TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Copiatul la examene Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Pai ai dreptate daca ar intelege toti ce inseamna sa inveti si sa gaseasca placere in asta ar fi bine. Totul se rezuma la cum privesti lucrurile, mentalitatea.

Sincer eu in Romania imi venea sa o i-au la fuga cand vedeam nedreptatile facute in scoli. Cand oricum toti cei cu bani intrau in clasele bune si l-au examene cumparat. Si tot cu bani iti iei o pozitie buna sa lucrezi cine mai are chef sa invete? Nu pune prea mult pret pe tine nimeni daca nu ai conecti. Aici este diferenta dintre Romania si alte tari de te face sa copiezi si sa nu iti pese.

Eu nu zic caci nu sunt si cazuri in care si cei saraci care invata si incerc ajung sus. Am vazut si cazuri fericite am verisor care a ajuns bine, dar 90 la suta sa zic asa nu prea au sanse...
Acum am auzit caci in facultate nici nu mai trebuie sa copiezi nici macar la  examene ce iti cumperi diploma direct :). Asta ii si mai buna treaba ce atatea probleme o lovitura buna si gata. Un roman venit aici a trecut cu 7 toate clasele caci iesea afara cu fiica secretarei care folosea stampila decanului pentru al trece clasa. El la inceput se dadea rotund caci a facut inginerie in Romania, dar dupa ce a fazut caci nu stie nimic a mai spus si el ce facea si cum copia totul. Stiu caci cei mai buni ingineri din Romania sunt mai buni probabil decat cei mai buni care termina la scoala mea dar aceia ii numeri pe degete.

Numai bine.

Ultima modificare de dbogdan (09/06/06 06:16)


09/06/06 06:05

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Generatia parintilor nostri cred ca este ultima generatie de oameni priceputi, meseriasi. Tinerii din ziua de astazi vor sa le vina totul de-a gata si daca se poate sa nu munceasca, dar daca lucrurile o sa continue in ritmul asta curand Romania va ajunge o tara de nimic pentru ca generatia tanara a fost provocata sa faca abuz de libertatea prost inteleasa. Cu greu mai gasesti oameni care sa vina in State si sa fie foarte buni pe posturile lor. Ma refer la cei tineri. In special cei care vin se refugiaza in munca bruta. Un american zicea odata: "Americanul cu creierul si strainul cu lopata!" Pacat ca s-a ajuns aici!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

10/06/06 01:45

Site web  
pushtiu
membru

Inregistat: 23/09/06
"noi suntem romani/noi suntem romani/noi suntem aici pe veci stapani"=):))...mai...io sincer sa spun...nu copii...da ii dau colegului destul cat sa ia si el un 6, 7:))...tre sa il ajut  si p el...bine k Domnul ma tine departe de ispita si ma face sa invat acasa(sau in pauza...knd e timp) si sa iau note bune si sa ajut si apropele:))....GBU fratilor(si surorilor);)

01/11/06 22:01

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Da' la lucrare nu scrii cu "k", nu ?

Te-am ruga sa scrii si aici tot ca la...lucrare ;) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

01/11/06 22:23

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Măi puştiule, da' ce altruist eşti. Şi modest pe deasupra ... :p

01/11/06 23:08

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Acu 2 saptamani am dat lucrare la info,programare, anuntata ... si eu nu am invatat nimic pentru ca vineri am fost la tineret, sambata la caransebes la o intalnire de tineret si duminica am avut sarbatoarea roadelor si program in biserica, si am stat mai mult ... si luni ne-a dat lucrare si nu am stiu nimic ... puteam copia linistita, chiar m-a intrebat o colega daca nu vreau sa imi dicteze rezolvarile ... o sa iau 3 sau 4, sunt convinsa si o sa imi fie greau sa scot media, dar sunt bucuroasa ca nu am copiat, ca nu am facut ca toti ceilalti, si cred ca D-zeu a zambit atunci :D ... dar mai trist e ca o colega tot de la biserica, o copiat ...:(    poate trebuia sa invat din vreme, dar nu am cand ... mai bine D-zeu decat o nota mare ... Sa nu furati ... copiatul e un furt!

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/11/06 17:34

   
Burrricu
membru

Locatie: Mures
Inregistat: 26/09/06
Eu copiam mult la examene!Sincer era ca si un drog, produce dependenta.Acum nu mai pot face asta, tremur ,transpir, e vorba de constiinta mea. Ma fur pe mine daca copiez

_______________________________________
Apa = "viata"

10/11/06 16:47

   
elizab
membru

Locatie: siret,ro
Inregistat: 14/11/06
pai eu m-am tot gandit la subiectul asta intr-o perioada si chiar am vrut sa stiu ce e bine ....sau cum vede Dumnezeu....Si m-am gandit la El si stiu k legatura mea cu El nu e intrerupta atunci cand copiez  ca atunci cand pacatuiesc,dar stiu ca Dumnezeu nu se bucura pt ca imaginea mea nu este integra in fata celorlalti si pt ca facand lucrurile superficial nu voi avansa....Copiatul e o problema de etica...de imagine proasta pe care o dau....si nu de pacat....Eu am cam terminat-o cu scolile...asa k nu mai e problema mea si nici nu m-am omorat sa copiez,dar am vrut sa stiti cum gandesc eu...........Poate se regaseste cineva.....

_______________________________________
cu drag,eliza

17/11/06 12:23

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

elizab a scris:

pai eu m-am tot gandit la subiectul asta intr-o perioada si chiar am vrut sa stiu ce e bine ....sau cum vede Dumnezeu....Si m-am gandit la El si stiu k legatura mea cu El nu e intrerupta atunci cand copiez  ca atunci cand pacatuiesc,dar stiu ca Dumnezeu nu se bucura pt ca imaginea mea nu este integra in fata celorlalti si pt ca facand lucrurile superficial nu voi avansa....Copiatul e o problema de etica...de imagine proasta pe care o dau....si nu de pacat....Eu am cam terminat-o cu scolile...asa k nu mai e problema mea si nici nu m-am omorat sa copiez,dar am vrut sa stiti cum gandesc eu...........Poate se regaseste cineva.....

Eu nu sunt de acord cu tine ... copiatul e un pacat ... adica te minti pe tine, il minti pe profesor, pe parinti, pe colegi ... si mai si furi ... daca nu ai invatat trebe sa iti asumi responsabilitatea pt ceea ce va urma ... si daca tu, un crestin copiezi, ce exemplu dai la ceilalti? trebe sa fim lumini pt Hristos ... problema e ca o sa devina un obicei, dependenta ... revenim la intrebarea: ce ar face Isus daca ar fi in locul tau?  dar nu am inteles o chestie: ai zis ca leg cu El nu e intrerupta atunci cand copiezi ca atunci cand savarsesti un pacat ... gresist ... copiatul in sine e un pacat ... :)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

17/11/06 13:13

   
visatorul
membru

Locatie: R. Moldova or. Balti
Inregistat: 01/11/06
pai intru si eu in discutiile aceste deosebite cu parerea ca este un pacat la fel de mare sa copii ca si cind ai ucide un om....pe curind.......................

17/12/06 13:04

   
fanica
membru

Locatie: Timisoara, Romania
Inregistat: 18/12/06
Si eu am copiat in liceu si in facultate,dar mi se parea normal atunci,nu eram botezata,dar acum cand stiu ca e un pacat,ma simt ca un hot.Nu va incarcati sufletul cu pacate,este un furt si nu este corect.Noi copiii lui DUMNEZEU,trebuie sa fim un exemplu si sa luam de la viata doar ce-i cinstit si corect,la un moment dat v-om da socoteala.

18/12/06 07:15

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Azi am avut teza la fizica :( Nah...nu prea stiam, trebuia sa scriu  despre reactoare nucleare si alte tampenii :D Am batut io un pic campii pe acolo dar nu era destul ca sa iau o nota "decenta" :D Un coleg de-al meu si-a dat seama si si-a pus foaia  pe banca mea ca sa copiez :D
Pana la urma tot n-am copiat...nu de alta da' nu i-am inteles scrisul :D:D
Bine, nici nu m-am complicat prea tare, ca aveam note destul de bune, nu depindeam de nota asta :P
Dar ma gandesc acum la "copiatul pentru o cauza nobila" :D:D:D, de exemplu daca e unul in stare de corigenta si copiaza pur si simplu  ca sa treaca, cat de potrivit e??


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

31/05/07 18:08

   
iuddavali
membru

Locatie: braila, romania
Inregistat: 28/01/06
situatia nu scuza mijloacele. e in stare de corigenta? sa puna mana sa invete.

"Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau." Dar in favoarea lui? Cine are minte de inteles, sa inteleaga.


_______________________________________
Ideile sunt ca iepurii.

Octombrie - cand se schimba ora pentru iarna. Ecl. 3:1

04/06/07 11:07

Site web  
md4RM
membru

Inregistat: 21/05/07
fratilor si surorilor, eu cred copiatul la examine [lucrari] este un pacat.
[am observat ca va incuraja-ti ca sa continua-ti].

copiatul inseamna: ca minti pe prof., plagiatul de la altii este un furt, si notele primite [care sunt si buna] este slava desarta;

daca proful este stricat si va permite sa copiati, atunci copiati dar copiati doar ceea ce intelegeti.

lucrurile trebuei sa de facut ca pentru Domnul spre slava Lui, poate aduce un hot slava Lui prin aceea ca a furat mult si bine?

eu nu copii eu cer de la prof sa-mi permita sa ma uit in conspect pentr-o clipa.


_______________________________________
Sînt mai învăţat decît toţi învăţătorii mei, căci mă gîndesc la învăţăturile Tale. [Ps.199:99]

04/06/07 17:48

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Hai ca am ras de numa' cand am citit :D:D:D

Zici tu:
eu nu copii eu cer de la prof sa-mi permita sa ma uit in conspect pentr-o clipa.


As vrea sa il vad si eu pe dragutul ala de prof care o sa-ti permita :D

In alta ordine de idei, io cred ca indiferent daca iti permite proful sau nu(cateodata unii profi mai inchid cate un ochi :D), tot copiat se cheama.Sau, cum mai zic cate unii ca nu copiaza  dar il lasa pe coleg sa se "inspire" de la ei.Parca nu tot aia e.Nu furi tu dar ajuti pe altul sa fure :D

Io in general nu prea copiez ca nu ma pricep :D Ma bufneste rasul in momentul ala :D:D


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

04/06/07 18:04

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Cred si eu ca e pacat sa copiezi.Dar spre exemplu noi aveam un prof la filozofie care nu ne pretindea sa stim nimic.Luam note pe extemporale,unde copiam din caiet fara stres.Daca scriam tot ce ne dictase el,luam 10.(fiecare cat de indemanatic era).In schimd am avut profesori care ne-au dat lucrarea,sau examenul si au parasit sala.Si credeti-ma,nimeni n-a copiat,stiti de ce?toti simteam ca cineva are asa mare incredere in noi,incat ar fi fost josnic sa-i desconsideram increderea.

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

04/06/07 19:51

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Si pe noi ne lasa proful de fizica sa copiem...problema e ca nu prea avem ce :D

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

04/06/07 20:00

   
md4RM
membru

Inregistat: 21/05/07
jezzy, am stiu de la inceput ca cineva o sa faca haz pe cuvintele mele.
eu sunt la facultatea reala le examina si la lucrari mi se cere sa demonstrez [niste cirnaturi de] formule si legitati, explicind. profii sunt constienti ca nu le poti memoriza pe toate [dar stiii pasii, si intelegi sensul lor], e si normal sa ceri permisiunea sa privesti pe un minut in conspect [nu in carte].
cei de la profil umanist nu cred ca au nevoi sa privesca in conspect, caci mai implici si imaginatia ta.


_______________________________________
Sînt mai învăţat decît toţi învăţătorii mei, căci mă gîndesc la învăţăturile Tale. [Ps.199:99]

05/06/07 10:18

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
dr

Ultima modificare de giany_v (23/06/07 02:55)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

19/06/07 14:39

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
Buna tuturor!Eu sunt noua pe forum dar marturisesc ca am citit cu mare mare interes mai multe subiecte si mi s-au parut interesante.In legatura cu copiatul,sincer nu prea am copiat ,in primul rand pt ca am o fizionimie in asa fel construita incat orice profesor siar da seama daca copiez sau ceva de genu.Eu am dat in urma cu cateva saptamani capacitatea si,sincer nu am copiat dar sunt dea dreptul impresionata de noua si avansata tehnologie de copiere care nu mi se pare cea mai buna solutie.Sunt de parere ca trebuie sa inveti nu sa copiezi.Da asta e.pana la urma tine si de anumite principii morale nu?

_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

17/07/07 18:29

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Cred ca e pacat dar nu pot sa ma abtin:) Eu de obicei inainte de lucrare invatam  dar din cauza emotiilor mereu ma pierdeam si atunci scriam pe banca doar anumite cuvinte ca reper! S-ar putea sa-mi revizuiesc atitudinea anul acesta, sa fiu cinstita! Trebuie sa invat foarte mult ca intru-n a 12-a!

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

23/07/07 19:44

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Pace voua!
Pentru persoanele care in trecutul,(prezezent) sau viitorul apropiat au dat sau urmeaza sa dea examen problema copiatului se vede dintr-o perspectiva destul de simpla ,adica nu e mare lucru,pur si simplu am fortat nota .Si bineanteles pot veni cu un milion de argumente,de altfel destul de reale despre invatamantul romanesc,aici incluzand:materiile;programul;sistemul de predare;profesorii;chiar scolile(ca si cladiri);sistemul de examinare,si multe altele,cum spuneam foarte adevarate.
Parerea mea este ca a copia la orice examen, inseamna a fura.
Si a fura este pacat.
Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa ne dea puterea tuturor sa ne intelegem si iertam greselile unii altora.Amin !

Ultima modificare de florin arad (23/07/07 23:34)


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

23/07/07 23:32

Site web  
Delmoniko
Exclus

Locatie: Hell's Kitchen
Inregistat: 16/05/07
Topic penibil!

_______________________________________
Ai pus mana pe o biblie si te crezi dumnezeu!

26/07/07 13:28

   
iuddavali
membru

Locatie: braila, romania
Inregistat: 28/01/06
domnul profesor de chirurgie ne zicea: "Data viitoare veti da lucrare. Puteti sta cu cursurile pe banca, le puteti rasfoi, ca asa invatati" Cu toate astea aveam cateva colege care nu copiau; scriau ce au invatat.

Ultima modificare de iuddavali (27/07/07 09:33)


_______________________________________
Ideile sunt ca iepurii.

Octombrie - cand se schimba ora pentru iarna. Ecl. 3:1

27/07/07 09:32

Site web  
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

doitili a scris:

cam greu sa gasesti pe cineva care sa nu fi copiat deloc sau care sa nu copieze; sunt raritati pe cale de disparitie


eu ma simt cu musca pe caciula :)... eu nu copiez... deocamdata m-am descurcat... am fost prima din clasa si printre primii elevi din scoala..si asta fara sa copiez. Domnul a fost alaturi de mine :)... "intelege ce-ti spun: Domnul iti va da pricepere in toate lucrurile" 2 Timotei 2:7


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

06/08/07 21:46

   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net