TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Iertarea pacatelor Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Cum primim iertarea pacatelor de la Dumnezeu?
Ce este iertarea pacatelor si de ce avem nevoie de ea?
Cu totii stim ca plata pacatului este moartea, dar noi toti avem nevoie de iertare din partea lui Dumnezeu, deoarece cu totii am savarsit pacate.

Am fost de curand la o inmormantare ortodoxa, unde preotul spunea ca fiind urmas al apostolilor, el are puterea de a o ierta pe raposata, iar cuvintele lui au fost Dumnezeu sa o ierte!
Este suficient sa traim o viata in pacat, iar la final un preot sa spuna Dumnezeu sa o ierte?

Faptele Apostolilor 13:38 spun că “Să ştiţi dar, fraţilor, că în El vi se vesteşte iertarea pacatelor.”
Iertarea nu este obţinută pentru că cel vinovat ar merita să fie iertat. Nimeni nu merită să fie iertat. Iertarea este un act al dragostei, îndurării/milei, şi harului. Iertarea este o decizie de a nu avea nimic împotriva unei alte persoane, în ciuda a ceea ce ar fi făcut rău pentru tine.
Din fericire, Dumnezeu este iubitor şi plin de îndurare – nerăbdător să ne ierte păcatele! 2 Petru 3:9 ne spune că “…El... are o îndelungă răbdare pentru voi, şi doreşte ca nici unul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă” Dumnezeu doreşte să ne ierte, de aceea a şi creat posibilitatea ca să fim iertaţi.

Ioan 3:16-17 conţine acest mesaj minunat: “Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică. Într-adevăr, Dumnezeu n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.”
Oare atat de usor primim iertarea?

Ultima modificare de Roxana (09/02/12 07:04)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/02/12 06:56

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Si s-ar putea completa : cum primim tertarea pacatelor de la oameni? ( ca urmasi ai apostolilor) :)

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 07:01

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Instituirea(in ortodoxie) :
„Amin grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer” (Matei 18, 18)
„Luaţi Duh Sfânt, cărora le veţi ierta păcatele, se vor ierta lor; şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute” (Ioan 20, 22-23)

Oare chiar la adevarat iertare se referea Isus ?Atunci ce rost mai avea jertfa Lui?


Old a scris:

Si s-ar putea completa : cum primim tertarea pacatelor de la oameni? ( ca urmasi ai apostolilor) :)


Tocmai am scris versetul de care s-a folosit preotul la inmormantare pentru a ierta pacatele raposatei.Atunci sa mancam si sa bem nu?! Sa nu ne facem griji !

Ultima modificare de Roxana (09/02/12 07:18)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/02/12 07:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Roxana a scris:

Oare chiar la adevarat iertare se referea Isus ?

Eu cred ca da!

Roxana a scris:


Atunci ce rost mai avea jertfa Lui?

Pentru iertarea pacatelor. :D

Roxana a scris:

Atunci sa mancam si sa bem nu?! Sa nu ne facem griji !

Asta e o chestie importanta.
E o idee prinsa in versetul ce l-ai citat (din Ioan). Inainte pe puterea de a ierta pacatele zice : "luati Duh Sfant" :)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 07:27

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Eu cred ca a fost un lucru temporar asa cum a fost si insuflarea cu Duh Sfant. Pentru ca la cincizecime toti au fost botezati cu Duhul Sfant.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

09/02/12 08:54

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
E nu cred ca e vorba de iertarea pe care ne-o ofera Dumnezeu.Pacatele pe care le facem sunt in primul rand impotriva lui Dumnezeu, dar pot fi si impotriva oamenilor.
Eu cred ca in versetele alea e vorba de iertarea pe care o cer oamenii atunci cand pacatuiesc impotriva noastra.Se poate ca ei si fi fost iertati de Dumnezeu, dar pentru ca iertarea sa fie deplina(in sensul ca omul sa poata avea partasie cu Dumnezeu si cu oamenii din nou), trebuie sa fie iertati si de cei impotriva carora au gresit.Si mai cred ca versetele alea nu sunt scrise neaprat pentru cei care pacatuiesc, cat pentru cei care iarta.
Cand spune "şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute" nu vrea sa spuna ca sunt tinute pentru cei care gresesc, sunt tinute pentru cei care nu iarta.In sensul de tinute minte, Dumnezeu tine minte daca nu vrem sa iertam.

De asta cred ca ortodocsii au interpretat gresit aceste versete.Odata cu moartea Domnului Isus nu mai avem nevoie de intermediar intre noi si Dumnezeu pentru a ne fi iertate pacatele.Fiecare poate cere iertare direct lui Dumnezeu.Iar daca a murit fara sa o faca, nu mai poate fi iertat prin rugaciunea nimanui,oricine ar fi.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

09/02/12 09:30

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Cum am scris si ieri, la comentarii.


edi a scris:

Din toate textele gen "Adevărat vă spun că orice veţi lega pe pământ va fi legat în cer; şi orice veţi dezlega pe pământ va fi dezlegat în cer." este in lumina iertarii aproapelui care ti'a gresit. Adica "iarta'l pe cel ce ti'a gresit, pentru ca si Dumnezeu sa il elibereze de plata acelui pacat".

Asta e putin mai complex. Isus se adresa ucenicilor, care inca nu erau trimisi. (in Matei parca ei nu erai inca trimisi). Doar Il urmau pe Isus, stiind Cine este. Cred ca, intr'o oarecare masura, oricine se poate asemana lor. Il urmam pe Isus si suntem 'trimisi' sa propavaduim Evanghelia. Nu detalizez acum. Deci noi, fiind credinciosi si urmand pe Isus, daca iertam cuiva greseala facuta noua, si Dumnezeu ii iarta. Pentru ca si noi, prin Duhul Sfant am fost investiti cu autoritate. Limitata, cert este, dar fara ea nu am putea duce lupta aceasta.

Deci daca noi iertam cuiva greseala facuta noua, nici DUmnezeu nu va tine cont de ea. Pentru ca noi, fiind in Isus, am iertat. Nu cred ca se aplica si pacatelor facute altora. Acelea nu cred ca mai tin de noi.,


Doar in Matei 16 se schimba cadrdul, Isus lui Petru "Îţi voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ va fi legat în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat în ceruri.”. Asta nu cred ca merge.....extrapolata.


09/02/12 09:35

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

jezzy a scris:

E nu cred ca e vorba de iertarea pe care ne-o ofera Dumnezeu...De asta cred ca ortodocsii au interpretat gresit aceste versete.Odata cu moartea Domnului Isus nu mai avem nevoie de intermediar intre noi si Dumnezeu pentru a ne fi iertate pacatele.Fiecare poate cere iertare direct lui Dumnezeu.Iar daca a murit fara sa o faca, nu mai poate fi iertat prin rugaciunea nimanui,oricine ar fi.

Eu cred ca se refera tocmai la iertarea ce o ofera Dumnezeu!
Exista tendinta la noi sa gasim alte explicatii datorita derapajului ortodox. Cred totusi ca noi nu trebuie sa mergem in extrema opusa pentru a contrabalansa o extrema gresita.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 09:43

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Adica vrei sa spui ca Dumnezeu te iarta daca isi cere altcineva iertare in locul tau?

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

09/02/12 09:47

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
A, nu, in nici un caz.

E o chestie personala, dar la un moment dat s-ar putea sa trebuiasca sa intervina si un "duhovnic".


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 09:49

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
cred ca ar trebui pus accent si pe faptul ca pacatele nu se iarta dupa moarte!

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/02/12 10:08

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Asta-i alta chestie importanta. Deci avem discutia deschisa. :)

La fel ca si rolul credinciosului care intrevine sa ierte pacate; deci nu-i simplu.

@arch, eu nu as zice ca s-a terminat, pentru ca nici apostolii nu iertau la inceput cum "iarta" preotii azi, ci iertau la fel cum poate sa ierte un credincios autentic azi.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 10:30

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Old, eu as corela acel pasaj si cu Matei 10:14 (Daca nu va va primi cineva, nici nu va asculta cuvintele voastre, sa iesiti din casa sau din cetatea aceea si sa scuturati praful de pe picioarele voastre.). Cred ca ucenicii fusesera investiti, temporar as putea spune eu, cu puterea de a inchide "poarta harului" cetatilor care refuzau pocainta. Era o situatie particulara si irepetabila in acel moment in care Isus i-a trimis in evaghelizare.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

09/02/12 10:53

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Suntem chemati la a fi iertatori in orice situatii.
"Si ne iarta noua...precum si noi vom ierta". Cred ca este mai mult decat o necesitate. Este o porunca de care tine si El cont. Si cred ca mai mult se refera la atitudinea noastra fata de gresitii nostrii decat la faptul ca le spalam cumva noi pacatele lor eliberandu-i de greseli(pacate). Noi nu putem ierta si mantui pe oameni, dar putem deveni asemeni Lui, iertand noi pe ceilalti. Asa cred


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

09/02/12 13:17

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Old a scris:

dar la un moment dat s-ar putea sa trebuiasca sa intervina si un "duhovnic".

In ce sens?
Eu stiu ca uneori e nevoie de cineva sa te ajute sa vezi unele lucruri mai clar, dar procesul iertarii se face doar intre om si Dumnezeu.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

09/02/12 13:19

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
preotii nici nu prea sunt ei pocaiti,cum ar putea sa ierte pacatele altora cand ei nu se mantuiesc pe ei insisi?! Eu cred cu tarie ca si in ziua de astazi un crestin pocait,nascut din nou ,botezat cu Duhul Sfant se poate ruga pentru mantuirea celor carora le vesteste iertarea pacatelor,iar ei vor putea fi iertati/mantuiti.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/02/12 13:57

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Isus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu are putere sa ierte. Ucenicii sai sunt trimisi sa vindece si sa boteze spre iertarea pacatelor. Invocand pe Cel ce a venit sa preia vina noastra si sa ne spele, noi suntem incredintati (ca si credinciosi) ca suntem iertati in virtutea focului caintei si luptei cu pacatul care s-a aprins in noi. Dar unii pot invoca doar cu gura si nu ca o reactie a ceea ce le spune constiinta si inima (simtirea). Altii abia primind Cuvantul, abia deschizandu-li-se ochii prin Evanghelie, simt nevoia de a li se confirma verbal ca sunt iertati pe baza credintei.

  Isus nu este fizic printre noi pentru a confirma sau infirma fiecaruia daca se afla in postura de crestin autentic sau fatarnic. Dar o face prin cei invredniciti de El cu Duhul Sfant sa distinga prezenta acelui foc launtric aprins de credinta. Cine iarta nu o face dupa bunul plac ci dupa cum le arata Duhul despre cel pacatos, si nu toti au vederea aceasta. In Fapte 8:5-21 vedem ca Filip se duce in Samaria si boteaza, dar, desi are Harul vindecarilor se pare ca nu avea si Harul prin care Petru si Ioan cheama Duhul Sfant asupra celor gasiti curati. Foarte important de observat este ca, Simon desi era botezat de Filip, este descoperit a nu avea inca o inima curata, pregatita pentru a primi puteri ca cele pe care le admira la Apostoli.

  Se spune ca botezul este spre iertarea pacatelor. Adica iertarea, chiar daca o primesti inca de la inceput, ea este validata de mentinerea unui foc launtric sfintitor, a unei lupte continue cu pacatul si nu de un anumit nivel de sfintenie atins. Nu este neaparat nevoie de o confirmare, pentru ca iertarea se aplica pur si simplu odata cu credinta din suflet. Dar, intarirea si/sau constientizarea starii in care se afla (ramane) sau trece pacatosul, care ezita din prea multa smerenie ori care din contra, indrazneste din prea multa mandrie, ii poate fi de folos cum ii sunt de folos miopului ochelarii aburiti dupa ce au fost stersi.

  Daca cineva isi atribuie meritul de trimis al lui Isus si iarta sau respinge iertarea prin alt duh decat Cel Sfant, nu se afla sub imputernicirea cuvintelor: "cărora le veţi ierta păcatele, se vor ierta lor; şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute". De ce? Pentru ca este nevoie sa: "...luati Duh Sfant..." pentru (a vedea) asta. Iar pentru a ierta in numele lui Isus pacatele (toate, nu cele dintr-o disputa personala) este nevoie sa fii insuflat de acest Har asa cum  Apostolii au fost insuflati de insusi Isus. Apostolii, au predat mai departe acest har preotesc prin rugaciune si "punerea mainilor" (acest lucru este invocat de ortodocsi azi). Nu spun ca transmiterea aceasta nu ar fi iesit si in afara ortodoxiei sau catolicismului (prin punerea mainilor sau altcumva) odata cu despartirile schismatice. Dar cred ca un urmas veritabil al lui Isus si al apostolilor trebuie recunoscut prin semnele si roadele care-i insotesc in lucrarea de slujire, pentru ca Duhul Sfant se gaseste asupra celor cu inima curata.

Poti spune "esti iertat" unui om in particular (ii confirmi starea atinsa de sufletul sau) daca [b]stii[b] ca ai acest "cantar", acest Duh de la Isus Hristos, altfel risti sa duci in ratacire pe cei ce primesc cuvantul tau.

Ultima modificare de Oblio (09/02/12 15:19)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

09/02/12 13:59

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

Apostolii, au predat mai departe acest har preotesc prin rugaciune si "punerea mainilor" (acest lucru este invocat de ortodocsi azi).

Iti spun de ce cred ca nu este asa.

Poate recunosti si tu ca nu toti preotii sunt intr-o buna legatura cu Duhul Sfant al lui Dumnezeu, unii prin viata lor sunt chiar potrivnici voiei lui Dumnezeu. Asta inseamna ca la ei s-a intrerupt continuitatea charismei?

Asta ar insemna ca orice urmas, care a primit charisma dupa cel pacatos, pe aceasta linie, in realitate nu are charisma pentru ca s-a intrerupt.


Nu spun ca transmiterea aceasta nu ar fi iesit si in afara ortodoxiei sau catolicismului (prin punerea mainilor sau altcumva) odata cu despartirile schismatice.


In cazul despartirilor schismatice, ori cel ce zice ca a transmis harul nu l-a avut, ori cel ce zice ca l-a primit  in realitate nu l-a primit(inainte de schisma), pentru ca nu era calificat spiritual pentru asta; ori amandoi sunt la fel de descalificati, altfel, se desparteau?


Tot ceea ce am spus mai sus, sustine faptul ca harul s-a transmis altfel decat prin succesiune.

In succesiune poate sa existe cel mai favorabil cadru pentru transmiterea harului. Atat, doar.


Dar cred ca un urmas veritabil al lui Isus si al apostolilor trebuie recunoscut prin semnele si roadele care-i insotesc in lucrarea de slujire, pentru ca Duhul Sfant se gaseste asupra celor cu inima curata.
Asta da, categoric.


Poti spune "esti iertat" unui om in particular (ii confirmi starea atinsa de sufletul sau) daca [b]stii[b] ca ai acest "cantar", acest Duh de la Isus Hristos, altfel risti sa duci in ratacire pe cei ce primesc cuvantul tau.

Cand sufletul sau a atins starea iertarii, nu prea mai are nevoie sa-i spui.

Omul are nevoie sa-i spui despre iertare cand regreta sincer pacatul, dar nu are cunostinta despre hotararea lui Dumnezeu in dreptul sau. Atunci are nevoie sa-i ducem iertarea lui Dumnezeu.


jezzy a scris:

[
Eu stiu ca uneori e nevoie de cineva sa te ajute sa vezi unele lucruri mai clar, dar procesul iertarii se face doar intre om si Dumnezeu.

Nu incape indoiala!

dar ce? apostolii iertau in nume propriu, nu in Numele Domnului?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 16:29

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

Old a scris:



dar ce? apostolii iertau in nume propriu, nu in Numele Domnului?


Eu cred ca doar propovaduiau/vesteau/predicau iertarea si jertfa Domnului.


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/02/12 19:48

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pai, clar. In felul acesta iertau.(vestind iertarea)

Eu ma gandesca ca in anumite cazuri personalizau iertarea/dezlegarea, dar nu o faceau dupa capul lor. Daca faceau asta in Numele Domnului cred ca o faceau la indicatia expresa a Domnului, sau conform cu Cuvantul lui Dumnezeu.

Ceva gen: David a zis lui Natan: "Am pacatuit impotriva Domnului!" Si Natan a zis lui David: "Domnul iti iarta pacatul, nu vei muri. (2Sam.12:13)

Asta include element profetic.

Sau un alt exemplu, generic. (am intalnit asemenea oameni), care spun: "cum sa ma ierte Domnul la cate pacate am facut? Imi pare rau de pacatele mele, dar cum sa ma ierte Domnul, crezi ca ma iarta?"
Raspunsul trebuie sa fie cam acesta: "Daca acuma te intorci la Domnul cu toata inima, te iarta in mod sigur".


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/02/12 20:51

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Old, total de acord cu tine. Ferice de tine ca cunosti si intelepciunea ortodoxiei si teologia neoprotestantilor. Eu recunosc ca am avut multe deficiente din cauza ca am crezut ca neo cunosc totul. Subiectul asta era unu din cele cu semnul intrebarii ptr. mine.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

10/02/12 14:59

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06

Roxana a scris:


Ce este iertarea pacatelor si de ce avem nevoie de ea?


Păcatul este atât încălcarea voii Lui Dumnezeu (1Ioan 3:4) cât şi evitarea facerii binelui (Iacov 4:17).
Devenim păcătoşi atunci când suntem suficient de mari ca să înţelegem diferenţa între bine şi rău şi alegem voluntar să facem răul cedând ispitelor sau  evităm să facem binele.( Iacov 1:14-15;Gen 3:3-6;Gen 4:1-8;Ez.18:20).
Păcatul ne separă de Dumnezeu (Is.59:1-2) , aduce moartea spirituală asupra noastră  (Rom.6:23) şi ne înrobeşte ( Rom.1:21-32; 7:23-25).
Avem nevoie de iertarea păcatelor pentru a reface legătura cu Dumnezeu ,pentru a  renaşte spiritual şi pentru a redeveni liberi.Cei care nu primesc iertarea vor primi pedeapsa veşnică la Judecata finală.
Toţi oameni au păcătuit / păcătuiesc (Rom 3:23 ; 5:12) şi au nevoie de iertare.



Roxana a scris:


Cum primim iertarea pacatelor de la Dumnezeu?

Pentru a primi iertarea avem nevoie de o jertfă de sânge pentru a plăti preţul păcatului  şi de un Mijlocitor care ne poate reprezenta şi aduce în prezenţa Lui Dumnezeu.(Evrei 9:22;Evrei 8:1-2)
Un singur păcat nu se iartă: hula împotriva Duhului Sfânt.

Pentru că Dumnezeu doreşte să ne ierte şi să refacem legătura cu El  şi întrucât nici un om  din cauza păcatului personal nu poate aduce o jertfă suficient de bună şi nici nu poate fi un mijlocitor potrivit ,Dumnezeu l-a trimis pe Fiul său să fie atât jertfa perfectă  de care aveam nevoie cât  şi mijlocitorul nostru ( Evrei 7:24-28 ;9:23-28) întemeind Noul Legământ al Iertării păcatelor ( Evrei 8:6-12).
Mai mult Isus Hristos datorită calităţilor Sale este singurul mijlocitor acceptat de Dumnezeu pentru iertarea păcatelor  iar sângele Său curs pe cruce este singura jertfa acceptată de Dumnezeu ca plată a păcatelor oamenilor ( 1 Timotei 2:5; Evrei 9:28; 1 Ioan 2:1-2).

Sunt două modalităţi pe care Dumnezeu le-a pus la dispoziţia oamenilor prin noul legământ  pentru a obţine iertarea păcatelor ambele având însă în comun acelaşi principii de bază : sângele jertfit al Lui Isus şi mijlocirea Lui.

Prima modalitate se adresează tuturor oamenilor este universală şi este oferită prin Evanghelie.
Oricine aude Vestea Bună şi se supune Lui Hristos  prin credinţă ( Ioan 8:24) , pocăinţă (Luca 13:3;24:47) , mărturisire (Romani 10:9-10) şi botez(Marcu 16:16;Matei 28:19) primeşte iertarea păcatelor şi în plus devine copil al Lui Dumnezeu fiind născut din nou şi primind arvuna Duhului Sfânt ( Fapte 2:38;Gal.4:5-7;Col.1:13-14...etc).

A doua modalitate se adresează celor care deja s-au supus Lui Hristos şi păcătuiesc .Cei care sunt creştini şi pretind că nu păcătuiesc mint şi fac micinos Cuvântul Domnului (1Ioan 1:8,10).
Păcatele făcute după botez sunt iertate prin mărturisirea lor (1 Ioan 1:9;2:1,2).
Mărturisirea trebuie făcută Lui Dumnezeu pentru că orice păcat este in primul rând împotriva Lui  , prin singurul mijlocitor pe care îl avem: Isus Hristos, dar şi oamenilor afectaţi direct atunci cînd este cazul.
Oamenii care pretind că mijlocesc iertarea pentru alţii sau că iartă în Numele Domnului alţi  oameni uzurpă rolul Mântuitorului de unic mijlocitor.

Atunci când Simon Magul i-a cerut lui Petru să mijlocească iertarea pentru el ,Petru nu şi-a asumat un asemenea rol ci l-a învăţat să se adreseze direct Lui Dumnezeu (Fapte 8:22-25).
Dacă Petru nu a iertat păcatele nimanui cum îşi permit cei care spun că stau pe scaunul lui Petru să pretindă că mijlocesc şi că oferă iertarea pentru oameni în Numele Lui Hristos?
Noi ca oameni putem ierta doar păcatele care sunt făcute îmoptriva noastră ,mai mult suntem obligaţi să facem asta dacă la rândul nostru vrem să primim iertare de la Dumnezeu.(Iacov 5:16;Matei 6:12;18:25..)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

10/02/12 18:28

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Old, nu mai citez din postarea ta pentru ca si asa ceea ce voi scrie este probabil prea mult (imi cer scuze si pentru asta).

1. Preotul odata hirotonit nu primeste odata cu dreptul de a pastori si harul de a numi alti preoti. Acesta trebuie sa urce pe cale ierarhica la rangul superior de arhiereu si abia atunci primeste acest drept (si nu de la om ci de la Dumnezeu). Cu alte cuvinte succesiunea este asigurata nu de om ci prin om dupa voia Duhului care ii da omului (arhiereului) gandul si vrerea  Sa. Este putin probabil (ca sa nu zic imposibil) ca un episcop (cel mai mic grad arhieresc) sa  fie impotrivitor Duhului Sfant si sa fie ingaduit de Dumnezeu in aceasta functie.

2. Chiar daca  un preot ajunge sa fie slab in credinta si faptele nu-l confirma in postura de preot al Domnului, nu inseamna ca un credincios ce are nevoie de harul sau de preot va fi lipsit de acesta. Dumnezeu se va ingriji de credincios daca este sincer. Smerenia nu te lasa sa masori cinstea sau nevrednicia preotului, ci te va indemna sa asculti si sa te increzi in cel daruit cu har sa te pastoreasca, stiind ca este folosit de Dumnezeu pentru a-ti raspunde si a te calauzi. Altfel nu am mai fi primit porunca sa ascultam ce ne invata ei si sa nu facem ce fac ei (cei care se dovedesc fatarnici).

3. Cred ca, transferul charismatic nu este dependent de calitatea celui care ar avea sau nu harul, ci de rangul pe care-l ocupa in fata lui Dumnezeu. Chiar daca Dumnezeu nu-i (mai) recunoaste cinstea de a pastori, din considerente pe care doar El le stie si in virtutea ca nu forteaza (incalca) alegerea celui ce singur a  hotarat sa ocupe un post de slujitor al lui Dumnezeu, va implini si prin acesta planul Sau (probabil ca nu-i va fi cantarita ca ascultare/supunere dreapta la judecata cat timp inima sa nu era daruita lucrarii pe care a implinit-o, dar asta nu are legatura cu cei de sub el).

4. Pentru cei ce vin la hirotonie cu inima necurata, sunt convins ca Duhul Sfant se ingrijeste sa fie descoperiti din timp. Incompatibilitatea pe care o vedem noi in unii preoti/pastori fie este ingaduita de Dumnezeu din motive care nu intotdeauna le stim, fie au decazut in timp si vor fi descoperiti si opriti de la a mai sluji, fie slabiciunile lor nu afecteaza inca slujirea ci doar folosesc drept piatra de poticnire pentru invederarea celor cu inima nesincera.


Concluzia mea este ca nu trebuie pierdut din vedere faptul ca transferul Duhului nu se face de la episcop la preot ci episcopul se roaga, isi pune mainile deasupra capului preotului apoi invoca, si Dumnezeu trimite Duhul(nu stiu daca este altfel la neoprotestanti).
Cu alte cuvinte nu tine de succesiune in mod direct transmiterea Harului pentru ca el vine de la Dumnezeu si nu de la Arhiereul care la randul sau l-a primit pentru sine si nu pentru al da mai departe, dar este legat de succesiune pentru ca Dumnezeu recunoaste ierarhia si invataturile insuflate apostolilor. Probabil, acolo unde exista o astfel de ierarhie si nejustificat se trece peste ea aduce dupa sine nesupunere si consecinte asupra faptuitorului. Aceasta pentru mediul crestin...

...dar, un alt aspect legat de iertare ce demonstreaza independenta de mijlocitori (altii decat Isus - si aici completez postarea lui nascutinvingator pe care o apreciez dar care s-a referit exclusiv vis-a-vis de crestini)

  Exista si un alt mediu, cel necrestin, adica cei ce au trait inainte de Hristos ori care nu au aflat de Isus Hristos (pagani) . Cum se aplica iertarea celor care nu-L cunosc sau nu l-au cunoscut pe Isus Hristos?
    Consider ca iertarea nu este dependenta de invocarea numelui Mantuitorului decat daca au aflat de El si chemarea Sa. Ceilalti (enumerati mai sus) daca au dovedit credinta si ascultare fata de Constiinta prin care Dumnezeu arata tuturor calea binelui sunt indreptatiti asemeni lui Avraam "prin credinta". Important este ca, si acestia datoreaza iertarea si  rascumpararea Mielului care s-a jertfit pe cruce. Fara aceasta jertfa, satan ar fi pretins dreptul asupra sufletelor noastre care au pacatuit. Iertarea vine din considerentul ca cel credincios nu recunoaste faptele firii ca reprezentand adevarata alegere a sufletului ci doar faptele la care ne cheama constiinta (legea firii) si Domnul nostru Isus Hristos. El isi rezerva dreptul de a rascumpara pe toti cei ce au ales o viata noua in supunere fata de Tatal si accepta sa fie curatiti de firea cea decazuta pentru a primi un nou trup si a trai cu acesta vesnic doar in faptele sfinteniei. Este posibil ca si acestia vor auzi de Isus si jertfa sa dupa moarte, sau la Inviere cand, propovaduindu-li-se Evanghelia o vor regasi in idealul  pe care l-au cautat urmand legea firii (constiinta divina) in timpul vietii.

Ultima modificare de Oblio (11/02/12 18:14)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

11/02/12 17:22

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

1. Preotul odata hirotonit nu primeste odata cu dreptul de a pastori si harul de a numi alti preoti. Acesta trebuie sa urce pe cale ierarhica la rangul superior de arhiereu si abia atunci primeste acest drept (si nu de la om ci de la Dumnezeu).

In afara de canoane stii vre-un normativ dupa care se face asta?


2. Chiar daca  un preot ajunge sa fie slab in credinta si faptele nu-l confirma in postura de preot al Domnului,... stiind ca este folosit de Dumnezeu pentru a-ti raspunde si a te calauzi.
. Nu cumva se aplica aici proverbul cu un orb care calauzeste pe un alt orb?


3. Cred ca, transferul charismatic nu este dependent de calitatea celui care ar avea sau nu harul, ci de rangul pe care-l ocupa in fata lui Dumnezeu.

Sunt ranguri in fata lui Dumnezeu? Sau la altceva te referi?


4. Pentru cei ce vin la hirotonie cu inima necurata, sunt convins ca Duhul Sfant se ingrijeste sa fie descoperiti din timp.

Uneori da, dar crezi ca se intampla asa intotdeauna? De unde crezi ca exista in slujba preoteasca oameni care n-au avut sau n-au tangenta cu cele sfinte?(Cunosc astfel de cazuri concete)

Concluzia mea este ca nu trebuie pierdut din vedere faptul ca transferul Duhului nu se face de la episcop la preot ci episcopul se roaga, isi pune mainile deasupra capului preotului apoi invoca, si Dumnezeu trimite Duhul(nu stiu daca este altfel la neoprotestanti).
Cu alte cuvinte nu tine de succesiune in mod direct transmiterea Harului pentru ca el vine de la Dumnezeu ...

Asta da. Asta ai remarcat, si asta am spus ca nu succesiunea apostolica da charisma, ci vine de la Dumnezeu. la unii protestanti este cam asa, cu diferente de forma.


  Exista si un alt mediu, cel necrestin, adica cei ce au trait inainte de Hristos ori care nu au aflat de Isus Hristos (pagani) . Cum se aplica iertarea celor care nu-L cunosc sau nu l-au cunoscut pe Isus Hristos?
    ... Este posibil ca si acestia vor auzi de Isus si jertfa sa dupa moarte,

Dupa moarte? Hmm. Nu as spune asta.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

11/02/12 19:56

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Old a scris:


In afara de canoane stii vre-un normativ dupa care se face asta?.

Mai intai sa ne reamintim ca discutam despre succesiune si ca am cazut de acord ca nu vorbim de transmiterea Duhului sfant de la un preot la altul ci de transmiterea dreptului de a sluji in aceasta functie prin "punerea mainilor".

  Nu stiu daca putem numi normativ sau canon o invatatura lasata de Apostoli, dar se pare ca existau si astfel de invataturi:

"De aceea, lăsând cuvântul de început despre Hristos, să ne ridicăm spre ceea ce este desăvârşit, fără să mai punem din nou temelia învăţăturii despre pocăinţa de faptele moarte şi despre credinţa în Dumnezeu,  a învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică." (Evrei 6:1,2)

"În adevăr, orice mare preot, luat din mijlocul oamenilor, este pus pentru oameni în lucrurile privitoare la Dumnezeu, ca să aducă daruri şi jertfe pentru păcate. El poate fi îngăduitor cu cei neştiutori şi rătăciţi, fiindcă şi el este cuprins de slăbiciune. Şi, din pricina acestei slăbiciuni, trebuie să aducă jertfe atât pentru păcatele lui, cât şi pentru ale norodului. Nimeni nu-şi ia cinstea aceasta singur, ci o ia dacă este chemat de Dumnezeu, cum a fost Aaron." (Evrei 5:1-4)

    Isus a fost noul Mare Preot care si-a luat cinstea de la Tatal si a dat-o Apostolilor. Acestia au continuat sa o predea mai departe "prin punerea mainilor" care binecuvantau si invoca Duhul Sfant asupra celor alesi episcopi sau alte slujiri pentru bisericile nou infiintate.
Daca ne reamintim si Fapte 8:5-21(de care pomenisem cu cateva posturi mai sus), observam ca Filip boteza si facea minuni in Samaria, nu? De ce, pentru ungerea cu Duh Sfant, a trebuit sa vina Petru si Ioan? Din ce motiv nu a facut-o Filip?
  In afara de asta, la Fapte 6:5,6 vedem ca Stefan este descris ca "bărbat plin de credinţă şi de Duh Sfânt" inainte de punerea mainilor. Cu alte cuvinte, Duhul putea sa existe dinainte sau sa urmeze, dar, lucrari ca savarsirea Botezului a necesitat recunoastere (binecuvantare) de la Apostoli.

Nu cumva se aplica aici proverbul cu un orb care calauzeste pe un alt orb?

Cel ce cauta cu inima sincera nu mai este un simplu orb, chiar nestiutor fiind. Prin indemnul pe care il are a castigat deja sprijin si protectie, el nu mai este singur ci va fi calauzit prin grija Tatalui care nu-si paraseste niciodata fii Sai.

Sunt ranguri in fata lui Dumnezeu? Sau la altceva te referi?

Ma refer la ierarhiile care slujesc Bisericii lui isus Hristos si care au fost instituite de Apostoli. Crezi ca preotii/pastorii care sunt pusi peste noi nu merita supunere/ascultare doar pentru ca suntem la fel de importanti in fata Tatalui?

oblio a scris:


4. Pentru cei ce vin la hirotonie cu inima necurata, sunt convins ca Duhul Sfant se ingrijeste sa fie descoperiti din timp.


Old a scris:

Uneori da, dar crezi ca se intampla asa intotdeauna? De unde crezi ca exista in slujba preoteasca oameni care n-au avut sau n-au tangenta cu cele sfinte?(Cunosc astfel de cazuri concrete)

S-a intamplat si la inceput (vezi Iuda Iscarioteanul care a avut si el darul vindecarilor sau ratacirile unora pomeniti de Pavel), se intampla si azi. Si nu doar intr-o confesiune. Nu pot spune daca Dumnezeu mai ingaduie dintre acestia fara sa-i si descopere, dar daca-i ingaduie stie El de ce o face.

oblio a scris:

    ... Este posibil ca si acestia vor auzi de Isus si jertfa sa dupa moarte,


Old a scris:

Dupa moarte? Hmm. Nu as spune asta.

Ma pun pe ganduri... 1 Petru 3:18-20, 1Petru 4:6, Romani 14:7-9, Ioan 5:25-29   
Am spus doar "este posibil", Dar fiecare cu incredintarea sa :).

Ultima modificare de Oblio (13/02/12 01:52)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

13/02/12 01:46

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net