TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/COMENTARII Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04

april a scris:


Subiect pentru comentariile adiacente subiectelor de la acest topic.

Daca aveti intrebari sau comentarii legate de anumite mesaje ale celorlalti, care nu au legatura cu subiectul, sunteti invitati sa le discutati aici.
Multumesc.


01/11/11 18:04

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

jezzy a scris:

Am gasit chestii destul de interesante si ...noi(pentru mine).De exemplu, habar n-aveam ca nu se face sa ii spui unei doamne in varsta ca arata bine pentru varsta ei/trebuie sa fi fost frumoasa cand a fost tanara, daca nu vrei sa iti raspunda ca si tu trebuie sa fi fost un copil simpatic inainte sa inveti sa vorbesti :D Eu chiar credeam ca erau complimente.
Si, in general, contine chestii utile.

poti spune despre o doamna in varsta ca arata bine pt varsta ei altcuiva, nu persoanei respective :), numai sa nu i se transmita mesajul :D

faza cu copilul simpatic n-o stiam, dar o stiu acum :). cand oi ajunge o doamna mai in varsta o sa am ce replica :))))


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/11/11 14:13

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

anomis a scris:

Oupsi, nici eu nu o stiam pe asta. Eu mai obisnuiesc sa zic ca si eu mi-as dori sa arat asa bine la 40, de ex. E si asta gresit?

Capitolul din care am citat se numea "Nu insistati pe aspectul fizic", deci se pare ca aducand in discutie fizicul cuiva nu prea e o forma civilizata de conversatie, deoarece concentreaza atentia aspura unor aspecte superficiale, si nu asupra persoanei ca intreg.Cica nu-i bine nici sa ii spui pur si simplu cuiva: "Arati fantastic!"
Bine, acum depinde si cui i-o zici.Nu cred ca se refera regulile astea la familie si prietenii apropiati.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

08/11/11 10:08

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
april, sa stii ca si mie mi-a trecut prin cap sa retin raspunsul doamnei mai in varsta, dar cum eu sunt uituca... :D

Asa cred si eu jezzy, ca intre cei apropiati e in regula. Oricum, prietenele te intreaba mereu daca au slabit sau s-au ingrasat... deci, da. :D

Insa am intrat la Comentarii cu un alt scop. Imi place mult poezia ce ai postat-o la Poezia zilei, jezzy, cea a Magdei Ianos(daca am retinut bine numele). Este superba, poezia mea preferata din ultimul timp. :)

Ultima modificare de anomis (10/11/11 11:50)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

10/11/11 11:49

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

anomis a scris:

... Imi place mult poezia ce ai postat-o la Poezia zilei, jezzy, cea a Magdei Ianos(daca am retinut bine numele). Este superba,....


Subscriu. :)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

10/11/11 17:30

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

edi.theraven a scris:

Nimic nu e intamplator - koontz

A doua odisee - clarke

magicienii - priest christopher

Armele din avalon - zelazny

Dissocated states - leondard simon

nu le amesteci :) ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/11/11 21:08

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Nu :) De exemplu odiseea o am deja la jumatate si o termin intr'o zi :D ultima e in engeza, deci e cam long term :D si magicienii cu cea de koontz le citesc in paralel.

18/11/11 21:11

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

anomis a scris:

Eram in dubii daca sa postez ce citesc sau nu, dar in urma acestei carti, am inteles ca daca spui public ca faci ceva, iti iei un angajament, te simti obligat sa duci la bun sfarsit ce ai zis ca faci. Deci... sa vedem. :)

Sa te mai intrebam daca ai terminat? :D


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/11/11 06:42

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Sincer, inca nu. Sunt abia la jumatate. Eu sunt genul careia ii plac cartile de tip beletristic. Cu un nene sau o tanti care pleaca dintr-un punct si ajunge in altul. Pe acelea le termin in cateva ore. :D

Dar cartile de psihologie-cum este cea prezenta, sau alte tipuri care presupun asimilarea de informatii pe termen lung, sunt mai grele pentru mine, dintr-o cauza foarte simpla: de multe ori, citesc superficial, sau cum i se mai spune pe verticala.  Deci, mai e pana termin cartea asta, pentru ca o citesc incet, ca la final sa nu fiu mai proasta decat eram cand am inceput s-o citesc, vorba cuiva. :D


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

29/11/11 23:16

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
FiicaDeRege, imi place mult cartea :)

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/12/11 07:32

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Roxana, multumesc. Si de ce ti-a placut?
Old Traian, ai citit cartea "Lucrari si mai mari" de Bonnke? Daca da, cum ti s-a parut?


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

10/12/11 23:50

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu am citit-o si nici nu o am. Daca ai citit-o cum ti s-a parut?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

11/12/11 00:10

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Aaa, am vazut ca la semnatura il ai mentionat pe Bonnke, si de asta te-am intrebat.

_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

11/12/11 00:13

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08

Tanara crestina a scris:

The Lost Art of True Beauty de Leslie Ludy

Cum e? Mie imi place foarte mult de Leslie.


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

15/12/11 17:01

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

FiicaDeRege a scris:

Roxana, multumesc. Si de ce ti-a placut?


Mi-a placut pentru ca m-a facut sa apreciez muuult mai mult fiecare bucatica de mancare pe care o bag in gura, m-a facut sa apreciez muuult mai mult Biblia/Bibliile pe care le pot tine in brate si pot sa citesc din ele oricand, pot aduce oameni la Domnul fara sa-mi fie frica ca voi trai tot restul vietii in inchisoare si-mi pot pierde familia, am aflat multe lucruri noi legate de comunism/religie, m-a facut sa realizez ca acele momente in care ma tavaleam pe jos de durere din cauza necazurile nu au fost nimic in comparatie cu ce au avut de ""tras"" altii...


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


15/12/11 21:33

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Tanara crestina a scris:

The Lost Art of True Beauty de Leslie Ludy


FiicaDeRege a scris:

Cum e? Mie imi place foarte mult de Leslie.


Foarte buna. Am primit-o cadou de la una din cele mai bune prietene d-ale mele, care chiar a fost plecata vara asta la Ellerslie ( tabara infiintata de Eric si Leslie Ludy ). Inchipuie-ti, a fost minunat.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

16/12/11 19:56

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Pfoai. Ce faiiiiin! Tare mi-ar placea si mie o astfel de experienta. :)

_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

16/12/11 20:03

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Si mie. Dar m-am bucurat in bucuria lor si mi-au povestit si cum a fost pe acolo. Evident, ceva ce nu experimentezi prea des.

Ultima modificare de Tanara crestina (16/12/11 23:45)


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

16/12/11 23:45

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Tanara crestina, dar nu asa se comporta un crestin adevarat? De ce ar trebui sa facem o echipa si sa incercam sa traim precum Domnul? Sa facem lucrurile precum Isus ar trebui sa ne dorim in fiecare clipa a vietii..ma rog, sa incercam :)

Ultima modificare de Roxana (17/12/11 08:32)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


17/12/11 08:31

   
junia
membru

Inregistat: 18/09/11
Dar TanaraCrestina, de ce mai avem Duhul Sfant in noi? Nu ca sa ne calauzeasca la fiecare pas?
Este adevarat ca trairea asemenea Domnului Isus lasa mult de dorit din partea multora, dar daca nu exista cercetare personala si dorinta de traire sub calauzirea Duhului Sfant, o fraza nu va produce nimic de lunga durata.
Eu consider ca o persoana care doreste sa aduca slava lui Dumnezeu prin deciziile pe care le ia, ar trebui mai degraba sa se lase calauzit de Duhul Sfant si sa memoreze Cuvantul, asa cum se spune in Ps 119:11.


_______________________________________
"Noi stim ca toate lucrurile lucreaza împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu!"

17/12/11 22:55

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Comentariile mele le gasiti in topicul respectiv. :)

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

18/12/11 01:26

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Edi, ma uimesti cu versurile. Tine-o tot asa. (*)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/12/11 22:15)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/12/11 22:15

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Multumesc :) scriam mai mult inainte :)
"Poetii sunt nerusinati fata de intamplarile lor : ei le exploateaza."

                             -Friedrich Nietzsche


22/12/11 22:51

Site web  
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Sa intelegem ca sunt mai putine intamplari acum de exploatat? :D

_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

22/12/11 23:11

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

antonela a scris:

"Atributele lui Dumnezeu", vol. 1 - A. W. Tozer


Una din cele mai bune carti pe care le=am citit pana in prezent. Recomand cu caldura ambele volume.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

28/12/11 23:50

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net