TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Tobe,Bass,Chitara electrica in biserica? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 10
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
Voi ce ziceti?Pe la noi daca ar veni o grupa cu Tobe,Bass,Chitara electrica in biserica creca iar acoate afara.Eu na-m nimica,adica is deacord cu Tobele si asa mai departe... .

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

15/12/05 13:50

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Pe la noi i-ar scoate numa' dacă ar aduce şi o tamburină... :D

15/12/05 14:23

Site web  
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
La noi, nu concepem serviciul de inchinare fara astea:D










.....din pacate....


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

15/12/05 23:38

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

julian_ivancsuk a scris:

Voi ce ziceti?Pe la noi daca ar veni o grupa cu Tobe,Bass,Chitara electrica in biserica creca iar acoate afara.Eu na-m nimica,adica is deacord cu Tobele si asa mai departe... .


pai pe la noi s-o mai smecherit unii si vin direct cu negative


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

16/12/05 00:16

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Fiecare biserica are propriul sau stil de lauda si inchinare, dar eu le prefer pe acelea care fac din acest stil o traire profunda cu Dumnezeu si nu ceva superficial, doar profesionist, "de ochii lumii".
Eu sunt pentru toate instrumentele enumerate mai sus, pentru creativitate in muzica de lauda si inchinare, noutate, versuri adanci, traduceri putine.=)

Ultima modificare de monica (16/12/05 08:38)


16/12/05 08:36

   
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
Stiti la noi cum ii in biserica?Rythmu de la orga mere,niste tobe la fanfara mere ,da sa baga nioste baterii nici sa nu ne treaca prin minte.

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

16/12/05 16:06

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
lasa ca le vine vremea, stai linistit, de asta io nu-mi fac griji niciodata.

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

16/12/05 16:41

   
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05

ionelcim a scris:

lasa ca le vine vremea, stai linistit, de asta io nu-mi fac griji niciodata.

daca tu zici.nici io numi fac normal griji.oricum nu miam facut.


_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

16/12/05 17:00

   
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
la noi in biserica nu avem baterie etc pt ca nu avem oameni care sa stie sa foloseasca.. in schimb avem chitara, orga si vioara... si daca mai vine un grup de tineri din alt oras si au baterie nimeni nu se supara... :)

_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

16/12/05 21:39

   
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
fain pentru voi...

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

17/12/05 22:24

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Dumnezeu oricum e cu noi; cu sau fara instrumente;
dar parca suna altfel psalmul 150 cu instrumente :P


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

19/12/05 00:56

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

ionelcim a scris:

pai pe la noi s-o mai smecherit unii si vin direct cu negative

si care-i faza? si yo folosesc negative(am scuza k e ocupata orga...si nu lasa ala pe nimeni sa atinga clapele) si mai bag si tobe,chitara electrica,nu strident(suficient sa vada si ala cum se face treaba,nu doar org d'aia cu tremolo) dar nu cred k deranjeaza pe careva,nu am primit observatii(decat de la batrani...da aia nu aud bine :)... nu !!! Chiar m-au laudat unii frati..daca faci pt. DOmnu' poti sa canti live(daca ai posibilitatea),daca nu negativele sunt binevenite...

Ultima modificare de Seraphim (19/12/05 01:07)


19/12/05 01:07

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
sincer sa fiu Seraphim nu imi place sa se canta dupa negative. Prefer LIVE, prefer ceva viu! dar asta e doar preferinta mea;
Dzeu sa te binecuv in lucrarea ta!


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

19/12/05 01:14

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
poi nu se face playback omu' vocal cant,ce sa fac daca orga e ocupata? sa ii dau lu' ala una peste cap?! sau sa cant accapella de unu' singur(cu umbra eventual) - ce-i rau in a folosi negative?

19/12/05 02:01

   
dtt_07
membru

Locatie: paris france
Inregistat: 28/11/05
sint sigur ca cei care interzic anumite instrumente in biserica sint paraleli cu muzica
deci nu stiu sa cinte ....dar nu lasa nici pe altii

vaxaly a scris:

sincer sa fiu Seraphim nu imi place sa se canta dupa negative. Prefer LIVE, prefer ceva viu! dar asta e doar preferinta mea;
Dzeu sa te binecuv in lucrarea ta!

NU NU NU nu e doar pref. ta ci a tuturor profesionistilor (eu nu sint)dar fac muzica de multi ani(cind am o chitara in mina ma simnt batrin)totul e sa stii sa le folosesti ori unde ai fi nu trebuie sa nu exagerezi utilizeazale cu simt

In Franta este o cursa de masini care dureaza 24H nonstop IDEEA E GENIALA ASA CA AM ADOPTATO PENTRU GRUPURILE DE LAAUDA SI INCHINARE in mai multe orase din franta se organizeaza 24H de lauda si inchinare nonstop E planificat pentru anul viitor o intilnire  nationala care sa dureze 3ZILE NONSTOP( 9 ,10si11 iunie 2006)
vizitati www.ccpj.fr/louange  rubrica PARIS EN FEU (foto)
www. nouvellealliance.fr

Ultima modificare de dtt_07 (19/12/05 04:44)


19/12/05 04:42

   
Zildjian
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 19/12/05
Draga dtt_07,nu te cunosc si nu ma cunosti; insa poza ta,pe cat de COOL vrei sa pari, pe atat de satanist arati... semnul ala cu degetele nu e un semn rock,ci reprezinta coarnele dracului,adoptate de mai toate trupele de rock necrestin,si gasit mai nou in toate stilurile,si la toti adolescentii care habar nu au ce reprezinta. Satana isi face de cap, si noi ne inchinam de multe ori lui, fara macar sa stim. Acum stii...

thais a scris:

la noi in biserica nu avem baterie etc pt ca nu avem oameni care sa stie sa foloseasca.. in schimb avem chitara, orga si vioara... si daca mai vine un grup de tineri din alt oras si au baterie nimeni nu se supara... :)

Salutare. Tu esti de la biserica baptista? Daca da, am cantat odata la biserica voastra intr'un cor...si a fost una din cele mai tari biserici pe care le'am vazut. Am avut un timp de inchinare dupa concert,si a fost foarte fain...e acolo un tip care canta la clape, la vioara si la chitara la fel de bine. Aveti potential...Puneti mana la treaba!


19/12/05 11:21

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Zildjian - de cand are dracul coarne??? scrie undeva in biblie asa ceva?(eu nu am gasit pana acum). Din cate stiu eu Satan e un inger frumos, ba chiar CEL mai frumos. in fine... eu zic sa nu mai judeci dupa imagine. Chiar era tema taberei Peniel: "omul se uita la ce izbeste ochiul, dar Dumnezeu se uita la inima" ...deci care e ma bun? dzeu sau omul?

si pt seraphim: Omule daca faceai playback profanai biserica:) ...deci eu iti zic ca nu sunt de acord nici cu negative;e parerea mea si a altora, deci punkt. (daca o sa vii vreodata prin Onesti sa nu vii cu negative :))
si inca ceva; orice amator poate sa cante cu negative! Profesionistii baga tare la instrumente! aia este adevarata valoare!

....si cred ca e mai bine acapela decat cu negative. si oricum trebuie sa fie unul care canta macar la un pian sau la o chitara.


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

19/12/05 17:12

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

vaxaly a scris:

Zildjian - de cand are dracul coarne??? scrie undeva in biblie asa ceva?(eu nu am gasit pana acum). Din cate stiu eu Satan e un inger frumos, ba chiar CEL mai frumos. in fine... eu zic sa nu mai judeci dupa imagine. Chiar era tema taberei Peniel: "omul se uita la ce izbeste ochiul, dar Dumnezeu se uita la inima" ...deci care e ma bun? dzeu sau omul?


Asta  inseamna ca trebuie sa fim de acord cu orice semne? Daca stiu ca semnul ala reprezinta ce a zis Zildjian ( si nu numai ), atunci si eu zic ca nu-si are locul aici....

Iar Satan a fost cel mai frumos inger, dar rautatea lui l-a uratit cu siguranta...( nu zic acum ca ar avea coarne...)

Si ca sa nu fiu complet off-topic, nu cred ca o asa orchestratie ar fi acceptata in orice biserica, in a mea cu siguranta nu....cred ca e mai potrivita pentru concerte.. nu oricine poate sa suporte o asa "galagie" (ma refer mai ales la frati in varsta).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/12/05 19:32

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
ma vaxaly, de unde stii tu ca dracul nu are coarne?? poate ca tipul ala, Lucifer, avea cativa tepi din care emana lumina, candva, si la cadere i-au mai ramas doar doi, care s-au indoit cumva, si au devenit coarne...
sa nu deviem de la subiect, ok? multumesc:)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

19/12/05 23:14

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
o fi mai gfod si cum zici tu :P desi ma indoiesc!
si April, sunt 100% sigur ca Satan este foarte frumos! daca ispita ar fi urata ai fugi de ea, dar .... ea este FRUMOASA.

dar hai tot la subiect. Nici la mine in biserica nu se canta cu tobe. si e bine pt ca sunt si frati mai in`varsta, si de ce sa fim pt ei o pricina de poticnire? Sa lucram intelept asa vrea Dzeu.


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

19/12/05 23:39

Site web  
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
Eu cred ca tinerii se simt mai bine,simt Duhul Sfaint cand e o toba un bass si o chitara,si batrinii se simt mai bine cu cantarile care au fost cand au fost ei tanarii(pe atunci nu au fost tobe etc.).Si din pacate in cele mai multe biserici is acei mai batraini cu "conducerea".

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

20/12/05 22:57

   
Zildjian
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 19/12/05
Noah,draga Julian...in cate biserici cu leaderi tineri ai fost? Sincer, arata'mi o biserica pastorita si sustinuta spiritual de persoane sub 30 de ani, unde sa simti prezenta Duhului Sfant, si unde sa vezi cum Dumnezeu lucreaza...Am cunoscut cateva biserici de genul asta,si crede'ma ca nu vreau sa mai intru acolo...Batranii,oricat de conservatori ar fi si oricat de legalisti,nu ne'au fost lasati de Dumnezeu decat cu un singur scop:ECHILIBRU.

20/12/05 23:08

   
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
Am fost.Si sa stii ca am simti cu mult mai mult Duhul Sfint decat intro biserca cu un pastor de 70 ani.Si inca ceva:Intro biserica unde nu este pastor credca acolo poti sa simti mai mult Duhul Sfint,pt. acolo nu se mai gandesc "fratii" dupa "scaune" si ganduri de astea vin cred ca de la cel rau.Acolo is zice fiecare parerea ,nu unde pastorul zice cum vrea (chiar daca scrie in biblie sau nu)si toti il asculta si chiar daca iti place sau nu,daca zici ceva te scot afara sau iti pune "interdictie".Intrio biserica fara pastor nu are cine sa te scoate afara.nu ma intelege gresit, si intro biserica unde ii unu mai batran pastor simti Duhul Sfint.

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

20/12/05 23:17

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Baaaa!!! scuza-ma ca te intreb, dar ce inseamna Duhul Sfant pentru tine si "a-L simti pe Duhul Sfant"? unde mai faci tu distinctia dintre efectul emotiv pe care-l are muzica asupra omului si influenta Duhului Sfant? tu daca asculti o piesa de-a lu' Celine Dion,(vai, atata dragoste acolo!) in biserica, si nu stii cine canta, ai zice probabil ca simti Duhul Sfant din plin. si de ce atata vorba cu tinerii si batranii? cum zicea si zildjian, trebuie sa fie echilibru in biserica, nu dezechilibrati care nu stiu ce vreau de fapt, si cauta numai superaventuri emotive spirituale.
te rog....!


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

21/12/05 04:38

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

gfod a scris:

unde mai faci tu distinctia dintre efectul emotiv pe care-l are muzica asupra omului si influenta Duhului Sfant? tu daca asculti o piesa de-a lu' Celine Dion,(vai, atata dragoste acolo!) in biserica, si nu stii cine canta, ai zice probabil ca simti Duhul Sfant din plin. .!


dupa ce putem sa distingem influientele emotive si cele spirituale pe care le are muzica asupra omului?


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

21/12/05 13:14

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net