TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura crestina Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
a citit cineva Evanghelia vagabonzilor - Brennan Manning ?
Eu am gasit niste faze care nu le pricep ,pare ca se contrazice si e putin erezist ... dar nu am citit-o inca pe toata .

18/07/08 13:22

davadr
membru

Inregistat: 05/03/08
Am citit cartea lui Manning. Este controversat pentru ca in scrierile lui "exagereaza" in ceea ce priveste harul. Este adeptul vorbelor : Dumnezeu te iubeste asa cum esti insa te iubeste prea mult pentru a te lasa asa. Este un om ce a experimentat din plin dragostea lui Dumnezeu in viata sa. Cartea "The Ragamuffin Gospel" face parte din categoria cartilor ce vorbesc despre har de parca ar incuraja pacatul. O abordare asemanatoare se gaseste si la Philip Yancey in "Tulburatoarele descoperiri ale harului".
Nu poti ajunge sa-l cunosti pe Dumnezeu intr-un asa mod(plin de har) decat prin experienta eliberarii generate de dragostea-i neconditionata.

24/07/08 10:32

Site web  
alina
membru

Inregistat: 24/08/08
sal nu am mai scris aici dar as vrea sa va propun o carte interesanta despre viata unui slujitor cubanes care a fost silit la 20de ani de inchisoare pe nedrept,dar chiar si in mijlocul chinurilor groznice ,el propovaduia evanghelia lui Dumnezeusi il lauda impreuna cu altii.Cartea se numeste VOI MURI IN LIBERTATE DE  Noble  Alexander si Kay D. Rizzo

Ultima modificare de alina (31/08/08 22:14)

31/08/08 22:13

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

alina a scris:

sal nu am mai scris aici ...

bine ai venit alina. ne poti spune ceva despre tine in acest topic http://www.tanarcrestin.ro/forum/viewto ... 3281#93281

01/09/08 01:20

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Anunt:
Am de vanzare cartea : Pregatirea pentru adolescenta - James Dobson
Mai multe detalii aici: http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21670
Cine e interesat,sa imi lase un mesaj privat.Multumesc

04/09/08 12:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
scrie (si) aici :

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1357

04/09/08 17:47

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Ati citit cineva Nicolae Steinhardt- Jurnalul Fericirii, sau Daruind vei Dobandi?, sau Confesiunile lui Augustin?...Ce sa zic?..Tozer, Derek Prince...sau altii mi se par niste copii pe langa astia..un fel de "hai c=am priceput si eu ceva"...fara suparare..Am citit si eu tot ce mi-o picat in mana la vremea cititului...dar acum cand am avut si bani sa cumpar: N-as mai da banii pe majoritatea..in schimb astea le-am cumparat si-s foarte multumit de ele. Urmatoarele pe care voi da banii vor fi ale lui CS Lewis...nu ca a aparut filmul..ci ca-i stiu cartea "crestinism pur si simplu", in rest cred ca as mai cumpara doar ceva scrieri de-a lui Ioan Gura de Aur...

22/09/08 10:59

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Sword a scris:

A citit cineva Nicolae Steinhardt- Jurnalul Fericirii?

Da. Am vrut si eu sa mi-o cumpar dar costa enorm. =(

22/09/08 11:16

Sword
membru

eu am primit cei 100 euri de la stat ptr. achizitionat material didactic..cine poa sa-mi zica ca Steinharst nu are de-a face cu arta? :D Si in sfarsit am 2-a carti de-ale lui si Confesiuni de Augustin (aur curat)...altfel nici eu nu stiu cum ajungeam la ele..

22/09/08 11:20

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Sword a scris:

... Steinhardt nu are de-a face cu arta?

e o enciclopedie chiar :D

22/09/08 11:30

Sword
membru

Pe asta m-am bazat si eu... :D

22/09/08 11:51

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06

sword a scris:

Ati citit cineva Nicolae Steinhardt- Jurnalul Fericirii, sau Daruind vei Dobandi?, sau Confesiunile lui Augustin?...

eu am citit. si se merita citite.

m.a.d.t a scris:

Da. Am vrut si eu sa mi-o cumpar dar costa enorm

eu am cumparat-o.nu mai stiu cat am dat pe ea atunci, dar stiu ca a meritat fiecare leu dat pe ea.

sword a scris:

Urmatoarele pe care voi da banii vor fi ale lui CS Lewis

imi place cum scrie Lewis.am citit "Treburi ceresti I si II", "Problema durerii", "Cornicile din Narnia", "Despre minuni", "Desfiintarea Omului", "Crestinism pur si simplu" si acum mi-am luat "Surprins de bucurie"
merita citite
[sper ca n-am uitat niciuna]

22/09/08 14:50

fluflu
membru

Am vazut pe net ca este cartea 'Lupta fiecarui tanar' de aceeasi autori care au scris si 'Lupta fiecarei fete' si 'Lupta fiecarui baiat'.
A citit cineva 2 dintre acestea?Ma tot gandesc sa o iau pe cea cu 'fiecarui tanara' sau cea  pentru fete?

De asemenea,a citit cineva  Stâlpul de foc - Lynn Austin ?cum e? dar  Martorul - Josh McDowell ?
dar  În sfârşit acasă -Randy Alcorn ? dar  Când cerul plânge- Ted Dekker ?
:D

Ultima modificare de fluflu (08/10/08 20:21)

08/10/08 20:07

april
admin forum

fluflu a scris:

dar  Martorul - Josh McDowell ?

"Martorul" e un fel de roman de actiune, mie nu mi s-a prea parut deosebit.

"In sfarsit acasa" este interesanta .

"Cand cerul plange" este o carte tare :) .

Pe ultimele doua ti le recomand.

08/10/08 20:43

sergio4christ
membru

Inregistat: 09/10/08

Sword a scris:

Ati citit cineva Nicolae Steinhardt- Jurnalul Fericirii, sau Daruind vei Dobandi?, sau Confesiunile lui Augustin?...Ce sa zic?..Tozer, Derek Prince...sau altii mi se par niste copii pe langa astia..un fel de "hai c=am priceput si eu ceva"...fara suparare...

Dupa mine aceasta este copilarie. Fiecare isi are locul lui in Trupul lui Cristos. Nu pot spune ca cineva e "copil", iar alt cineva a ajuns desavirsirea. Daca ne luam dupa principiul tau, atunci ce ne facem cu slujitorii, invatatorii, evanghelistii nostri din biserici, care sunt niste "copii", un fel de "hai c=am priceput si eu ceva". Chiar si in Biblie avem diferiti scriitori, in special in NT. Scrierile lui Pavel sunt net superioare celorlalte, dar aceasta nu le face mai putin importante.
Dar problema sta in faptul ca tu citesti. Cartile lui Derek Prince nu se citesc, ele se studiaza si se pune in practica. Una ce mi+a placut la Derek Prince este simplitatea si puritatea invataturii despre care vorbeste apostolul Pavel. Scopul nostru nu e sa devenim cit mai gnostici, ci cit mai practici si mai aproape de cei din jur, chiar la nivelul unui copil. Biblia este foarte simpla, iti trebuie ajutorul cuiva ca sa te ratacesti.

09/10/08 11:06

tamarta
membru

fluflu a scris:

Am vazut pe net ca este cartea 'Lupta fiecarui tanar' de aceeasi autori care au scris si 'Lupta fiecarei fete' si 'Lupta fiecarui baiat'.
A citit cineva 2 dintre acestea?Ma tot gandesc sa o iau pe cea cu 'fiecarui tanara' sau cea  pentru fete?

le poti lua pe amandoua :D in primul rand ar trebui sa citesti "Lupta fiecarei fete" si apoi poti incepe si "Lupta fiecarui baiat"

fluflu a scris:

De asemenea,a citit cineva  Stâlpul de foc - Lynn Austin ?cum e? dar  Martorul - Josh McDowell ?

Martorul - Josh McDowell.. nu e o carte pe care as da bani.aici depinde de gusturile fiecaruia...
Stâlpul de foc - Lynn Austin..stiu ca am citit-o o data..dar nu mai stiu foarte bine despre ce era vorba exact.. [oricum, in mare parte e vorba de niste fete diferite si de incercarile lor intr-o tara fara pace, macinata de razboi..una bogata, lipsita de griji, dar care s-a lasat amagita de viata ei fara lipsuri, si una incercand sa fuga de ceea ce ea este..dar vor ajunge sa descopere ce inseamna cu adevarat dragostea]..bine ca mi-ai amintit de ea..cred ca mi-o cumpar iar, ca nu mai tin minte detaliile..[si asa ca nu mai aveam ce sa citesc :D ]

dar..ultimele 2 carti ti le recomand :) chiar sunt superbe :)

09/10/08 11:49

fluflu
membru

tamy nu m-ai inteles: intrebam daca sa iau Lupta fiecarui tanar sau lupta fiecarei fete?ma tot gandeam la ce bun sa scoti o carte'Lupta fiecarui tanar' daca apoi scoti doua :una pt fete cealalta pt baieti...
ce treaba am eu cu cea de baieti? :D sa o citeasca ei!

Ultima modificare de fluflu (09/10/08 12:30)

09/10/08 12:27

tamarta
membru

aaa...abia acum am observat... scuze..
pai...daca n-ai nicio treaba cu baietii atunci poti sa iei "Lupta fiecarei fete"
..ca la "tanar" e mai general.. si daca esti curioasa poti lua si "Lupta fiecarui baiat"..ca e la moda acum vad sa se citeasca invers cartile ;)

09/10/08 12:35

davadr
membru

Inregistat: 05/03/08

fluflu a scris:

tamy nu m-ai inteles: intrebam daca sa iau Lupta fiecarui tanar sau lupta fiecarei fete?ma tot gandeam la ce bun sa scoti o carte'Lupta fiecarui tanar' daca apoi scoti doua :una pt fete cealalta pt baieti...

Cred util pentru o fata sa citesca despre luptele pe care le au de dus baietii. Intelegerea diferentelor ajusteaza comportamentul.

Este adevarat ca Stephen Arterburn a dat lovitura cu o carte pentru ca apoi sa scoate altele asemanatoare. Maniera deschisa in a scrie il caracterizeaza pe acest autor care nu te lasa sa banuiesti la ce se refera, ci o spune direct. Aceste carti sunt cu atat mai necesare cu cat subiectele tratate sunt ocolite de biserica in mod sistematic - spun asta fara a generaliza.

david

15/10/08 13:03

Site web  
fluflu
membru

april a scris:

"Cand cerul plange" este o carte tare :) .

Azi mi-a venit comanda. Ma si apuc sa o citesc :)

15/10/08 19:32

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

fluflu a scris:

fluturas, cred ca in cartile pentru fete si pentru baieti sunt tratate chestiile tipice fiecarui sex, luptele pe care le duc cele doua parti, care sunt destul de diferite din anumite puncte de vedere, iar "lupta fiecarui tanar" cred ca trateaza chestii mai generale care apartin tinerilor...

15/10/08 21:26

fluflu
membru

Ce spuneti de ' Toţi sunt normali până ajungi să-i cunoşti ' si ' Dacă vrei să umbli pe apă, trebuie să cobori din barcă ' ambele de John Ortberg ? Am auzit ca sunt foarte bune, dar as vrea sa stiu mai multe. Sau ce alte carti de acelasi autor imi recomandati?

10/11/08 18:42

april
admin forum

fluflu a scris:

Dacă vrei să umbli pe apă, trebuie să cobori din barcă ' ambele de John Ortberg ? Am auzit ca sunt foarte bune, dar as vrea sa stiu mai multe. Sau ce alte carti de acelasi autor imi recomandati?

Pai daca vrei sa mergi pe apa, citeste-o ;) .

Toţi sunt normali până ajungi să-i cunoşti' am inceput-o demult dar din motive independente de ea nu am terminat-o. O voi lua de la inceput cu cititul, candva .

Ti-as mai recomanda "Dumnezeu este mai aproape decat crezi". Mai am ceva de el care isi asteapta randul la citit :P .

10/11/08 19:14

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
ce zice april ,"Dumnezeu e mai aproape decat crezi" e faina ,cand am citit-o a fost preferata mea in acea vreme . Toti sunt normali sta parasita in biblioteca [mi lene sa devorez ce scrie pe acolo] ,si aia cu barca sa o citesti numai daca esti gata sa accepti provocarea .
Cand cerul plange e ca Rascumparata prin iubire ,numai ca tipa e drogata nu prostituata . E fictiune ,de relaxat neuronii .
Eu iti recomand sa nu citesti romane fictive crestine ,sunt mai bune cele din literatura universala . Si chiar daca astea crestine au ceva subinteles crestin [ce exprimare] ,nu sunt foarte ziditoare .
Poti citi C S Lewis - Scrisorile unui diavol batran catre unul mai tanar ,sau Scrisorile lorului Foulgrin .Ambele sunt fictiuni ,dar cu multa invatatura .

ps; fluflu ,Lupta fiecarul tanar nu e pentru ambele sexe ,este numai pentru baieti [eu am citit-o ,multumesc cui mi-a imprumutat-o :D]

Ultima modificare de RainSong (10/11/08 19:28)

10/11/08 19:27

tamarta
membru

sunt carti pe care le-am citit acum ceva timp si nu-mi mai sunt foarte proaspete in minte, dar stiu ca am avut ce invata din ele.
"Toti sunt normali pana ajungi sa-i cunosti"
Cuprins
Mulţumiri

PARTEA ÎNTÂI: NORMAL? NU EXISTĂ AŞA CEVA, DRAGĂ...

1. Dilema porcului-spinos
2. Minunea unităţii
3. Frăţia rogojinii: adevărata prietenie

PARTEA A DOUA: CUM SĂ TE APROPII DE ALŢII FĂRĂ CA SĂ AI DE SUFERIT

4. Cu faţa descoperită: autenticitatea
5. Lasă pietrele jos: acceptarea
6. Arta de a "citi" oamenii: empatia
7. Merită să lupţi pentru comunitate: conflictul

PARTEA A TREIA: SECRETELE RELAŢIILOR PUTERNICE

8. Chirurgie spirituală: iertarea
9. Darul pe care nimeni nu-l doreşte: confruntarea
10. Înlăturarea barierelor: includerea
11. Secretul unei inimi iubitoare: recunoştinţa
12. În sfârşit, normal: Cerul!

Normal? Cine e normal?

Sigur nu-i vorba de tine! Nici de vreun altul pe care l-ai întâlnit pânã acum... Nici unul dintre noi nu este normal conform definiţiei lui Dumnezeu, şi cu cât ne apropiem mai mult unii de alţii, cu-atât mai clarã devine situaţia.
Şi totuşi, în pofida ciudãţeniilor noastre, a pãcatelor şi a personalitãţilor noastre „colţuroase”, avem nevoie unii de alţii. Comunitatea este mai mult decât un simplu cuvânt – este una dintre cele mai mari trebuinţe ale noastre. Prin urmare, cum pot nişte oameni plini de cusururi si anormali ca noi sã îmblânzeascã forţele care ne dezbinã, ca apoi sã intrãm în acele relaţii transformatoare pentru viaţa noastrã şi pe care Dumnezeu le-a proiectat pentru noi?
În aceastã carte, învãţãtorul şi autorul de succes John Ortberg se concentreazã asupra acelor detalii care fac funcţionalã comunitatea. Vei avea parte de o lecturã care-ţi va provoca mintea sã priveascã spre inima lui Dumnezeu, dar şi la ceilalţi şi la tine însuţi. Mai mult de-atât, vei dobândi înţelepciune şi vei afla cum te poţi apropia de oameni, în moduri diferite si eficiente. Cu umor, acuitate si har de povestitor, Ortberg ne aratã cum ajunge comunitatea sã rodeascã fericire, sãnãtate, susţinere şi maturizare şi cum putem noi sã lucrãm la asta... Doar aşa, oamenii ciudaţi şi stângaci care suntem vom descoperi dragostea lui Dumnezeu într-un mod tangibil şi vom beneficia de puterea transformatoare a dragostei, a acceptãrii si a preţuirii reale.
   Cu acest titlu incitant, John Ortberg ne conduce într-o aventurã a dezvãluirii adevãratei naturi umane. Cu toţii suntem departe de perfecţiune si de idealul lui Dumnezeu pentru noi. Cu toate acestea, sufletul nostru tânjeşte dupã relaţii, la fel cum trupul nostru este însetat dupã aer sau apã.
  Cartea ne descoperã o lume fascinantã a relaţiilor profunde, invitându-ne sã descoperim, printr-o comuniune realã, bucuria de a aparţine, încântarea de a fi cunoscuţi si iubiţi, posibilitatea de ne dãrui si de a ne maturiza, siguranţa de a ne regãsi printre cei apropiaţi.

Citind aceastã carte vom descoperi cum putem noi, ca oameni imperfecţi şi dificil de abordat, sã trecem peste barierele nevãzute care ne ţin departe unii de alţii si de Dumnezeu, sã intrãm în relaţia dãtãtoare de viaţã pe care El a pregãtit-o pentru noi.

Dacă vrei să umbli pe apă, trebuie să cobori din barcă
ca sa-ti fie mai usor.. http://shalomshalom.wordpress.com/2008/ ... din-barca/

si..din ce am mai citit de  John Ortberg eu iti recomand:
"O dragoste mai presus de ratiune" si "Viata pe care ti-ai dorit-o intotdeauna"

10/11/08 19:44

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la