TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Jocuri/COMENTARII Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10
mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
simt iubire april, dragoste. evident crestineasca. sau poate nu simt io bine fiind nesimtit de fel :)

06/02/13 12:03

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Mohicane, tu esti ori scrie vre-un altul ce citesc?
Ca ai fi capabil de astfel de sentimente nu ma-ndoiesc, dar ca-ti permite tastatura sa le reproduci asta parca nu pot sa cred. :D


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

06/02/13 15:30

   
mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
s-a defectat si tastatura bre :)) .trimite-mi un pm cu numarul tau ca l-am pierdut, si mi-am schimbat si numarul.

06/02/13 15:36

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

mohicanul a scris:

nu stiu cum sunteti voi, dar clar eu sunt frumos in ochii oricarei fiinte de pe pamant. si ingerii se uita cu invidie la mine (old si roxana pot confirma :)) )


modestule! :D ...da stii tu bine ceva ;)

Ultima modificare de Roxana (06/02/13 19:48)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


06/02/13 19:47

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Roxana a scris:

Care a fost cel mai important lucru pe care l-ai invatat de la parinti?

imi place intrebarea :)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/02/13 21:51

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12

Oldica a scris:

Floare.

Ce floare ti-ar placea sa fiu?


De ce "sa fiu" si nu "sa fii"?

Ultima modificare de march (18/02/13 22:03)


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

18/02/13 22:03

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

irlanda a scris:

Ti se pare gresita sau indreptatita aceasta rugaciune?

"Tu care esti un judecator drept, care cercetezi rinichii si inimile: fa-ma sa vad razbunarea Ta impotriva lor, caci Tie Iti incredintez pricina mea!" (Ier.11:20)

Indreptatita din perspectiva judecatii Divine care probabil doar asa se putea aplica atunci.

Indreptatita si din perspectiva omului drept si supus legii dar care nu are inca puterea dragostei si a iertarii la care este chemat Dar cine si cati pot pretinde dreptatea nemiloasa avand certitudinea ca va sta el insusi drept in fata scaunului Judecatii?

Omul ce are dragostea lui Hristos lucratoare si dominatoare in el vede dincolo de necazul sau. Vede nu doar necazul sau ci si nenorocirea in care a intrat cel nedrept si ajunge pana acolo ca-l deplange la gandul ca va fi judecat pentru caile sale.
Omul lui Hristos se hraneste si se mangaie cu bucuria ca este indreptatit prin credinta si ca este vadit de dragostea pe care Domnul i-a sadit-o in suflet. Aceasta indreptatire, a credintei ca Domnul este singurul care poate judeca si cantari drept toate si pe toti ii sunt alinare in suflet pentru ca este credinta care il mantuie, il scuteste de a fi si el cantarit spre condamnare pentru pacatele sale.
De aceea ii lasa Domnului toata judecata.

Crezi ca azi, Domnul mai gaseste in varsarea de sange o cale a indreptatirii omului? De ce crezi ca se cere sa iubim pe vrajmasii nostri? Si cui este Imparat Isus, celor ce iubesc si cauta sa ierte totul sau celor ce cauta razbunarea?

Ultima modificare de Oblio (05/03/13 19:37)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

05/03/13 19:17

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eu totusi nu cred ca Dumnezeu va lasa copii Sai sa fie batjocoriti, fara sa i puna la punct pe batjocoritori...

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/03/13 16:01

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Asa e, dar se pune intrebarea... cand? Unora le este oferita indreptatirea in aceasta viata mai mult, altora mai putin dar (probabil ca) spre o cinste/rasplata mai mare in Cer. Fiecaruia dupa cum poate duce.

La fel si in cazul celor nedrepti, unii platesc nedreptatile acum dar astfel ajung fara ele in Cer, si invers... cel ce nu are ochi si urechi pentru chemarea "Cerului" este lasat sa se bucure in nedreptatile sale aici dar va fi cantarit cu ele la judecata.

De aceea se recomanda a primi nedreptatile mai degraba ca pe incercari, ca pe o "scara" (ocazie) pusa in calea credinciosului, spre a urca cat mai sus. Asa putem urma si noi calea dragostei si a jertfirii (de sine) aratata in Hristos. Toti avem pregatit un pahar pe care alegem sa il sorbim pana la fund partial sau deloc. Si suntem intariti cand alegem sa o facem de dragul lui Hristos.


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

14/03/13 17:34

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Da. Daca nu ierti...intrebare asta cand iti provoaca o adevarata furtuna sufleteasca...asa ca iertarea te elibereaza de chinuitoarea intrebare cand...practic...iertarea iti face tie bine...nu l scuteste pe celalalt de plata lui. Chiar daca dusmanul se pocaieste, constiinta sa va fi propriul judecator.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/03/13 17:59

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

Oblio a scris:

Asa e, dar se pune intrebarea... cand? Unora le este oferita indreptatirea in aceasta viata mai mult, altora mai putin dar (probabil ca) spre o cinste/rasplata mai mare in Cer. Fiecaruia dupa cum poate duce.

La fel si in cazul celor nedrepti, unii platesc nedreptatile acum dar astfel ajung fara ele in Cer, si invers... cel ce nu are ochi si urechi pentru chemarea "Cerului" este lasat sa se bucure in nedreptatile sale aici dar va fi cantarit cu ele la judecata.

De aceea se recomanda a primi nedreptatile mai degraba ca pe incercari, ca pe o "scara" (ocazie) pusa in calea credinciosului, spre a urca cat mai sus. Asa putem urma si noi calea dragostei si a jertfirii (de sine) aratata in Hristos. Toti avem pregatit un pahar pe care alegem sa il sorbim pana la fund partial sau deloc. Si suntem intariti cand alegem sa o facem de dragul lui Hristos.


Nu crezi ca Dumnezeu isi doreste ca toti oamenii sa devina copii ai Sai? In Harul Sau nemarginit si in indurarea Sa cea mare, chiar si batjocoritorii copiilor Sai pot deveni copii ai Sai.Eu cred ca Dumnezeu le va acorda tuturor sanse egale.De multe ori chiar si copiii gresesc si batjocoresc, dar e mai greu sa-si vada barna, pentru ca "statutul" le este favorabil, adica profita, pe "romaneste".

Ultima modificare de Roxana (14/03/13 21:19)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


14/03/13 21:18

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Sigur ca, atat cat traiesc viata aceasta pamanteasca, toti pacatosii au sanse egale la mantuire. Dumnezeu insa investeste  harul Sau atunci cand omul e pregatit sa aprecieze si sa primeasca adevarul si mantuirea Sa, si stie cand si cum trebuie "vanat" acest moment, indiferent de cat rau a facut inainte cand era ignorant.

Dar eu am mai vizat si un alt aspect, acela al rasplatei celor mantuiti, care va fi alta in cer si nu aceiasi pentru fiecare.
Credinta ramane singura conditie pentru a intra in mantuire. Dar marimea credinteieste cea care justifica locul rezervat de Tatal fiecaruia in Cer. Marimea credintei este oglindita in fapte ce se regasesc si in suferintele si nedreptatile indurate in duhul acestei credinte. Cei mai vrednici vor primi locuri de cinste in cer, dar de regula acestia iubesc si sufera/indura nedreptati mai multe pe pamant.

Acum, daca unii sufera pe drept ispasind din pacate altii indura pe nedrept spre slava viitoare. Rezulta ca nu intotdeauna stim de ce trebuie sa sufere cineva, pentru ca nu putem noi sti/cantari nici cat a primit si nici cat de bine a folosit ori risipit din talantii Tatalui.

Oricum ar fi tot multumiri trebuiesc aduse Domnului, fiindca prezenta încercarilor in viata noastra reflecta grija Sa fata de noi. Cei ce huzuresc in nedreptatile lor sunt intr-un mare semn de intrebare, desi pot si acestia sa fie loviti intr-o zi si sa decada spre a lor trezire.


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

20/03/13 09:25

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10

march a scris:

Adevarat= prescurarea numelui Adelina Vărat


Nu stiu cine este persoana, dar m-a amuzat definitia ta. :D (Sper ca nu este cine stie ce celebritate si sa ma fac de ras ca nu am auzit de ea. :P)


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

22/03/13 14:44

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12
Nu, e idee venita pe moment :D
Asta era si ideea, sa amuze.

Ultima modificare de march (24/03/13 21:39)


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

24/03/13 21:35

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

march a scris:



Sperior


Ai vrut sa spui superior? Sau asa ai vrut cum ai scris?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/06/13 12:33

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

adriana a scris:


De ce Marta este atat de blamata in predici?


La ce te referi, poti sa detaliezi?


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


16/07/13 10:13

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
La faptul ca e trecuta la rubrica "asa nu".

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

21/07/13 22:32

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Pai nu ti se pare normal?
Oamenii umbla "prin vedere", in schimb Singurul care cunoaste si cerceteaza inimile este Dumnezeu! O viata plina de slujire nu este acelasi lucru in ochii Domnului cu o viata daruita Lui din dragoste.
Nu oricine iubeste atat de mult incat sa-si puna inima la picioarele Lui ca El sa calce pe ea, cati dintre slujitori mai stau la picioarele Lui sa-i stearga picioarele cu lacrimi de iubire si durere si sa accepte invatatura Lui cu sete?


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


22/07/13 08:19

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

Roxana a scris:

Pai nu ti se pare normal?

Mie nu. Slujirea are și ea o parte importantă. În acel context este vorba de priorități, după părerea mea.

Roxana a scris:

Nu oricine iubeste atat de mult incat sa-si puna inima la picioarele Lui ca El sa calce pe ea

Nu știu cât de mult ai avut ocazia să slujești în mod practic (cu mopul în mână,"la cratiță" etc. ). Crede-mă că uneori acolo abia vezi devotamentul și umilința credincioșilor în fața lui Dumnezeu. Asta o spun din puțina mea experiență. :)

Roxana a scris:

cati dintre slujitori mai stau la picioarele Lui sa-i stearga picioarele cu lacrimi de iubire si durere si sa accepte invatatura Lui cu sete?

Prea puțini. Cei mai mulți sunt prefăcuți, care se simt prea importanți să facă lucrurile mărunte, dar necesare unei vieți de slujire. Domnul să ne ajute la asta!


_______________________________________
His grace is enough!

22/07/13 13:19

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Si eu tot din experienta vorbeam Andreea, altfel nu imi permiteam sa ma dau cu parerea.Chiar daca am plecat de foarte de sus, am renunt la tot ca sa ajung la slujirea de jos ca sa invat adevarata dragoste si smerenie.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


22/07/13 15:23

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Roxana a scris:

Pai nu ti se pare normal?
Oamenii umbla "prin vedere", in schimb Singurul care cunoaste si cerceteaza inimile este Dumnezeu! O viata plina de slujire nu este acelasi lucru in ochii Domnului cu o viata daruita Lui din dragoste.
Nu oricine iubeste atat de mult incat sa-si puna inima la picioarele Lui ca El sa calce pe ea, cati dintre slujitori mai stau la picioarele Lui sa-i stearga picioarele cu lacrimi de iubire si durere si sa accepte invatatura Lui cu sete?

Nu.
Marta poate fi si un model de urmat la unele capitole. Dintr un punct de vedere(ca temperament)eu o vad asemanandu se cu Petru.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/07/13 18:27

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
De urmat la ce capitole? Nu inteleg ce vrei sa spui. Ce treaba are temperamentul?
Modelul crestinilor de urmat este Isus Hristos, iar temperamentul El il poate schimba atata timp cat ne lasam modelati de Duhul Sfant. Viata schimbata inseamna El in noi din toate punctele de vedere.


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


22/07/13 18:31

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Vedem prea diferit lucrurile si nu are sens sa discutam impreuna si sa ne intelegem separat.

Ultima modificare de adriana (23/07/13 07:21)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/07/13 21:13

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
invitatie ( speciala sau nu ) la http://www.tanarcrestin.net/forum/viewf ... 60&p=1 ;) .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

22/07/13 21:48

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08

Andreea a scris:



Ce băutură (suc/apa/limonadă :P ) consumi cel mai des?


Acum am vazut intrebarea si tin sa raspund :D




Ginger beer e cea mai buna. Pe nedrept ii zice "beer", e de fapt suc de ghimbir cu miere (in varianta "eco"), dar si cel comercial e foarte bun. Mountain dew are cel mai mare % de cofeina intre sucuri, deci e o alternativa.
http://www.oldjamaicagingerbeer.com/products/1

Ultima modificare de edi.theraven (20/08/13 09:13)


20/08/13 09:02

Site web  
Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net