TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Ereziile antitrinitare Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

...Daca un fiu al lui Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu prin Duhul Sfant ,asta nu denota ca un Dumnezeu se roaga la alt Dumnezeu .

In cazul acesta spune la cine se ruga Domnul Iisus, ca asta intreba april si asta-i si curiozitatea mea.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

28/10/11 19:05

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

zacariah a scris:

Dumnezeu nu a zis nici o dată că El ar avea lîngă Sine, în ceruri, un Fiu, pe care l-ar trimite. EL însuşi a venit şi ne-a adus mîntuirea în Fiul.


april a scris:

Psalmii 2:7 „Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! .

Marcu 1:11 Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Tu eşti Fiul Meu preaiubit, în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea.”

Luca 3:22 şi Duhul Sfânt S-a coborât peste El în chip trupesc, ca un porumbel. Şi din cer s-a auzit un glas care zicea: „Tu eşti Fiul Meu preaiubit: în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea!”

Faptele apostolilor 13:33 Dumnezeu a împlinit-o pentru noi, copiii lor, înviind pe Isus; după cum este scris în psalmul al doilea: „Tu eşti Fiul Meu.”

Evrei 1:5 Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu eşti Fiul Meu? Şi iarăşi: „Eu Îi voi fi Tată, şi El Îmi va fi Fiu”?

Evrei 5:5 Tot aşa, şi Hristos nu Şi-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are de la Cel ce I-a zis: „Tu eşti Fiul Meu..”

Lamureste-ma si pe mine Cine cu Cine vorbea.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

28/10/11 23:17

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Dumnezeu este Duh si Omniprezent ,toata plinatatea lui Dumnezeu locuia in Hristos.Colos 1;19
Tatal este insusi Duhul Sfant ,Biblia spune in Matei 1.18 ,Maria a ramas insarcinata de la Duhul Sfant .Daca Tatal este o persoana distincta de Duhul Sfant ,atunci Isus are 2 tati .Isus Hristos ca trup era Om ca Duh era insusi Dumnezeu.Daca un fiu al lui Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu prin Duhul Sfant ,asta nu denota ca un Dumnezeu se roaga la alt Dumnezeu .Va rog recititi pe silabe ,daca nu intelegeti propozitiile simple/.Dumnezeu nu este persoana fizica ,El s-a personificat doar prin Isus Hristos ,iar ca trup era OM ,DAR CA DUH ERA INSUSI DUMNEZEU !Domnul este Duhul !

De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt. - 1 Corinteni 12:3
Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia. - 2 Corinteni 3:17


29/10/11 08:23

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Si Cine cu Cine vorbea in versetele acelea ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

29/10/11 10:27

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

april a scris:

Si Cine cu Cine vorbea in versetele acelea ?


Fiul Omului cu Dumnezeu Tatal .Caci nu putea vb Dumnezeu cu Dumnezeu ~


29/10/11 22:48

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ah, sunt 2 Persoane distincte ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

29/10/11 22:55

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

april a scris:

Ah, sunt 2 Persoane distincte ?


Fals ;Deuter 6;4 zice ca exista doar o singura persoana ca Domn si Dumnezeu .
Tatal nu este Fiul si Fiul nu este Tatal dar Domnul este Unicul Dumnezeu .
Daca ai ajuns la concluzia ca exista 2 persoane divine ,atunci esti intr-o dilema mare/.Iar credinta ta este nebiblica.


30/10/11 09:05

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Vorbea cu El Insusi atunci ? Sau ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/10/11 13:48

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

april a scris:

Vorbea cu El Insusi atunci ? Sau ?


Ti-am mai raspuns ,daca tu te rogi prin Duhul Sfant lui Dumnezeu ,se roaga un dumnezeu la celalat?Tatal este insusi Duhul Sfant ,Biblia spune in Matei 1.18 ,Maria a ramas insarcinata de la Duhul Sfant .Daca Tatal este o persoana distincta de Duhul Sfant ,atunci Isus are 2 tati .Isus Hristos ca trup era Om ca Duh era insusi Dumnezeu.Daca un fiu al lui Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu prin Duhul Sfant ,asta nu denota ca un Dumnezeu se roaga la alt Dumnezeu ..Dumnezeu nu este persoana fizica ,El s-a personificat doar prin Isus Hristos ,iar ca trup era OM ,DAR CA DUH ERA INSUSI DUMNEZEU !Domnul este Duhul !Ca Fiul omului se ruga la Tatal ,dar ca Duh era insusi Dumnezeu .Taina cea mare, pe care nici un om nu o poate explica, constă în faptul că Domnul Dumnezeu a venit, în Noul Testament, din plinătatea trupului Său duhovnicesc, într-un trup de carne, părăsind slava, devenind om. Mai întîi a fost creat Adam într-un trup duhovnicesc, şi anume după chipul lui Dumnezeu (Gen. 1, 27). În cap. 2 se relatează că Adam a fost apoi făcut din pămînt. Astfel a devenit o fiinţă duhovnicească trăind într-un chip pămîntesc.

Ultima modificare de zacariah (31/10/11 08:42)


31/10/11 08:40

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

zacariah a scris:

Tatal este insusi Duhul Sfant

Si atunci la cine mijloceste Duhul Sfant cu suspine negraite? (Romani 8:26)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

31/10/11 14:08

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

+Archangel+ a scris:


zacariah a scris:

Tatal este insusi Duhul Sfant

Si atunci la cine mijloceste Duhul Sfant cu suspine negraite? (Romani 8:26)



Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.2Corint 3;17

De aceea este scris: „Omul dintâi, Adam, a fost făcut un suflet viu.” Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viaţă.1Corint15;45

1 Timotei 2,5 Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,

The Eastern/Greek Orthodox Bible : There is one God and one mediator between God and men, the man Christ Jesus.

Unul la dumneata inseamna mai multi??? Pai daca e UNUL, nu e SINGURUL? Sau nu cunoasteti semnificatia cuvantului singur? Va ajut eu!


SÍNGUR, -Ă, singuri, -e, adj. 1. (Despre oameni) Care nu este însoţit de nimeni, fără nici un tovarăş, fără altcineva.

Sau dumneata cand citesti ca Dumnezeu e Unul, concluzionezi ca sunt mai multi?? Sau ca e un singur Dumnezeu? Mai multi mijlocitori ...mereu ,mereu mai multi.

Ultima modificare de zacariah (31/10/11 15:58)


31/10/11 15:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:


The Eastern/Greek Orthodox Bible : There is one God and one mediator between God and men, the man Christ Jesus.

Unul la dumneata inseamna mai multi??? Pai daca e UNUL, nu e SINGURUL? Sau nu cunoasteti semnificatia cuvantului singur? Va ajut eu!


SÍNGUR, -Ă, singuri, -e, adj. 1. (Despre oameni) Care nu este însoţit de nimeni, fără nici un tovarăş, fără altcineva.

Asa, babeste, daca este un Dumnezeu si un Mijlocitor, pentru tine unu si cu unu fac unu?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

31/10/11 19:19

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Atunci Isus nu mai poate fi numit Dumnezeu ,ptr ca doar Tatal este Unicul Dumnezeu .Toata dogma trinitara cade ca turnul Babel/.
Ai zis ca Tatal ,Fiul si Duhul Sfant sunt co-egali ...etc.
Dar Fiul zice clar ;Tatal este mai Mare ca Mine!

Romani 8:9
Voi însă nu mai sînteţi pămînteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Duhul lui Dumnezeu=Duhul lui Hristos=Un Dumnezeu care este Duh !Ioan 4'24/
Asa cum Hristos nu este o persoana distincta de Tatal,tot asa nu sunt 2 Duhuri Sfinte !

Ultima modificare de zacariah (31/10/11 19:35)


31/10/11 19:31

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu ai raspuns: unu si cu unu fac unu sau doi?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

31/10/11 20:31

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

OLD TRAIAN a scris:

Nu ai raspuns: unu si cu unu fac unu sau doi?


Cred ca intrebarea este retorica.Eu nu sustin trinitatea ,sau triunicitatea.


01/11/11 08:05

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Asta e superba. Nu sustin trinitatea deci nu imi bat capul cu intrebari de oameni normali. Ilustratia indoctrinarii in forma pura.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/11/11 09:08

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Atunci pentru oamenii asa zis normali ,Trei persoane distincte =Un Dumnezeu !Cand am auzit asta la o catecheza baptista ,am iesit afara cu 100 la ora .Era prin anii 90.Multumesc Domnului ca nu sunt "normal ".

01/11/11 15:05

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

...Eu nu sustin trinitatea ,sau triunicitatea.

Ca n-o sustii nu-i un capat de lume.

Dar sa combati ce nu intelegi, asta e mai grav.

Iov zicea: "am vorbit fara sa le inteleg, de minuni, cari sunt mai pe sus de mine, si pe care nu le pricep. "

Iuda scrie: "Acestia, dimpotriva, batjocoresc ce nu cunosc, si se pierd singuri..."

"Stii tu cand isi fac caprele salbatice puii?
Vezi tu pe cerboaice cand fata?
Vrea bivolul salbatic sa fie in slujba ta?
Tu izgonesti prada pentru leoaica, si tu potolesti foamea puilor de lei? " (Iov cap.38)

Daca aceste "maruntisuri" iti scapa de sub control, crezi ca-L poti adapta pe Dumnezeu la ceea ce tu ai fost informat?

Crezi ca este intelept sa vorbesti despre El in chip usuratic? Despre El, Nemarginitul , Necuprinsul? Ai avea acea indrazneala atunci cand vorbesti despre Tatal si Fiul si Sfantul Duh sa spui ca sunt no name?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

01/11/11 18:54

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Dumnezeu nu se numeste Tata ,nici nu se numeste Fiu sau Duh Sfant !El este Tata ,este Fiu si este Duh Sfant ,acestea sunt atributele manifestate de catre El .Porunca din MATEI 28;19 ,era si mergeti si botezatii in Numele la singular .Vezi ca si in lb engleza este la singular ;"Name "nicidecum" Names",care este Numele la singular ?Petru in ziua cincizecimii a stiut NUMELE !Voi pseudocrestinii ati adoptat botezul catolic ,fara sa cunoasteti Numele .

02/11/11 07:46

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

Voi pseudocrestinii a...

Mai usor cu pseudocrestinii.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/11/11 18:30

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

Cine este din adevăr, va asculta şi acest punct al Cuvântului, căci Cuvântul lui Dumnezeu este adevărul. Dacă am explica de ce este scris în Bibile, în diferite locuri, odată Dumnezeu Tatăl, altădată Fiul şi altădată Duhul Sfânt, ne-ar trebui o carte aparte.
Dorim ca Dumnezeu să descopere oricărui om sincer, prin Duhul Său, adevărul şi să-l conducă prin Cuvăntul Lui în tainele Sale. Vedem din Matei 1:18-25 că se întâmplase prin Duhul Sfânt. Dorim ca această mică descriere să fie de folos tuturor celor ce o citesc, să vadă odată pentru totdeauna că este un singur Dumnezeu şi nu o sfântă treime, prin care se înţeleg trei persoane, şi cu asta trei dumnezei. El, prin Duhul Său, a zămislit pruncul făgăduit; prin aceasta, El, Dumnezeu, este Tatăl, fiindcă El Şi-a creat un trup prin care a putut să se descopere oamenilor. El era Emanuel – Dumnezeu cu noi. Dumnezeu, în strălucirea Lui reală, ca Duh, nu poate fi văzut de oameni, de aceea a scris Ioan în capitolul 4:24: „Dumnezeu este Duh”.
Vom vedea imediat de ce acest Fiu (Emanuel) va fi numit astfel; Numele Lui a fost deja spus prin descoperire în Vechiul Testament, aşa cum ne este dat în scris în Noul Testament în Matei 1:23b: „Şi-I vor pune Numele Emanuel, care tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi”. De ce nu înseamnă Emanuel – Fiul lui Dumnezeu este cu noi? Nu ar fi mai pe înţelesul nostru? Dar de atunci s-a spus oamenilor că Dumnezeu Tatăl este prin Fiul printre noi. Aşa că Emanuel înseamnă: „Dumnezeu este cu noi”. După naşterea Fiului, I s-a dat numele Isus. De ce aceasta? Numele Isus înseamnă „Domnul este Salvarea”. Aşa găsim şi aici pe Domnul Dumnezeu într-o singură Persoană. Cât de pretenţios este deci Cuvântul lui Dumnezeu!
Aşa că “Emanuel” înseamnă “Dumnezeu este cu noi” şi Isus înseamnă “Domnul este salvarea”. De aceea găsim scris în Matei 1:21: „…pentru că El va mântui pe poporul Său de păcatela Sale”, da, pe poporul Lui. Ca om, El a fost născut, a avut un început, dar ca Domn, El este din veşnicie în veşnicie.
În Isaia 9:6 scrie: „Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii”. Cuvântul acesta spune clar cine este Copilul care trebuia să se nască. El este Părintele veşniciilor, Domnul păcii. Prin cuvântul acesta ni se arată din nou adevărul, ca şi prin Numele Emanuel. Suma acestor taine este: „DUMNEZEU ESTE CU NOI”. Nu un dumnezeu este cu noi, ci Însuşi Dumnezeu este cu noi. Deci, Dumnezeu Însuşi, prin Isus Hristos, a venit ca om pe pământ.
După cum am văzut de pe poziţia dumnezeiască, Fiul este descoperirea Tatălui. Cine se mai miră atunci când Domnul Isus spune în Ioan 10:30: „Eu şi Tatăl una suntem”, şi în capitolul 14:9: „Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl”. Toate acestea s-au întâmplat ca să se adeverească planul lui Dumnezeu.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/12/11 18:35

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

Cine este din adevăr, va asculta şi acest punct al Cuvântului, căci Cuvântul lui Dumnezeu este adevărul.

Atata timp cat este sustinut de Cuvant in ansamblul lui, acest "punct" va fi ascultat. De vreme ce este o teorie privata, va fi trecuta la capitolul: "o parere..."

Dacă am explica de ce este scris în Bibile, în diferite locuri, odată Dumnezeu Tatăl, altădată Fiul şi altădată Duhul Sfânt, ne-ar trebui o carte aparte.

Iar daca am face o sinteza la acea carte ar trebui sa spunem ca scrie odata Dumnezeu Tatal, altadata Fiul si altadata Duhul Sfant, pentru ca vorbeste odata despre Tatal, alta data despre Fiul iar altadata despre Duhul Sfant.

Logic, nu?


Dorim ca Dumnezeu să descopere oricărui om sincer, prin Duhul Său, adevărul şi să-l conducă prin Cuvăntul Lui în tainele Sale...

Sloganul acesta l-ai auzit intr-o predica?


Vedem din Matei 1:18-25 că se întâmplase prin Duhul Sfânt.
Asa, asa.

Dorim ca această mică descriere să fie de folos tuturor celor ce o citesc, să vadă odată pentru totdeauna că este un singur Dumnezeu şi nu o sfântă treime, prin care se înţeleg trei persoane, şi cu asta trei dumnezei.

Sfanta Treime nu este 3 dumnezei, ci un Dumnezeu tripersonal.
Nu stiai ca asa se sustine, sau o spui altfel in mod tendentios ?


, care tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi”. De ce nu înseamnă Emanuel – Fiul lui Dumnezeu este cu noi?
Pentru ca Fiul lui Dumnezeu are natura Dumnezeiasca, de aceea zice "Dumnezeu este cu noi"

De ce nu înseamnă Emanuel – Fiul lui Dumnezeu este cu noi?
Nu ar fi mai pe înţelesul nostru?

Daca ar fi fost mai pe intelesul nostru asa scria dar se pare ca mai pe intelesul nostru a fost cum este scris.
Aşa găsim şi aici pe Domnul Dumnezeu într-o singură Persoană. Cât de pretenţios este deci Cuvântul lui Dumnezeu!

Nu-l gasim pe Dumnezeu intr-o singura persoana, pentru ca atunci cand Domnul Iisus era pe pamant, in trup, Dumnezeu tatal era in cer, in Duh, deci sunt cel putin doi in acelasi timp.

După cum am văzut de pe poziţia dumnezeiască, Fiul este descoperirea Tatălui. Cine se mai miră atunci când Domnul Isus spune în Ioan 10:30: „Eu şi Tatăl una suntem”,

Nu spune: "unul suntem" ci una suntem, adica unitate, la fel cum pentru credinciosi Domnul Iisus se roaga. "Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine;" Ioan 17:21


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/12/11 20:07

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
În teologie se defineşte în mod deosebit relaţia dintre Tată-Fiu şi Fiu-Duh Sfînt, opunîndu-se unul altuia. Ce sens au toate acestea, este de neînţeles. Dacă la teologie se mai adaugă filozofie, rezultă un circuit magic, din care nu mai pot ieşi cei ce se află înăuntru. „ Teologia” biblică constă în înfăptuirea planului veşnic de mîntuire al lui Dumnezeu cu omenirea prin Isus Hristos, Domnul nostru. Nu depinde de o clarificare în ceea ce priveşte relaţia între descoperirile dumnezeieşti necesare pentru primirea mîntuirii - depinde de clarificarea relaţiei lui Dumnezeu cu noi: cum stă El faţă de noi şi cum stăm noi faţă de El? Acesta este miezul problemei. Dumnezeu şi-a clarificat poziţia Sa faţă de omenire!

Învăţătura din aşa-zisa „ mărturisire de credinţă de la Niceea” este pur şi simplu nebiblică. Acolo scrie: „ Fiul unicului Dumnezeu care este născut de Tatăl mai înainte de toţi vecii, Dumnezeu din Dumnezeu, lumină din lumină, Dumnezeu adevărat născut din Dumnezeu adevărat, nu creat ” (F. Hauss, Väter der Christenheit, pag. 40). Acolo se spune că Tatăl ar fi zămislit pe Fiul în ceruri. Cum putem să ne închipuim aşa ceva? Unde mărturiseşte Scriptura astfel de gînd sau altceva asemănător?

Tatăl a zămislit pe Fiul, prin Duhul, aici pe pămînt (Mat. 1), făcînd astfel începutul unui neam dumnezeiesc. După Duh, Fiul era Dumnezeu, după trup El era om, pentru a reaşeza omenirea în starea dumnezeiască. El trebuia să fie om ca să poată muri; El trebuia să fie Dumnezeu, pentru a birui moartea, iadul şi pe Satana. „ Cel ce a fost arătat în trup, a fost dovedit neprihănit în Duhul, a fost văzut de îngeri, a fost propovăduit printre Neamuri, a fost crezut de lume, a fost înălţat în slavă.” (1 Tim. 3, 16). Pavel nu a considerat necesar să dea vreo explicaţie, oricît de mică, despre această taină mare. Lui i-a fost suficientă constatarea: „ şi mare este taina evlaviei.”

Naşterea Fiului nu a avut loc în veşnicie şi nici în timpul Vechiului Testament, ci, aşa cum ni se descrie clar, în timpul Noului Testament. În făgăduinţă este folosită noţiunea „ astăzi” . Tot ce se afla atunci conţinut în proorocia Vechiului Testament, se afla încă în viitor. Abia Noul Testament conţine împlinirea.

Nu este o întîmplare, că noţiunea „ hotărîrea Domnului” este folosită în versetul următor: „ ‘Eu voi vesti hotărîrea Lui’- zice Unsul - Domnul mi-a zis: ‘Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut’ ” (Ps. 2, 7). În Evrei 1, 5 se spune: „ Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: ‘Tu eşti Fiul Meu; astăzi Te-am născut"

Ultima modificare de zacariah (07/12/11 15:57)


07/12/11 07:49

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Esti si of-topic, si pe langa Biblie cand vorbesti despre nasterea Fiului lui Dumnezeu. Pentru asta este alt topic, iar in Biblie este clar.

Daca tu vrei sa induci in eroare este altceva.


zacariah a scris:

...Nu este o întîmplare, că noţiunea „ hotărîrea Domnului” este folosită în versetul următor: „ ‘Eu voi vesti hotărîrea Lui’- zice Unsul - Domnul mi-a zis: ‘Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut’ ” (Ps. 2, 7). ÃŽn Evrei 1, 5 se spune: „ Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: ‘Tu eşti Fiul Meu; astăzi Te-am născut"

Si stii ca asta nu se refera la nasterea Domnlui Iisus Hristos?

"Si noi va aducem vestea aceasta buna ca fagaduinta facuta parintilor nostri,
Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor,inviind pe Isus; dupa cum este scris in psalmul al doilea: "Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am nascut...
Fapte 13:32-33


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

07/12/11 18:39

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
zacariah, daca nu dialoghezi mai bine nu mai scrii. nu stiu cine are chef, timp, stare si rabdare sa-ti citeasca monologurile copiate.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/12/11 19:38

   
Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net