TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Iertarea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 11
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Hai sa vorbim despre iertare :

Ce este iertarea? Ce este iertarea divina si iertarea umana?

Cum iarta Dumnezeu si cum ar trebui sa iertam si noi?
Pe cine, de cate ori, cand...trebuie sa iertam? Iertarea este o decizie?

Ultima modificare de april (16/12/05 13:13)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/12/05 13:13

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
cred ca iertarea este o decizie......si o atitudine

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

16/12/05 17:39

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Iertarea este un cadou gratuit!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/12/05 17:58

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
un cadou? poate dc ne gandim la Dzeu, in rest cred ca este o datorie,nu? zicea Dl Isus ca suntem datori sa iertam

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

16/12/05 18:18

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Dumnezeu iarta si uita, in schimbi multi oameni iarta dar nu uita!

Dumnezeu nu cere decat sa ne iertam unii pe altii pt a primi iertarea lui (rugaciunea Tatal nostru)...


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

16/12/05 23:35

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
ce parere aveti despre matei 18:15-20?

dc fratele tau pacatuieste impotriva ta dute si mustra-l intre tine si el sg, dc nu se indreapta mai ia cu tine 2,3 martori, si dc nu se indreapta spune-l bisericii, si dc nici atunci nu vrea sa asculte, sa fie pt tine ca un vames si un pagan.

se refera la iertare sau la altceva?(intrebarea este sincera,nu este cu scopul de a specula ceva)


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

17/12/05 01:48

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Iertarea este...
(autor - George Roemisch)

Iertarea este samânta purtata de vânt ce încolteste si îsi dezvaluie frumusetea inflorescentei la Verdun.
Iertarea este vrabiuta insignifianta ce îsi construieste cuibusorul din crengute si iarba printre cioburile de sticla fixate deasupra zidului împrejmuitor.
Iertarea este copilul care râde cu gura pâna la urechi, jucându-se fara griji sub fereastra zabrelita a celui care i-a lasat parintele fara loc de munca.
Iertarea este mireasma lacramioarei ce persista înca multa vreme pe calcâiul celui care a zdrobit-o.
Iertarea este visul naruit ce se ascunde astfel în coltul mintii numit adesea "uitare", încât sa nu-i trezeasca nici o durere visatorului.
Iertarea este firul de grâu ce se înalta din nou, verde si viguros, dupa ce furtuna si-a dezlantuit toate stihiile peste câmpul roditor.

Iertarea izvoraste din Dumnezeu, care ramâne cu credinciosie alaturi de noi si ne ridica cu negraita rabdare si bunatate o data ce Si-a legat Numele de al nostru.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/12/05 23:03

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
iertarea vine doar din inima...daca este o iertare totala ... fara Isus in inima nici nu putem ierta,pentru doar el ne-a arata ce inseamna iertarea,el ne-a iertat deplin,si prin sangele lui a platit o datorie mult prea mare,pe care nu o puteam plati noi vreodata ! ;)

19/12/05 01:01

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
A ierta nu insemna a uita! Iertarea este o decizie. Atunci cand ierti pe cineva nu mai trebuie sa aduci aminte de lucrul acela niciodata chiar daca te mananca limba. Nu mai trebuie sa dezgropi mortii cand ierti pe cineva. Nu vom putea sa aruncam toate nedreptatile in marea uitarii, dar putem incerca. De ce trebuie sa ajungem in punctul de a ierta? Pentru ca suntem niste egoisti si pentru ca ne suparam ca voia noastra nu e facuta, nu-i asa?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/12/05 01:30

Site web  
jaspax
membru

Locatie: Seattle, SUA
Inregistat: 12/12/05
Iertarea este mai grea decat vrem sa credem. "Da, te-am iertat", si gata, nu?

Dar nu-i chiar asa de usor. Vrem sa tinem ranile in noi, sa scriem greselile trecute in carnet, sa hranim amaraciunea. Pe fata totul poate sa fie pasnic, dar cand intervine un lucrul care ne aduce aminte... iese la iveala ura care s-a dezvoltat in noi.

Da, poti sa decizi sa ierti. Trebuie sa decizi sa ierti. Dar asta nu se face odata. Dimpotriva, de fiecare data cand ne aducem aminte de lucrul acela, trebuie sa luam decizia din nou sa iertam si sa ne aducem aminte ca am fost iertati si noi de mai mult.


_______________________________________
--
"Sa avem cea mai mare grija sa tinem la ceea ce s-a crezut pretutindeni, intotdeauna, si de catre toti." - Sf. Vincent

19/12/05 08:09

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
va rog frumos!!!.................am o intrebare mai sus!

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

19/12/05 19:13

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

ionelcim a scris:

ce parere aveti despre matei 18:15-20?

dc fratele tau pacatuieste impotriva ta dute si mustra-l intre tine si el sg, dc nu se indreapta mai ia cu tine 2,3 martori, si dc nu se indreapta spune-l bisericii, si dc nici atunci nu vrea sa asculte, sa fie pt tine ca un vames si un pagan.

se refera la iertare sau la altceva?(intrebarea este sincera,nu este cu scopul de a specula ceva)


Eu as zice ca nu se refera doar la iertare, ci si la disciplinare si indreptare. Este vorba de un "frate". Noi suntem un trup in Hristos, si daca unul din noi pacatuieste, atunci asta ne afecteaza pe toti. De aceea nu trebuie sa toleram pacatul in biserica.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/12/05 19:18

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
multumesc

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

19/12/05 19:21

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Asa cum a zis si April si eu cred ca Matei 18:15-19 nu este altceva decat procesul disciplinarii in biserica.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

21/12/05 00:50

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Cuvântul “iertare” înseamnă a curăţa ceva, a scuza, a anula o vină sau o datorie. Atunci când greşim faţă de cineva, ne cerem iertare pentru a restabili relaţia cu acea persoană. Iertarea nu este obţinută pentru că cel vinovat ar merita să fie iertat. Nimeni nu merită să fie iertat. Iertarea este un act al dragostei, îndurării/milei, şi harului. Iertarea este o decizie de a nu avea nimic împotriva unei alte persoane, în ciuda a ceea ce ar fi făcut rău pentru tine

_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

04/01/06 15:21

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
cui i se iarta mult, iubeste mult, nu-i asa? ...:)
iertarea este o alegere sunt de acord cu asta.....iertarea inseamna sa eliberezi un prizonier, care esti chiar tu.....:)


_______________________________________
joy

10/01/06 11:25

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05

joy a scris:

cui i se iarta mult, iubeste mult, nu-i asa? ...:)
iertarea este o alegere sunt de acord cu asta.....iertarea inseamna sa eliberezi un prizonier, care esti chiar tu.....:)


Dap. ai dreptate joy.Si cand ma gandesc la acest lucru, imi vine in minte urm ex. Daca un frate mi-ar gresi, este de datoria mea sa-l iert. Isus a venit pe lume nu ca un judecator, ci ca un salvator. Cu toate ca am facut pacate f. multe, el ne-a oferit o noua sansa. Daca el care este modelul nostru ne-a aratat ce este iertarea, opinia mea este ca este de datoria noastra ca sa iertam unii pe altii. Si daca el ne-a iertat atatea pacate, cred ca putem sa iertam si noi pe aproapele nostru de macar o greseala.

Ultima modificare de mit4jc (10/01/06 11:50)


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

10/01/06 11:47

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Hai sa vorbim putin de iertarea divina, deoarece aceasta ar trebui sa fie, cred,  modelul pe care trebuie sa-l urmam.

Ce ne iarta Dumnezeu? Cum ne iarta Dumnezeu? "Uita" El dupa ce ne iarta? De cate ori ne iarta? Ne iarta conditionat?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/01/06 19:37

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Dumnezeu ne iarta greselile pe care le marturisim. De aia ar trebui sa ne rugam: "si ne iarta noua greselile noastre cele stiute si cele nestiute". Zice foarte clar in Biblie ca El arunca pacatele noastre in marea uitarii". Dumnezeu nu-si mai aduce aminte de ele. Daca nici Dz nu ne-ar mai ierta suntem morti si inca un lucru: Dumnezeu ne iarta neconditionat. Dumnezeu este dragoste, dar in acelasi timp El impaca justitia cu dragostea!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/01/06 20:20

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
"si ne iarta noua greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostri"

"dc iertati oamenilor greselile lor, si Tatal vostru cel ceresc va va ierta greselile voastre"
"dar dc nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre"


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

12/01/06 00:33

   
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
Isus este iertarea!Daca L ai in inima poti ierta neconditonat.Ps.32.Mica 7;18,19.

_______________________________________
SHALOM

13/01/06 18:43

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Nu stiu altii cum sunt, dar de cele mai mai multe ori mi-a fost mai greu sa ma iert pe mine decat sa-i iert pe ceilalti.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/01/06 01:19

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
pe tine te a iertat Domnul Isus ,aceasta i Vestea cea buna !shalom!

_______________________________________
SHALOM

16/01/06 15:59

   
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
E foarte fain sa poti ierta f repede pe cineva care ti-a gresit...de multe ori am auzit expresia.." te iert dar nu te uit!"...ce ziceti despre asta?

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

17/01/06 21:15

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Acum depinde de personalitatea fiecaruia! Sunt sangvinicii care uita aproape instantaneu si altii care nu uita toata viata ce le-ai facut. Jaspax stia ce spune cand a zis: "Trebuie sa decizi sa ierti. Dar asta nu se face odata. Dimpotriva, de fiecare data cand ne aducem aminte de lucrul acela, trebuie sa luam decizia din nou sa iertam si sa ne aducem aminte ca am fost iertati si noi de mai mult." Eu sunt de acord ca de cele mai multe ori uiti, dar nu uiti, dar ideea este sa nu mai aducem aminte de ceea ce ni s-a facut tot timpul cand suntem suparati. Poate ca ar trebuie ca expresia sa sune: "te iert si nu o sa mai aduc niciodata in discutie raul pe care mi l-ai facut!"

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

17/01/06 23:34

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net