TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura crestina Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Intai bine-ai venit :)

Discutie nu exista (inca), dar poti intreba aici, ca poate a citit-o cineva ;).

28/02/09 12:08

Zefir
membru

Inregistat: 28/02/09
Multumesc pentru intampinare! :)
Ma framanta o idee pe care am intalnit-o in cartea mentionata. Nu stiu sigur daca voi putea sa o redau cu fidelitate, dar macar incerc :)

Care este granita intre cererea facuta cu pasiune si credinta puternica (lui Dumnezeu, bineinteles) si pacatul pretinderii/pretentiilor?
Nu m-am lamurit prea bine in aceasta chestiune, poate ma ajutati voi.

28/02/09 13:30

Minnie
membru

Inregistat: 02/03/09
As vrea sa imi spuneti unde as putea gasi cartea SCRISORILE LUI ZGANDARILA , DE C.S. LEWIS. Am cautat-o la toate librarile dar stocul e epuizat. Sunt dispusa sa o cumpar daca cineva doreste sa o vanda.

02/03/09 22:14

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Minnie,eu am gasi cartea online.E in format word...daca te intereseaza.
Si eu vroiam sa o iau,am vazut la Kerigma e nedisponibila.Insa uite un mesaj ce te poate ajuta ;)

RainSong a scris:

pai sunt 2 variante :
Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar e scoasa de Humanitas si se gaseste la librarii normale .
si Scrisorile lui Zgandarila e scoasa de editura crestina logos si gasesti la kerigma. 

Deci poate o gasesti sub acest nume.

02/03/09 22:33

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
a citit cineva cartea : Martorul - Josh McDowell ? e faina ? o are un var si ma tenteaza sa o citesc acnd termin cu alta ..

03/03/09 22:42

april
admin forum

flory a scris:

a citit cineva cartea : Martorul - Josh McDowell ? e faina ? o are un var si ma tenteaza sa o citesc acnd termin cu alta ..

mie nu mi s-a parut cine stie ce.

03/03/09 22:55

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
daca vrea cineva sa ii dau cartea Destin in trei - Iosif Belea sa imi spuna ,pe mine nu ma intereseaza subiectul ,este noua si urmeaza sa o primesc .
ca sa vedeti despre ce e vorba in carte puneti arunca o privire aici :  http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21962

05/03/09 17:15

Zefir
membru

Vad ca nu a citit nimeni. Sau...cel putin nimeni nu pare dornic de a impartasi cu ce s-a ales din experienta lecturii cartii "Schimbare launtrica".

05/03/09 21:40

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
RainSong, stiu cartea. cu cat o vinzi? :D

05/03/09 21:47

april
admin forum

Zefir a scris:

Vad ca nu a citit nimeni. Sau...cel putin nimeni nu pare dornic de a impartasi cu ce s-a ales din experienta lecturii cartii "Schimbare launtrica".

eu nu am citit-o, de ex.

de ce nu ne explici tu mai multe ?

05/03/09 21:49

tamarta
membru

Zefir a scris:

e o carte destul de complexa care nu poate fi limitata doar la cateva cuvinte.
vorbeste despre lucrurile cu adevarat in viata, despre faptul ca schimbarea nu vine de acolo de unde noi ne asteptam si trebuie sa ne adancim tot mai mult in toate domeniile. Precizeaza ca de multe ori suntem tentati sa ne mintim pe noi insine, sa ne spunem ca toate lucrurile merg bine, ca totul este asa cum ne dorim. Ne indeamna sa nu ne mai ascundem in noi, sa nu ne mai prefacem, sa ne deschidem inaintea Lui si sa recunoastem cum suntem cu adevarat. Asta e un prim pas spre o schimbare launtrica, pentru ca adevarata schimbare astfel este posibila.
Mi-a placut ca dadea multe argumente biblice, multe exemple. explica in asa fel incat sa poata intelege oricine, chiar daca este o carte psihologica si destul de greu de inteles.
Ti-o recomand din toata inima. Este o carte superba, care a pus o mare amprenta in viata mea..si schimbarea s-a produs cu adevarat la mine :)

Eu am citit-o in engleza, acum vreo 2-3 ani. Chiar as vrea sa pot face rost de ea in romana, dar am alte prioritati acum

05/03/09 22:10

RainSong
membru

tamarta4jc a scris:

RainSong, stiu cartea. cu cat o vinzi? :D

nu o vand ,o dau pur si simplu . Cred ca o vrea cineva ,te intereseaza si pe tine ?

06/03/09 15:05

tamarta
membru

e ok daca o vrea altcineva, mai ales daca s-a trezit inaintea mea. Nu vreau sa se supere nimeni ;)

06/03/09 17:25

cami
membru

Am dat peste mai multe carti de care nici nu stiam ca le am , si m-am oprit supra astora :   Crestinismul redus la esente - C. S. LEWIS
Crestinul impaciuitor - KEN SANDE
De acum inainte - Ralph Shallis
Dincolo de usa mortii - Dr. med. MAURICE RAWLINGS
Biblia si stiinta - Daniel Vernet

Ce parere aveti despre ele ? Cei care le-ati citit .. V-au placut ? Nu stiu acnd o sa le citesc , ca sunt destul de multe ... dar macar sa stiu cu care sa incep. Eu doar am citit prefata si cuprinsul de al ele .

Ultima modificare de flory (10/03/09 00:12)

10/03/09 00:11

tamarta
membru

Crestinismul redus la esente - C. S. LEWIS
e o carte care mie mi-a placut foarte mult. Chiar iti recomand sa o citesti :)

si "De acum inainte - Ralph Shallis" e faina, numai ca nu m-a "marcat" asa de tare incat sa o pot recomanda ca fiind o carte superba

10/03/09 09:32

cami
membru

OK, merci tamarta :) . Mai astept si alte pareri .

10/03/09 09:36

Zefir
membru

tamarta4jc a scris:

Zefir a scris:

e o carte destul de complexa care nu poate fi limitata doar la cateva cuvinte.
vorbeste despre lucrurile cu adevarat in viata, despre faptul ca schimbarea nu vine de acolo de unde noi ne asteptam si trebuie sa ne adancim tot mai mult in toate domeniile. Precizeaza ca de multe ori suntem tentati sa ne mintim pe noi insine, sa ne spunem ca toate lucrurile merg bine, ca totul este asa cum ne dorim. Ne indeamna sa nu ne mai ascundem in noi, sa nu ne mai prefacem, sa ne deschidem inaintea Lui si sa recunoastem cum suntem cu adevarat. Asta e un prim pas spre o schimbare launtrica, pentru ca adevarata schimbare astfel este posibila.
Mi-a placut ca dadea multe argumente biblice, multe exemple. explica in asa fel incat sa poata intelege oricine, chiar daca este o carte psihologica si destul de greu de inteles.
Ti-o recomand din toata inima. Este o carte superba, care a pus o mare amprenta in viata mea..si schimbarea s-a produs cu adevarat la mine :)

Eu am citit-o in engleza, acum vreo 2-3 ani. Chiar as vrea sa pot face rost de ea in romana, dar am alte prioritati acum

Multumesc tamarta :) in sfarsit cineva care sa imi raspunda. Ei bine, daca citeai si putin mai sus vedeai ca am intrebat ceva anume legat de cartea aceasta, si nu doar am cerut niste pareri generale.
Deci... :)

Recunosc, inca nu am terminat de citit, dar am parcurs mare parte din ea si nu astept sa intorc ultima fila pentru a ma... "lumina" de tot. :)

Ultima modificare de Zefir (10/03/09 14:21)

10/03/09 14:19

fluflu
membru

a citit cineva cartea Josh McDowell - MAI MULT DECAT UN SIMPLU TAMPLAR? cum e?

26/09/09 18:40

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Parca am rasfoit-o candva. Sunt unele lucruri care merita retinute.

26/09/09 20:17

diana.m
membru

"In cautarea lui Dumnezeu" A.W. Tozer- o carte pe care o recomand celor care inca nu l-au gasit pe Dumnezeu si mai ales celor care l-au gasit! Imi place mult cum scrie Tozer, are o serie de carti care le puteti gasi pe www.kerigma.ro sau www.stephanus.ro.
"Oameni care s-au intalnit cu Dumnezeu" A.W. Tozer- o carte care te va duce la dorinta de a-L experimenta mai mult pe Dumnezeu in viata ta!
"Nobletea suferintei" Sabina Wurmbrand- O carte care m-a lasat fara cuvinte
"Dumnezeu imi cunoaste masura" Silvia Tarniceriu- inca putin si o voi termina, dar pot sa spun ca m-a emotionat si m-a impresionat povestea Silviei.Merita citita!

26/09/09 22:52

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06

cami a scris:

april a scris:

mie nu mi s-a parut cine stie ce.

Eu cand m-am apucat de ea nici nu stiam ca e crestina.Abia spre final apare "partea asta".Pana la urma ai citit-o?

27/12/09 20:33

fluflu
membru

Nu stiti unde as putea gasi carti de genul Daily Promises(adica o carticica in care e scris ceva pt fiecare zi din an) ?In romaneste, bineinteles. Am vazut vreo 2-3 pe kerigma si clc,dar...doar atat?

07/01/10 22:17

RainSong
membru

aici e una http://www.littlelamb.ro/index.php?productID=129

07/01/10 22:49

fluflu
membru

Ce carte ati recomanda unei persoane care la un moment dat in viata s-a indepartat de DOmnul, a luat-o pe cai gresite,dar de ceva vreme a primit iertarea din partea Domnului si acum inca e in procesul de rezidire spirituala ?

21/01/10 22:05

fluflu
membru

nimeni-nimic?

28/01/10 14:28

Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la