TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Duhul Sfant/Scopul si rolul botezului cu Duhul Sfant Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 24
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Ioi ce subiect sensibil atingeti voi aici, dupa cum zicea dbogdan, un lucru care a despartit o religie in dominatiuni

Eu nu's predicator, invatator, pastor si nu am chemarea asta, dar as putea sa zic cum inteleg eu rolul botezului cu Duhul Sfant:

Duhul Sfant e o putere venita de "SUS" ca sa putem propovadui evanghelia cu indrazneala (asa nu imi plac termenii astia din sec XiX, dar nu gasesc altii)...
Hai sa citim Biblia si apoi o sa integem toate "de ce-urile" astea:
Fapte 1,2: cap.1,vers.8 O putere pogorata de sus si vom fi martorii lui Isus incepand din Ierusalim si in toata lumea...
Apoi Luca 24 la sfarsit: "Stati in Ierusalim PANA veti primi o putere de sus ca sa puteti propovadui pocainta" si asa mai departe, cititi voi acasa cuvant cu cuvant ...

Sa pun sub semnul intrebarii daca sunt mostenite de la bunici lucrurile astea? Nu pun pentru ca am experimentat botezul cu Duhul Sfant si in nici un caz din cauza bunicilor, chiar nu imi place pocainta inteleasa de bunicii nostri, mai ales lucrarea Duhul Sfant ...


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

29/03/05 13:57

Site web  
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
Duhul Sfant nu este numai o putere ci El este o persoana la fel ca Tatal si Fiul. Acum, revenind la subiect, cred ca rolul botezului cu Duhul Sfant este acela de a-l imputernici pe credincios pentru lucrare iar darurile Duhului Sfant sunt date cu scopul de a sluji altora, in afara de vb in limbi care este data si pentru zidirea personala. Totusi, lucrarea Duhului Sfant nu se limiteaza la botezul cu Duhul Sfant. Tot Duhul Sfant este acela care il convinge pe om de pacat, il ajuta pe om sa se asemene tot mai mult cu Cristos, il atentioneaza atunci cand greseste s.a.m.d.

Ultima modificare de dave4jc (29/03/05 23:13)


29/03/05 23:02

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
E adevarat ce zici dave4cj, te sustin la ce zici dar subiectul e "botezul cu duhul sfant" nu lucrarea duhului sfant, care e foarte mare si complexa dupa cum zici si tuu...

_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

30/03/05 11:33

Site web  
iulian
membru

Locatie: Kirkland, WA
Inregistat: 16/03/05
din cate stiu eu ... sunt 2 doctrine penticostale legate de Botezul cu Duhul Sfant
1. penti care sustin ca Duhul Sfant il primesti atunci cand staruiesti dupa El ... staruiesti, primesti Duhul si ca semn e vorbirea in limbi si asta este conform modelului din FA 1,2, ucenicii staruiau in camera de sus apoi sa coborat Duhul Sfant toti s-au umplut si au inceput sa vorbeasca in limbi
2. penti care sustin ca Duhul Sfant il primesti atunci cand te nasti din nou, iar botezul cu Duhul Sfant care se manifesta prin staruinta duce la o umplere, o imputernicire ... si la fel acest botez care ca semn vorbirea in limbi ...

ca sa lamurim pratica din FA ... va trebui sa tinem cont de capitolele 1 si 2 si sa le analizam in prfunzime ...

Fa 1:4 4. "Pe când Se afla cu ei, le-a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aştepte acolo făgăduinţa Tatălui, „pe care”, le-a zis El, „aţi auzit-o de la Mine."

deci evenimentul de la rusalii trebuie explicat din 2 puncte de vedere
1. al Tatalui - fagaduinta Tatalui (VT)
- Isaia 44:1-5
- Isaia 59:20-21
- Ioel

sunt profetii legate de "imparatia lui Israel", ucenicii cand au zis "Doamne in vremea asta ai de gand sa asezi din nou imparatia lui Israel?"
2. al Fiului "ati auzit`o de la Mine" (NT) in special Ioan 14

pratica penticostala din ziua de astazi
staruinta (conditie) - daca nu staruiesti nu primesti
primirea botezului cu Duhul Sfant - semn vorbirea in limbi

haideti sa vedem daca Tatal a conditionat "botezul cu Duhul Sfant" in VT de staruinta ... daca da? daca nu? ... sau daca Isus l`a conditionat in Noul Testament de staruinta ...

staruinta este Biblica sau nu?

oare pentru ce staruiau ucenicii in camera de sus?

*orice verset scos din context devine pretext
*cercetati versetle in contextul lor!
*experienta trebuie studiata in lumina scripturii sau scriptura in lumina experientei?


_______________________________________
pidar is eu blea

30/03/05 14:06

   
iulian
membru

Locatie: Kirkland, WA
Inregistat: 16/03/05
pratica curenta penticostala:
staruiesti dupa Duhul Sfant
primesti botezul - semn vorbirea in limbi

consecinte directe
daca nu vorbesti in limbi n`ai primit Duhul
daca nu ai Duhul nu esti al lui Hristos (Romani 8:9)

=> daca nu vb in limbi nu esti mantuit


_______________________________________
pidar is eu blea

30/03/05 14:09

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05

iulian a scris:

pratica curenta penticostala:
staruiesti dupa Duhul Sfant
primesti botezul - semn vorbirea in limbi

consecinte directe
daca nu vorbesti in limbi n`ai primit Duhul
daca nu ai Duhul nu esti al lui Hristos (Romani 8:9)

=> daca nu vb in limbi nu esti mantuit



sa stii iulian ca tot mai putine biserici cred ca Duhul Sfant vine in viata credinciosului doar la staruinta...cel putin in bisericile penticostale si carismatice din occident nu se mai crede acest lucru. ei cred ca Duhul Sfant vine in viata credinciosului cand acesta este nascut din nou.

acuma, cand vorbim de bisericile din romania si aici se observa o schimbare in doctrina. tot mai multe biserici ( penticostale ) accepta ca D Sf vine in viata credinciosului cand acesta este nascut din nou...cel putin in biserica mea asta s-a predicat (cu toate ca sunt convins ca nu toti din biserica au fost de acord cu ce s-a predicat) si cunosc mai multe biserici penticostale din oras in care conducatorii cred acest lucru.


30/03/05 15:01

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Cum sa ai Duhul Sfant in tine DOAR cand ai vorbirea in limbi ma? Asta e imposibil?
CINE te face sa ridici mana si sa zici DA lui Isus? Vine Isus la imina ta si da cu sapa, nu e lucrarea Duhului Sfant acolo?

Duhul Sfant in viata credinciosului, e una si botezul Duhul Sfant, e alta ... Atunci crestinii dupa evamghelie nu sunt calauziti de Duhul Sfant? Voi ce ziceti?


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

30/03/05 16:25

Site web  
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Deci Iulian aceea practica este restransa si asa au inteles iei.... Dar nu o generaliza...

Iarasi hai sa vedem contextul... Deci depsre ce fagaduinta vorbea Isus putem gasi scris in Bible caci este scris de ucenici...
Deci in Ioan Isus se adreseaza ucenicilor ...

15.    Daca* Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. 
16.    Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt* Mangaietor (greceste: paraclet, aparator, ajutor), care sa ramana cu voi In veac;   
17.    si anume, Duhul* adevarului, pe** care lumea nu-L poate primi, pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramane cu voi, si+ va fi In voi.
18.    Nu* va voi lasa orfani, Ma voi** Intoarce la voi. 


Despre aceasta fagaduinta le vorbea Isus caci este scris in mai multe carti si ucenicii au asteptat-o uite alta referinta direct in FA
4.    Pe* cand Se afla cu ei, le-a poruncit sa nu se departeze de Ierusalim, ci sa astepte acolo fagaduinta Tatalui, "pe care**", le-a zis El, "ati auzit-o de la Mine. 
5.    Caci* Ioan a botezat cu apa, dar voi, nu dupa multe zile, veti** fi botezati cu Duhul Sfant".   

Este vorba de acest botez care este profetit de Ioel este direct la botez cu Duhul Sfant iarasi intradevar  aceasta dupa aceea va face sa fie martori si Impratia lui Israel sa se extinda... Dar aceea fagaduita este indreptata Botezului cu Duhul Sfant.

Acum se pune intrebare au staruit ucenici dupa modelul din Luca:
13.    Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru cel din Ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!" 

Adevarul este caci nu stim precis oricat ar predica penticostali caci staruiau si asa au primit sa vedem ce scrie Biblia:

1.    In ziua* Cincizecimii, erau** toti impreuna in acelasi loc.
2.    Deodata a venit din cer un sunet ca vajaitul unui vant puternic, si a* umplut toata casa unde stateau ei.
3.    Niste limbi ca de foc au fost vazute impartindu-se printre ei, si s-au asezat cate una pe fiecare din ei. 
4.    Si toti s-au* umplut de Duh Sfant, si au inceput sa vorbeasca** in alte limbi, dupa cum le da Duhul sa vorbeasca. 

Aici nu mai zice caci staruiau in rugaciune ce ca erau toti la un loc... Inainte s-or fi rugat pentru aceasta fagaduita sau nu... nu stim  probabil caci da eu cred cac da.. Dar in momentul in care au fost botezati nu se rugau. Ce pur si simplu stateau jos impreuna.

Asta nu inseamna caci nu poti primi Botezul in urma staruintei cum ne zice in Luca dar nu este vorba de nasterea din nou. Dumnezeu nu a conditionat de staruinta dar se pare caci este mai usor asa cand ceri si vrei cu adevarat mai mult de la Dumnezeu... A fost cand au staruit si cand nu si au fost Botezati cu Duhul Sfant.

Numai bine.


30/03/05 18:50

   
iulian
membru

Locatie: Kirkland, WA
Inregistat: 16/03/05
man... eu doar am zis doctrinele intalnite in bisericile penti!, n`am zis de bisericile voastre, eu am intalnit biserici care gandesc asa ... si am vazut multi tineri care sufera din cauza asta! si plang si spun "cum poate Dumnezeu sa fie atat de dur sa nu`mi dea Duhul Sfant"  ... crede`ma ca am intalnit! ... si inca sunt multe biserici in ro care sustin doctrina asta ...

_______________________________________
pidar is eu blea

30/03/05 18:54

   
iulian
membru

Locatie: Kirkland, WA
Inregistat: 16/03/05
Duhul Sfant il primesti atunci cand crezi ca Isus este Hristosul cand il accepti ca mantuitor, atunci devi copil al lui Dumnezeu:
Galateni 4:6 "Şi pentru că sunteţi fii, Dumnezeu ne-a trimis în inimă Duhul Fiului Său, care strigă: „Ava”, adică: „Tată!”
cum devenim copii Lui ?
Galateni 3:26-27 "Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu, prin credinţa în Cristos Isus., Toţi care aţi fost botezaţi pentru Cristos, v-aţi îmbrăcat cu Cristos."
Efeseni 1:13 "Şi voi, după ce aţi auzit cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre), aţi crezut în El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt, care fusese făgăduit"


_______________________________________
pidar is eu blea

30/03/05 18:57

   
iulian
membru

Locatie: Kirkland, WA
Inregistat: 16/03/05
in FA 1 ucenicii nu puteau starui dupa Duhul Sfant pentru ca deja il aveau! l`au primit cand Isus a invat chiar in ziua aia ... seara, Ioan 20:22 "După aceste vorbe, a suflat peste ei, şi le-a zis: „Luaţi Duh Sfânt!" ... si in Luca ... Isus nu vorbeste despre staruinta dupa Duhul Sfant, in context nimeni nu staruia dupa Duhul Sfant, Duhul Sfant inca nu venise ... Isus vorbeste de doua realitati, daca citesti in context cu capitolul 10 ... marta si maria
marta - lucra se ingrijea de "piini"
maria - Isus ... e paiinea
apoi luca continua "Tatal nostru" - luca a avut un scop in scrierile lui,
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
---------------------
partea asta se refera la maria ... o explica pe maria

painiea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua in fiecare zi
---------------------
se refera la marta

---------------------
apoi exemplifica
nu trebuie sa ceri piinea ca de aia se ingrijeste Tatal ...
sau daca o ceri, "cere`ti si vi se va da", zice staruiti! tocmai ca e un exemplu de incredere ... ceri si esti sigur si convins ca vei primi
si apoi legat de Duhul Sfant e partea a doua pe care o cerea Maria ...
si Tatal iti da mai mult decat paiinea asta normala ... iti da PIINEA VESNICA ...


_______________________________________
pidar is eu blea

30/03/05 19:05

   
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Dar totusi Iulian fagaduinta de care vorbea Isus este botezul cu Duhul Sfant cum scris in Fapte in primul capitol .
Iar ucenici nu trebuie sa fi staruit dupa Duhul Sfant ce dupa  fagaduinta pe care o asteptau care era Botezul cu Duhul Sfant... deci sa nu ne incurmca in termeni. Deci foarte simplu ar fi staruit pentru Botez... dar un in felul in care il intelegm noi astazi suta la suta... cand au fost botezati stateau pur si simplu... Probabil se rugase inainte nu stim..

Deci in Tatal Nostru Isus nu face referire la Botezul cu Duhul Sfant ce in Ioan si Fapte 1 si alte evanghelie dupa cum si Ioan Botezatorul face referinta...

Foarte bun versetul acolo vorbeste despre nasterea din nou si aceea pecetluire o face Tatal prin Duhul Sfant.
Vreau sa vezi o diferenta din ce spune in Galateni si nasterea din nou din Efeseni si oriunde

Botezul cu Duhul Sfant:
Cel ce primeste: copilul lui Dumnezeu cel ce crede in DUmnezeu in Isus acum caci numai asa poti deveni copilul a lui Dumnezeu
Cel care boteaza: ISUS -

La Nasterea din Nou:
Cel care primeste: este un pacatos care nu cunoaste pe Isus si pe Dumnezeu
Cel ce da acest Duh: TATAL

Diferenta este evidenta nu le putem amesteca... De aceea doctrina penticostala daca nu esti botezat nu esti mantuit este gresita... Pentru caci dadatotul nu este acelasi si se refera la doua lucrari diferite iar aceea pecetluire nu este facuta in urma Botezului cand Isus boteaza ce in urma crezului cand Tatal boteaza caci este referire la nasterea din noua ca fiind defapt un botez.

Numai bine


30/03/05 19:22

   
iulian
membru

Locatie: Kirkland, WA
Inregistat: 16/03/05
auzi bogdan hai sa te intreb ceva
puteau ucenicii sa grabeasca botezul cu Duhul Sfant prin staruinta ?
botezul cu Duhul Sfant nu ii tocmai nasterea din nou? atunci cand intra Isus in viata ta ... se intampla toate in acelasi timp


_______________________________________
pidar is eu blea

30/03/05 20:42

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
hai sa-ti spun ce cred eu despre asta...

este adevarat ca Duhul Sfant vine in viata ta atunci cand esti nascut din nou dar nu acesta este botezul cu Duhul Sfant ci botezul cu Duhul Sfant este momentul in care Duhul Sfant se manifesta prin vb in limbi sau alte daruri

hai sa ne uitam putin in Biblie...la ucenici...

Duhul Sfant a venit in viata lor cand Isus a suflat peste ei:   "(Ioan 20:22) Dupa acestre vorbe, a suflat peste ei, si le-a zis <Luati Duh Sfant> "
...dar ei au fost botezati cu Duhul Sfant dupa inaltarea lui Isus, in ziua de Rusali (F. A. 2)

in concluzie...nasterea din nou si botezul cu Duhul Sfant sunt doua evenimente distincte

Ultima modificare de dave4jc (30/03/05 21:05)


30/03/05 21:03

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Corect dave4cj ce ne incurcam atat in cuvinte cand lucrurile sunt clare?

Apropo de "Tatal vostru din Ceruri va da  Duhul Sfant celor ce I-L cer" ... <I-L cer> nu inseamna staruinta, Eu am cerut din inima cu credinta si in 5 minute vorbeam in limbi "ca o mitraliera" :-)
Un neam de-al meu a fost botezat cu D.S. in timp ce mulgea vaca... Cand vorbim de staruinta sa vorbim vis a vis de experienta noastra.


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

31/03/05 09:46

Site web  
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Daca Putea ucenici sa grabeasca botezul cu Duhul Sfant?
Pai si putea sa-l amane absolut si ca atare sa si grabeasca. Isus le-a dat o porunca si a zis sa nu se indeparteze daca se indepartau ce se intampla? Pai dura mai mult timp pana poate Dumnezeu ii punea la incercare si asa mai departe... Caci Isus a zis daca Il iubeste si pazeste poruncile va trimite altfel nu...

Deci ca atare iei intr-un fel s-au incadrat in planul lui Dumnezeu...Deci dca iei puteau amana atunci putem spune caci au grabit... Mesajul lui Ninive a fost intarziat de un prooroc incapatanat deci putea sa fie grabit acel mesaj daca asculta.. la fel cu ucenicii.

Deci Iulian tu sti bine ce se intampla cand esti nascut din nou esti nfiiat si iti este dat dreptu sa devi copil a lui Dumnezeu.... Esti socotit neprihanit si pecetluit cu Duhul Sfant ca arvuna pentru imparatia lui Dumnezeu. Se produce o schimbare a mintit in greceste = metanoia si asa mai departe... Dar botezul cu Duhul Sfant o alte lucrare diferita de aceea a nesterii din nou este o lucrare facuta de Fiul si nu de Tatal...

Numai bine.


01/04/05 01:16

   
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Draga mates deci asa s-a intamplat tie dar nu trebuie sa dam noi interpretare la text dupa cum ni se intamplat noua caci vine altul si zice mai nu inseamna sa starui caci asa mi s-a intamplat mie... Dar hai sa mergem la textul in greaca sa intelegem caci traducerea nu spune tot timpul totul... caci se poate traduce si in altfel nu tocmai cum a ales Fratele Cornilescu...

Hai sa vedem umpic si in greaca zice textul si contextul...

Deci intai sa vedem contextul incare Isus le explica cum sa ceara? Cum explica ca acel prieten care cere o paine cum o cere? Maiai o paine ca daca nu eu plec vad eu ce fac... Sa vedem ce zice ISus?

8.    va spun: chiar* daca nu s-ar scula sa i le dea pentru ca-i este prieten, totusi, macar pentru staruinta lui suparatoare, tot se va scula si-i va da tot ce-i trebuie. 

Deci o staruinta suparatoare nu una pasiva si indiferenta....

Acum caci am vazut si in context mergem si la text in originar in greaca si ar trebui sa fie in aceeasi directie cu contextul si este...

Cuvantul in greaca este αἰτέω- aiteō = ahee-teh'-o
Of uncertain derivation; to ask (in generally): - ask, beg, call for, crave, desire, require.

Deci se poate traduce si cu urmatoarele cuvinte din limba engleza care traduse in Romana sa vedem ce inseamna:
ask =  a întreba; a cere; a invita . beg = a cere, a cerşi, a (se) ruga . Deci a cersi a cere cu insistenta... A cere este cuvantul folosit de Cornilescu caci era mai general dar se poate traduce si ca

crave  = a râvni; a dori cu înfocare; a implora (iertare) . Deci a dori cu infocarare alt cuvant a nu fi indiferent cum si este in context dealtfel...

desire = dorinţă , a dori . Deci este evident caci demulte ori Dumnezeu nu da la cei indiferenti ce la cei doritori... sau cateodata carora decide Dumnezeu nu toti ce staruie primesc si nu toti cei nu staruie nu primesc... Dar putem influenta daca avem dorinta si ii aram lui Dumnezeu caci suntem dornici si gata pentru o mai mare lucrare

require = a cere; a necesita; a avea nevoie de ...

Deci si textul in originar nu are o alta semnificatie decat contextul. Acum daca noi ne raportam la romana numai si cum intelegem noi acel cuvant in Romana nu vom intelege niciodata ce a vrut Dumenzeu sa spuna prin acel cuvant pana nu intelegem ce a vrut sa insemne pentru acel popor in limba care a lasat Biblia adica greaca koina cea veche...

Numai Bine.


01/04/05 01:32

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Ma, inteleg ce zici, nu am zis ca experienta mea e cea adevarata, AM ZIS ca nu e MUSAI sa faci staruinta ca sa primesti Duhul Sfant, ma refer la staruintele care se faceau de mai marii nostri si care le luau ca tipare...

De-asta am zis ca atunci cand vorbim de staruinta sa vorbim vis a vis de experienta noastra, ca biblia nu pune niste tipare in domeniul asta.

P.S. Fiti mai scurti ca pana citesc tot...


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

01/04/05 10:03

Site web  
dadautza
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/04/05
eu nu inteleg de ce conditionati botezul cu Duhul Sfant de vorbirea in limbi.Vorbirea in limbi este un dar si nu o roada a Dhuhului Sfant. eu cred ca semnul botezului cu Duhu Sfant este ca ai cel putin un dar(nu obligatoriu vorbirea in limbi) si roadele...in fine inca sunt putin confuza dar stiu ca Domnul la momentul potrivit imi va lumina mintea.
Domnu cu voi!


05/04/05 19:53

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
probabil ca ai dreptate insa eu nu am vazut pe cineva sa fie botezat cu Duhul Sfant si sa nu vorbeasca in limbi

05/04/05 23:27

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Nu confundati Botezul cu Duhul Sfant cu Roadele Duhul Sfant

_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

06/04/05 16:56

Site web  
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
In general, sunt de acord cu ce s-a zis pe aici. ati punctat foarte bine elementele esentiale, unii dintre voi.
cred ca exista Duhul Sfant la nasterea din nou, dar Botezul in Duhul Sfant este altceva. si cred ca marturie pentru acest botez stau darurile spirituale. nu stiu sigur daca trebuie musai sa fie vorbirea in limbi.

una dintre greselile noastre majore, ale pocaitilor, ii ca daca vedem ca o practica functioneaza, facem din ea doctrina. de-aia s-a ajuns la Staruinta pentru Duhul Sfant si frati care fac afirmatii de genul "eu pana sa primesc Botezul in Duhul Sfant am stors doua camasi de transpiratie de pe mine!". cum mai spunea si mates, Duhul Sfant S-a revarsat de multe ori peste oameni in situatii foarte diferite. eu am un prieten care zicea ca dupa convertire, era acasa si se ruga si dintr-o data o inceput sa vorbeasca chestii ciudate. si s-o speriat, o zis ca ce prostii vorbeste acolo. dar dup-aia a inteles despre ce o fost vorba.
din experienta personala, stiu ca nu trebuie neaparat sa  existe momentul ala in care se roaga cineva pentru tine si primesti Duhul Sfant. eu nu stiam ca pot sa vorbesc in alte limbi de mult, dar am innabusit dorinta aia......si am fost destul de dezamagit cand s-au rugat fratii pentru mine si nu prea am vorbit.

Dar Duhul Sfant este minunat, si ii extraordinar cum poate sa schimbe un om! de-aia de multe ori ma mahnesc cand vad oamenii facand exact aceleasi chestii ca inainte dupa ce au primit Botezul in Duhul Sfant.


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

06/04/05 17:47

Site web  
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Bine punctat Gabi!

_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

12/04/05 12:10

Site web  
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Sincer acum sti de ce s-a facut doctrina din vb in limbi ca fiind
semnul botezului caci din 5 locuri unde ni se relateaza botezul in 3 ne est prezentat caci s-a vorbit in alte limbi iar in altul ne spune mai tarziu in cazul lui Pavel. Iar in celalt deducem atunci... Deci pe aceasta baza penticotali au facut doctrina acum caci asa s-a intamplat si dupa aceea este altceva.... defapt intareste doctrina...

Eu sincer nu sunt inca bine diferit sustin intr-un fel doctrina dar nu asa usor sa trag concluzi caci trebuie sa vedem caci sunt oameni care au fost botezati cu Duhul Sfant si nu au vb poate chair atunci in alte limbi sau au daruri si nu au vorbit in alte limbi...

Dar teologi Penticostali afirma caci vb in limbi de la botezul cu DUhul Sfant nu este darul vb in alte limbi. Deci aceea persoana vb poat enu mai seara aceea dar ea poate stopa si opri aceea vb si poate sa nu mai vb niciodata in alte limbi... Deci darul vb in alte limbi nu este egal cu vb in alte limbi la botez care este cu scopul de a fi evidenta botezului iar darul vb este altul...

Acum De ce aprope toti cei botezati vbs i dupa aceea in Biseririce Penticostale? Din cauza credintei lor caci toti trebuie sa vb si dupa aceea si incurajeaza si continua..

Eu intr-un fel sustin doctrina dar inca nu o am formata caci nu am auzit o fundatie bine intemeiata... Si nu stiu daca voi auzi vreodata.. Pentru caci aproape toti cauta sa isi apere doctrina si dominatiunea nu Cuvantul asa cum este si ce sa faci mai avem traditi si asa mai departe ...

Numai Bine.


13/04/05 08:23

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Wow, dar chiar vad pareri contradictorii rau aici! Eu nu am vazut pe nimeni botezat in adevar de Duhul Sfant si sa nu aiba vorbirea in limbi! Duhul Sfant nu se "capata" cand te pocaiesti! Ci cand il ceri din toata inima. pt D.S. nu este o jucarie sa te pocaiesti,il iei, te mai lasi ca na doar esti nou pe cale iti mai permiti sa faci si unele "prostii". Nu D.S. e D.S. a treia parte din trinitate! Vorbire in alte limbi nu este un dar ci vine odata cu botezul, pt ca prin rugaciunea in alte limbi, de fapt te intaresti pe tine (Duhul se roaga pt tine)!
Si nu cred ca cineva care nu are Duhul Sfant poate sa vb si sa aiba dreptate. cum poti sa vb de ceva ce nu cunosti? asa ca toti care va dati cu parerea aveti grija la ce ziceti!Eu cred ca trebuie o anumita staruinta dupa Duhul Sfant. De ce? Pt ca daca s-ar capata asa de usor, ar fi o "prada" usoara. Pe D.S. trebuie sa lupti, sa te pocaiesti, sa fii sincer si cu inima curata inaintea Lui Isus! pt a-l primi! Si nu stiu daca chiar la prima rugaciune care o faci pt Duhul Sfant il capeti! Totusi si apostolii erau in camera de sus cand au fost botezati. Si cred ca au staruit pt PUTEREA promisa! Si IULIAN nu stiu ce penti stii tu care cred ca Duhul Sfant se capata cand te pocaiesti!
*Cred ca nu isi are rost subiectul ca Duhul Sfant nu exista! si stiti de ce penti se inmultesc cel mai repede?? (Conform statisticilor, mişcarea Penticostală este mişcarea creştină cu cea mai rapida creştere. Se estimează că în anul 2025  unul din doi creştini va fi penticostal. Numarul credinciosilor penticostali este estimat la aproape 600 de milioane.)si asta pt ca au baza principiile apostolilor, si experienta cu DUHUL SFANT!!!
Stiu ca baptistii,evangelistii si altii spun ca doar la rusalii a fost acest botez!! Sincer sa fiu, cred ca se ratacesc! Oricum cel ce judeca e singur Dumnzeu!
Si rolul botezului cu DS este f importanta. Este puterea promisa crestinului nascut din nou; pt a birui fortele intunericului, pt ca noi nu avem de luptat impotriva carnii si sangelui si impotriva uneltirilor intunericului!!
Domnul fie cu noi cu toti si El sa ne lumineze!


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

19/04/05 23:03

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 24    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net