TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Ptr baieti: ce va deranjeaza la unele fete? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 22
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Ador rugăciunea fariseului: "Doamne, mulţumesc că nu m-ai făcut femeie..."
:D

26/11/05 19:56

Site web  
Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
deci aici se vorbea despre ce deranjeaza fetele la baieti sau ce deranjeaza baietii la fete?
Sau despre amandoua?

26/11/05 20:49

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05

laura_emma a scris:

bine, bine...ne intrebam ce ar face barbatii fara femei...da sa fim seriosi_de fapt adam a fost creat primul_si pe urma eva
intelegeti  voi....

Deci cu alte cuvinte Eva a fost creata pentru Adam si nu Adam pentru Eva. Femeia probabil s-ar fi descurcat singura, dar barbatul nu!

26/11/05 20:51

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
sa va spun una adevarata, care s-a intamplat in urma cu vreo 6 ani in Ocna-Mures la biserica.
se facea un studiu pe cartea Geneza in biserica iar la sf programului se puteau pune intrebari de catre cei din sala; asa ca intr-o zi se ridica un frate batran si intreaba:
"eu nu pricep de ce Dzeu a creeat-o pe femeie la sfarsitul creatiei", nu apuca sa se aseze fratele respectiv si raspunsul veni, de la un barbat bineinteles:
"pai dc o creea pe femeie la inceput, lumea n-ar fi fost gata nici in ziua de azi !"

26/11/05 22:45

ionelcim
membru

mirella a scris:

hhehe, ionelcim, mie imi place cum arat :) si ii multumesc Lui D-zeu pt asta :P

.....insfarsit putem sa vedem si noi........."si ii multumesc Lui D-zeu pt asta :P"

Ultima modificare de ionelcim (27/11/05 14:29)

26/11/05 22:49

Corina
membru

Inregistat: 02/04/05
Lupea_Filip, imi pare rau, nu am vrut sa te supar, te apreciez si mi se pare ca esti un tip destept, insa nu cred ca voi aveti dpretul sa discutati asa despre fete, si sa le "bagati in aceeasi oala" indiferent cum ar fi ele. Si sa stii ca e adevarat ce am scris mai sus.

28/11/05 11:40

filip
membru

Ce? unde? când? care? cu ce m-ai supărat?
AAAAAAAAA!
Păi ce am scris io acolo oricum o gândeam. Itervenţia ta a declanşat doar spusele. Îmi păstrez părerea. Şi nu o reneg.
Oricum, dă-i înainte şi zi ce ai de zis! Dacă e scriptural sau ai dreptate nu comentez. Dacă nu, atuncia poate o să am şi io ceva reacţii, dacă mă intere' subectul...
SUPCES! Şi spor la postat! :)

28/11/05 19:14

Site web  
Larisa
membru

Cineva spunea ca asteapa femeia din Proverbe 31, dar daca ar fi fost o secunda mai istet ar fi vazut ca in zilele noastre nu se mai potrivesc multe lucruri din ce scrie acolo. Deci o sa astepte mult si bine! Barbatul nu mai sta degeaba la poarta la povesti ca sa treaca ziua ci munceste din zori si pana seara - asta era numai un exemplu de lucru care nu se mai aplica in ziua de astazi! Revenim la ideea de trantori cand citim capitolul 31.

Ultima modificare de Larisa (28/11/05 19:42)

28/11/05 19:40

Site web  
ionelcim
membru

unele fete ma deranjeaza ca nu ma deranjeaza

02/12/05 22:01

filip
membru

Băieţii sunt pomi. Fetele sunt poame!

Băieţii sunt fireşti. Fetele sunt. Fireşte...

03/12/05 13:43

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
mai "spirituale" ...nu te mai gandi la prostii...

03/12/05 14:04

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Si pomul care nu face roade (poame) va fi taiat si aruncat in foc....
(a se gasi referinta)

03/12/05 15:19

ionelcim
membru

asta-i lovitura sub centura

03/12/05 16:10

filip
membru

Amos 8:2
El a zis: „Ce vezi, Amos?” Eu am răspuns: „Un coş cu poame coapte.” Şi Domnul mi-a zis: „A venit sfârşitul poporului Meu Israel; nu-l mai pot ierta!

La asta nu mai trebuie să căutaţi versetul... că vi l-am dat io.
Aşa că nu tot ce pare bun prevesteşte ceva bun...

03/12/05 20:54

Site web  
mirella
membru

Inregistat: 18/03/05
Fyn a spus:
deci aici se vorbea despre ce deranjeaza fetele la baieti sau ce deranjeaza baietii la fete?
Sau despre amandoua?

..apai ptr baieti...ei tre' sa spuna ce ii deranjeaza :)

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

31/12/05 18:16

mirella
membru

Inregistat: 18/03/05
ionelcim a scris:

James a scris:

mirella a scris:

hhehe, ionelcim, mie imi place cum arat :) si ii multumesc Lui D-zeu pt asta :P

.....insfarsit putem sa vedem si noi........."si ii multumesc Lui D-zeu pt asta :P"

cum adik in sfarsit puteti vedea si voI? io am foto de mult......sau la ce te referi?

Ultima modificare de mirella (31/12/05 18:25)

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

31/12/05 18:25

patry!y
membru

Inregistat: 29/12/05
Luca 17:1  Isus a zis ucenicilor Sai: „Este cu neputinta sa nu vina prilejuri de pacatuire; dar vai de acela prin care vin!

Eu nu tin partea niciunuia, caci fetele ar trebui sa se imbrace decent...! Si baietii nu ar trebui sa se uite la ele, in sensul acesta!
Cum Daniel, in Biblie, s-a hotarat in inima lui sa nu se spurce, asa ar trebui sa faca si baietii, sa se hotareasca in inima lor sa nu se uite dupa fuste scurte si altele...! NU VORBESC DE CEI/CELE DIN LUME! Ci de cei/cele din biserica! daca chestea aceasta tine de dragoste, ca sa se indragosteasca un baiat de ea, ar trebui sa tina cont de alte lucruri, amandoi! Cum spune Cantarea Cantarilor ... nu starniti, nu treziti dragostea, pana nu vine ea. Atat am vrut sa spun deocamdata...! Parerea mea...!

Ultima modificare de patry!y (01/01/06 14:14)

01/01/06 14:12

ionelcim
membru

da..,ma bucur ca nu ti partea niciunuia, cred ca asa si trebuie, insa dc nu te superi, cred ca in loc de Daniel poti sa-l amintesti pe Iosif, pt ca Daniel saracu nu avea cum sa fie ispitit de femei, pt simplul fapt ca a fost facut "famen", babilonienii astia stiau sa-si ia masuri asa incat cei de la curtea imparatului sa nu aiba treaba cu femeile lor.

07/01/06 22:19

ionelcim
membru

ce ma deranjeaza la unele fete este ca sunt mai naive. le poti aburi asa usor, iar ele se simt asa bine crezand ca vrei sa le cuceresti.

07/01/06 22:24

Larisa
membru

Si stii de ce, Ionelcim? Pentru ca duc lipsa de afectiune din partea parintilor, in special din partea tatalui. Fetele o sa incerce sa-si incarce golul pe care il au cu orice surogat. Lucrul asta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru voi, bajetii care o sa aveti copii! Suntem create pentru a trai impreuna cu voi, deci e normal ca atunci cand acorzi o mai mare atentie unei fete sa i se aprinda calcaiele. De aia tre sa-i zici fetei care sunt sentimentele tale in ceea ce o priveste pe ea si cu cat mai repede cu atat mai bine!

07/01/06 22:57

Site web  
patry!y
membru

Inregistat: 29/12/05
bine bine ionelcim, dar de ce sa le aburesti? asta va pasioneaza pe voi, baietzii, sa le aburitzi pe fete, asta e... daca sunt naive... macar nu le face sa se simta prost dupa ce-si dau seama k le-ai aburit...

07/01/06 23:21

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ionelcim, nu cred ca e general valabil ca poti aburi usor o fata. Ea poate sa-ti lase impresia ca ai aburit-o...dar de fapt sa gandeasca altceva. Fetele sunt si ele smechere sa stii, sau unele nu se lasa asa usor pacalite. Eu una imi dau seama cand un baiat are ganduri serioase sau are doar vrajeala in cap. cum? nu stiu... depinde de situatie, ar fi prea multe de zis, cert e ca va dati de gol. Si mai am un avantaj...am frati si mai stiu si ei una alta despre baieti si ma ajuta f mult ;).
        unui baiat ii este insa mai usor sa o duca de nas daca ea este indragostita de el, si in situatii de astea ii este destul de greu fetei sa mai actionez rational... face unele lucruri si apoi isi da seama ca a gresit sau s'a dat de gol. Am treut si eu pe acolo, dar omul invata din greseli.
       si inca ceva...asta va este scopul ...sa le aburiti pe fete? nu uitati ca pe unele le aburiti usor...dar indirect va aburesc si ele si sa va vad cum mai scapati . Ce cauti aia gasesti. Ce faci ti se va face .

Ultima modificare de anca4j (08/01/06 15:51)

08/01/06 15:49

Larisa
membru

Sa stii Anca ca stiu cazuri in care cei care au sapat groapa altuia au cazut singuri in ea. E totusi interesant versetul care zice: "ce vrei sa-ti faca tie oamenii fa-le tu mai intai lor". E asa de fain cand il pui in practica si lucrezi sa pui bunastarea altora mai presus de-a ta! Fetele pot fi duse usor de nas, dar daca stau in turnul lor de fildes de cele mai multe ori sunt cu garda sus pentru a nu fi ranite sau pentru a nu fi ranite din nou.

09/01/06 02:55

Site web  
ionelcim
membru

anca4j a scris:

si inca ceva...asta va este scopul ...sa le aburiti pe fete? nu uitati ca pe unele le aburiti usor...dar indirect va aburesc si ele si sa va vad cum mai scapati . Ce cauti aia gasesti. Ce faci ti se va face .

acuma tu spuneai ca iti dai usor seama dc un baiat este serios sau are doar vrajeala in cap,  asa ca sper sa fi vazut ca nu toti baietii au scopul sa abureasca fetele.
ceea ce am postat era defapt ceea ce am observat in randul tinerilor,mai ales adolescentiilor.
vad atatea fete care nu sunt asa de "smechere" cum spuneai tu si care sunt duse de nas de regula de baieti mai mari ca ele cu cativa ani, care deja au o experienta in a le "aburii" pe fete ca apoi sa se plictiseasca de ele si sa le faca sa se simta niste ratate.
am stat sa ma gandesc cine are de pierdut si cred ca in primul rand fetele care sufera mult dupa o asemenea experienta, iar apoi baietii care sunt catalogati de fete ca fiind toti la fel.

09/01/06 13:01

ionelcim
membru

Larisa a scris:

Si stii de ce, Ionelcim? Pentru ca duc lipsa de afectiune din partea parintilor, in special din partea tatalui. Fetele o sa incerce sa-si incarce golul pe care il au cu orice surogat. Lucrul asta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru voi, bajetii care o sa aveti copii! Suntem create pentru a trai impreuna cu voi, deci e normal ca atunci cand acorzi o mai mare atentie unei fete sa i se aprinda calcaiele. De aia tre sa-i zici fetei care sunt sentimentele tale in ceea ce o priveste pe ea si cu cat mai repede cu atat mai bine!

te cred Larisa, imi dau seama ca parintii au un rol crucial in formarea sau deformarea noastra. nu m-am gandit dar tot ce se poate ca asta sa fie motivul. ma gandesc la invatatorii de scoala duminicala, ei sunt unii dintre cei care mai pot salva situatia, insa problema este ca exact la varsta la cre au nevoie de cineva sa se ocupe de problemele lor mai in detaliu ei trec pe clasa a9a si nu mai merg la scoala dum, cauta sa fie ca ceilalti tineri mai mari, sa se faca vazuti(vazute) si din pacate .......multe fete sunt naive.

09/01/06 13:07

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 22    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la