TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura crestina Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 10
albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
Mda, experineta personala, dar, chiar te rog citeste si: cultiva-ti viziunea de Andy Stanley si vezi care e diferenta... Si acuma, fiecare are parea lui, eu mi-am zis-o pe a mea. E prea putin sa vb doar despre viata ta intr-o carte( cred eu)

aici depinde si ce traiesti, ca daca eu am facut o alegere gresita si incep sa scriu o carte ca Dz e asa, ca Dz vrea asa.... Eu tre sa fiu documentat si sa vad cum au gandit si altii, nu? nu sa zic ceea ce cred eu doar...

Ultima modificare de albertina (14/11/06 17:55)

14/11/06 17:11

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
albertina:

In legatura cu "Vise naruite", si eu am citit-o si nu pot spune ca "e cea mai urata carte " pe care am citit-o. Mi se pare exagerat.

Cartile scrise din experienta personala au efect asupra persoanelor care au trecut si / sau trec prin experiente similare. Eu te-as intreba daca ti-au fost vreodata naruite toate visele ?

Ultima modificare de april (14/11/06 17:48)

14/11/06 17:47

albertina
membru

Tu ma intrebi daca am avut toate visele naruite? Nu le-am avut pe toate naruite, dar multe din ele s-au naruit si inca se mai naruiesc.
Eu nu am spus ca, cartile scrise din experienta personala nu au efect asupra persoanelor. Ele au un mare efect, de aceea e bine sa stii ce citesti... Si pana la urma am zis ca asta e parea mea, si daca cineva are o alta, sa-i fie de bine... Eu apreciez autorii care nu scriu doar cele traite intr-o situatie... atat...

14/11/06 18:01

april
admin forum

Referitor la carti,  gusturile nu se discuta. Ce te ajuta pe tine, poate nu ma ajuta pe mine si invers.

Eu apreciez autorii care scriu din experiente traite de ei personal in primul rand. Atunci consider ca ei stiu despre ce scriu. Normal ca pot scrie si din experientele traite de altii, dar nu mi se pare chiar acelasi lucru.

"Vise naruite" are niste idei interesante. De exemplu:

"Visele naruite deschid usa catre vise mai bune, vise pe care nu le pretuim la adevarata lor valoare pana cand visele pe care le pretuim in mod gresit ne sunt distruse . "

" Dumnezeu lucreaza in permanenta pentru a-si face copiii constienti de existenta unui vis care ramane viu sub molozul oricarui vis naruit, un vis nou care, o data implinit, le va pune pe buze o cantare noua, cantata cu lacrimi, pana cand Dumnezeu li le va sterge si vor canta avand in inima doar bucurie ".

P.S. Larry Crabb urmareste in "Vise naruite" destinul lui Naomi, din cartea Rut. Nu ti se pare ca ar fi si o "baza biblica" in cartea asta ?

Ultima modificare de april (14/11/06 18:36)

14/11/06 18:33

albertina
membru

Ok april, nu pot sa scriu si eu aici niste afrimatii ale autorului, care nu mi-au placut, nu sunt acasa :(. cum ajung las si eu aici ceva :)

Si, da ai dreptate, despre gusturi nu se discuta...

14/11/06 19:10

dana21
membru

Inregistat: 24/09/06
cine imi trimite si mie ceva carti crestine in fromat electronic?

14/11/06 21:55

april
admin forum

dana21 a scris:

cine imi trimite si mie ceva carti crestine in fromat electronic?

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=665

14/11/06 21:57

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Mai sunt ceva si pe www.catholica.ro, pe undeva pe-acolo. Puteti sa cititi si documentele de la Conciliul Vatican II. Pentru mine sunt foarte interesante:)

15/11/06 00:33

Site web  
albertina
membru

albertina a scris:

Ok april, nu pot sa scriu si eu aici niste afrimatii ale autorului, care nu mi-au placut, nu sunt acasa:(. cum ajung las si eu aici ceva:) Si, da ai dreptate, despre gusturi nu se discuta...

" Ceea ce ne va da Dz odata in cer, este diferit de ceea ce ne da acum. CEEA CE NE DA ACUM POATE FI DIFICIL DE APRECIAT. " (chiar Dz ne da lucruri dificil de apreciat? nu ar treb sa generalizeze aici...)

" Ceea ce va pot garanta este puterea de a-mi fi placuti Mie, si nu ca  VA FI BINE IN VIATA." (Chiar cred ca in biata iti poate fi bine daca esti dedicat lui Dz si daca implinesti ceea ce are El de facut prin tine.)

"Oamenii FERICITI NU IUBESC CU ADEVARAT....DE AEEA, FERICIREA, SENTIMIENTUL PLACUT, GENERAT DE SITUATII PLACUTE, TREBUIE SA NE FIE LUATA, CA IN FELUL ACESTA SA SE FACA LOC DE BUCURIE. "
( zi-mi si mie pe ce baza biblica sau alta, vb el?  Nu are baza, Biblia nu prezinta asa ceva...)

" Oamenii FERICITI, arareori, cauta bucuria..." ( am intalnit oameni fericiti, care erau si bucurosi, si chiar si in biblie sunt exemple)

" FERICIREA, TREBUIE, sa ne fie luata( crezi ca are dreptate?) oricat ne-ar durea aceasta...." (Chiar...)

" Fericira nu e decat o AMINTIRE, si nu o vom cunoaste VREODATA." ( adica, nu exista fericire?)

" Pt Isus, rs la suferinta e sa suferi si mai mult... " ( el vb aici doar pe baza cartii "Rut" ca daca privea in mai multe carti vedea ca nu e chiar asa)

si aici iti dau exemplu de o ideie nefinisata: citeste pag 60, ultimul paragraf...
Se vb despre naomi si el incepe sa pov:

" De curand am primit o scrisoare, de la o doamna. Azi dimineata am citit-o. Imi spuen ca fiica ei s-a indragostit. " Sunt ingrozita" , imi scrie ea. " Tanarul de care s-a indragostit are multe in comun cu sotul meu. Nu pot suporta gandul ca si ea va ajunge sa aiba o casnicie ca si a mea."
Dz ar putea aranja, lucrurile in asa fel, incat tanara sa cunoasca un baiat minunat. Se poate increde mama ei in Dz ca aceasta sa se intample? "
si iar renine la naomi...( pag 60 jos) 
( aici nu se rs la intrebarea pusa de autor... trece la alt subiect total diferit...

Eh, acum, poate tu ii dai dreptate autorului. dar eu nu o pot face. Eu cred ca Dz da binecuvantari, si fericire si bucurie( dar daca ii suntem credinciosi) . dar daca u nu crezi ca poti sa te bucuri si aici de o viata frumoasa, o familie fericita, atunci gandim total diferit...

15/11/06 16:59

gfod
membru

Vezi ce-ti ziceam de pragmatism? Mi se face rau numai cand ma gandesc la ce sustii tu. Dar te rog sa nu o iei ca pe o ofensa. Am trecut prin mai multe chestii in viata mea si am tot dreptul sa am oroare pentru asa conceptii. Eu sunt total de acord cu tot ce zice autorul. Si probabil ca ai fi si tu daca ai citit , sa zicem, un Pateric, daca ai citi literatura crestina veche, autori canonici, etc. S-ar face lumina!

15/11/06 19:15

Site web  
april
admin forum

albertina, ma mir cumva ca ai gasit asa de repede citatele acelea cu care nu ai fost de acord. Sincer, eu subliniez ce-mi place intr-o carte, ca sa pot gasi mai repede, nu ce nu-mi place. Si cand citesc o carte, incerc sa gasesc ceva bun in ea. In fine...

Incerc sa "comentez" cateva din citatele date de tine. Deci:

" Ceea ce ne va da Dz odata in cer, este diferit de ceea ce ne da acum. CEEA CE NE DA ACUM POATE FI DIFICIL DE APRECIAT. " (chiar Dz ne da lucruri dificil de apreciat? nu ar treb sa generalizeze aici...)

1.Ce ne va da Dumnezeu in cer ? "Lucruri, pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, aşa sunt lucrurile, pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc. " ( 1 Corinteni 2:9 ) Este diferit de cea ce primim aici ?
2. Primesti din partea lui Dumnezeu toate lucrurile ? Sau numai pe cele bune ? Daca le-ai primi pe toate, nu cred ca ai afirma ca nu este uneori "dificil" de apreciat o boala, un necaz, o intristare, etc...
2. Cuvantul "poate" nu cred ca arata o "generalizare".

" Ceea ce va pot garanta este puterea de a-mi fi placuti Mie, si nu ca  VA FI BINE IN VIATA." (Chiar cred ca in biata iti poate fi bine daca esti dedicat lui Dz si daca implinesti ceea ce are El de facut prin tine.)

Nu cred ca Dumnezeu ne garanteaza o viata roz, ci dimpotriva:
"Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni, şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!" ( Matei 5:11)

El ne garanteaza insa ca nimic nu ne poate desparti de El si ca nimic din ce vine peste noi nu este mai puternic decat noi.
" Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?
După cum este scris: "Din pricina Ta suntem daţi morţii toată ziua; suntem socotiţi ca nişte oi de tăiat. "
Totuşi în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori, prin Acela care ne-a iubit.
Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare,
nici inaltimea, nici adancimea, nici o alta faptura, nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu, care este in Isus Hristos, Domnul nostru." ( Romani 8:35-39 )

Si inca ceva: Dumnezeu nu ne da lucruri bune in functie de meritele noastre, pantru ca noi nu am merita nimic bun. El ne da lucruri bune pentru ca ne iubeste.

" Pt Isus, rs la suferinta e sa suferi si mai mult... " ( el vb aici doar pe baza cartii "Rut" ca daca privea in mai multe carti vedea ca nu e chiar asa)

1.Presupun ca "rs"-ul insemna "raspuns".
2. Daca te uiti la viata lui Isus, ce concluzie tragi ? Ca a suferit din ce in ce mai putin ? Uite-te la "alte carti", Evagheliile, de exemplu.

Referitor la ideea "nefinisata", m-am uitat pe pasajul repectiv si autorul continua ideea respectiva dupa "paranteza" facuta cu povestirea aceea. Povestire care nu ar fi neaparat "paranteza", ci ar putea avea legatura cu subiectul: Dumnezeu a ingaduit ca Naomi sa-si piarda "ambii pantofi", atunci ar putea putea ingadui El oare ca fata respectiva sa repete "greseala" mamei ei ? Dumnezeu poate schimba multe, dar uneori alege sa ingaduie multe...

Eh, acum, poate tu ii dai dreptate autorului. dar eu nu o pot face. Eu cred ca Dz da binecuvantari, si fericire si bucurie( dar daca ii suntem credinciosi) . dar daca u nu crezi ca poti sa te bucuri si aici de o viata frumoasa, o familie fericita, atunci gandim total diferit...

Nu am gasit inca autorul caruia sa-i dau dreptate intotdeauna...si nici nu cred ca il voi gasi vreodata.
Eu cred ca Dumnezeu ne da binecuvantari, fericire, bucurii pentru ca ne iubeste, nu pentru ca ii suntem sau nu mai mult sau mai putini credinciosi. Cred ca e gresit sa consideram ca daca cineva ni se pare mai binecuvantat, e neaparat mai credincios, si invers. Sa nu-l uitam pe Iov. El era credincios si prin ce a trecut ?
Eu cred ca ne putem bucura si aici de o viata "frumoasa", dar nu cred ca asta trebuie sa fie tinta noastra. Ci sa-L cunoastem pe El.  Nu trebuie sa-L iubim pentru ceea ce ne da , ci trebuie sa-L iubim chiar daca nu ne da ceea ce vrem, sau indiferent de ceea ce ne da.

Restul citatelor le consider cam scoase din context, de aceea nu le comentez.

Ultima modificare de april (15/11/06 21:11)

15/11/06 21:07

albertina
membru

april,

-Nu te supara, dar mi se pare ca am rs mai greu, pt ca am venit acasa sa caut ceea ce nu mi-a placut... subliniez si eu ceea ce imi place

-stiu ca atunci voi fi pe deplin fericita, asta vrea sa zica in matei 5... Dar eu sunt fericita si aici... nu am zis ca Dz garanteaza viata roz, dar El nu mentioneaza ca nu ne vrea binele in viata...

-am zis eu ca ne da Dz dupa meritele noastre?

-Si vrei sa zici ca david a suferit din ce in ce  mai mult, iosif, neemia? nu privi doar unde e suferinta...

-sa inteleg ca e ok, cand finiseara e ascunsa printre fraze?

-sa stii ca si eu gandesc ca si tine aici. nu am gasit nici o carte cu care sa fiu 100 % de acord. Si aici in cartea asta am subliniat idei frumoase, am ce invata, numai ca unele m-au deranjat... atat. Sper ca nu am fost cam rea afirmand ceea ce nu mi-a placut. Imi place sa fiu contrazisa, si unde ai dreptate, cedez...:) Ma bucur ca asa am reusit sa vb cu tine... Viata e frumoasa...

Se vede ca Dz lucreaza prin tine, si ma bucur cand intalnesc asa oameni... Eu cred ca suferinta e invatatorul nostru cel mai mare, si cand trec de ea, multumesc lui DZ ca am invatat sa fiu mai puternica, altfel, sa vreau sa-l am  pe El mai mult decat orice....

Multumesc ca ti-ai facut timp pt mine...

Ultima modificare de albertina (15/11/06 23:18)

15/11/06 22:01

april
admin forum

Nu m-am suparat, albertina :). Cartea aia m-a ajutat intr-un moment dificil in viata mea, de aceae am fost cumva subiectiva si am "aparat-o".

Si m-a mai ajutat si "Cand cerul tace" si apoi mi-a placut mult si "Daca vrei sa umbli pe apa, trebuie sa cobori din barca" :) .

P.S. Nu caut suferinta, dar sunt constienta ca mai devreme sau mai tarziu , va face parte din viata oricarui copil al lui Dumnezeu. Chiar daca nu suntem scutiti de ea intotdeauna, sa nu uitam ca avem pe Cineva cu noi, tot intotdeauna :) .

Ultima modificare de april (15/11/06 22:14)

15/11/06 22:12

albertina
membru

ce dragut raspuns... am citit si eu: cand cerul tace, si m-a ajutat mult...

multumesc pt intelegere...:)

15/11/06 23:14

albertina
membru

gfod a scris:

Vezi ce-ti ziceam de pragmatism? Mi se face rau numai cand ma gandesc la ce sustii tu. Dar te rog sa nu o iei ca pe o ofensa. Am trecut prin mai multe chestii in viata mea si am tot dreptul sa am oroare pentru asa conceptii. Eu sunt total de acord cu tot ce zice autorul. Si probabil ca ai fi si tu daca ai citit , sa zicem, un Pateric, daca ai citi literatura crestina veche, autori canonici, etc. S-ar face lumina!

Bine gfod, poate ai trecut tu prin mai multe in viata, poate esti trecut de 27, nu stiu, dar asta nu iti da dreptul sa zici chiar asa... Nu m-a ofensat deloc, pt ca sunt ferm convinsa ca ceea ce cred este adevarat, dar in fine... Mi se face si mie rau sa mai scriu aici, nu pt ca nu as avea ce sa scriu ci pt ca fiecare priveste prin prisma sa, nu incerca sa priveasca cum vad si ceilalti... si pote asa am fost si eu...
Nu te supara, dar chiar m-ar interesa ce il face pe un om sa aiba oroare pt asa conceptii. Suferinta? Greutatile? lipsa de oamnei care inteleg? Nu stiu... Chiar nu te inteleg... Si mie  mi s-au naruit vise, dar nu am oroare de la conceptii de la care pot sa invat ceva...
si pana la urma, ce e rau sa crezi ca poti sa fii un om de succes, sa fii optimist si sa nu lasi lucrurile negative sa-ti intunece viata? Cred ca ar fi bine sa citesti cartile si apoi sa comentezi. si chiar iti sugerez sa citesti: Cultiva-ti viziunea. Sa vad ce conceptii sunt acolo, dupa parerea ta...

16/11/06 03:23

gfod
membru

Sunt total de acord cu ce ai scris tu la topicul despre muzica rock. Eu nu am spus ca citesc numai beletristica! Si faptul ca privim fiecare lucrurile intr-un mod foarte subiectiv ce are? Asta-i realitatea si nu ai ce-i face. Si nu-i vorba de greutatile prin care am trecut prin astia peste 27 de ani pe care-i am eu(sic!), ci e vorba de o filosofie de viata.

16/11/06 15:17

Site web  
albertina
membru

:D:D:D:D:D... Mda... las sa fie... oricum imi place sa citesc... ;)

16/11/06 19:27

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05

gfod a scris:

Si nu-i vorba de greutatile prin care am trecut prin astia peste 27 de ani pe care-i am eu(sic!), ci e vorba de o filosofie de viata.

:) Ce comic esti! Poate ca tu la 27 de ani o sa fii deja satul de viata! O sa iti dai seama ca ai invatat totul deja pana aveai 18! ;)

Ca sa revenim la oile noastre. Acest paragraf mi-a atras atentia: " De curand am primit o scrisoare, de la o doamna. Azi dimineata am citit-o. Imi spuen ca fiica ei s-a indragostit. " Sunt ingrozita" , imi scrie ea. " Tanarul de care s-a indragostit are multe in comun cu sotul meu. Nu pot suporta gandul ca si ea va ajunge sa aiba o casnicie ca si a mea."
Dz ar putea aranja, lucrurile in asa fel, incat tanara sa cunoasca un baiat minunat. Se poate increde mama ei in Dz ca aceasta sa se intample? " Ma mir ca femeia aia nu stia la ora respectiva ca un barbat se va casatori cu "mama lui" si o femeie cu tatal ei! Femeia respectiva poate sa ALEAGA sa se increada in Dumnezeu sau nu. Daca chiar are multe in comun cu sotul ei fiica ei ar trebuie sa stie deja cum sa se comporte cu el. Faptul ca ea a zis ca e ingrozita mie imi spune ca sotul ei nu era un om bun de aceea vroia ceva mai bun pentru fiica ei! Parerea mea!

17/11/06 04:58

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
A citit careva cartea "Dovezi ale existentei lui Dumnezeu" de Richard Wurmbrand? :D

Ultima modificare de our hearts hero (17/12/06 12:35)

17/12/06 12:35

rara^avis
membru

Inregistat: 21/10/05
"Toti sunt normal pana ajungi sa`i cunosti" -John Ortberg
"Daca vrei sa umbli pe ape,trebuie sa cobori din barca" - John Ortberg

cartile astea 2 m`au provocat sa traiesc altfel pentru Dumnezeu.

inca una superba pe care inca n`am terminat`o dar ma fascineaza
"Isus pe care nu L`am cunoscut" -Philip Yancey

vi le recomand cu toata caldura :)

29/12/06 23:28

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Pt. femei, fete chiar si barbati, baieti etc. sugerez cartea "Linisteste inima ingrijorata"...cu iertare insa nu stiu autorul :D...e o carte despre ingrijorare si cum o putem domoli...good luck!

04/01/07 18:09

april
admin forum

lorre_diana a scris:

Pt. femei, fete chiar si barbati, baieti etc. sugerez cartea "Linisteste inima ingrijorata"...cu iertare insa nu stiu autorul :D...e o carte despre ingrijorare si cum o putem domoli...good luck!

"Linisteste-mi inima ingrijorata", de Linda Dillow :) .

04/01/07 19:34

IoanaB
membru

Inregistat: 23/02/06
Umberto Eco "Numele Trandafirului" se pune?

05/01/07 14:29

Diana-s-2-da-r
membru

Inregistat: 27/12/06
O carte tot despre ingrijorare este "Lasa grijile,incepe sa traiesti",de Dale Carnegie.Vi-o recomand cu toata caldura.Mie personal mi-a placut foarte mult.

20/01/07 18:59

april
admin forum

Diana-s-2-da-r a scris:

O carte tot despre ingrijorare este "Lasa grijile,incepe sa traiesti",de Dale Carnegie.Vi-o recomand cu toata caldura.Mie personal mi-a placut foarte mult.

Numai ca nu cred ca este o carte...crestina :) .

20/01/07 19:40

Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la