 14:21

Site web  
benyto
membru

Locatie: arad vinga romania
Inregistat: 07/03/06
dar si romani trbuie sa implineasca biblia unde in psalmi vorbeste clar cum sa laude oameni pe creator

21/01/07 19:49

   
Elizuk
membru

Locatie: Bucuresti/Romania
Inregistat: 30/07/06
nu stiu cand se va introduce batutul din palme in biserici dar cred din toata inima ca atunci cand faci asta pentru Dumnezeu.nu conteza ce spun cei din jur

Ultima modificare de Elizuk (23/01/07 13:11)


_______________________________________
Don't give up...
Look up!

23/01/07 13:07

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Elizuk a scris:

cred din toata inima ca atunci cand faci asta pentru Dumnezeu.nu conteza ce spun cei din jur


Simpatica fraza...recunosc :D In felul asta pot sa justific orice :D

Ultima modificare de jezzy (23/01/07 18:25)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

23/01/07 18:22

   
caduinc
membru

Locatie: Baia Mare
Inregistat: 29/01/07
Nici la mine in biserica nu se bate din palme....dar atata vreme cat scrie in Biblie "bateti din palme toate popoarele" si si simt si eu ca trebuie asa o sa fac...pot sa spuna cei din jur ce vor ei, important e sa fim curati inaintea Domnului

_______________________________________
"sufletul iubitor, care staruie in a se apropia de Domnul, il va vedea fata in fata si Il va cunoaste pe deplin" Robert L. Brandt

29/01/07 12:35

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net