TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Nascut din nou Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Intr-o zi practicam metoda "Share Jesus Without Fear" si vorbeam la necrestini despre nasterea din nou si ceea ce inseamna ea. Ca sa le explic ma folosesc de obicei de Ioan 3:

1 Intre Farisei era un om cu numele Nicodim, un fruntaş al Iudeilor.
2 Acesta a venit la Isus, noaptea, şi I-a zis: ,,'nvă ătorule, ştim că eşti un 'nvă ător, venit dela Dumnezeu; căci nimeni nu poate face semnele pe cari le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el.``
3 Drept răspuns, Isus i-a zis: ,,Adevărat, adevărat î i spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea 'mpără ia lui Dumnezeu.``
4 Nicodim I-a zis: ,,Cum se poate naşte un om bătrîn? Poate el să intre a doua oară în pîntecele maicii sale, şi să se nască?``
5 Isus i-a răspuns: ,,Adevărat, adevărat î i spun, că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în 'mpără ia lui Dumnezeu.
6 Ce este născut din carne, este carne, şi ce este născut din Duh, este duh.
7 Nu te mira că  i-am zis: ,,Trebuie să vă naşte i din nou.
8 Vîntul suflă încotro vrea, şi-i auzi vuietul; dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul.``
9 Nicodim I-a zis: ,,Cum se poate face aşa ceva?``
10 Isus I-a răspuns: ,,Tu eşti învă ătorul lui Israel, şi nu pricepi aceste lucruri?
11 Adevărat, adevărat î i spun, că noi vorbim ce ştim, şi mărturisim ce am văzut; şi voi nu primi i mărturia noastră.
12 Dacă v'am vorbit despre lucruri pămînteşti şi nu crede i, cum ve i crede cînd vă voi vorbi despre lucrurile cereşti?
13 Nimeni nu s'a suit în cer, afară de Cel ce S'a pogorît din cer, adică Fiul omului, care este în cer.
14 Şi, după cum a înăl at Moise şarpele în pustie, tot aşa trebuie să fie înăl at şi Fiul omului,
15 pentruca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă via a vecinică.
16 Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă via a vecinică.
17 Dumnezeu, în adevăr, n'a trimes pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mîntuită prin El.
18 Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentrucă n'a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
19 Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunerecul decît lumina, pentrucă faptele lor erau rele.
20 Căci oricine face răul, urăşte lumina, şi nu vine la lumină, ca să nu i se vădească faptele.
21 Dar cine lucrează după adevăr, vine la lumină, pentruca să i se arate faptele, fiindcă sînt făcute în Dumnezeu.``

Cum primeste cineva viata vesnica? Lumea este in mare incurcatura cu privire la acest lucru. Multi cred ca viata vesnica este pentru cei ce au fost credinciosi religiei lor. Altii, cred ca viata vesnica, daca exista, este data ca un premiu celor care au dus un mod de viata corect in aceasta lume. Dar putem sti adevarul?

Ultima modificare de mit4jc (23/01/06 23:51)


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

23/01/06 23:48

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
In momentul in care te-ai intors la Dumnezeu ( te-ai nascut din nou / te-ai pocait, etc..) ai primit niste daruri din partea lui Dumnezeu, si anume:

-Iertarea pacatelor ( F.A. 13:38,39; Efeseni 1:7; Coloseni 1:13,14; 1 Ioan 1:7,9 )

-Viata Vesnica ( Ioan 3:16,36; 6:40,47; 1 Ioan 5:13 )

-Dreptul de a te numi copilul lui Dumnezeu ( Ioan 1:12; Rom.8:16; 1 Ioan 3:1,2 )

-Duhul Sfant ( Ioan 7:38,39; F.A. 15:8,9; Rom. 5:5;8:15,16; Gal. 3:2,5; 4:6; 1 Cor. 2:12; 3:16; 6:19; 1 Ioan 4:13 ).

Deci viata vesnica este unul din darurile lui Dumnezeu pentru copiii Lui. Noi trebuie doar sa o acceptam, pentru ca nu am putea face nimic sa o putem castiga vreodata sau sa o pastram, odata primita.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/01/06 11:53

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
Rom 8;9-11. atentie la cuv "daca"si vers 12-17.shalom

_______________________________________
SHALOM

24/01/06 16:25

   
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
ai revenit fineas? ma gandeam ca iti prelungesti concediul... :)
vezi ca daca nu scrii si versetele pe langa referinta iti voi prelungi
eu concediul asa pana prin vara, ce zici? si incearca sa nu mai postezi
doar cateva cuvinte, vrei cumva sa ajungi la un anumit nr de posturi
sau care e logica ta?


24/01/06 17:20

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
na i inteles nimic ,nu ma intreseaza nr de posturi deloc .si te rog da dovada de crestin,daca stii ce inseamna cuvantul Evrei12;14.

_______________________________________
SHALOM

24/01/06 17:33

   
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
sa stii ca e posibil sa nu te fi inteles, de aceea te rog sa'mi explici tu
ce urmaresti de fapt. oricum ma bucur ca esti printre noi, intr'un fel
e laudabila initiativa ta, ne provoci sa mai rasfoim Biblia sau sa ne
exersam abilitatile de cautare pe situri cu biblia online...
cumva asta urmaresti? te las sa ne dezvalui secretul, sunt sigur ca nu
sunt singurul care vrea sa afle mai multe despre tine si intentiile tale.

Dumnezeu sa te binecuvanteze!

PS: ca sa nu fim offtopic, te rog sa dai raspunsul tau la discutia de aici
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 06&p=3


24/01/06 17:51

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cand am vazut astazi cuvintele "modificat astazi ora ..." mi-a venit sa plang. Fineas, chiar iti este asa de greu sa scrii versetele? Sau esti pe dial-up? In concediu nu ai avut timp sa meditezi, sa-ti faci rost de o biblie pe un CD? Poate poate cineva sa-i faca un cadou lui Fineas, va rog frumos!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

24/01/06 20:27

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Mai oameni buni intr-adevar fineas a gresit. Mai fineas te rugam nu mai fi zgarcit la caractere si spune-ti parerea cu cuvintele tale. Frumusetea unui forum in asta consta. Este bine sa dai versete, dar la un moment dat devii monoton.

Acum trecand peste etapa aceasta si sperand ca fineas a inteles va rog sa va postati parerile in legatura cu subiectul de mai sus.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

24/01/06 20:53

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
amor vinciat omnia

_______________________________________
SHALOM

24/01/06 22:36

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Haideţi să ne întoarcem la Ioan 3:3 ! Nicodim vine la Domnul Isus, recunoaşte persoana Domnului Isus, răspunde pozitiv Domnului Isus şi spune: "Ştim că Dumnezeu este cu Tine, pentru că nimeni nu ar putea să facă minunile acestea, dacă nu ar fi de la Dumnezeu."  Domnul Isus îi spune: "Adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."  (Ioan 3:3).
    Ideea expresiei "născut din nou" este "născut de sus". Motivul pentru care eu cred că s-a tradus "naştere din nou" este probabil datorită ideii care apare în Tit 3:5, unde ni se spune despre "spălarea naşterii din nou".
    Cuvântul din Tit 3:5, unde spune "spălarea naşterii din nou" este un cuvânt din limba greacă, şi anume "palin genesias" - care înseamnă "genesa din nou" sau "începutul din nou". De aici vine ideea "naşterii din nou".
    Dar în Ioan 3:3, traducerea literală este o "naştere de sus", adică să fii "născut din Dumnezeu".
    Când devenim creştini, noi suntem "născuţi din Dumnezeu", prin Duhul Sfânt. Când devenim creştini, noi suntem "regeneraţi" ["născuţi din nou"]. Ambele expresii sunt adevărate, dar sunt două moduri de a descrie acelaşi lucru.
    În Ioan 3:5, Domnul Isus spune: "Dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu."
    Sunt câteva interpretări aici. Una ar fi aceasta: "Dacă nu te naşti întâi din apă - sau din punct de vedere natural, în lume -, şi apoi nu te naşti din punct de vedere spiritual, din Duhul, atunci nu poţi vedea Împărăţia lui Dumnezeu."
    Alţi oameni fac referinţă la botez aici, şi spun: "Dacă nu te botezi şi nu te naşti din Duhul Sfânt, nu poţi vedea Împărăţia lui Dumnezeu."  Ei se referă la botezul cu apă.
    Unii oameni interpretează naşterea din apă şi din Duh ca fiind botezul spiritual.
    Ce ni se spune în Tit 3:5? Ni se spune despre "spălarea naşterii din nou"  [sau "spălarea regenerării"] ... Dar oare este vorba de o spălare literală, adică o spălare în sensul adevărat al cuvântului? Sau este o spălare spirituală?

    Gândiţi-vă la situaţia când fariseii se duceau la Ioan ca să fie botezaţi! Ioan le-a spus: "Eu vă dau o spălare fizică. Pot să vă bag în apă şi să vă spăl fizic. Dar aceasta nu vă face nici un bine; decât dacă arătaţi roadele pocăinţei; decât dacă daţi dovadă că v-aţi pocăit cu adevărat; decât dacă demonstraţi că aţi fost spălaţi, în primul rând, din punct de vedere spiritual."
    Eu cred că în Tit 3:5, pentru că se face referinţă la lucrarea Duhului Sfânt, este vorba de o spălare spirituală. Sunt alte locuri în Biblie, care arată că acea spălare interioară sau spirituală este demonstrată prin spălarea fizică, prin botezul cu apă.
    Iată cum înţeleg eu Ioan 3, unde Domnul Isus spune: "Dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate intra în Împărăţia lui Dumnezeu."  Eu cred că Domnul Isus spune că, dacă nu te naşti din spălarea cu Duhul Sfânt - adică nu eşti spălat de Duhul Sfânt -, nu poţi intra în Împărăţia lui Dumnezeu.
    Motivul pentru care eu cred că aici Domnul Isus nu vorbea despre o naştere naturală şi apoi o naştere spirituală este pentru că e clar că, dacă vrei să te naşti din nou - spiritual -, numai oamenii se pot naşte din nou - spiritual -. Deci cred că e logic că ai fost născut natural, în lumea aceasta, înainte de a te naşte spiritual, a te naşte din nou, şi Domnul Isus nu mai trebuia să spună lucrul acesta.
    Domnul Isus încerca să-i explice lui Nicodim ce face Duhul Sfânt în viaţa unui om, astfel încât el să fie născut din nou, prin spălarea naşterii din nou a Duhului Sfânt.
    Deci întâi are loc spălarea interioară, prin Duhul Sfânt, şi după aceea botezul cu apă este un rezultat.
    Cineva m-a întrebat: "Aţi afirmat că naşterea din nou este prin spălarea prin Duhul Sfânt, iar conform textului din Ioan 15:3, naşterea din nou este prin spălarea prin Cuvânt. Deci până la urmă este prin Cuvânt sau prin Duhul Sfânt?"
    Ce ni se spune în Romani 10:17? "Astfel credinţa vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos."
    Deci credinţa vine prin auzirea Cuvântului lui Hristos şi credinţa ne mântuieşte. Am putea spune că suntem mântuiţi prin auzirea Cuvântului lui Hristos.
    Dar nu Cuvântul lui Hristos ne mântuieşte, ci moartea lui Hristos ne mântuieşte. Însă moartea lui Hristos este comunicată prin Cuvântul lui Hristos, care ne mântuieşte.
    Deci eşti spălat prin Cuvânt. Dar ce pot să fac eu cu Cuvântul? Să mă spăl cu el? Citesc Cuvântul şi, când eu iau Cuvântul şi când Cuvântul intră înlăuntrul meu, Duhul Sfânt mă spală. Aşa că, Duhul Sfânt mă spală prin Cuvântul lui Dumnezeu.
    Noi suntem născuţi în familia lui Dumnezeu. Noi avem o relaţie cu Dumnezeu, pentru că suntem născuţi în familia Lui. Ioan 1:12 spune că "cei ce cred în Numele Lui, sunt copii ai lui Dumnezeu".
    Copiii caută să-şi imite părinţii lor. Dumnezeu este Tatăl nostru şi Se aşteaptă ca noi să-L imităm.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

01/02/06 18:20

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Ca si nasterea biologica, si nasterea spirituala isi are durerile ei.

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

02/02/06 01:20

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
mai simplu IOAN 3;8-15. 5;18,19.

_______________________________________
SHALOM

03/02/06 16:59

   
brilliant
membru

Locatie: Arad,Romania
Inregistat: 27/12/05
Interesante parerile voastre,dar ma asteptam sa fie mai multi pe acest subiect. De fapt ce inseamna a te naste din nou? Eu cred ca e momentul ala cand Dumnezeu iti schimba viata pt totdeauna.Totusi eu zic ca acest subiect e f important si ma asteptam sa fie mai multe pareri.Fineas, si te rog nu mai pune doar versetele.God be with you .Be blessed

_______________________________________
Jesus lova us,give Him glory

30/03/06 18:16

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
:D Daca din prima te-a sacait, iti dai seama pe ceilalti ... :D
Noroc cu moderatorii ca isi fac treaba bine ;)


_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

30/03/06 18:44

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Parerea mea este ca a te naste din nou inseamna a constientiza ca mergi intr-o directie gresita, a te opri si a face stanga imprejur si inainte mars spre imparatia lui Dz.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

31/03/06 04:25

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
E clar cred pt majoritatea ca a te naste din nou inseamna a primii firea dumnezeiasca, a te transforma  dintr-un vrasmas al lui Dumnezeu intr-un fiu al Lui.Scriptura descrie mai multe actiuni care sunt strans legate, atat de strans legate incat e periculos sa le separam.In Imparatia lui Dumnezeu nu intra decat persoane mantuite, sunt mantuiti cei care au pacatele iertate si umbla in lumina pana la sfarsit, in Imparatie nu intra decat cei asemenea Lui Dumnezeu, asemenea Lui Dumnezu sunt cei care au Duhul Lui Dumnezeu, au Duhul lui Dumnezeu cei ce sunt ai Lui Hristos, sunt ai lui Hristos cei sau imbracat cu El sau sunt una cu El....Asadar iertarea pacatelor, mantuire, primirea vietii vesnice... nastere din nou  sunt de fapt aspecte diferite ale aceluias proces....pe care putem sa-l numim mai simplu convertire.Acest proces de transformare are un inceput , un parcurs si o finalitate.Nu sta in puterea omului sa faca aceasta transformare in viata sa, oricat de puternic ar fi si oricat de perseverent e un razboi prea mare pt el.De aceea avem nevoie de un Aliat, Dumnezeu Duhul Sfant care asa cum spunePavel in  Tit 3:5 ne inoieste, ne transforma si ne face asemenea lui Hristos 2 Cor 3:18.
Nasterea din nou (pt ca nasterea marcheaza intrarea noastra in lume in viata) ...reprezinta cred eu inceputul acestui proces de transformare, marchaza momentul in care ne sunt pacatele iertate si primim Duhul Sfant care de aici in colo ne va transforma din interior.  producand roade in noi si prin noi.
  E clar pt toti ca trebuie sa ne nastem din nou, este obligatorie o astfel de experienta, nu stiu cat este de clar CUM ne nastem din nou, care este modalitatea practica prin care ne nastem spirtiual, exista un model unic care poate fi urmat de oameni din orice civilizatie, cultura si vreme sau fiecare epoca are o cale diferita de a te naste din nou???


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

31/03/06 08:58

Site web  
ionel
membru

Locatie: baia mare rom.
Inregistat: 24/04/06
eu cred ca a te naste din nou este cel mai frumos lucru pe care d-zeu
il face cu vita ta .isus devin domn in vita ta si el iti conduce vita.


25/04/06 15:11

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Esti italian, ionel? Cred ca voiai sa spui viata. :)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/04/06 15:24

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
CITITI IN SCRIPTURA SEMNELE UNUI NASCUT DIN NOU;

2 Petru, 1

3 Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit tot ce priveşte viaţa şi evlavia, prin cunoaşterea Celui ce ne-a chemat prin slava şi puterea Lui, 4 prin care El ne-a dat făgăduinţele Lui nespus de mari şi scumpe, ca prin ele să vă faceţi părtaşi firii dumnezeieşti, după ce aţi fugit de stricăciunea, care este în lume prin pofte. 5 De aceea, daţi-vă şi voi toate silinţele ca să uniţi cu credinţa voastră fapta; cu fapta, cunoştinţa; 6 cu cunoştinţa, înfrânarea; cu înfrânarea, răbdarea; cu răbdarea, evlavia; 7 cu evlavia, dragostea de fraţi; cu dragostea de fraţi, iubirea de oameni.

8 Căci, dacă aveţi din belşug aceste lucruri în voi, ele nu vă vor lăsa să fiţi nici leneşi, nici neroditori în ce priveşte deplina cunoştinţă a Domnului nostru Isus Hristos. [2 Petru 1 ]

...CACI DACA AVETI....daca nu ,nu va inselati singuri!!

1 Corinteni, 13

1 Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor. 2 Şi chiar dacă aş avea darul prorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa aşa încât să mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic. 3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n-aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic.

4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, 5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,

6 nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,(se bucura de ADEVAR ,nu de minciuna religioasa)


7 acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.


_______________________________________
SHALOM

14/08/06 22:59

   
eusunt10
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/10/06
baiatul asta avea o problema... pentru asta l-ati exclus? :)

_______________________________________
"The beating will stop when morals improves..."

16/10/06 11:38

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Excluderea lui a fost un procesc indelung, pe care el l-a urmat cu constiinciozitate. Putem zice ca s-a autoexclus prin comportamentul lui inadecvat.

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

16/10/06 14:16

Site web  
Kevin Levrone
membru

Inregistat: 24/04/05
Isus ii spune lui Nicodim cine nu se naste din apa si duh nu poate intra in imparatia cerurilor.
Ce credeti voi ca reprezinta apa?
Sunt doua variante : 1: cuvantul lui D-zeu
                               2 : Botezul

Care credeti voi ca este semnificatia apei aici?
Eu nici acum nu i-am dat de cap.Poate ma lamureste cineva,dar cu scriptura.


17/10/06 14:23

   
eusunt10
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/10/06
apa are mult mai multe semnificatii incepand cu "viata" si in respectivul paragraf am auzit comentarii care indica faptul ca e vorba de o nastere naturala. ma raliez raspunsului dat tocmai pt ca isus il cam trimite la "origini" spunandu-i ca trebuie sa se nasca din nou. (nu e de la mine e chiar interpretarea data de nicodim :))

_______________________________________
"The beating will stop when morals improves..."

17/10/06 16:59

   
Kevin Levrone
membru

Inregistat: 24/04/05
Deci apa ar insemna Cuvatul lui Dumnezeu.Din ce ai scris mai sus cam acolo ar bate.Astept lamuriri si de la alti membri.

17/10/06 19:47

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Kevin Levrone a scris:

Deci apa ar insemna Cuvatul lui Dumnezeu.


Si eu tot parerea asta as avea-o. :)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/10/06 19:57

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net