TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Metode de invatare / memorare Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Se pare ca cei mai multi din cei care viziteaza acest forum sunt elevi si /sau studenti. Sau au fost odata...

Haideti sa vorbim despre metode de invatare si memorare. Deoarece toata viata invatam ( sau ar trebui sa invatam), cum am putea sa o facem mai eficient?

Voi cum procedati?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

15/04/06 22:04

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Daca vrei sa inveti o lectie e foarte eficient sa o scrii cu mana stanga daca esti dreptaci. Ca sa memorezi o lectie si nu ai darul asta poti sa citesti de 10 ori lectia si dupa fiecare citire sa-ti scoti rezumatul pe o hartie. Daca chiar nu poti sa memorezi nici asa te rogi Domnului ca sa-ti dea o memorie mai buna.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/04/06 04:51

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Glutamatul de sodiu, folosit ca aromatizant alimentar (produsul de baza din "Vegeta", s.a.), folosit excesiv este daunator, la fel ca majoritatea alimentelor, dar in cantitati moderate este un excelent biostimulator al activitatii cerebrale, cu importante implicatii in mecanismul memoriei. Lipsa completa a acestuia din alimentatie poate determina tulburari psihice si un coeficient de memorare scazut.

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

16/04/06 13:27

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
adica sa mancam fara vegeta?...asta vrei sa spui T-pop?...hmmm...
eu..pai...de...memorat am destule..ca doar is inca la liceu...:)
depinde...de ce am de memorat...eu obisnuiesc sa rescriu o lectie sau ceva...nu stiu de ce...
in fine..depinde si daca imi place ce trebuie sa invat sau nu..aici no comment...;)


19/04/06 13:57

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
M-ai inteles gresit. Nu e bine sa elimini complet vegeta din alimentatie, ca ai nevoie de glutamatul din ea, doar sa nu faci exces. De fapt nici un exces nu e bun, nu-i asa?

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

21/04/06 09:33

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
ok...am inteles...:)

21/04/06 10:19

   
valentina
membru

Locatie: Baia Sprie, Romania
Inregistat: 04/03/06
Eu cand invat, obisnuiesc sa rescriu tot, sa fac schite etc etc. Folosesc mult creioane colorate...:) Toate cursurile mele sunt colorate :) Numai asa pot sa invat mai bine :) Si are efect ;),  daca luam in considerare faptul ca voi fi sefa de promotie :D...

GBU all!


_______________________________________
'Domnul e pastorul meu...'Ps 23
"Aimer c'est agir..." Victor Hugo
http://littlebit-faith.blogspot.com

29/04/06 20:47

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cred ca e foarte interesant cum fiecare incearca sa invete ceva. Intotdeauna am fost suparata pe colegii mei care invatau lectia in pauza si nu-si dadeau nici un interes pentru scoala si acum lucreaza in bazar sau au grija de o sala de jocuri. Eu in general citeam de cateva ori cursurile si daca mai aveam timp mai imi scoteam si un rezumat sub forma de scheme, dar avantajul cel mai mare a fost ca eram mai tot timpul prezenta la cursuri. Succes!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

30/04/06 05:52

Site web  
manu_seria
membru

Locatie: Galati, Romania
Inregistat: 04/12/05
"Daca vrei sa inveti o lectie e foarte eficient sa o scrii cu mana stanga daca esti dreptaci."(Larisa) chiar functioneaza?? ciudat...

_______________________________________
Asteapta lucruri mari de la Dumnezeu.
Incearca lucruri mari pentru Dumnezeu! (Hudson Taylor)

13/06/06 11:56

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Nici nu-ti dai seama ce bine functioneaza! Inveti mai repede pentru ca te concentrezi la ceea ce scrii mai mult decat daca ai copia mecanic cu mana cu care scrii de obicei. Incearca si vei reusi! Eu am invatat teoria la chimie asa! :D

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/06/06 06:16

Site web  
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
eu, de obicei, citesc lectia de vreo 3 ori, si dupa fiecare idee incerc sa o expun oral... daca am una mai grea, care e numa de toceala, fac scheme, diagrame, desenez, etc.. anu asta am dat capacitatea si vad ca a mers metoda asta.. dar, cum fiecare persoana e diferita, fiecare are o metoda de invatare...

_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

06/07/06 14:20

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
eu cred ca cel mai bine e sa inveti logic pt ca daca in lectiile viitoare te intreaba ceva din "trecut" sa stii sa raspunzi...cel putin eu asa obisnuiesc sa fac la scoala..

_______________________________________
His grace is enough!

08/09/06 20:07

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
serios? :p (prietenii stiu de ce intreb ;)) )

08/09/06 20:28

   
rubenK2
membru

Locatie: Lupeni, Romania
Inregistat: 15/09/06
eu deobicei citesc lectia de cateva ori in gand si gata :) nu prea obisnuiesc sa repet ceea ce am citit sau sa fac schite..intotdeauna verific ce am invatat doar la lucrari :D

_______________________________________
Libertatea nu e abilitatea de a face ceea ce vrei sa faci...
E puterea de a a face ceea ce trebuie sa faci...

18/09/06 22:14

Site web  
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
Sincer n-as putea spune ca am o memorie extraordinara da' pe mine profesoara de chimie nu ma inrteba daca am invatat lectia ci ma intreba daca am citit-o. Si acum ma mir si eu ca-mi ajungea sa citesc odata in pauza:p.
Metode de invatare...?
N-am reusit niciodata sa invat dupa manual(probabil nu aveau suficiente poze pe vremea aia).
Cateva sfaturi:
-mergeti la cursuri/lectii odihniti si concentrati-va sa urmariti firul logic al xpunerii.
-incercati sa explicati altora ceea ce aveti impresia ca stiti(aici impuscati doi iepuri ajutati persoana careia ii explicati si va reactualizati cunostintele prin mecanismul de reimprospatare)
-foarte putine lucruri se invata mecanic(prin repetitia reactualizarii) si astea se uita cel mai repede daca nu sunt folosite
-retineti idei si principii si nu formule si definitii

si nu in ultimul rand cultivati respect si aspiratie catre cunoastere si intelepciune si veti fi mult mai usor motivati sa retineti tot felul de chestii interesante din varii domenii.


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

20/09/06 12:38

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Black-panther, ce-ti mai aduci aminte din clasa I? Poti sa-mi trimiti un mesaj privat daca vrei! Chiar sunt curioasa!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

21/09/06 07:23

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
O lectie traita e o lectie invatata.

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

21/09/06 09:55

Site web  
ionel
membru

Locatie: baia mare rom.
Inregistat: 24/04/06
domnu mi-a dat memorie dar nu prea mi-o folosesc

02/10/06 18:09

   
brightsky
membru

Locatie: Pontypridd, Wales
Inregistat: 01/07/05
eu cand invat fac o gramada de scheme, tabele, grafice...astfel imi folosesc memoria vizuala...si daca mi se intampla sa uit ceva imi aduc aminte de un desen de un grafic sau ceva si ma ajuta destul de mult....
cand eram mai mica prin generala si aveam de memorat poezi sau tot felul de chestii le invatam cantand ;))


_______________________________________
I have seen Jesus, for He is in everything I touch!

04/10/06 22:56

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
personal, cand invat citesc totul o data ca sa inteleg bine despre ce e vorba....apoi recitesc si subliniez ce e important...apoi scriu pe margini sau pe foi ideile principale...si am terminat cu invatatu ca innformatiile sunt deja lipite de mine...:))

_______________________________________
joy

05/10/06 10:43

   
darius
membru

Locatie: Verona, Italia
Inregistat: 01/03/06
O persoana normala cand primeste niste informatii memorizeaza cam 30% din ele cand e atent.
Capacitatea de a sta concentrat continu pe un subiec nu e infinita (daca cineva a studiat pshicologie ar putea sa ne spuna cat e). De aceea cea mai buna metoda e sa inveti putin si de multe ori. Eu personal incep sa invat si cand ma simt un pic obosit ma opresc si fac o pauza chiar daca au trecut numai 15 minute. Sa inveti cand esti obosit este o pierdere de timp si daca ai memorizat ceva vei uita foarte repede.
Cand m-am odihnit reincep sa invat pana ma obosesc si tot asa.... In acest fel inveti putin dar foarteeficient.
Daca aiun text lung de invatat e bine ca inainte sa incepi sa dai o lectura (fara sa te chinui sa memorizezi) si sa subliniezi (daca sepoate cu maimulte culori in functie de importanta)  ce este mai important.
Duapa aceea se poate incepe cu metoda care am descris-o inainte.
Eu am descoperit aceasta metoda la liceu si o folosesc si acum la facultate cu foarte mare scces.
Cu mine functioneaza ...dar sigur ca depinde de fiecare in parte si nu este o metoda care se poate aplica la toti.
Sfatul pe care ma simt sa vi-l dau e sa nu studiati seara sau cand sunteti obositi: PIERDETI TIMP (nu o spun eu, o spun cei ce studiaza creierul uman. Eu doar confirm).

Ultima modificare de darius (09/01/07 15:15)


09/01/07 15:12

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Darius, in cazul meu a fost total pe dos. Daca cumva incercam sa memorez ceva seara inainte de culcare dimineata puteam sa-ti recit cuvant cu cuvant ceea ce am memorat. Daca ma puneai sa memorez ceva in timpul zilei nu se prindea de mine si gata. Cred ca e important sa aflam cat mai repede ce metoda functioneaza pentru noi si sa o aplicam pentru a avea succes.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

10/01/07 06:27

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Eu niciodata nu fac shite, desene, rezumate, etc ...  la mate se fac exercitii, la engleza nu se prinde nimic, la biologie trebe sa vezi logica, la istorie se toceste ... citesc lectia, o repet  ... no, cam asa am facut si cu comentariile lungi si grele pt capacitate si am reusit ... de fapt, in fiecare materie are logica ei, doar ca nu o prea gasesc uneori ... in ultima vreme, de cand am intrat la liceu, nu prea e de invatat, cel putin la romana deloc ...

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

11/01/07 14:03

   
maximilian
membru

Locatie: Madrid Spania
Inregistat: 18/12/06
Cele mai multe informatii le primim cand vizualizam, dar deasemenea cand auzim, tipul acesta de studiu e mult mai relaxat.
E foarte important sa fie liniste cand invatam.
E indicat sa invatam cand nu suntem obositi sau nu dupa alte activitati, aici se intelege dimineata sau la unu cand ma trezesc eu cateodata.

am intrebat pe cineva cum a luat bacalaureatul la romana si a zis ca avazut filmul de 5 ori si a fost deajuns.


_______________________________________
Cine nu este cu MINE (isus) este impotriva mea ;si cine nu aduna cu mine risipeste
LUCA  10:23

13/01/07 01:55

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Invatatul nu mi-e chiar un hobby :D totusi atunci cand fac si asa ceva nu ma ajuta cu nimic daca e liniste.Dimpotriva daca e prea liniste imi zboara gandul aiurea si ma plictisesc repede.Asa ca daca n-am zgomot imi fac eu :) de obicei cu muzica(si ce zgomooooot.... :D:D ) si cum de obicei ma apuca cheful de invatat la cele mai nepotrivite ore trebuie sa ascult cu casti, de se mira mama ca "ce invatat e asta?" :D
Oricum chestia e ca functioneaza :)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

06/02/07 19:56

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net