TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Duhul Sfant/Experiente Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05

mit4jc a scris:

botezul cu Duhul Sfant este foarte important pt ca, asa cum spune Biblia, este pecetea lui Dumnezeu peste noi, iar la rapire Dumnezeu ii va lua pe cei care au D.H.
Cunosti ca ai primit Duhul Sfant prin faptul ca incepi sa scoti din gura cuvinte pe care tu nu le cunosti. De obicei prima vorbire pe care o ai se schimba ceea ce inseamna ca ajungi scoti mult mai mute cuvinte


incearca sa citesti ce s-a scris la subiectul "Care este scopul botezului cu Duhul Sfant si rolul acestuia?"

Ultima modificare de dave4jc (11/12/05 23:04)


11/12/05 23:03

   
dtt_07
membru

Locatie: paris france
Inregistat: 28/11/05

monica a scris:

Am gasit un site francez:
http://www.enseignemoi.com/theme_semaine.php
Aici este prezentat Botezul cu Duhul Sfant in trei etape:
1. Marturii
2. Invatura despre Duhul Sfant din Biblie
3. O rugaciune cu scopul de a primi Duhul Sfant prin intermediul Internetului
Tot pe acest site sunt doua marturii ale unor persoane care au primit Duhul Sfant prin acest site.
Voi ce parere aveti, chiar poate fi primit Duhul Sfant prin Internet, urmand pasii prezentati pe site?


SARBATORI FERICITE SI D-ZEU SA VA BINECUVINTEZE
MONICA salut am facut o vizita scurta pe site-ul prezentat dar nu am citit nici un cuvint nu am timp dar am sa o fac (inteleg fr. foarte bine )DAR e surpriza cea mai mare a anului cel care prezinta SELVARAJ RAJIAH afostproful meu de teologie acum vreo 10 -12 ani de aceea nici nu mam ocupat sa citescpentru ca cunosc raspunsul (aproximativ) am fost membru in biserica lui vreo  7ani faceam parte din grupul de lauda si inchinare dar un lucru e sigur BOTEZUL CU DUHUL  SFINT NU SE CUMPARA PE INTERNET (azi nimic nui gratuit) persoana respectiva sa rugat sa il capete DECI cum spunea profu meu CREDINTA VINE IN URMA ASCULTARII CUVINTULUI EVANGHELIEI daca o asculti la radio sau pe net ...dar ceea ce urmeaza e practica   
daca nu practici .....nimic........nimic  daca nu crezi .....nimic .....nimic  e.t.c.
cel care trebuie sa se roage  cel care trebuie sa creada  cel care trebuie sa practice   este cel care vrea sa fie botezat
AM SA STUDIEZ SITEUL SI AM SA VA TIN LA CURENT
DAR easemanator cu al vostruaveti aceeasi reteta MARTURII ATI EXPLICAT CLAR CE ESTE SI LA CE FOLOSESTE IN CE PRIVESTE RUGACIUNEA (dorinta )EXPRIMATIVO VOI SINGURI SAU DACA NU SINTETI CAPABILI CERETI AJUTORUL UNEI PERSOANE SI NU VA FI NICI O DIFERENTA FATA DE CELALALT SITE D-ZEU NU ESTE NEPARTINITOR IN FATA LUI TOTI SINTEM EGALI CEL CARE CERE CU CREDINTA CAPATA...DECI...
   IN  NUMELE LUI  ISUS  CERETI CU CREDINTA SI VETI CAPATA DUHUL SFINT


30/12/05 08:04

   
andreeea
membru

Locatie: Baia-Mare,Romania
Inregistat: 14/12/05
Ma bucur tare mult ca si azi mai sunt tineri sinceri care cauta sa se apropie de Dumnezeu cu adevarat.Sa va povestec pe scurt exparienta mea in ceea ce priveste botezul cu Duhul Sfant:am fost botezata in apa in 28 dec 2003,iar apoi in martie 2004 a avut loc staruinta la noi in bis penticostala(Muntele Sionului-Baia Mare),atunci a avut loc la noi o mare trezire,slava Domnului.Au trecut  4 zile care au fost pt mine extraordinare,dar asa cum a fost in 5 martie 2004,cand am fost botezata cu Duhul Sfant,nu a fost nici intr-o zi.Am simtit ca nu mai sunt pe pamant ci sunt alaturi de  Dumnezeu in slava de unde as fi vrut sa nu mai revin pt ca era minunuat.Dupa aceasta experienta viata mea s-a scimbat radical.Prezenta Lui Dumnezeu e mai reala,Il simt mult mai aproape de mine,simt ca Dumnezeu traieste in mine. Glorie LUI in veci.indolieli sunt dar nu uitati"in toate aceste lucruri noi suntem biruitori prin ACELA care ne-a iubit"Rom 8:37

_______________________________________
"Cu Dumnezeu toate lucrurile sunt posibile..."

31/12/05 11:45

   
andreeea
membru

Locatie: Baia-Mare,Romania
Inregistat: 14/12/05
Ma bucur tare mult ca si azi mai sunt tineri sinceri care cauta sa se apropie de Dumnezeu cu adevarat.Sa va povestec pe scurt exparienta mea in ceea ce priveste botezul cu Duhul Sfant:am fost botezata in apa in 28 dec 2003,iar apoi in martie 2004 a avut loc staruinta la noi in bis penticostala(Muntele Sionului-Baia Mare),atunci a avut loc la noi o mare trezire,slava Domnului.Au trecut  4 zile care au fost pt mine extraordinare,dar asa cum a fost in 5 martie 2004,cand am fost botezata cu Duhul Sfant,nu a fost nici intr-o zi.Am simtit ca nu mai sunt pe pamant ci sunt alaturi de  Dumnezeu in slava de unde as fi vrut sa nu mai revin pt ca era minunuat.Dupa aceasta experienta viata mea s-a scimbat radical.Prezenta Lui Dumnezeu e mai reala,Il simt mult mai aproape de mine,simt ca Dumnezeu traieste in mine. Glorie LUI in veci.indolieli sunt dar nu uitati"in toate aceste lucruri noi suntem biruitori prin ACELA care ne-a iubit"Rom 8:37

_______________________________________
"Cu Dumnezeu toate lucrurile sunt posibile..."

31/12/05 11:46

   
angel_tabitutza
membru

Locatie: suceava, romania
Inregistat: 30/07/06
buna... eu sunt baptista, dar toti fratii mei sunt penticostali si vin acasa dupa serile de staruinta si rugaciune si imi spun despre niste lucruri frumoase... uneori vreoiam si eu sa iau botezul cu Duhul Sfant, dar imi era frica, rusine nu stiu ce, dar ceva ma oprea... acum sunt hotarata ca atunci cand mi se va ivi ocazia sa starui si eu dupa botezul cu Duhul Sfant!!! Am inceput sa ma rog pentru lucrul acesta de mai demult... si cred ca Dumnezeu imi va raspunde... Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti...

03/08/06 17:39

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Ai grija numa' sa nu fii dezamagita daca nu primesti botezul din prima, sau asa ceva. Am avut prieteni care au inceput sa vorbeasca in alte limbi in timp ce se rugau acasa, "in camaruta lor"....nu trebuie sa se intample neaparat dupa o staruinta lunba, obositoare si uda de transpiratie:)
God works in misterious ways....:)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

03/08/06 19:35

Site web  
angel_tabitutza
membru

Locatie: suceava, romania
Inregistat: 30/07/06
multam fain pt sfat!!!

03/08/06 20:34

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Imi amintesc cand ma rugam in tabere pentru cei care vroiau sa fie botezati. Ideea era ca sa mergem la oameni si sa ne punem mainele peste ei si sa ne rugam. Daca dupa 10 minunte nu se intampla nimic ii intrebam daca chiar cred ca Domnul vrea sa le dea un dar. Daca se balbaiau plecam mai departe si ne rugam pentru ceilalati si ii puneam pe altii sa se roage in continuare pentru persoana respectiva. Daca crezi ca nu o sa fii botezat nu o sa fii botezat.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

04/08/06 06:12

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06

Larisa a scris:

Imi amintesc cand ma rugam in tabere pentru cei care vroiau sa fie botezati. Ideea era ca sa mergem la oameni si sa ne punem mainele peste ei si sa ne rugam. Daca dupa 10 minunte nu se intampla nimic ii intrebam daca chiar cred ca Domnul vrea sa le dea un dar. Daca se balbaiau plecam mai departe si ne rugam pentru ceilalati si ii puneam pe altii sa se roage in continuare pentru persoana respectiva. Daca crezi ca nu o sa fii botezat nu o sa fii botezat.


amin Larisa,asa este...eu cand am fost botezata cu DS am mers asteptand si cu siguranta ca voi primi acest dar care Domnul l-a pus pentru mine.Este foarte important in acel moment sa crezi din toata inima ca vei primi ceea ce vrei,sa crezi asteptand ca DS sa se manifeste prin puterea lui. :)


04/08/06 10:55

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
ATENTIE !!!!!  SATAN POATE SA IMITE ORICE LUCRARE AUTENTICA A DUHULUI SFANT !!!!

DACA NU ESTI NASCUT DIN NOU ,SI VINE O ANUMITA UNGERE PESTE TINE ,SI TU TRAIESTI ,ADICA OMUL VECHI NU A MURIT ,DEGEABA VB. IN LIMBI!!!

Romani, 8

7 Fiindcă umblarea după lucrurile firii pământeşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

8 Deci, cei ce sunt pământeşti, nu pot să placă lui Dumnezeu.

9 Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

10 Şi dacă Hristos este în voi, trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii.

11 Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi. [Romani 8


_______________________________________
SHALOM

15/08/06 17:04

   
eusunt10
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/10/06
mama ce as vrea sa imi raspunda si mie la intrebarea: cum totusi deosebim lucrarile astea a lui satan... si unde e piatra de mormant a omului vechi...?

fineas R.I.P.


_______________________________________
"The beating will stop when morals improves..."

21/10/06 00:16

   
Costty
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/12/06
Daca intr-un mod sau altul intervie mandria in revelatia pe care ai avut-o e satan prezent acolo. De ex: Un Sfant Parinte la sfarsitul vietii, intr-o noapte rugandu-se, are o vedenie cum ca un inger ii spune: uite a venit clipa in care trebuie sa pleci, pentru ca ai slujit toata viata lui Dzeu, urca-te in aceasta caleasca pentru ca Dzeu vrea sa vii in imparatia Lui. Cand sa se urce totul se spulbera ca un nor si-si da seama ca diavolul l-a ispitit si el a fost slab.
Sau unei vecine i se arata intr-o noapte Iisus ca o figura luminoasa pe perete. E posibil sa fi fost satan doar ca sa o mandreasca, Exemple sunt multe
Numai bine


04/12/06 13:43

   
4 HIm
membru

Locatie: arad romania
Inregistat: 29/01/07

mit4jc a scris:

botezul cu Duhul Sfant este foarte important pt ca, asa cum spune Biblia, este pecetea lui Dumnezeu peste noi, iar la rapire Dumnezeu ii va lua pe cei care au D.H.
Cunosti ca ai primit Duhul Sfant prin faptul ca incepi sa scoti din gura cuvinte pe care tu nu le cunosti. De obicei prima vorbire pe care o ai se schimba ceea ce inseamna ca ajungi scoti mult mai mute cuvinte.


cel mai gresit lucru pe care poti sa il spui!!!!! nu e adevarat...contrazici biblia..in Corinteni spune ca nu toti au aceleasi daruri..si DS da felurite daruri fiecaruia dupa cum vrea...
e adevarat majoritatea oamenilor care sunt botezati cu DS  vorbesc in limbi..dar nu e obligatoriu...


29/01/07 19:07

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
eu ma bucur ttare ca am fost botezata cu duhul sfant si de fiecare data cand vorbesc in limbi ma simt asa aproape de Tatal :P e asa de fain si asa de mult imi place sa vorbesc cu el cand sunt umpluta cu duhul sfant :)
isus sa va binecuvinteze pe toti cu duhul si umplerea duhului sfant :P


_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

03/03/07 19:53

   
4 HIm
membru

Locatie: arad romania
Inregistat: 29/01/07

eusunt10 a scris:

mama ce as vrea sa imi raspunda si mie la intrebarea: cum totusi deosebim lucrarile astea a lui satan... si unde e piatra de mormant a omului vechi...?

fineas R.I.P.


e f simplu:..dupa roade ii veti cunoaste...adik:indelunga rabdare, pacea, dragostea bunatatea..si alea..
cunosc pers care atunci cand se roaga in limbi transpira si tipa de mai ca nu se cutremura casa, prorocesc..da la roade...nu vreau sa judec ..numai Dumnezeu stie..


15/03/07 21:51

   
4 HIm
membru

Locatie: arad romania
Inregistat: 29/01/07

gfod a scris:

tinand cont de faptul ca multi au primit botezul in Duhul Sfant fara sa stie chiar, numa' au inceput sa vorbeasca in alte limbi, cred ca se poate si prin internet. de fapt, botezul nu este primit prin internet, ci tot prin rugaciune. ii importanta ca ce se spune acolo sa fie corect, si omul sa aiba dorinta in inima lui......si dup-aia, ii treaba Duhului Sfant.....



peste tot in biblie: fapte..si in alte carti otezu este dat prin punerea mainilor..la fel k vindecarea..si darurile....nu cred k se poate prin internet,,,
si la timotei pavel ii zice: "pe care lai primit prin punerea mainilor.""sa nu iti pui mainile cu graba pese nimeni..,"


15/03/07 22:01

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

4 HIm a scris:

peste tot in biblie: fapte..si in alte carti otezu este dat prin punerea mainilor..

Fals.

Contraexemplu:

Fapte 10:

44. Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toţi cei ce ascultau Cuvântul.
45. Toţi credincioşii tăiaţi împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiţi când au văzut că darul Duhului Sfânt s-a vărsat şi peste Neamuri.
46. Căci îi auzeau vorbind în limbi şi mărind pe Dumnezeu. Atunci Petru a zis:
47. "Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?"


16/03/07 08:38

Site web  
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
nu cred ca pot exprima in cuvinte ce am simtit in momentul in care am primit botezul cu Duhul Sfant. Cu siguranta este o experienta pe care nu o sa o uit niciodata...
Eu am staruit aproape un an, imi era greu sa mai cred, dar El imi spunea prin prooroci ca putin mai este si voi primi o mare binecuvantare... Ma duceam pe la toate staruintele, dar...nimic. Nu intelegeam ce se intampla. totusi am continuat sa ma rog si sa plang nopti intregi inaintea Domnului. Toate aceste lacrimi El le-a vazut si nu a ramas indiferent...
Mi-a oferit ocazia sa merg in Tabara Peniel de la Lepsa... Intr-una din seri am simtit ca trebuie sa ma duc in fata si sa le spun sa se roage pentru mine, nu se facea staruinta pentru botezul cu Duhul Sfant(urmatoarea seara s-a facut), dar am simtit ca atunci este momentul. M-am dus la un frate care era acolo,Ron Brown-era prooroc, si mi-a spus ca Domnul imi va da in seara asta binecuvantarea promisa si ca tot ce trebuie sa fac este sa cred. M-am plecat pe genunchi si am inceput sa ma rog, m-am rugat ceva timp si a venit mi-a spus cineva ca mai pot si maine sa ma rog, dar eu i-am spus ca acum trebuie sa ma rog atunci si ca nu o sa ma ridic de pe genunchi pana Domnul nu o sa-mi dea ceea ce mi-a promis... Am inceput iar sa ma rog si dupa ceva timp am inceput sa vorbesc in limbi... a fost ceva de nedescris. Nu pot sa spun in cuvinte ce a insemnat pentru mine acel moment.


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

30/03/07 13:58

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
ma bucur de relatia mea ce o am cu domnul. domnul asa de frumos imi raspunde la rugaciuni. asa de mult are grija de mine si imi arata ca este mereu langa mine. ma doare inima si sfletul mereu cand gresesc. asa tare vreau sa fiu pe placul Lui :( si incerc asa de tare. domnul incearca sa ma ajute. ma iubeste si imi arata asta.. recunosc ca pana acum imi era rusine sa ma auda cineva vorbind in limbi :) dar acum de ceva timp nu imi mai este!!!! am atat de mult timp de cand am duhul sfant, si mereu vorbeam ori cu mana la gura, ori mai incet...dar in ultimul timp domnul m-a ajutat sa imi inving starea asta si sa il rog pe el asa cum merita...!!!!! domnul e bun..... si pentru ca ne iubeste, tine mult la noi, EL VINE CURAND!!!!!

_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

07/04/07 23:07

   
hunter
membru

Inregistat: 14/08/06

vaxaly a scris:

...mi se pare ciudat sa primesti D.S. pe internet. Mai sa fie; de sa te pocaiesti pe net am auzit dar de D.S. sa il primesti pe net nu am auzit! hmm .... ciudata!


daca se afla pe server, de ce nu? :)
il downloadezi... si gata. vorbesti in linux, unix sau eu stiu ce... :))


07/05/07 19:42

   
Dana
membru

Locatie: romania
Inregistat: 04/01/07

hunter a scris:

daca se afla pe server, de ce nu? :)
il downloadezi... si gata. vorbesti in linux, unix sau eu stiu ce... :))


Mi se pare total deplasata gluma ta ...sorry,dar trebuia sa-ti spun...Nu lua in deradere Duhul Sfant...(ma refer la gluma despre vorbirea in limbi pe care o ironizezi,..."linux,unix sau stiu eu ce"...)


_______________________________________
people come into your life for a reason, a season or a lifetime...

07/05/07 19:47

   
hunter
membru

Inregistat: 14/08/06

dana a scris:

Mi se pare total deplasata gluma ta ...sorry,dar trebuia sa-ti spun...Nu lua in deradere Duhul Sfant...(ma refer la gluma despre vorbirea in limbi pe care o ironizezi,..."linux,unix sau stiu eu ce"...)


daca o gluma este luata ca fiind altceva decat o gluma, sunt de acord cu tine. nu luam in deradere Duhul Sfant, ci "limbile" care numai de foc nu se pot numi (cele aflate pe internet)


07/05/07 20:01

   
Dana
membru

Locatie: romania
Inregistat: 04/01/07

hunter a scris:

nu luam in deradere Duhul Sfant, ci "limbile" care numai de foc nu se pot numi (cele aflate pe internet)


Nu putem sti cum lucreaza Duhul Sfant...


_______________________________________
people come into your life for a reason, a season or a lifetime...

07/05/07 20:08

   
ni+ka
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 31/05/07
Cred ca şi voi ati auzit de pacate impotriva Duhului Sfant? Caci si Hristos zice "De aceea vă zic: Orice păcat şi orice hulă se va ierta oamenilor, dar hula împotriva Duhului nu se va ierta. Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie." (Matei). Dumnezeu ma ierte, dar voi cred ca nu sunteti cu toate acasa. Sectarismul se dovedeste usor. Hristos nu a spus oare : "Mergand invatati toate neamurile botezandu-le in numele Tatalui ..." Care botez cu Duhul? D unde dogma aceasta? Si ce staruinte, frate? Cu siguranta o sa sariti cu o gramada de citate biblice si o sa imi demonstrati contrariul. Auzi frate , unul a vorbit in chineza, va spun sincer din tot ceea ce am citit pe aceasta pagina, mi-am dat seama de egoismul vostru. Botezul cu duhul este doar o experientă personală! Asa o vedeti voi! DUHUL SFANT  INSEAMNA COMUNIUNE!!! Unde este comuniunea? Si la Rusalii duhul s-a pogorât peste toti apostolii, nu doar peste unul singur. Ceea ce vindeti voi este o himera. Sectarismul se vede stiti de ce? Vad mai sus una care sta langa o  CRUCE mare de lemn. Aia ce culoare confesionala are. Am mai citit pe alte pagini despre o alta persoană care nu crede in preotii ortodocsi. Ii spun: Daca crezi in botezul tau cu duhul sfant, atunci obligatoriu trebuie sa crezi si in preotii ortodocsi, pentru ca ei, daca noi nu, au duhul sfant primit prin punerea mainilor arhiereului dar nu prin botez c prin taina hirotoniei.
Dana , caci tie ma adresez, mai gandeste-te, ce este putred, botezul tau sau taina hirotoniei. Daca crezi doar in botez fara de taina, atunci duhul, imi pare rau sa o spun, nici nu exista in lume....


_______________________________________
Spre deosebire de frumusete, prostia este vesnica...

03/06/07 17:54

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

ni+ka a scris:

Daca crezi in botezul tau cu duhul sfant, atunci obligatoriu trebuie sa crezi si in preotii ortodocsi, pentru ca ei, daca noi nu, au duhul sfant primit prin punerea mainilor arhiereului dar nu prin botez c prin taina hirotoniei.

O să ne ierţi că nu te credem pe tine. Creştinii de pe aici cred Biblia. Dacă ai vreun citat biblic care să adeverească această afirmaţie a ta, mai discutăm.


ni+ka a scris:

Daca crezi doar in botez fara de taina, atunci duhul, imi pare rau sa o spun, nici nu exista in lume....

Desigur, şi pentru acest al doilea mare adevăr opinat de tine, vei găsi un citat biblic prin care să ne convingi că ai dreptate.


04/06/07 08:57

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5   Subiect inchis



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net