TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Baietii intreaba, fetele raspund... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 77 78 79 80 81 82
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Wow! That was deep!
Luand in considerare contextul discutiei, cred ca e prima oara cand ma simt mandru ca apartin "speciei" barbatesti! :))

Deci, va sa zica femeile nu prea le au cu respectul... ? :D

Ultima modificare de shoricel (26/01/12 22:30)

26/01/12 22:28

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
femeile stiu mai multe despre iubire ;)

de cele mai multe ori nu-si dau seama cat de lipsite de respect pot fi interpretate unele cuvinte, actiuni etc ale lor de catre barbati.

si pot raspunde si la intrebarea nereformulata :

sa fiu o sotie care sa-si respecte mereu sotul, pt ca de iubit il voi iubi sigur.

26/01/12 22:35

shoricel
membru

april a scris:

de cele mai multe ori nu-si dau seama cat de lipsite de respect pot fi interpretate unele cuvinte, actiuni etc ale lor de catre barbati.

Touche...

Frumoasa concluzie. :)

Cine a zis ca femeile nu-s bune ca programatori? La cate intrebari de "daca?" greu de crezut ca le scapa vreo varianta. :D - din categoria glume :P

april a scris:

sa fiu o sotie care sa-si respecte mereu sotul, pt ca de iubit il voi iubi sigur.

si frumoasa dorinta. :)

Ce carte zici ca citesti, domnisoara?

Ultima modificare de shoricel (26/01/12 23:06)

26/01/12 22:50

4givenByJesus
membru

Inregistat: 14/04/08
Am inceput sa citesc "Jocul cu focul" de Wolfgang Buhne. Poate ai pus aceasta intrebarea pentru o perosana anume, insa m-am nimerit sa fiu eu, prin urmare, nu te ajuta cu nimic raspunsul meu. :D

27/01/12 03:07

shoricel
membru

E ok. Si despre ce e vb in carte?

27/01/12 07:54

4givenByJesus
membru

Inregistat: 14/04/08
Este vorba despre istoria celor "trei valuri ale Duhului Sfant", si anume aparitia bisericilor penticostale, miscarea carismatica si power evangelism.

27/01/12 13:04

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

april a scris:

femeile stiu mai multe despre iubire ;)

si pot raspunde si la intrebarea nereformulata :

Si eu am citit cartea Dragoste si Respect; este intr-adevar o carte foarte buna.

Referitor la 
april a scris:

.. exact asta sustineam si eu pana acum doi ani, cand a aparut in viata mea tanarul pe care il respectam, dar pe care nu-l puteam iubi [ oricat si-ar fi dorit el ] asa cum o sotie trebuie sa-si iubeasca sotul. De atunci, am fost nevoita sa recunosc ca sunt oameni pe care ii pot respecta, dar nu ii pot iubi cu iubirea in toate formele ei. In concluzie, am fost nevoita sa schimb ceea ce afirmam si credeam.

27/01/12 14:56

april
admin forum

4givenByJesus a scris:

Am inceput sa citesc "Jocul cu focul" de Wolfgang Buhne. Poate ai pus aceasta intrebarea pentru o perosana anume, insa m-am nimerit sa fiu eu, prin urmare, nu te ajuta cu nimic raspunsul meu. :D

intrebarea era pt mine, ca pe mine ma citase ;)

shoricel, nu pune paie pe off-topic.

Tanara crestina a scris:

Referitor la 
april a scris:

.. exact asta sustineam si eu pana acum doi ani, cand a aparut in viata mea tanarul pe care il respectam, dar pe care nu-l puteam iubi [ oricat si-ar fi dorit el ] asa cum o sotie trebuie sa-si iubeasca sotul. De atunci, am fost nevoita sa recunosc ca sunt oameni pe care ii pot respecta, dar nu ii pot iubi cu iubirea in toate formele ei. In concluzie, am fost nevoita sa schimb ceea ce afirmam si credeam.

nu prea vad legatura. normal ca sunt persoane pe care la respectam, fara sa le iubim in nicio forma chiar. dar pot fi si persoane pe care le iubim , dar nu le prea respectam.

27/01/12 19:40

Tanara crestina
membru

Sa reiau cu alte cuvinte ce am vrut sa spun. Tu ai spus ca iti doresti sa fii o sotie care sa isi respecte mereu sotul, pt ca de iubit sigur o sa-l iubesti. Eu din asta inteleg ca ai facut o legatura indestructibila intre respect si iubire, spunand ca poti iubi, atata timp cat respectul nu e o problema.
Daca intr-adevar asta ai spus ( eu asta am inteles ), tocmai iti spuneam ca asta am crezut si eu ca se poate ( in cazul meu ) si imi spuneam mereu ca a iubi pe cineva nu este o problema pt mine ca tanara femeie.

Insa am ajuns la concluzia ca nu pot iubi ( ca pe un sot ) pe orice persoana pe care o respect. Cel putin in cazul meu. Da, voi iubi persoana pe care o respect, dar nu toate persoanele pe care le respect le voi putea iubi in acel fel.

Nu stiu cat de mult m-am facut inteleasa.

27/01/12 22:34

shoricel
membru

Cred ca s-a inteles de la inceput. Nu cred ca era un secret faptul ca poti foarte bine sa respecti o persoana dar sa nu o poti iubi in acel fel. Dimpotriva, lumea nu prea obisnuieste sa ofere importanta asocierii dintre iubire si respect. Probabil din cauza asta a si luat nastere aceasta carte, "Dragoste si respect".

27/01/12 22:48

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

shoricel a scris:

... Probabil din cauza asta a si luat nastere aceasta carte, "Dragoste si respect".

Cred ca nici acum n-ai inteles.

Cartea eu inteleg ca se refera la iubirea ce trebuie sa o aiba sotul fata de sotie si la respectul ce trebuie sa-l aiba sotia fata de sot. Restul e...

(Nu am citit cartea, dar mie asta-mi sugereaza titlul) Cine a citit-o poate sa confirme sau infirme. :)

27/01/12 23:00

shoricel
membru

E un respect de o finete mai mare decat respectul pe care il ai de obicei fata de ceilalti oameni care nu au acces la intimitatea ta cum are partenerul de viata. Eu am vorbit despre amandoua intr-unul.

Ultima modificare de shoricel (27/01/12 23:09)

27/01/12 23:08

april
admin forum

Tanara crestina a scris:

Sa reiau cu alte cuvinte ce am vrut sa spun. Tu ai spus ca iti doresti sa fii o sotie care sa isi respecte mereu sotul, pt ca de iubit sigur o sa-l iubesti. Eu din asta inteleg ca ai facut o legatura indestructibila intre respect si iubire, spunand ca poti iubi, atata timp cat respectul nu e o problema.
Daca intr-adevar asta ai spus ( eu asta am inteles ), tocmai iti spuneam ca asta am crezut si eu ca se poate ( in cazul meu ) si imi spuneam mereu ca a iubi pe cineva nu este o problema pt mine ca tanara femeie.

Tocmai ca nu asta am spus si n-am facut legatura aia indestructibila. Pot iubi fara sa respect si pot respecta fara sa iubesc. O sa-mi iubesc sotul si-mi doresc sa-l si pot respecta mereu.

Tanara crestina a scris:

Insa am ajuns la concluzia ca nu pot iubi ( ca pe un sot ) pe orice persoana pe care o respect. Cel putin in cazul meu.

E o concluzie normala. Mi s-ar fi parut ciudat sa fi ajuns la alta .

Tanara crestina a scris:

Da, voi iubi persoana pe care o respect, dar nu toate persoanele pe care le respect le voi putea iubi in acel fel.

Chiar crezi ca vei iubi toate persoanele pe care le respecti, intr-un fel sau altul?

28/01/12 00:31

Tanara crestina
membru

Da. Pe unii ii iubesc cu dragostea agape, pe altii cu dragostea phileo si agape, si pe cineva cu toate cele 4 tipuri ( din cate se spun a fi ).

28/01/12 01:38

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Crezi, ca fata care nu are sot sau prieten, ca exista un baiat pus deoparte de Dumnezeu pentru tine, unul singur, o alegere perfecta?

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (19/01/13 22:49)

19/01/13 22:48

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
Nu,nu cred ca este doar un baiat,unul singur,cred ca depinde foarte mult de alte lucruri...

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

20/01/13 12:58

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Eu personal tind să cred că există undeva un băiat care este o alegere perfectă , în comparație cu alții. Am auzit pe mulți spunând că dragostea se învață, că poți ajunge să iubești în timp... Sincer, nu m-aș căsători  cu un băiat "de treabă" și credincios, dacă nu aș avea o convingere 100% că este persoana potrivită (doar pentru că am ajuns la o vârstă potrivită pt căsătorie).

Poate încă visez "cai verzi pe pereți" , dar am convingerea că Domnul îmi va răsplăti așteptarea cu cineva minunat. :)

20/01/13 16:11

april
admin forum

Turcu Ovidiu a scris:

Crezi, ca fata care nu are sot sau prieten, ca exista un baiat pus deoparte de Dumnezeu pentru tine, unul singur, o alegere perfecta?

Si eu cred ca pt mine exista un baiat pus deoparte de Dumnezeu. Si alegerea lui Dumnezeu nu poate fi decat perfecta.

20/01/13 20:35

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Si eu cred la fel ca si Andreea si april.:)

20/01/13 21:37

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Dumnezeu sa faca dupa credinta voastra chiar anul acesta.

21/01/13 10:48

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Amin!

21/01/13 16:10

april
admin forum

Turcu Ovidiu a scris:

Dumnezeu sa faca dupa credinta voastra chiar anul acesta.

:))) Amin :) !

21/01/13 20:39

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Sunt si eu curios tare.
Cum vedeti voi sexul premarital?
Am voie sa pun intrebarea asta sau va stanjeneste?

22/01/13 16:25

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
E deja topic : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... ?pid=89502

22/01/13 16:40

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Turcu Ovidiu a scris:

Daca ar fi asa, atunci ce se intampla daca pana sa se gaseasca astia doi, unul din ei a ales deja pe altcineva?Celalalt ramane singur toata viata?Nu va mai gasi pe cineva care sa i se potriveasca?

24/01/13 19:25

Pagini: 1 ... 77 78 79 80 81 82    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la