TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Traim noi zilele din urma ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

Old a scris:

Inca nu-mi dau seama unde vrei sa ajungi! Cand zice ca Evanghelia a fost propovaduita oricarei fapturi de sub cer, cred ca foloseste hiperbola, si arata ca s-au pus bazele vestirii Evangheliei, atat pentru evrei cat si pentru neamuri.



OK,

Ce este hiperbola? Dacă bine știu este o „exagerare” în scopul accentuării sau scoaterii în evidență un unui anumit gând sau concept. Acest lucru nu neapărat trebuie să fie o realitate, nu?

Dacă așa stau lucrurile, ca să fim consecvenți atunci cuvintele lui Isus din Matei 24: 14 „...evanghelia aceasta trebuie vestită TUTUROR Neamurilor” trebuie luate tot ca hiperbolă, de ce nu? Ce autoritate stabilește că într-un pasaj dat autorul folosește o hiperbolă sau nu?

Jopret


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

15/01/12 15:36

Site web  
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

Old a scris:

Rom. 16: 25-26  "Iar Aceluia care poate să vă întărească, după Evanghelia mea şi propovăduirea lui Isus Hristos, -potrivit cu descoperirea tainei, care a fost ţinută ascunsă timp de veacuri, 26 dar a fost arătată acum (sublinierea mea) prin scrierile proorocilor, şi, prin porunca Dumnezeului celui vecinic, a fost ADUSĂ la cunoştinţa TUTUROR Neamurilor (sublinierea mea), ca să asculte de credinţă,...” (verbul la timpul trecut, acțiune încheiată!).

Daca mergem pe timpul vorbirii atunci, in aceeasi fraza Cuvantul zice: "a fost aratata acum prin scrierile proorocilor...
Oare proorocii au scris in vremea apostolului, nu cu mult timp inainte?


OPK Old,

Fraza este ff. clară.„A fost arătată acum (ACUM-ul lui Pavel) prin scrierile profeților, adică profeți au profețit iar în vremea lui Pavel profețiile se împlineau.
Mai există și alte instanțe în Biblie:

Petru la Rusalii.

„Ci aceasta (adică ceea ce vedeți voi, asistența lui Petru ,contemporani lui Petru) este ce a fost spus prin prorocul Ioel:
17 „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii, şi bătrânii voştri vor visa vise!
Adică Ioel a profețit iar ascultătorii lui Petru de la Rusalii au fost martorii acelei împliniri a profeției.

Tot Petru, 1Petru 1: „10-13

Prorocii, care au prorocit despre harul care vă era păstrat vouă, (ascultătorii originali ai lui Petru) au făcut din mântuirea aceasta ţinta cercetărilor şi căutării lor stăruitoare.
11 Ei cercetau să vadă ce vreme şi ce împrejurări avea în vedere Duhul lui Hristos, care era în ei, când vestea mai dinainte patimile lui Hristos şi slava de care aveau să fie urmate.
12 Lor le-a fost descoperit că nu pentru ei înşişi, ci pentru voi (audiența lui Petru)  spuneau ei aceste lucruri, pe care vi le-au vestit acum cei ce v-au propovăduit Evanghelia prin Duhul Sfânt trimis din cer şi în care chiar îngerii doresc să privească.
13 De aceea, încingeţi-vă coapsele minţii voastre, fiţi treji şi puneţi-vă toată nădejdea în harul care vă va fi adus la arătarea lui Isus Hristos.

Există mai multe exemple de acest fel în Biblie. Nu este ceva neobișnuit în limbajul lui Pavel.

Jopret


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

15/01/12 16:00

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Jopret a scris:

Ce este hiperbola? Dacă bine știu este o „exagerare” în scopul accentuării sau scoaterii în evidență un unui anumit gând sau concept. Acest lucru nu neapărat trebuie să fie o realitate, nu?

Pai e o realitate...exagerata.
Iau un exemplu din Cartea Sfanta. "El Isi aduce aminte totdeauna de legamantul Lui, de fagaduintele Lui facute pentru o mie de neamuri de om," (Ps.105:8)


Dacă așa stau lucrurile, ca să fim consecvenți atunci cuvintele lui Isus din Matei 24: 14 „...evanghelia aceasta trebuie vestită TUTUROR Neamurilor” trebuie luate tot ca hiperbolă, de ce nu? Ce autoritate stabilește că într-un pasaj dat autorul folosește o hiperbolă sau nu?

Daca intr-o opera literara ai o hiperbola, atunci nu inseamna neaparat ca toate asemanarile cu ea din acea opera sunt hiperbole. Unde mai pui ca sunt opere diferite, facand parte din aceeasi colectie.

Intrebarea este legitima si de bun simt. ceine aste autorizat sa stabileasca daca este hiperbola sau nu.
E clar, primul indreptatit e autorul; doar ca apostolul Pavel nu este disponibil acuma sa-l intrebam.
Apoi, in lipsa autorului, criticii literari pot sa spuna daca este sau nu hiperbola.
Hiperbola o poti recunoaste comparand posibila insemnatate literala cu realitatea; atunci poti cunoaste valoarea literara a afirmatiei respective. De asta am intrebat de Evanghelia ajunsa in China in vremea Apostolului Pavel.

Desigur sunt doua afirmatii ce seamana foarte mult, si atunci e normal sa ne intrebam daca nu cumva spun acelasi lucru.

De asta eu zic ca apostolul Pavel foloseste hiperbola iar Domnul Iisus nu a folosit hiperbola, pentru ca sfarsitul nu a venit. Asta ma face sa cred ca Evanghelia trebuie sa ajunga la toate neamurile inainte de a veni sfarsitul.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

15/01/12 22:20

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
Oricum este evident ca evanghelia nu a fost vestita tuturor iar o alta explicatie ar fi ori o traducere eronata ori o exprimare interpretabila.

Interpretabil este si ce a psu Petru in legatura cu vremurile din urma cu referire la rusalii pentru ca in realitate nu atunci au fost vremurile din urma cu doar un preambul al lor temporar.
Vremurile din urma sint abia dupa intoarcerea evreilor din exil deci cumva in zille nostre 0altfel eveniemnnte profetite si care nu s-au intimplat se pot presupune ca s-atr fi intimplat eronind si mai mult subiectul escghatologic .


20/01/12 16:05

   
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

mihai33 a scris:

Oricum este evident ca evanghelia nu a fost vestita tuturor iar o alta explicatie ar fi ori o traducere eronata ori o exprimare interpretabila.

Interpretabil este si ce a psu Petru in legatura cu vremurile din urma cu referire la rusalii pentru ca in realitate nu atunci au fost vremurile din urma cu doar un preambul al lor temporar.
Vremurile din urma sint abia dupa intoarcerea evreilor din exil deci cumva in zille nostre 0altfel eveniemnnte profetite si care nu s-au intimplat se pot presupune ca s-atr fi intimplat eronind si mai mult subiectul escghatologic .



Salut Mihai,

Vrei să spui că Petru nu știa ce vorbește? Nici chiar când Duhul lui Dumnezeu s-a coborât asupra lui?
Dacă atunci nu a spus adevărul atunci când????  Hmmmm?
Mie mi se pare că o astfel de abordare discreditează apostolii și inspirația Scripturi se duce pe apa sâmbetei.
Advancing His Kingdom
Jopret


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

23/01/12 19:03

Site web  
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

Old a scris:

Apoi, in lipsa autorului, criticii literari pot sa spuna daca este sau nu hiperbola.
Hiperbola o poti recunoaste comparand posibila insemnatate literala cu realitatea; atunci poti cunoaste valoarea literara a afirmatiei respective. De asta am intrebat de Evanghelia ajunsa in China in vremea Apostolului Pavel.

Desigur sunt doua afirmatii ce seamana foarte mult, si atunci e normal sa ne intrebam daca nu cumva spun acelasi lucru.

De asta eu zic ca apostolul Pavel foloseste hiperbola iar Domnul Iisus nu a folosit hiperbola, pentru ca sfarsitul nu a venit.



Ok,
1). 1.Cor. 10: 11 „Aceste lucruri li s-au întâmplat ca să ne slujească drept pilde şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, (adică a LOR, în primul rând) peste care au venit sfârşiturile veacurilor.”

Dacă Pavel spune că sfârșitul veacurilor a venit peste EI trebuie crezut altfel inspirația Scripturilor este o farsă.

2). Raționamentul tău este unul circular. Presupui că sfârșitul (așa cum ți-l imaginezi tu) nu a venit și apoi tragi concluzia că termenul este o hiperbolă. Argumentul se bazează pe o presupoziție.

o să revin și cu alte argumente.

Jopret


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

23/01/12 19:39

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Jopret a scris:



1). 1.Cor. 10: 11 „Aceste lucruri li s-au întâmplat ca să ne slujească drept pilde şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, (adică a LOR, în primul rând) peste care au venit sfârşiturile veacurilor.”

Dacă Pavel spune că sfârșitul veacurilor a venit peste EI trebuie crezut altfel inspirația Scripturilor este o farsă.

Inainte de alte argumente, te rog sa precizezi peste ce sau peste cine au venit sfarsiturile veacurilor, ca nu pricep clar ce vrei sa spui.

O mica precizare: Apostolul Pavel nu vorbeste de sfarsitul veacurilor, ci de sfarsiturile veacurilor.

Astept completarea, ca sa inteleg ce vrei sa spui. :)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

23/01/12 19:59

   
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

Old a scris:


Jopret a scris:



1). 1.Cor. 10: 11 „Aceste lucruri li s-au întâmplat ca să ne slujească drept pilde şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, (adică a LOR, în primul rând) peste care au venit sfârşiturile veacurilor.”

Dacă Pavel spune că sfârșitul veacurilor a venit peste EI trebuie crezut altfel inspirația Scripturilor este o farsă.

Inainte de alte argumente, te rog sa precizezi peste ce sau peste cine au venit sfarsiturile veacurilor, ca nu pricep clar ce vrei sa spui.

O mica precizare: Apostolul Pavel nu vorbeste de sfarsitul veacurilor, ci de sfarsiturile veacurilor.

Astept completarea, ca sa inteleg ce vrei sa spui. :)



Salut Old,

Pentru mine înseamnă același lucru. Dacă greșesc cumva, care este diferența între sfârșiturile veacurilor și sfârșitul veacului, veacurilor. Să nu zici că unul este plural și altul singular. Vreau diferența din pdv teologic.


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

27/01/12 17:27

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Jopret, te salut si Domnul sa-ti fie lumina tie si noua tuturor!

  "Evanghelia propovaduita tuturor neamurilor" este intradevar unul din semnele apropierii "sfarsiturilor veacurilor". Pentru mine aceasta ultima expresie "sfarsiturile veacurilor" insemna incheierea tuturor experientelor pe care le are de parcurs umanitatea pana la judecata. Fiecare "lectie" presupune un veac anume in depanarea timpului (veacurilor). Plecand de la aceasta perspectiva, unele veacuri se succed altele se suprapun (se desfasoara concomitent). Poate este un mod mai ciudat de a vedea in acest termen "veac" sensul de "vreme a unei lucrari"
 
   Cat priveste perceptiile lui Pavel vis-a-vis de calitatea si pretentia de "om ales, inspirat de Duhul Sfant", este bine sa facem o delimitare intre perceptiile sale umane care sunt limitate si cele inspirate de Duhul Sfant care se aplica in mod direct la profetii sau invataturile de credinta. Sunt multe exemple in biblie, in care, oameni apreciati de Dumnezeu manifesta atitudini si exprimari nu perfecte ci umane, specifice nivelului de cunoastere, a mentalitatii sau a culturii timpului de atunci. Ele pot fi de folos in functie de context, servind indirect planului dumnezeirii. Se stie ca, la vremea cand Pavel traia si scria epistole, harta lumii era destul de lacunara, dar asta desi pare o gafa serveste planului de a se pastra inflacarata credinta care abia incepuse sa se dezvolte. Idraznesc sa spun ca, poate Dumnezeu foloseste uneori limitarile
umane pentru a mentine credinciosii in clocot. Pe de alta parte, suntem chemati sa nu ne ancoram de convingerea ca evenimentul trebuie sa aiba loc neaparat in generatia aceasta.
  La aceasta veghere suntem indemnati in mai multe locuri din Biblie, Dumnezeu vrea ca toate generatiile  sa ramana constant in entuzasmul pe care ni-l da incredintarea sosirii unui timp al rasplatirii. Totusi, sunt doua extreme in care nu trebuie sa cadem:
-cea in care incepusera sa cada o parte a celor din Tesalonic, care ingrijorati ca ziua este aproape, ajungeau sa-si paraseasca activitatile zilnice pregatinduse pentru revenirea Domnului;
-stingerea focului credintei prin caderea in letargia pe care o aduce aparenta intarziere a evenimentului eshatologic atat de asteptat


Semnele se implinesc treptat si cred ca gresim crezand ca celelate care vor urma se vor derula rapid unul dupa altul. Tot Pavel care doar crede implinit unul din semne spune...

"Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă, şi de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării, potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte „Dumnezeu”, sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu." (2Tesaloniceni 2:3,4)

...iar acestea inca nu s-au implinit, nu?
Dar grija zilei sfarsitului (pentru cei care traiesc lumeste) sau a revenirii Domnului (pentru cei care asteapta rasplata viitoare) trebuie sa ramana prezenta si sa lucreze spre a separa graul de neghina...

"...vremea este aproape.
Cine este nedrept, să fie nedrept şi mai departe; cine este întinat, să se întineze şi mai departe; cine este fără prihană să trăiască şi mai departe fără prihană. Şi cine este sfânt, să se sfinţească şi mai departe!"
(Apocalipsa 22:10b,11)

Mai cred ca neamul care nu va trece (din Matei 24:34) se refera nu la o generatie, ci la neamul omenesc actual/decazut care nu se sfarseste pana la "un cer nou un pamant nou si lumea inoita" care ii va lua locul (acela fiind un alt neam).

Ultima modificare de Oblio (07/02/12 19:52)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

27/01/12 22:25

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Deja ai adus in discutie a treia sintagma: "sfarsitul veacului"

Pana acuma erau doua:

"sfarsiturile veacurilor" 1Cor.10:11

"sfarsitul Veacurilor"

Ti-am spus cu un post mai sus ca nu inteleg ce vrei sa sustii, pentru ca inca nu ai prezentat, ci doar ai aruncat o pastila cum ca se intelege gresit un anumit verset biblic, sau sunt intelese gresit anumite versete. Nu ai prezentat insa intelegerea pe care o consideri corecta.

Sper ca nu te-am descurajat sa mai explici ce anume vrei sa prezinti. Nu urmaresc sa descurajez, ci urmaresc sa pastram acuratetea Scripturilor Sfinte; in masura in care reusim.

Sa ne intoarcem la diferenta de care am zis.

Ma voi referi doar la doua dintere expresii: sfarsiturile veacurilor si sfarsitul veacurilor".

1cor.10:11(versiunea Cornilescu)
Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor.

Sfarsiturile veacurilor au venit e verb la plural; asta inseamna ca se refera la ceva cu care se poate acorda in numar; sfarsiturile veacurilor nu au venit peste"invatatura noastra" care e la singular, ci peste altceva ce e la plural.
Mai ramane ca sfarsiturile veacurilor au venit peste: lucrurile care s-au intamplat sau peste pildele ce ni s-au pus in fata prin patania acestora.

In oricare dintre aceste doua cazuri posibile, nu a fost sfarsit unitar, ci fiecare a sfarsit diferit, si la un moment diferit; de asta nu este sfarsit ci sfarsituri.

In plus de ceea ce zic eu aici, poti cauta in mai multe versiuni ale Bibliei, pentru ca este expresia "sfarsiturile veacurilor" nu sfarsitul, eu asa am gasit in mai multe: si in traducerea Cornilescu din care am citat, si pe care banuiesc ca o folosesti si tu, si in traducerea Sf.Sinod(traducerea ortodoxa), si in King James, si in NIV, si in Living Bible; astea sunt cateva pe care le-am avut la indemana.

Pentru aceste considerente, in acord cu intelesul in limba romana al cuvintelor, si mai ales in acord cu contextul biblic, eu inteleg ca expresia "sfarsiturile veacurilor" se refera la perioade ce s-au incheiat in viata celor ce ne slujesc drept pilde.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/01/12 22:29

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Old, mi se pare mie sau tocmai am spus amandoi, in mod diferit, acelasi lucru? (si cam in acelasi timp) :)

Ultima modificare de Oblio (27/01/12 22:34)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

27/01/12 22:34

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Inca nu stiu ce vrea sa spuna. Ramane de vazut. Eu am incercat sa solicit baze corecte pe care va cladi (eu asa sper) ceva.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/01/12 22:41

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
Cind si unde a sopus Dumnezeu ca scriptura este insuflata?
a spus doar Pavel scriind pe o scrisoare -in acel moment scrisoarea nu era scriptura -abia apoi un conciliu a stabilit ca ea trebuie teologizata
-cit de inspirati sau revelati au fost participantii la sinod nu stim ,stim doar ca ulterior au fost corectati iar unele apocrife declarate de ei eretice au fost intre timp adaugate in biblie si altele declarate neeretice.

apoi inspirat nu inseamna musai revelat si nici infailibil.

revenind la Petru , el a citat pe proorocul Ioel dar adaugind doua cuvinte pe care acesta nu le scrisese- si anume "zilele din urma". cititi va rog toate cap din Ioel si nu o sa gasiti expresia "zilele din urma"
In profeta lui Ioil in loc de "In zilele din urma" apare expresia "Dar dupa aceea" iar dupa aceea sint evenimente descrise in cap anterior lucruri care ne sint evidente ca nu au avut inca loc .

in acel moment nici Petru nu avea intentia sa ii fie teologizate cuvintele ci sa iasa basma curata in fata celor care ii credeau nebuni/posedati pe cei care incepusera sa vb in limbi straine facindu-se intelesi de cei carora le propovaduiau.
complicatia apare din faptul ca exista doua deschideri ale harului si nu doar una.
-insa alt indiciu este ca despre zilele in urma nu mai exista evenimente profetite care sa se fi implinit deja in acele vremuri ci cel mult in zilele noastre .

Subiectul eschatolog este vast si trebuie luate in considerare multe profetii vechi testamentare , dezlegate simbolisticile acolo unde exista (Apocal) puse cap la cap si trasa o concluzie din care sa reiasa o inlantuire logica de evenimente.

Legat doar de vestirea evangheliei la toate neamurile -lucrul este interpretabil in mai multe feluri .
-se poate considera de ex si acum ca ea este vestita la toti din moment ce exista atita interbnet si televiziuni prin care toti pot afla ca exuista si o biblie si cam ce spune crestinismul .
-apoi cine sta sa monitorizeze fiecare zona in parte sa ne anumte cind ea este vestita chiar la toti 100 la suta
-daca acest lucru va fi evident si fara o evidenta atunci inseamna ca va exsta o singura religie sau macar o chemare publica pe toate mediile in care credinta in Iisus va fi prezenta -lucru greu de implinit dar nu imposibil.

cercetind si restul amanuntelor legate de subiect ne-am putea da seama la ce se refera exact vestirea evangheliai imparatiei -evanghelia tradus inseamna vestea cea buna deci vestea cea buna a imparatiei -impratatie (re)venita pe pamint ca implinire a promisiunii lui Iisus .

Imparatia venita in vremea Lui (cind inca harul nu era deschis) era reprezentata de intruparea Sa - daca asta inseamna venirea Imparatiei promisa inca odata inseamna ca trebuie sa asteptam inca o enire divina intrupata.

ceea ce rezulta ca vestirea va putea cuprinde si o noua venire divina

Ultima modificare de mihai33 (03/02/12 10:03)


03/02/12 09:45

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
referitor la sfirsitul veacurilor , al timpului si al zilelor din urma ele se refera la sfirsitul generatiei adamice care se incheie cumva in etape in vreema Judecatii , dupa cae incep alte vremuri in care nimic rau nu va mai fi iar lumae va invata lectiile vietii fara incercari grele ci mai aels prin trairi si exemple pozitive .
deci sfirsitul timpului =sfirsitul timpului avut la dispozitie pentru indrepare inaintea caderii sabiei secerisurilor Judecatii.


03/02/12 09:52

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
legat de descoperirea fiului pierzaniei care se da drept Dumnezeu -descoperirea poate fi si in timpul lui cit si dupa ce faptul a devenit ceva de domeniul trecutului .

complicatia poate apare atunci cind in realitate nu este unul singur ci mai multi cu _sarcini" impartite (cei 7 , al 8-lea dupa care vine al 9 lea care are putina vreme) si care pot avea actiuni independente in zone geografice si temporale diferite.

findca este practic imposibil ca o lume intreaga sa fie pacalita de cineva care se da drept Dumnezeu si simultan sa vb cu hule impotriva lui Dumnezeu.

Iisus ne-a prevenit in legaura cu Isusii falsi insa despre alt furt de indentitate divina nu a vb. -in schimb a vb de hula impotriva Duhului Sfint de care treb sa ne ferim fiindca nu va fi iertata.


03/02/12 10:02

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
apoi mai este vorba de un sfirsit si anume sfirsitul Judecatii care survine dupa un anumit nr de zile de la pustiirea locasului sfint si incetarea ofrandei.

asadar este vb de o perioada in case se pot succeda mai multe evenimente.

inlantuirea evenimentelor ne este indicata mai ntii de semnele dupa care recunoastem venirea lui Iisus:
-isusii micinosi _au si venit si or sa mai bina si alti probabil
-vestile de razboi -poate au venit poate e vb de alt razboi mai dihai
-pustiirea locasului sfint
-necazul cel mare cum nu a fost si cum nu va mai fi
-intunecarea Soarelui si a Lunii vazuta rosie -momentul urgiei divine al celor 3 zile de intuneric (vulcanic?)
-crucea pe cer

daca necazul cel mare e mai mare in gravitate decit urgia celor 3 zile (cind va piere o treime din fapturi si din oameni) si decit a doua secerare de dupa venirea lui Iisus cind populatia ramasa in viata se va injumatati atunci ar trebui sa ne asteptam ca necazul mai mare decit acestea doua sa fie tocmai  hula imporiva unei veniri dvine intrupate care ar putea fi demonizata si confundata intentionat cu cel rau de catre fariseii actuali.

lucru care va duce la razboi impotriva Sa si razboi religios ,mult fanatism si incrincernare oarba (ridicarea mainii impotriva fratelui, pornirea tuturor oamenilor impotriva Ierusalimului devenit "cupa de ametire" si Piatra de incercare care ii va rani grav pe cei care vor incerca sa o ridice -Zaharia 12).

-alt indiciu este legat de cintarile celor 144000 -cintari care sint de neinteles sau nu pot fi invatate de ceilalti -lucru posibil doar pe pamint si nu in cer.
-alt indiciu este venirea acelei gloate alaturi de ei "din necazul cel mare"- necaz ca semn anterior venirii lui Iisus.-moment care ar putea coincide cu incheierea celor 42 de luni de calcare in picioare a curtii exterioare a Cetatii -cetate care ar putea insemna religia celor 144000 creata de acel Cineva de pe tron -tron care se afla in taina pe pamint si la care sint rapiti ei -din sinul altor religii prin convertire- moment deasemena in care aceasta taina alui Dumnezeu se va sfirsi si vestea cea buna e prezentei Sale intrupate ca fi vestita la toata lumea -
-noua veste si invatatura in tot adevarul promis care va fi digerata greu chiar si de catre cei credinciosi mai ales in conditiile de inceput in care prigonitorii fariseici o considera demonica si o infiereaza public.

vedem asadar o inlantuire logica :
-vestirea prezentei lui Dumnezeu intrupat in ochii tuturor popoarelor ca sa se faca cunoscut
-chemarea si vestirea din partea Sa prin Avertisment parinetesc cu reprofetizare a iminentei evenimentelor biblice care tocmai urmaeza :
-"pustiirea locasului sfint si a cetatii" din partea fanaticilor musulmani care vor porni un
-razboi condus ce acel Gog si imparat persan (Iran) pe care il vor urma mai multe popoare musulmane -din Turcia si pina in Etiopia -venite ca o mare de lacuste.
-urgia justitiara divina a celor 3 zile de intuneric in care va avea loc acel mega cutremur si explozii vuncanice ,grindina puternica. fum toxic pucioaas(sulf)si ploi acide sulfurice care vor arde iarba si vor polua terenul agricol.

Deci reprofetizarea acestor 3 lucruri ca semn de recunastere a divinitatii Sale dupa ce ele se vor implini iar urgia fiind al treilea semn (Ioel)

Aceeata inlantuire logica o vedem si in Ez 38 si 39 , si in Zaharia precum si in alte carti VT care vb de pedeapsa poporului evreu de dupa intoarcerea lor din pribegie.
Dupa urgie va fi pace si dezarmare , adunarea cadavrelor , reconstructie si ajutorarea celor napastuiti intre care si putinii evrei ramasi in viata.

Acum inchinarea unica in fata Imaparatului , Domnului va fi obligatorie (Zah 14) incluisv din partea popoarelor care au fost pin atunci islamice)- altfel vor fi pedepsite cu seceta si cu alte pedepse.

Noua religie unica va crea treptat si o noua orinduire care va fi generoasa (socialista) si teocrata- supusa lui Dumnezeu si lui Isus cu noul nume -revenit anterior doar in taina (ca steaua diminetii pe care putini o afla)
-noua religie si orinduirea adusa este piatra care va darima uriasul oinduirilor diferite raspindite pe pamint.

Carti VT care trebuie studiate la tema eschatologica sint 8 (in afara de Psalmi):
Isaia, Ieremia, Daniel, Ezechiel, Miheia, Ioel, Zaharia, Maleahi 3.

din Ieremia mai cu greutate sint mai ales Ieremia 23 si 25.

Ultima modificare de mihai33 (03/02/12 11:22)


03/02/12 11:06

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
mihai33, este a doua oara cand iti spun sa nu mai postezi consecutiv. Data viitoare ai avertisment.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/02/12 11:59

   
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

Old a scris:

Inainte de alte argumente, te rog sa precizezi peste ce sau peste cine au venit sfarsiturile veacurilor, ca nu pricep clar ce vrei sa spui.

O mica precizare: Apostolul Pavel nu vorbeste de sfarsitul veacurilor, ci de sfarsiturile veacurilor.

Astept completarea, ca sa inteleg ce vrei sa spui. :)


Salut Old,

1). Pavel a spus „ca să NE slujească” adică lor, lui Pavel și audienței, contemporanii lui.
1.Cor. 10: 11 „Aceste lucruri li s-au întâmplat ca să ne slujească drept pilde şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, (adică a LOR, în primul rând) peste care au venit sfârşiturile veacurilor.”

2).care este diferența dintre sfârșitul și sfârșiturile, nu mi-ai răspuns.

3). La ce fel, sau la care „sfârșit” s-a referit Isus în Matei 24, ce „sfârșit” avea El în minte, sfârșitului cui? 

Jopret


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

07/02/12 19:09

Site web  
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10
Nu știu cum funcționează acest forum dar nu pot cita. În momentul în care apăs pe „citați” apare căsuța în care trebuie să scriu dar apoi pasajul pe care vreau să-l comentez dispare pur și simplu. ce este de făcut?
Mulțumesc.
Jopret


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

07/02/12 19:19

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

Jopret a scris:

Nu știu cum funcționează acest forum dar nu pot cita. În momentul în care apăs pe „citați” apare căsuța în care trebuie să scriu dar apoi pasajul pe care vreau să-l comentez dispare pur și simplu. ce este de făcut?
Mulțumesc.
Jopret

dispare pur si simplu sau ii stergi din greseala tag' ul "quote"?

(quote=Jopret)textul pe care vrei sa'l citezi(/quote)

am folosit paranteze rotunde pt a prinde ideea, pt a cita se folosesc paranteze patrate.


07/02/12 19:37

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Jopret, cred ca nu ai fost tu atent, inainte de postarile lui mihai33 ai primit raspunsul lui Old (cu inca unul mai inainte am scris si eu ceva despre aceasta expresie).

Vezi daca figureaza BBCode: activ alaturi de fereastra Mesaj rapid dar si la datele de la Profil din tab-urile de sus (la mine img tag apare activ la mesaje si inactiv la profil)

  Daca nu ai rezolvat, pentru moment poti lua textele care te intereseaza folosind copy-paste si apoi scrii tu (din taste) tag-urile de inceput si sfarsit.

Ultima modificare de Oblio (07/02/12 20:12)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

07/02/12 20:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Jopret a scris:


2).care este diferența dintre sfârșitul și sfârșiturile, nu mi-ai răspuns.

Ti-am raspuns mai sus, cum a zis si oblio.

Jopret a scris:


3). La ce fel, sau la care „sfârșit” s-a referit Isus în Matei 24, ce „sfârșit” avea El în minte, sfârșitului cui? 

Jopret

Spune la ce crezi ca se refera, sa vedem. Poate sunt unele lucruri in care ne contrazicem; altele in care cadem de acord. :)

Oblio a scris:

Vezi daca figureaza BBCode: activ alaturi de fereastra Mesaj rapid dar si la datele de a Profil din tab-urile de sus (la mine img tag apare activ la mesaje si inactiv la profil).

Exact asa apare la toti.

cred ca e altceva

@jopret, daca nu te descurci cu chestia asta tine pe aproape ca te ajuta cineva de pe forum.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

07/02/12 21:02

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
referitor la expresia "sfirsitul veacurilor" ea trebuie interpretata prin prisma infrmatiilor existente in acel context coroborate cu textul altor versete, capitole si carti care vb la rinul lor despre acele elemente .
-
daca exista elemente care inca nu aufost implinite atunci cu siguranta sfirsituil acelro vacuri inca nu a apus.
eci cel mai probabil se refera la sfirsitul vecurilor de pina la sfirsitul Judecatii.
-deasemenae sf timpului are acelasi inteles aproximativ, sf timpului avut la dispozitie pt indreptare inaintea caderii sabiilor justitiare divine.

apoi mai este un sfirsit -al neaczurilor dupa care incep vremurile frumaoase promise (matei 24)care coijcide si el tot cu sf Judecatii despre care vb si Daniel in cap 12 referitor la acele doua intervale 1290 si 1335 zile .

Ultima modificare de mihai33 (15/02/12 13:07)


15/02/12 10:48

   
Jopret
membru

Locatie: Mediaș, românia
Inregistat: 12/06/10

Old a scris:

Sa ne intoarcem la diferenta de care am zis.

Ma voi referi doar la doua dintere expresii: sfarsiturile veacurilor si sfarsitul veacurilor".

1cor.10:11(versiunea Cornilescu)
Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor.

Sfarsiturile veacurilor au venit e verb la plural; asta inseamna ca se refera la ceva cu care se poate acorda in numar; sfarsiturile veacurilor nu au venit peste"invatatura noastra" care e la singular, ci peste altceva ce e la plural.
Mai ramane ca sfarsiturile veacurilor au venit peste: lucrurile care s-au intamplat sau peste pildele ce ni s-au pus in fata prin patania acestora.


Salut Old,

sfârșitul în discuție este grecescul telos și pe lângă final sau terminare înseamnă neapărat țelul, scopul, ținta concluzia, a veacurilor, a celor care s-au succedat începând din Genesa până la zilele contemporanilor lui Pavel și al apostolilor. Privite astfel lucrurile, planul răscumpărător al lui Dumnezeu se apropia de apogeu, de finalizare.

Deci, chiar dacă este prezentă idea de terminare sau încheiere mai este adesea și o altă idee prezentă și aceasta este că țelul a ceea ce a fost încheiat, scos în evidență și anticipat, a fost atins. Deci, a spune că ceva se apropie de sfârșit indică faptul că se sfârșea pentruca și-a atins scopul sau țelul profetic.
Pavel a spus că Christos a fost „sfârşitul Legii, pentru că oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea” (Ro. 10: 4). Nu doar că Isus avea să fie sfârșitul Legii în mod obiectiv din moment ce El a adus acel veac al Vechiului Legământ la finalul lui, dar El era și țelul acelei vechi lumi. După cum spune Galateni 3: 23, „Legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă. După ce a venit credinţa, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta.” Când acel sistem, adică credința, a fost așezat deplin în poziție Legea și tot ce ea reprezenta trebuia să se sfârșească. Astfel, sfârșitul (telos) Legii nu era doar terminarea sau încheierea Legii ci și țelul Legii.

mai revin cu detalii
Jopret

Ultima modificare de Jopret (21/02/12 19:26)


_______________________________________
Adevărat vă spun că unii din cei ce stau aici nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăţia Sa." Mat. 16: 28

21/02/12 18:41

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Jopret a scris:

...mai revin cu detalii
Jopret

astept, sa ma pot pronunta. :D


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/02/12 17:00

   
Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net