TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Baietii intreaba, fetele raspund... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 76 77 78 79 80 81 82
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Cum iti dai seama clar care e voia Domnului in ce priveste alegerea unui partener de casatorie?

,,Vocea" lui Dumnezeu se face ,,auzita" acolo unde ea este dorita indiferent de raspunsul pe care il primeste cel ce asculta. Daca vrei insa un tipar care se aplica oricui, nu ai sa gasesti. Pentru ca Dumnezeu are caile Lui pentru a raspunde omului. Esential este ca relatia ta cu Dumnezeu sa fie din ce in ce mai apropiata si sa doresti sa faci voia Lui, stiind ca El pregateste ce are mai bun pentru tine ( cu precizarea ca este posibil intitial sa nu intelegi sau chiar sa nu fii de acord cu ce iti spune .. ).

In viata am avut cateva decizii de luat in directia asta, dar una dintre ele a fost cu siguranta cea mai grea. De ce? Nu intalnesti in fiecare zi un om care sa demonstreze practic ca tine la tine, care sa iti spuna lucruri pe care orice tanara si-ar dori sa le auda din gura unui tanar si care sa astepte mult timp pentru a te cuceri. Insa eu simteam ca nu este pentru mine acest tanar. Si cum in inima nu prea te poti increde, pentru ca te poti insela, m-am rugat Lui Dumnezeu pentru calauzire. Mentionez ca pana sa iau o decizie nu puteam sa dorm nici noaptea bine, de teama sa nu gresesc. Nu pot da toate detaliile, dar pe scurt, a fost foarte greu sa iau o decizie. In final, am decis: NU. In momentul cand am spus NU, am simtit o pace greu de explicat in cuvinte. Parca mi se luase o mare piatra de pe umeri. In urmatoarele zile, m-am intrebat ca orice om: am decids bine? Am ajuns la concluzia ca da. Un alt lucru ce m-a facut sa ma decid: cand Dumnezeu aduce doi oameni impreuna, El le si da dragoste reciproca. Ori eu pe acest tanar il vedeam practic ca pe fratele meu, un frate excelent, dar nimic mai mult.

Cum spuneam, nu poti aplica un tipar pentru toti. Dumnezeu vorbeste oamenilor in multe feluri, in cazul meu a fost prin pacea la acel nivel mare si faptul ca stiam ca Dumnezeu ar pune dragoste, in inima mea, pt viitorul sot. Altora le vorbeste in alt fel. Au trecut ceva ani de atunci si mereu si mereu descopar, prin lucruri mici, ca am facut o alegere corecta.

Faptul ca luasem decizia, intrebandu-l pe Dumnezeu, m-a ajutat foarte mult sa fiu hotarata in decizia mea. Mai ales ca tanarul nu a renuntat la idee .. nici acum.

Cel mai important: tu si Dumnezeu sa fiti atat de apropiati ( lucru mic sau mare ), incat sa fii capabil sa discerni care este voia Lui! E ca si in relatia cu o alta persoana: cu cat esti mai apropiat de acea persoana si cu cat o cunosti mai bine, cu atat mai mult stii ce te-ar sfatui sa faci.

05/01/12 20:59

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Frumos, multumesc :)

E ca si in relatia cu o alta persoana: cu cat esti mai apropiat de acea persoana si cu cat o cunosti mai bine, cu atat mai mult stii ce te-ar sfatui sa faci.
La momentul acesta cred ca Dumnezeu imi porunceste sa aleg o fata credincioasa. Atat. Da, din toate celelalte versete vizavi de datoria sotului am inteles ca mi-e mult mai usor daca sunt intelept si aleg o fata care sa merite respectul meu, dragostea mea, atentia mea. [Pana aici m-am referit la partea spirituala si interioara ar mai fi exteriorul]. Nu ma mai consum prea mult cu "cum ar trebui sa arate?" (exteriorul) pentru ca oricum imi iau o fata pe care o sa o consider frumoasa.

Daca ar fi sa adaug din postul tau ceva la ceea ce gandesc eu ar fi: "pacea"- pe care ar trebui sa o ai cand esti in relatia de prietenie. (poate e strans legata pacea de siguranta ca faci bine, insa poti fi sigur ca faci bine si sa nu ai pace, iar cel mai probabil asta duce la concluzia ca nu faci bine :D)

Nu cred ca e obligatoriu ca acea siguranta ca "e al tau" sa fie 100% din prima clipa cand il vezi.

Mi se pare mie sau credeti ca inceputul vietii de casatorie (si cu atat mai mult viata de casatorie) trebuie sa fie perfecte ca sa poata fi dupa voia Lui?

Ultima modificare de daniel (05/01/12 22:09)

05/01/12 21:31

Tanara crestina
membru

Nimeni nu asteapta perfectiunea pentru ca ea nu exista aici.

05/01/12 21:41

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

daniel a scris:

Cum iti dai seama clar care e voia Domnului in ce priveste alegerea unui partener de casatorie?

Eu nu cred ca Dumnezeu o sa iti spuna clar, ceva gen "casatoreste-te cu cutare".Fiecare e liber sa se casatoreasca cu cine vrea, in Domnul.Asta e cam singura conditie, si apoi restul, cu potriveli si alte alea, sunt detalii.Chiar nu cred ca exista o persoana pentru fiecare, unica, iubirea vietii sau ceva asemenator.Adica, daca unul din aia doi, care sunt meniti sa fie impreuna, ia pe altcineva, celalalt ce face?Va sta singur toata viata?
Chestii gen "mi-a descoperit Dumnezeu sa ma casatoresc cu tine" sunt abureli manipulatoare, din cate stiu eu, nici in Biblie nu i s-a spus cuiva sa ia pe cineva anume, decat lui Osea, dar acolo avea Dumnezeu motivele Lui.Bineinteles, te rogi sa ti se deschida ochii pentru a face alegerea potrivita pentru tine, dar in final tu alegi.Si oricum, am observat ca cei mai multi aleg pe cineva, si abia apoi se roaga, chipurile, pentru calauzire.Normal ca raspunsul primit o sa fie pozitiv, pentru ca nu vad decat ceea ce vor sa vada.

06/01/12 14:08

daniel
membru

marianb a scris:

ce certitudine ai ca viitorul tau partener de viata e cel pregatit de Domnul ?

anda a scris:

nu stiu cred ca pur si simplu o simti  si depinde si de relatia ta cu Domnul intr-un fel sau altul El ti-o spune prin diferite moduri..chiar nu stiu dar cred ca o sa simt asta cand va fi momentul..

marianb a scris:

cred ca pur si simplu o simt??  da un ex , si dc simti altceva, in general simtim cam ce ne place/comvine  noua si spunem ca asta a fost voia Domnului

UnderZero a scris:

cred ca pur si simplu o simt??  da un ex , si dc simti altceva, in general simtim cam ce ne place/comvine  noua si spunem ca asta a fost voia Domnului

marianb a scris:

dc cauti semne e posibil si foarte posibil sa esuezi complet

alte soluti in afara de semne nu aveti ?

anda a scris:

da de multe ori vrem ca  ne place noua sa I placa si Domnului dar nu e mereu asa.ce e frumos si placut nu e neaparat si bun.

am spus ca nu stiu cum iti dai seama cand persoana pe care o ai langa tine e cea pregatita de Domnul am spus "cred ca o simti pur si simplu" nu as avea de unde sa stiu daca nu am trecut prin asta ar putea sa ne spuna cineva care e casatorit/a si a primit icredintarea asta .

UnderZero a scris:

Mai, uite - eu nu ma folosesc de semne, ci de rugaciune si de faptul ca atunci cand va fii sa fie, toate o sa fie cum trebuie: sentiment si ratiune. Eu imi doresc sa fie in primul rand al Lui, apoi al meu. Si asta va trebui sa fie in regula, pentru ca e singura mea pretentie (care include mai multe, ce-i drept  )

ps: raspunsuri ce le-am gasit pana la pagina 65 :D....ma dor ochii :P

07/01/12 00:01

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

daniel a scris:

tine de relatia si comunicarea pe care o ai cu Dumnezeu. Spre deosebire de altii eu cred ca Dumnezeu iti poate spune in multe feluri exact care este persoana pe care o doreste/ o are pregatita pt tine.

mai multe raspunsuri poti gasi si la Persoana potrivita ?

07/01/12 13:39

daniel
membru

Multumesc pentru raspuns.

Am ajuns cumva la concluzia ca nu voi fi sigur ca o relatie va merge, pana nu las "temerile mele" si incerc :P.

ps: am citit recent topicul acela dar il reiau, ma concentram pe alt raspus atunci :D

alte raspunsuri, pana la ultima pagina, aceasta :P

anomis a scris:

Nu am intalnit niciodata in Biblie faza asta cu "In felul urmator iti dai seama ca e voia lui Dumnezeu. Cap sau pajura?"

Dar am intalnit un verset: Proverbele 16:1 "Planurile pe care le face inima atârnă de om, dar răspunsul pe care-l dă gura vine de la Domnul."

UnderZero a scris:

Daca relatie nu merge, desi Domnul a fost de acord cu ea, e pentru ca la un moment dat ceva nu a mai fost asa cum trebuie. Evident ca, daca nu ramai in ascultare fata de El, nici nu te poti baza ca El o sa iti sustina mersul gresit in relatia pe care ai inceput-o, chiar cu acordul Lui. Ideea e ca trebuie sa ne preocupe in primul rand relatia noastra cu EL. De fapt, acolo e si "hiba" de multe ori. Asta iarasi nu inseamna ca o sa fie calea impodobita de trandafiri, dar cel putin poti fii sigur ca totul are un sens si un motiv bun. Iar asta iti da incredere pentru viitor, iti da putere sa continui, iti da atitudinea de rabdare si dragoste.
la pag69 e mai detaliat :P, am luat doar ce mi s-a parut mai relevant (si concis) pentru intrebarea mea.

Ultima modificare de daniel (08/01/12 22:42)

07/01/12 14:03

daniel
membru

Cum intelegeti voi "supunerea femeii" ? Se refera si cand trebuie luata o decizie sau doar la altceva ? La ce anume s-ar putea referi ?

16/01/12 22:30

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Efes.5:21 "Supuneţi-vă unii altora în frica lui Hristos"

17/01/12 01:30

daniel
membru

Daca sotul nu accepta "solutia ta", cum ar trebui sa actionezi ?

Efeseni 5:24. Si dupa cum Biserica este supusa lui Hristos, tot asa si nevestele sa fie supuse barbatilor lor in toate lucrurile.
33. Incolo, fiecare din voi sa-si iubeasca nevasta ca pe sine; si nevasta sa se teama de barbat.

Isus e perfect iar noi, indiferent de greutatile ce le suferim pentru El, trebuie sa ne supunem. Si este usor pentru ca stim sigur ca e mai bine cum zice El. Ce vreau sa spun eu este ca sotul nu va fi perfect, uneori va lua decizi proaste, se va incapatana sa nu asculte de nevasta desi stie ca e mai bine cum zice ea. Deci, in acest caz intreb: nu trebuie ca sotia sa cedeze ?

Viceversa, eu spun ca sotul ar trebui sa accepte "neintelepciunea" sotiei, nu din supunere, ci din dragoste. Nu stiu daca prinzi nuanta. E aceeasi situatie, aceasi decizie insa motivuatia ce sta la baza deciziei e diferita: femeia-din supunere, barbatul- din dragoste.

17/01/12 11:33

april
admin forum

daniel a scris:

Cum intelegeti voi "supunerea femeii" ? Se refera si cand trebuie luata o decizie sau doar la altceva ? La ce anume s-ar putea referi ?

http://www.tanarcrestin.net/forum/post. ... ;qid=11068

eram curioasa ce am raspuns atunci :)

Cris Cristi a scris:

Ce parere aveti despre(viitoarea-actuala) supunere(vezi  Col.3:18),o mai cultivati,CUM?

april a scris:

Ce intrebareeeee...

Despre supunere exista un subiect separat

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... =4048#4048

Dar probabil ca tu te referi la supunerea sotiei in fata sotului? Cum vedem noi fetele asta? Ca de aplicat in felul acesta nu prea avem cum sa o aplicam inca, cele mai multe dintre noi...

Mda, supunerea nu e conditionata de primirea iubirii si invers...Eu cred totusi ca intr-o familie crestina ar trebui sa mearga mana in mana...

Cum as vedea eu supunerea? Pai prin acceptarea si respectarea rolului sotului de cap al familiei. El este ( va fi ) raspunzator  pentru familia lui in fata lui Dumnezeu.

Am mai scris sigur si prin alte locuri, dar nu mai stau sa caut. Completez mesajul acum :

Hotararile importante in familie doresc sa fie luate impreuna dar, daca nu suntem de acord, sotul meu va avea dreptul ( si obligatia ) sa ia hotararea finala si eu va trebui sa fiu de acord cu ea.

Eu nu vad supunerea ca o pedeapsa pt femeie, ci ca o protectie.

P.S. asta mi-e ... teoria :). pana la practica nu stiu cat mai e.

17/01/12 21:13

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

april a scris:

Hotararile importante in familie doresc sa fie luate impreuna dar, daca nu suntem de acord, sotul meu va avea dreptul ( si obligatia ) sa ia hotararea finala si eu va trebui sa fiu de acord cu ea.

P.S. asta mi-e ... teoria :). pana la practica nu stiu cat mai e.

Ce fel de protectie?

17/01/12 21:36

daniel
membru

Am pus intrebarea pentru ca vroiam sa vad ce raspunde irlanda. :)

@ april   Multumesc pentru raspuns. In practica, vrei nu vrei, asa o sa faci. :D E bine sa iti cunosti locul, e usor sa sezi pe el si sa te concetrezi in a-l lumina pe sot in ce priveste locul lui. Uneori am impresia ca fetele merita mai mult decat primesc. :P

Am vazut situatii cand sotia pur si simplu nu a acceptat cum vroia sotul, ma refer la decizii majore, si se intampla ca sotul sa devina ajutorul, sotia-capul, si toate sa mearga pe dos. Am auzit cateva afirmatii gen "era asa moale X, ezitant etc. si uite ca fata asta a reusit sa faca un barbat din el". Cam asa vad eu ca ar trebui sa faca orice femeie mai inteleapta/descurcareata/... din sotul ei, ca la gradinita daca e nevoie-te invata sa scrii, nu iti face ea lectiile.

Ultima modificare de daniel (17/01/12 21:47)

17/01/12 21:41

irlanda
membru

daniel a scris:

Daca sotul nu accepta "solutia ta", cum ar trebui sa actionezi ?

Daca sotul nu accepta solutia Bibliei, este un necredincios lipsit de frica in Hristos. Varianta care nu se poate lua in calcul.

daniel a scris:

Efeseni 5:24. Si dupa cum Biserica este supusa lui Hristos, tot asa si nevestele sa fie supuse barbatilor lor in toate lucrurile.
33. Incolo, fiecare din voi sa-si iubeasca nevasta ca pe sine; si nevasta sa se teama de barbat.

Daca barbatul/sotul nu are o atitudine prin care sa se vada chipul lui Hristos fata de sotie, daca barbatul/sotul nu are o dragoste cum a avut Hristos pentru Biserica(fara orgolii, o dragoste devotata, o dragoste plina de abnegatie, o dragoste care este gata de orice ca sa mantuiasca, sa apere, sa mangaie, sa bucure, sa ingaduie) sotia nu este datoare cu nico ascultare, cu nicio teama, cu nicio supunere si cu niciun respect!

daniel a scris:

Deci, in acest caz intreb: nu trebuie ca sotia sa cedeze ?

Nu. Trebuie sa cedeze cel care greseste. Daca e sotia sa cedeze ea. Dar daca este sotul sa faca bine si sa-si recunoasca slabiciunile si sa accepte ajutorul sotiei.

Daca in ce priveste supunerea fata de Domnul stim ca totul lucreaza spre binele nostru pana la urma, si stim ca cum zice El este cel mai bine, nu acelasi lucru se poate spune fata de supunerea sotiei sotului chiar si atunci cand stim ca nu-i bine cum zice el.

april a scris:

daca nu suntem de acord, sotul meu va avea dreptul ( si obligatia ) sa ia hotararea finala si eu va trebui sa fiu de acord cu ea.

Si daca ia o hotarare gresita? Esti de acord cu ea?

april a scris:

Si eu as vedea-o la fel daca barbatul s-ar ridica macar pe sfert la inaltimea chemarii pe care i-a facut-o Domnul. Dar cum 99,9% din barbati sint niste piperniciti, e o mare pedeapsa sa fii supusa unui om lipsit de intelepciune, egoist, plin de aere de mare conducator si stapan si lipsit de o dragoste asemanatoare cu a lui Hristos.

18/01/12 00:05

daniel
membru

irlanda a scris:

Daca barbatul/sotul nu are o atitudine prin care sa se vada chipul lui Hristos fata de sotie, daca barbatul/sotul nu are o dragoste cum a avut Hristos pentru Biserica(fara orgolii, o dragoste devotata, o dragoste plina de abnegatie, o dragoste care este gata de orice ca sa mantuiasca, sa apere, sa mangaie, sa bucure, sa ingaduie) sotia nu este datoare cu nico ascultare, cu nicio teama, cu nicio supunere si cu niciun respect!
Suport biblic ai pentru afirmatia asta ?

Nu. Trebuie sa cedeze cel care greseste. Daca e sotia sa cedeze ea. Dar daca este sotul sa faca bine si sa-si recunoasca slabiciunile si sa accepte ajutorul sotiei.
Daca te mariti, o sa ramai dezamagita. :D

Daca in ce priveste supunerea fata de Domnul stim ca totul lucreaza spre binele nostru pana la urma, si stim ca cum zice El este cel mai bine, nu acelasi lucru se poate spune fata de supunerea sotiei sotului chiar si atunci cand stim ca nu-i bine cum zice el.
Corect, problema e ca se intampla, la toate familiile. Poate de aceea femeia e un ajutor potrivit-nu un judecator vigilent.

18/01/12 00:43

irlanda
membru

daniel a scris:

Suport biblic ai pentru afirmatia asta ?

"Nevestelor, fiti supuse barbatilor vostri ca Domnului;" (Efes.5:22)

"Nevestelor, fiti supuse barbatilor vostri, cum se cuvine in Domnul." (Col.3:18)

"Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea," (Efes.5:25

daniel a scris:

Daca te mariti, o sa ramai dezamagita.

Daca ma marit, o sa ma marit cu un barbat.Nu cu o paparuda care face pe barbatul.

daniel a scris:

Corect, problema e ca se intampla, la toate familiile. Poate de aceea femeia e un ajutor potrivit-nu un judecator vigilent.

Pai daca e ajutor potrivit, primeste-i ajutorul si nu-i baga pumnu' in gura cu "facem cum zic eu".

Ultima modificare de irlanda (18/01/12 01:16)

18/01/12 01:13

daniel
membru

irlanda a scris:

Daca barbatul/sotul nu are o atitudine prin care sa se vada chipul lui Hristos fata de sotie, daca barbatul/sotul nu are o dragoste cum a avut Hristos pentru Biserica....sotia nu este datoare cu nico ascultare, cu nicio teama, cu nicio supunere si cu niciun respect!

Suport biblic ?

"Nevestelor, fiti supuse barbatilor vostri, cum se cuvine in Domnul." (Col.3:18)

"Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea," (Efes.5:25)
Nu citesc in versetele astea conditia "daca barbatul merita sa fiti supuse, din contra, supunerea ta e conditionata de Domnul, fi supusa ca si cum te-ai supune Domnului. Citeste tot capitolu 3 din Coloseni si o sa vezi ca nici pomeneala sa fie conditionata supunerea fata de sot, sefi etc.

Intrebare (retorica dar sunt curios ce raspunzi): Barbatii sa isi iubeasca sotia si cand ea greseste ?

Pai daca e ajutor potrivit, primeste-i ajutorul si nu-i baga pumnu' in gura cu "facem cum zic eu".
Asa e ideal.

Ultima modificare de daniel (18/01/12 11:21)

18/01/12 11:20

Tanara crestina
membru

irlanda a scris:

Daca barbatul/sotul nu are o atitudine prin care sa se vada chipul lui Hristos fata de sotie, daca barbatul/sotul nu are o dragoste cum a avut Hristos pentru Biserica....sotia nu este datoare cu nico ascultare, cu nicio teama, cu nicio supunere si cu niciun respect!

daniel a scris:

Suport biblic ?

Din ce am studiat si inteles eu pana acum, nu am gasit ca ,,daca barbatul/sotul nu are o dragoste cum a avut Hristos pentru Biserica....sotia nu este datoare cu nico ascultare, cu nicio teama, cu nicio supunere si cu niciun respect!".

irlanda a scris:

"Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea," (Efes.5:25)

daniel a scris:

Nu citesc in versetele astea conditia "daca barbatul merita sa fiti supuse, din contra, supunerea ta e conditionata de Domnul, fii supusa ca si cum te-ai supune Domnului.

Cu siguranta versetele de mai sus au fost supuse dezbaterilor de foarte multe ori. Urmeaza sa scriu ceva mai mult, dar va asigur ca fiecare paragraf merita timpul nostru. Din ce am studiat eu cu privire la ele, am aflat urmatoarele:

Efeseni 5:22-24 -> Nevestele trebuie sa fie supuse barbatilor lor. ,,Ca Domnului " nu inseamna ca o sotie trebuie sa se supuna sotului ei in acelasi fel in care se supune Domnului, ci inseamna ca supunerea fata de sotul ei este modul in care ea Il slujeste pe Domnul ( cf. Coloseni 3:18 ). Motivul acestei supuneri este ca barbatul este capul nevestei ( cf. 1 Corinteni 11:3 ) si acest lucru este comparat cu dominatia lui Hristos asupra Bisericii ( Efeseni 5:23; Galateni 4:15; Coloseni 1:18 ). La fel cum Hristos este Mantuitorul Bisericii, trupul Lui, si un sot trebuie sa fie protectorul sotiei lui care este un singur trup cu el ( Geneza 2:24). Dupa cum Biserica este supusa lui Hristos, tot asa si nevasta sa fie supusa sotului ei. Dar supunerea nu inseamna inferioritate. Inseamna ca sotia recunoaste faptul ca sotul ei este capul familiei si reactioneaza fata de el conform acestui lucru, fara ai uzurpa autoritatea pe care o detine ea.

Efeseni 5:25 -> Dupa ce a vorbit despre supunerea unei sotii fata de sotul ei, Pavel a aratat care este masura dragostei sotului fata de sotia lui ( v. 25-33 ). Barbatilor li se porunceste: iubiti-va nevestele ( cf. v. 33 ) cum a iubit si Hristos Biserica. Cuvantul iubiti-va ( agapao ) inseamna a cauta cel mai mare bine al celeilalte persoane ( cf. 2:4 ). Este o dragoste lipsita de egoism asa cum este vazuta in jertfa lui Hristos, care S-a dat pe Sine pentru Biserica. Din supunerea sotiei nu se poate deduce in niciun mod ideea ca sotul poate stapani peste sotia sa, asa cum un despot dispune de sclavii lui. Relatia bazata pe supunere-dragoste este o combinatie armonioasa in casnicie.

Coloseni 3:18 -> Nevestelor li se spune sa fie supuse barbatilor lor, barbatul fiind capul nevestei. Supunerea sau subordonarea nu inseamna inferioritate; inseamna doar ca sotul, nu sotia, este capul familiei. Daca el poate fi numit presedinte, ea este vicepresedinte. Bineinteles ca exista limite morale in supunere; ea este numai in Domnul. Acest lucru inseamna ca ea nu este obligata sa urmeze conducerea sotului ei, daca intra in conflict cu poruncile scripturale.

Coloseni 3:19 -> Barbatilor li se spune ca responsabilitatea lor este sa-si iubeasca nevestele ( la fel cum Hristos a iubit Biserica ). Deci ei trebuie sa-si exercite conducerea cu dragoste, nu sa domine ca niste dictatori.. Poate ca sotii trebuie sa-si aminteasca sa fie tandri si sa iubeasca la fel de mult sau chiar mai mult decat trebuie sa-si aminteasca sotiile sa nu uzurpeze autoritatea sotilor lor. Asumarea unei autoritati absolute va amari sufletul sotiei, in loc sa-l umple de iubire. Cuvintele ,, nu tineti necaz " traduce ,, pikrainesthe", a carui traducerea literala inseamna ,,a face amar". Sotiile, ca florile tandre si sensibile ( cf. 1 Petru 3:7 ) se pot ofili sub o dominatie autoritara, dar pot inflori daca sunt ingrijite cu dragoste. Deci intr-o casnicie matura, sotul exercita o grija plina de compasiune si sotia reactioneaza prin supunere de buna voie conducerii lui pline de dragoste.

( Sursa: John F. Walvoord si Roy B. Zuck, Comentarui al Noului Testament, Editura Fundatiei E.B.E., Cluj-Napoca, 2005)

Mi-a placut foarte mult cum au explicat.

Ultima modificare de Tanara crestina (18/01/12 13:15)

18/01/12 13:13

irlanda
membru

daniel a scris:

Nu citesc in versetele astea conditia "daca barbatul merita sa fiti supuse, din contra, supunerea ta e conditionata de Domnul, fi supusa ca si cum te-ai supune Domnului.

Pentru ca nu ai ochi nu citesti. Sotul trebuie sa-L oglindeasca pe Hristos in toata actiunile lui de "cap" al sotiei/familiei. Daca nu se intampla lucrul asta, nu se cere niciunei sotii supunere fata de un om care la randul sau nu este supus Capului sau.

Nu pot sa cred ca Dumnezeu asteapta de la o femeie care are un terchea berchea/nenorocit de barbat, o supunere oarba/roboteasca, cerandu-i astfel sa-si anuleze orice constiinta, judecata, simtamant etc...E inuman, e irational...

daniel a scris:

Barbatii sa isi iubeasca sotia si cand ea greseste ?

Daca Hristos si-a iubit Biserica cand era la apogeul greselii, atunci si barbatul trebuie sa-si iubeasca sotia si cand greseste.

daniel a scris:

Asa e ideal.

E normal. E uman. Dar ce-ti spun eu tie despre normalitate si umanitate cand tu ai in mana sceptrul stapanirii supreme...?

18/01/12 18:27

shoricel
membru

Ajutor poate insemna chiar si sa iti preia sarcinile sau rolul pentru scurt timp.

18/01/12 19:03

april
admin forum

Eu nu am gasit nicaieri in Biblie ca femeia trebuie sa fie supusa doar daca barbatul o iubeste si ca barbatul trebuie s-o iubeasca doar daca ea este supusa. Nimeni nu e perfect si nu cred ca trebuie sa asteptam intai ca celalalt sa-si faca el partea. E mai ferice sa dai ( supunere si dragoste) decat sa primesti. Nu ?

Supunerea femeii este ceva pt Domnul, nu pt barbat. Este ceea ce Dumnezeu, nu barbatul, asteapta de la ea. Ca unii barbati asteapta e alta poveste. Cred ca acestia nu-si iubesc sotiile cum trebuie.

Oricum nu vad supunerea ca o dependenta oarba fata de sot. E mai mult o atitudine de respect fata de pozitia in care a fost pus de Dumnezeu.

irlanda a scris:

Si daca ia o hotarare gresita? Esti de acord cu ea?

O accept, chiar daca nu-s de acord cu ea. Important pt mine este sa imi ceara parerea si sa tina cont de ea, chiar daca in final nu cadem de acord si hotaraste altceva.

shoricel a scris:

Ce fel de protectie?

In sensul ca intre lume si ea, intre diavol si ea etc este el. Anumite decizii implica o responsabilitate mare si umerii barbatului sunt mai puternici. Cand e furtuna ea sa se simta aparata, nu lasata in bataia vantului si a ploii.
Cat despre pozitia in fata lui Dumnezeu, sotul este raspunzator pt binele sotiei sale. El este tras intai la raspundere, nu ea.

18/01/12 22:27

shoricel
membru

april a scris:

baieti, ati prefera :

1. o sotie care sa va iubeasca, dar sa nu va respecte ?
sau
2. o sotie care sa va respecte, dar sa nu va iubeasca ?

Dar tu ce ai prefera, april?

26/01/12 22:05

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Reformuleaza si tu :D

Ultima modificare de edi.theraven (26/01/12 22:08)

26/01/12 22:08

Site web  
shoricel
membru

bine:
1. un sot care sa te iubeasca dar sa nu te respecte
sau
2. un sot care sa te respecte dar sa nu te iubeasca?

Happy now?

26/01/12 22:19

april
admin forum

shoricel a scris:

bine:
1. un sot care sa te iubeasca dar sa nu te respecte
sau
2. un sot care sa te respecte dar sa nu te iubeasca?

un sot care sa ma iubeasca, pt ca daca ma iubeste ma va si respecta - asta pt ca este creat altfel decat femeia si stie mai multe despre respect decat ea ;)

26/01/12 22:25

Pagini: 1 ... 76 77 78 79 80 81 82    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la