TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Filme/Filme "crestine" Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

maranata a scris:

poate o sa va mai prezint si altele..... daca mai doriti... Sau v-am plictisit ? ;;)

Eu mai doresc ;) .

15/12/07 16:04

maranata
membru

Inregistat: 19/03/06
The Climb - 2 prieteni, unul crestin si unul necretin. Se pare ca prietenul crestin a reusit intradevar sa fie o lumina pt prietenul lui, .... mult mai bine decat reusesc sa o fac eu :( ... iar la sfarsit isi va da viata pentru prietenul sau, in timpul unei avalanse. Domnul sa ne ajute sa fim gata sa facem mult mai multe pentru prietenii nostri ... sa ii iubim ca pe noi insine.

The Story of Ruth (1960) - prezinta povestea lui Rut, mie mi-a placut f mult :)

The Nativity Story (2006) - prezinta viata Mariei si a lui Iosif, foarte frumos... Si bineinteles nasterea Domnului Nostru. Domnul sa renasca si in inimile noastre ... din nou, si din nou... Doar cat traim pe acest pamant, trebuie sa cautam sa crestem tot mai mult...mai mult...

The Gathering - El vine... si va veni incurand :) Doamne... ia-ne la Tine >:D<

Pollyanna - mi s-a parut un film extraordinar ... Claritatea lasa de dorit fiind un film vechi....nu are subtitrare insa este dublat in romana. Oricum, as vrea sa fiu si eu ca Pollyanna, plina de incredere si jucand mereu jocul bucuriei. Sa gasesc sa ma bucur de orice lucru... Mai ales stiinda ca orice lucru vine din Mana Lui :)

Cand esti daramat pentru nimic,Dumnezeu te ridica pentru ceva!Cand ti se inchide o usa Dumnezeu itzi deschide una mai binecuvantata!Credinta vede INVIZIBILUL, crede INCREDIBILUL&primeste IMPOSIBILUL !

15/12/07 16:47

sunray
membru

Inregistat: 10/12/07
pollyana,cartea am citit-o,in rest movies crestine nam vz prea multe...:(.desigur c ma impresionat a fost traditionalul a walk 2 remember.:D

16/12/07 12:32

maranata
membru

"The Perfect Stranger"  si partea a doua ... "ANOTHER PERFECT STRANGER". Eu zic ca merita vazute. Am inteles anumite lucruri pe care nu puteam sa le inteleg si am invatat lucruri noi. :) Vizionare placuta. Sper sa va placa ...

Cand esti daramat pentru nimic,Dumnezeu te ridica pentru ceva!Cand ti se inchide o usa Dumnezeu itzi deschide una mai binecuvantata!Credinta vede INVIZIBILUL, crede INCREDIBILUL&primeste IMPOSIBILUL !

30/01/08 17:12

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Sunt extraordinare. Mai ales primul.

30/01/08 21:08

sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Am vazut cele 5 filme care au fost facute dupa cartile lui Janette Oke.
Apoi mi-a placut mult The last sin eater, Time Changer si Welcome to Paradise.
Un film interesant, dar ceva mai vechi este The Second Glace.
Iar un film nou aparut in ianuarie 2008 si care este destul de interesant este 2012 Doomsday.

25/02/08 12:33

april
admin forum

Am vazut intre timp David, Solomon, Estera si Iosif.

Ultimele doua vi le recomand, pentru ca mi s-a parut ca au respectat destul de bine adevarul biblic :

Esther   ,   Joseph .

09/03/08 20:31

benyamin
membru

Inregistat: 04/04/08
eu am vazut ESTERA, IEREMIA, MOISE,IOSIF,SOLOMON SI MI-AU PLACUT DAR CEL MAI TARE IMI PLACE ULTIMA BATALIE ,SI APOCALIPSA LUI IOAN.................SI AS VREA SA FAC SI EU ROST DE O INVITATIE PE TORRENT CRESTIN SI NUSTIU DE UNDE SA FAC ROST............MA AJUTA CNV??????????VA ROG FRUMOS

04/04/08 21:50

april
admin forum

benyamin a scris:

AS VREA SA FAC SI EU ROST DE O INVITATIE PE TORRENT CRESTIN SI NUSTIU DE UNDE SA FAC ROST............MA AJUTA CNV??????????VA ROG FRUMOS

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1180

04/04/08 21:52

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
Left behind :)

16/04/08 17:23

Site web  
mototey
membru

Codul Omega

21/04/08 21:22

Site web  
maranata
membru

Recomand: partea 1. Thin Ice
          partea 2. On the Edge.
Si sa nu uitam de: Love's Unfolding Dream :)

10/05/08 01:53

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Topul celor mai tari filme care se apropie de un crestinism cat de cat serios este dupa parerea mea asa:
1 Isus din Nazareth de Zefirelli mi se pare cel mai bun film dintre toate facute despre Isus. Cel mai bine jucat, cel mai exact biblic si cu cel mai putine inflorituri americanesti.
2. Ostrovul. Un film intr-adevar 100% crestin. Este rusesc deci infloriturile si artificialitatile comerciale dispar. Este un film de nota 100
3. Patimile. Foarte bine surprins mesajul groazei si a chinului suferit de Domnul. Nota 10 ptr. Mel Gibson ca au vorbit in limba originala si nu in clasica americana.
4. Cronicile din Narnia. Un film dupa cartile lui CS Lewis. Lewis este un scriitor si ganditor de mana intai. Recomand cu ocazia asta sa-i cititi "crestinismul redus la esente" sau altfel spus "Crestinism pur si simplu". Aceeasi carte titluri diferite. O carte plina de explicatii foarte la obiect si foarte plastice despre principalele chestiuni crestine. Eu il citeam cu pasiune inainte sa apara filmul asta, asa ca l-am valorat mult mai mult fiindca-l "cunosteam" deja.
In rest filmele "crestine" mi se par fie de prost gust, fie pervertite, slabe, inflorite, lipsite de continut sau jalnice.
Cat despre filmul Who Wrote the Bible va sugerez sa aveti grija fiindca nu-i un film crestin si de fapt se incearca desfiintarea autoritatii bibliei prin incercari foarte "stiintifice" de a "descoperi" lumii cum a fost scrisa biblia. Asa ca ii bine sa fiti atenti si cu ochii largi fiindca nu tot ce pare crestin este crestin. Documentarele de pe Descopery sunt 100% atee si se si cunoaste lucrul asta. Cine a vazut cu luare aminte mesajele lor stiu la ce ma refer. Cand vor sa arate "adevarata viata a lui Isus" sau il cauta pe diavol prin America in "Searching for Satan" ne putem da seama cam ce le bubuie lor mintile.

10/05/08 22:03

mototey
membru

maranata a scris:

The Climb - 2 prieteni, unul crestin si unul necretin. Se pare ca prietenul crestin a reusit intradevar sa fie o lumina pt prietenul lui, .... mult mai bine decat reusesc sa o fac eu :( ... iar la sfarsit isi va da viata pentru prietenul sau, in timpul unei avalanse. Domnul sa ne ajute sa fim gata sa facem mult mai multe pentru prietenii nostri ... sa ii iubim ca pe noi insine.

The Story of Ruth (1960) - prezinta povestea lui Rut, mie mi-a placut f mult :)

The Nativity Story (2006) - prezinta viata Mariei si a lui Iosif, foarte frumos... Si bineinteles nasterea Domnului Nostru. Domnul sa renasca si in inimile noastre ... din nou, si din nou... Doar cat traim pe acest pamant, trebuie sa cautam sa crestem tot mai mult...mai mult...

The Gathering - El vine... si va veni incurand :) Doamne... ia-ne la Tine >:D<

Pollyanna - mi s-a parut un film extraordinar ... Claritatea lasa de dorit fiind un film vechi....nu are subtitrare insa este dublat in romana. Oricum, as vrea sa fiu si eu ca Pollyanna, plina de incredere si jucand mereu jocul bucuriei. Sa gasesc sa ma bucur de orice lucru... Mai ales stiinda ca orice lucru vine din Mana Lui :)

filmul Pollyanna l-am vazut ieri... o varianta revizuita(noua)... este destul de frumos interpretat... cu putine schimbari fata de prima versiune... aici claritatea este net superioara... imi place...:D

21/08/08 09:27

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Ati vazut Time Changer? Un film cu o idee foarte tare.

21/08/08 18:51

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mi se pare cel mai bun film crestin din toate pe care le-am vazut. Are mesaj puternic si clar dar are si poveste.

22/08/08 10:29

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
Nici eu nu recomand 2012 Doomsday. Nu mi se pare ok sa fie incadrat la filme crestine, e o ameteala totala de idei crestine si pagane.
E interesant cum in ultimul timp tot mai multe filme fac referire la "predictiile" legate de 2012 si "sfarsitul lumii" cum o stim. Am observat referiri in filmele Apocalypto, I am legend, Doomsday si se mai anunta cateva.
Se pare ca se doreste pregatirea unor explicatii cat mai diverse a ceva... ceva ce s-ar putea intampla!?

22/08/08 11:57

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
eh... las ca am auzit cand eram mai mic ca in 2008 va fi sfarsitul lumii... si inca nu ma pocaisem, si asa teama mi-era :D:D:D Numa` Domnu` stie. Dar daca cumva te referi la anticrist... nu se stie, e posibil ;)

22/08/08 12:31

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Eu am vazut recent filmul 'Revelation' din anul 1999 (parca asa am vazut pe net ca sunt vreo 985723 de filme cu acest nume). Mi-a placut.

19/11/08 19:16

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
The last sineater..e foarte tare!! :):)

23/11/08 18:42

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
mie nu mi s-a parut...

23/11/08 21:10

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
mie da! :P

27/11/08 20:06

maranata
membru

Recomand:

Fireproof (2008)
Saving God
Pilgrim's Progress - Journey To Heaven (2008)
Belle and the Beast

Sper ca le va cauta cineva.... vad ca nu se inghesuie prea multa lume la filmele crestine ....

20/01/09 00:31

april
admin forum

maranata a scris:

Recomand:
............
Belle and the Beast

Sper ca le va cauta cineva.... vad ca nu se inghesuie prea multa lume la filmele crestine ....

Belle and the Beast e film crestin :) ?

S-a discutat despre filme crestine si la alte subiecte ;)

20/01/09 06:10

maranata
membru

april a scris:

Belle and the Beast e film crestin :) ?

S-a discutat despre filme crestine si la alte subiecte ;)

Da, e film crestin. Nu prea am vazut ... sa se fi discutat decat f putin. Si cam despre acelasi filme .... nimic nou.

20/01/09 09:46

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la