TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Ptr baieti: ce va deranjeaza la unele fete? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 22
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

patry!y a scris:

bine bine ionelcim, dar de ce sa le aburesti? asta va pasioneaza pe voi, baietzii, sa le aburitzi pe fete, asta e... daca sunt naive... macar nu le face sa se simta prost dupa ce-si dau seama k le-ai aburit...

acuma ce sa spun...adevarul este ca unii baieti sunt pasionati de asta, poate nu intelegi insa pt ei cuceririle aste sunt adevarate trofee, se cred mai "barbati", si crezi ca le pasa lor ca fetele se simt prost dupa?

09/01/06 13:17

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
MI-e mila de sotiile a caror sot au avut prea multe trofee inainte de casatorie. Parerea mea este ca cu cat mai mult te tavalesti in noroiul acestei lumi cu atat mai mult va avea de suferit celalalt partener. S-ar putea sa fiu numai eu cu pretentii - nu stiu, dar tot ce stiu este ca multe femei s-au luptat cu neincrederea in partener dupa casatorie pentru ca ei au avut prea multe trofee inainte de casatorie. Sa nu ai incredere in cel cu care stai 24/24 este cel mai greu lucru pe care poate sa-l duca cineva intr-o casatorie. De aia se tot vorbeste de a nu starni dragostea pana ce nu vine ea, de aia tinerii sunt atentionati sa aiba grija! Daca sunt niste barbati care nu fac doi bani nu o sa le pese de fetele pe care le ranesc, dar o sa fie trasi la judecata si n-as vrea sa fiu acolo cand o sa cada in groapa pe care ei au sapat-o altora.

Ultima modificare de Larisa (09/01/06 19:47)

09/01/06 19:44

Site web  
ionelcim
membru

fetelor nu stiu ce se intampla dar mi se intampla adesea sa vad fete care vb singure in autobus sau pe strada, rad de unele singure......si...nu-mi plac fetele care fac asa ceva

16/01/06 18:00

Larisa
membru

Ionelcim, sunt oameni care traiesc in lumea lor si se concentreaza mai bine daca verbalizeaza lucrurile. Te sperie un pic, dar cati dintre noi nu canta in dus sau nu se roaga? Cel putin eu o fac si am impresia daca verbalizez lucrurile au mai mare putere. Eu vb cu florile mele cand le ud, cand in dus si ma rog pe strada pentru oamenii care trec, pentru cei dragi ai mei! Bineinteles in soapta! Uneori mai fredonez cate un cantec! Si asta nu inseamna ca sunt dusa cu pluta. Inseamna ca pentru mine verbalizarea cuvantului lui Dz, a rugaciunilor au mai multa putere. Cand citesc din Biblie uneori citesc cu glas tare ca sa aud mai bine!

16/01/06 21:09

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
aoleo..de cate ori mi-am adus aminte in tramvai sau metrou de ceva amuzant si am inceput sa rad...ei si ce? care este pb? se mai intampla....nu ma intereseaza ce cred ceilalti, sau asa cum zicea Larisa pur si simplu sa dai putere gandurilor incercand sa le verbalizezi NU IN GURA MARE dar un pik acolo....iarasi, nu vad care este problema? asta nu inseamna ca sunt de pe alta planeta....cu toate ca unii ar zice ca sunt de pe Venus....=))=))

la cati dintre voi nu vi s-a intamplat asta macar o data ?...recunoasteti...:d

20/01/06 11:24

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Cred ca trebuie sa acceptam ca suntem diferiti si ca ne comportam in mod diferit....

21/01/06 12:05

ionelcim
membru

hmmm....da...la noi la bise este cineva ...cei drept mai inaintat in varsta care gandeste cu voce tare...asa ca cine-i  prin imprejurimi are multe de rabdat....dar acuma ce sa-i faci dc ...ne comportam in mod diferit, asta este...

22/01/06 14:20

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

ionelcim a scris:

hmmm....da...la noi la bise este cineva ...cei drept mai inaintat in varsta care gandeste cu voce tare...asa ca cine-i  prin imprejurimi are multe de rabdat....dar acuma ce sa-i faci dc ...ne comportam in mod diferit, asta este...

Acel cineva este o....fata? :D...ca despre asta ar fi vorba aici...despre ce te deranjeaza la anumite ..fete :)

22/01/06 14:38

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
pe mine ma deranjeala suvitele blonde care apar asa din senin prin parul fetelor de la mine din biserica...nu de alta,dar ma gandesc k s-au bronzat cam mult si dupa atat soare care le-a "batut" in cap...

23/01/06 23:00

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Hehe, seraphim, trimite-le la mine la biserică! ;)

24/01/06 21:33

Site web  
gabaella
membru

Inregistat: 21/01/06
Stiu o gramada de biserici care s/au ''depopulat" in urma predicilor despre "soarele care le/a "batut" in cap". Ai unde sa le trimiti. :) No problem!

29/01/06 16:41

Larisa
membru

Daca s-au depopulat bisericile nu cred ca e din vina celor ce au predicat ci din cauza celor care s-au simtit cu musca bazaind in caciula. Daca alegi o biserica unde sa mergi eu cred ca tre sa te supui autoritatilor din acea biserica si sa nu zbori din floare in floare fiindca nu-ti place culoarea care acum o luna te fascina.

29/01/06 21:54

Site web  
Ste.fan
membru

poi sa plece unde vor,numa' sa nu mai ramana la repetie la cor si sa isi bata joc de mine ca gresesc gama,sa nu mai "dea din coada"(asa spune un frate prin predici)...si ma lasa in pace daca nu le salut si nu ma bag in seama...

ps:cer prea mult de la voi fetelor? nu cred...

31/01/06 21:36

Ste.fan
membru

gabaella a scris:

Stiu o gramada de biserici care s/au ''depopulat" in urma predicilor despre "soarele care le/a "batut" in cap". Ai unde sa le trimiti. :) No problem!

te-ai simtit cumva?

31/01/06 21:37

Larisa
membru

Seraphim a scris:

ps:cer prea mult de la voi fetelor? nu cred...

Seraphim, nu poti sa arunci problema numai in spinarea fetelor. Eu pot sa ma imbrac decent din punctul meu de vedere, dar pentru un tip sa fiu imbracata atragator. Noi trebuie sa ne facem partea noastra si voi tre sa va rezolvati problemele pe care le aveti.

31/01/06 22:44

Site web  
Ste.fan
membru

era vorba de culoare parului larisa,nu am citi nicaieri in biblie de asa ceva...cu toata stima si respectul imbracati-va cum vreti,numa' decent sa fie da' sa nu care cumva sa vina careva si sa imi spuna ca paru' vopsit e ok... si cu asta cred ca am discutat destul despre paru' vopsit...asta daca nu mai sunt si alte pareri bineinteles...

ps: am auzit de baietii care sunt rebeli ca au tepi,ca poarta tricouri in loc de camasa si cravata cand vin la biserica etc,dar culmea e ca nu am auzit cel putin la mine in biserica nimica de fete...nici de imbracaminte,nici mai ales de coafura...

31/01/06 23:04

bradu
membru

Inregistat: 29/01/06
am  promis .... mai tarziu mi-a parut rau...nu de alta dar toate lucrurile rele gasite la fete le-am regasit si in majoritatea baietilor... asa ca critica mea e legata de tanar in general fiindca astea is problemele lor indiferent de sex...
ce detest cel mai mult la tineri din ziua de azi e superficialitatea cu care trateaza aproape orice problema (si poate dein totdeauna - fiinca privind in biserica pot observa ca asta e o problema si la batrani) manifestata in lipsa totala de curaj.... majoritattea tinerilor au in crestinism bleg... sunt niste morcovisti.. le e rusine de cred ... si cum ai putea respecta ceva de ce ti-e rusine.. apoi  instabilitatea crezului azi cred maine nu... sau, egoismul cu care cauta in totdeauna doar binele lui....ma enerveaza setea asta turbata de a batjocori de a lua peste picior...placerea de a critica in excess ceea ce face altul... blegismul cu care isi manifesta crestinismul.... dar uite ca scriu ...dar mai ales uite cum... am sa revin cand am mai bine formulat ceea ce vreau sa zic...

10/02/06 11:57

larionemily
membru

Inregistat: 09/02/06
eu sunt de parere.la fel cu multi altii de pe forum ca a-ti vopsi parul inseamna sa-i spui lui Dumnezeu ca nu iti place culoarea pe care EL ti-a ales-o.....oricum parerile sunt impartite

mie mi se pare ca o fata naturala,nevopsita denota personalitate si caracter...

10/02/06 16:12

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
stiti ce e interesant...ca aceste "deranjamente"sunt specifice romanilor. Ce am apreciat de cand sunt aici in Fr si merg la o biserica unde majoritatea sunt negri, este ca nimeni nu merge cu prejudecati, nimeni nu te judeca de ce faci asta sau de ce n u o faci.Pur si simplu esti acceptat asa cum esti, si ajungi sa nu te mai intereseze si sa fi tu insuti.Daca ai chef sa te ridici in picioare cand canti o faci, daca mergi in pantaloni nu te scoate nimeni din Biserica...
Si pana la urma totul e o chestie legata de relatia ta personala cu Dumnezeu.
Parerea mea...nu e impozata:)

11/02/06 21:32

Larisa
membru

Acest lucru m-a deranjat cand am venit in state. Nu poti sa vii oricum la biserica si cand am mai vazut-o pe o doamna ca impletea la biserica si pe alt pustan la fel mi-am zis ca s-a stricat lumea. Serviciul religios nu este o agapa, nu este o sezatoare - cel putin asa cred eu. Intr-adevar conteaza relatia noastra personala cu Dz, dar in momentul in care o ai atunci nu iti mai permiti sa fii oricum. Mi se pare jenant ca fetele merg in pantaloni scurti de o palma la biserica. Hai sa fim seriosi si sa acordam respectul cuvenit atunci cand vii sa te intalnesti cu ceilalti frati intr-o casa de rugaciune! Dumnezeu ne accepta asa cum suntem, dar ne iubeste atat de mult incat nu o sa ne lasa sa fim asa cum suntem.

11/02/06 22:58

Site web  
simple
membru

cand intr-o Biserica Il simti pe Dumnezeu la lucru, nu poti sa stai si sa impletesti;) da, respect...dar respectul dupa parerea mea trebuie sa Il dai si pe strada si in Biserica si chiar in casa ta.Trebuie sa traiesti stiind cine e El..si atunci nu traiesti la fel...
crestinismul este o atitudine pe care ar trebui sa o avem in fiecare clipa si nu pe care sa o luam din ciu dumineca si sa ne acoperim golul interior intr-o forma de evlavie
cred ca Dumnezeu nu asteapta de la noi formalisme.
ce mi se pare ciudat e ca Dumnezeu nu a pus limite...tu sa te imbraci asa fusta sa fie pana aici , etc ci oamenii le-au pus.El vorbeste despre interior...iar daca interiorul e asa cum trebuie...exteriorul nu va fi oricum!

12/02/06 23:51

simple
membru

mi-a placut o idee dintr-o predica...de multe ori umblam cu pietre in buzunare(nu ca sa nu ne ia vantul) ci ca sa avem sa aruncam in ceilalti! nu ne dam seama ca si ceilalti au rezervele lor...si cate rani sunt facute astfel!
ce ar fi sa invatam sa acceptam si sa nu ne mai impidecam in ceilalti...sa ne analizam fiecare d_ntre noi...iar cand nu vom avea nimik sa ne reprosam sa mergem sa reprosam altora..dar nu inainte...(mi-o spun in primul rand mie)

12/02/06 23:54

redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

laura_emma a scris:

stiti ce e interesant...ca aceste "deranjamente"sunt specifice romanilor. Ce am apreciat de cand sunt aici in Fr si merg la o biserica unde majoritatea sunt negri, este ca nimeni nu merge cu prejudecati, nimeni nu te judeca de ce faci asta sau de ce n u o faci.Pur si simplu esti acceptat asa cum esti, si ajungi sa nu te mai intereseze si sa fi tu insuti.Daca ai chef sa te ridici in picioare cand canti o faci, daca mergi in pantaloni nu te scoate nimeni din Biserica...
Si pana la urma totul e o chestie legata de relatia ta personala cu Dumnezeu.
Parerea mea...nu e impozata:)

Ai dreptate intr-un fel ca esti liber sa traiesti experieta ta cu Dumnezeu asa cum e si nimeni nu are dreptul sa te opreasca sau sa te judece. Insa nu trebuie sa confundam libertatea cu libertinajul. Pentru ca in unele biserici daca nu in toate de la oras, intre cei din bisericile crestine si cei din lume nu prea mai e mare diferenta. O zic poate cu riscul sa-i jignesc pe unii dar cam asa e. Toti inceara sa-si etaleze ultimele achizitii in materie de haine, coafura si altele insa mai intai de toate trebuie sa fi smerit in biserica si nu numai. Sa se vada in viata nostra ca suntem nascuti din nou. Ca suntem diferiti de ei in sensul purtarii noastre asemeni lui Isus.
Nu e rau sa fi imbracat bine sau sa ai alte lucruri de pret si problema e atunci cand ele devin prioritatea nr 1 in viata ta de zi cu zi.
In general faptele vorbesc despre oameni. Daca traiesti cu adevarat in biserica nu poti sa stai pe banca ca si cum ai jeli. Indiferent care este religia ta.
Parerea mea...din pacate unora le este jena sa-si exprime sentimentele si trairile...iar biserica are de pierdut si impreuna cu ea toti membrii ei...
Parerea mea...God bless U all...Peace.

13/02/06 19:08

Larisa
membru

Zicea Vladimir Pustan intr-o predica ca atunci cand ai avut o boala si vii la casa Domnului dupa nu stiu cat timp de stat la pat sa vezi cum il lauzi pe Dz ca poti sa mergi. Nu cred ca trebuie sa asteptam ca Dz sa ne dea astfel de binecuvantari ca sa ne apucam sa pretuim ce deja avem. Si eu cred ca biserica nu este locul in care sa-ti etalezi ultimele achizitii ci sa te bucuri de ceea ce a facut Dz in viata ta. Cred ca in biserica tre sa fie totusi disciplina si nu fiecare sa faca ce vrea ca la o petrecere. Cred ca ar fi fain daca am avea biserici in functie de temperamente. Cred ca melancolicii ar avea programe ca cele liturgice si sangvinicii ar sari si ar dansa si ar canta toata ziua. Nu cred ca colericii or sa reuseasca sa aiba vreun program pentru ca toata ziua o sa se certe care sa conduca, dar ce stiu eu!?

13/02/06 19:54

Site web  
T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

"a-ti vopsi parul inseamna sa-i spui lui Dumnezeu ca nu iti place culoarea pe care EL ti-a ales-o...."

Oare? Pai atunci cand te barbieresti ii spui ca nu-ti place ca te-a facut cu barba, sau cand iti tai unghiile, ca nu-ti place ca ai ungii? Sa fim seriosi. Gasesti macar un singur loc in Biblie unde sa fii limitat la astfel de lucruri?

14/02/06 09:21

Site web  
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 22    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la