TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Ortodoxia Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
La acest subiect se poate discuta despre ortodoxie, credinta, traditii, diferente fata de alte confesiuni, valori spirituale, greseli.
In cazul in care exista subiecte dedicate pentru anumite aspecte ale ortodoxiei,(ex. botezul pruncilor, etc) se va discuta detaliat la acel subiect, iar aici doar partea generala.

Spor la cunoasterea ortodoxiei! :D

31/10/11 19:11

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Mie una mi-ar placea sa aflu cat mai multe despre istorie/formarea Bisericii Ortodoxe, mai ales ca o buan perioada din viata am trait cu ideea ca este Biserica Mama, iar toate celelalte sunt secte.

01/11/11 06:15

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Eu zic ca aceiasi Mama de altadat traieste si azi, doar ca nu este reprezentata de o denominatiune ci se identifica in traitorii sinceri. Este adevarat ca multi dintre ortodocsi nu sunt practicanti (crestini doar cu numele), dar si printre crestinii care o practica (aici includ si pe cei din alte denominatiuni)sunt cei ce manifesta o credinta mentala dar nu si simtitoare. Acest mod de a crede nu-l consider a fi deplin ci ma face sa-l vad asemenea cu trairea dupa lege si nu dupa har.
  Cred ca exista si azi ortodoxie (credinta cea dreapta) dar se regaseste nu intr-o anume confesiune ci in crestinul care IUBESTE, si iubeste nu declarativ pentru ca este o porunca in acest sens ci pentru ca inima sa nu poate simti alt sentiment care sa domine (mai ales dupa ce a aflat cum a murit Hristos si pentru cine). Oricine cauta sa traiasca in Iubire asemeni lui Hristos primeste acest har.
  Modul "ortodox" de a trai nu trateaza cu dispret convingerile care pot fi gresite, ci cu ingaduinta ca si Isus care nu a cautat sa corecteze convingerile gresite ale partidelor (sectelor) din acea perioada, ci a cautat sa ofere un exemplu personal de traire sincera pentru Dumnezeu si aproapele, in contrast cu fatarnicia care afiseaza o traire dupa litera Legii si se manifesta strain de spiritul ei.

Ultima modificare de Oblio (01/11/11 13:57)

01/11/11 13:53

Old
Moderator

Eu  cred ca putem vorbi, atat despre credinta cea dreapta cum ai spus tu, cat si despre ortodoxie, asa cum este in realitate; in unele cazuri: "din fericire", iar in altele "din pacate".

08/11/11 20:13

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

FiicaDeRege a scris:

Este vreun subiect despre denominatia "Oastea Domnului"?

Oldie a scris:

Intr-un fel sunt ortodocsi.

Cum adica? Eu am inteles ca sunt un fel de hibrid intre ortodoxie si neoprotestantism.

09/11/11 22:55

Old
Moderator

Eu cred ca e o miscare de trezire , de reforma a bisericii ortodoxe. Cei mai multi nu rup legatura cu ortodoxia. Sunt recunoscuti de patriarhia ortodoxa.

Exista o ramura destul de marunta, numiti "Ostasii Domnului" nu "Oastea Domnului".

"Ostasii Domnului" (doar acestia) la nivel de grup, au rupt legatura cu ortodoxia.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/11/11 23:20)

09/11/11 23:18

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Deci "Ostasii Domnului" si "Oastea Domnului" sunt doua lucruri diferite?

10/11/11 12:01

Old
Moderator

Da si nu. :)

Nu, pentru ca cei din "Oastea Domnului" se numesc "ostasi", si da, pentru ca exista si organizatia "Ostasii Domnului", care se aseamana cu oastea, dar are si principii diferite. In plus, astia nu mai tin legatura cu BOR, nici nu sunt recunoscuti ca fiind ai lor. Astia au cladire separata, dar doctrina cam confuza. La un moment dat, un preot catolic le oficia euharistia (Cina Domnului).

11/11/11 06:38

Oblio
membru

OLD TRAIAN a scris:

Eu  cred ca putem vorbi, atat despre credinta cea dreapta cum ai spus tu, cat si despre ortodoxie, asa cum este in realitate; in unele cazuri: "din fericire", iar in altele "din pacate".

Sigur, nu am vrut sa iau apararea nimanui, ci cautam sa privesc obiectiv asupra limitarilor ori prejudecatilor omului (individual deci)care nu pot fi inlaturate de o doctrina mai aproape de adevar ori mai indepartata ci, poate prin adoptarea unei atitudini (inimi) sincere, traitoare dupa chemarea Evangheliei, mai presus de chemarile unei convingeri confesionale.

Dar mai facut curios...
  Ce exemple de cazuri pe care le-ai incadra la "din fericire" cunosti in ortodoxism? (ca sa incepem cu ceva lucruri frumoase :))

Ultima modificare de Oblio (19/12/11 02:31)

19/12/11 02:28

Old
Moderator

"Dreapta credinta" ma refeream la ce ai spus si tu , ca este nonconfesionala.

"Ortodoxia" m-am referit la confesiunea ortoxoxa.
Di fericire pentru ca au pastrat si revendicat scrierile parintilor si scriitorilor bisericesti, si de asemenea au ganditori de marca, profunzi.
Daca ar fi sa numesc cativa de la noi, destul de actuali: Atanasie Negoita, Staniloaie, Tutea, sau de la vecinii nostri Breanceaninov.
De asemenea este laudabil faptul ca au reinceput actiunile sociale, pe care le-au abandonat complet in perioada comunista.

ceea ce e "din  pacate" e ca au prea multa forma si prea putina viata.

19/12/11 11:41

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Am vazut la subiectul cu iertarea si mi-a atras atentia.Spunea Roxana ca "preotul fiind urmasul apostolilor, poate sa ierte pacatele".Sunt curioasa de ce cred preotii ca sunt urmasii apostolilor.Adica pe ce se bazeaza?Si de ce doar ei si nu toata lumea?

09/02/12 09:40

Old
Moderator

Te referi la preotii ortodocsi sau la cei catolici?

09/02/12 09:46

jezzy
membru

Suntem la subiectul ortodoxia, nu? :D

09/02/12 09:46

Old
Moderator

Aha, ok. Ei se aseamana mult, pentru ca ortodoxia vine din catolicism, de la marea schisma, din 1054.

09/02/12 09:48

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Sunt curioasa de ce cred preotii ca sunt urmasii apostolilor.Adica pe ce se bazeaza?Si de ce doar ei si nu toata lumea?

Se bazeaza pe punerea mainilor sau hirotonire. Iar acest lucru s-a petrecut de la o generatie la alta de episcopi si preoti. Prin aceasta hirotonire omul primeste Duhul Sfant si harul preotiei.

09/02/12 11:03

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Dar asta nu ar insemna ca decat prin hirotonire se primeste Duhul Sfant?

09/02/12 11:04

Site web  
jezzy
membru

Deci, ca sa inteleg, preotii considera ca ei sunt singurii care au Duhul Sfant?
Si cand am intrebat pe ce se bazeaza, ma refeream si la baza biblica.Adica unde in Biblie scrie ca Duhul Sfant se primeste asa?

09/02/12 13:15

Oblio
membru

Nu cred sa sustina ca Duhul Sfant este doar la ei ci ca harul preotiei si invocarea Duhului Sfant pentru investire de noi preoti se face cu rugaciunea celor existenti si "punerea mainilor" (harurile Duhului Sfant sunt mai multe si nu necesita intotdeauna un ritual)

Baza biblica pentru cererea ta... Fapte 8:14-17; 13:1-3; 20:28; 1Timotei 4:14; 2Timotei 1:6.

Ultima modificare de Oblio (09/02/12 14:51)

09/02/12 14:49

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Oblio are dreptate.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatur ... reotia.htm

09/02/12 15:15

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Eu cred ca ar trebui facuta distinctia intre prezenta Duhului Sfant in cineva si prezenta darurilor Sale.

09/02/12 15:17

Site web  
Oblio
membru

"Duhul Sfant" este un termen folosit atat pentru un anume har cat si pentru Sursa comuna din care izvorasc acestea.
  Duhul Sfant, in toata plenitudinea sa, nu s-a regasit si nu se regaseste la nici un om afara de Singurul Nascut din Tatal, Cel caruia Duhul Tatalui nu a fost dat cu masura.

09/02/12 15:31

Oblio
membru

Oblio a scris:

... observam ca Filip boteza si facea minuni in Samaria, nu? De ce, pentru ungerea cu Duh Sfant, a trebuit sa vina Petru si Ioan? Din ce motiv nu a facut-o Filip?

Old a scris:

Pentru ca nu avea "darul" ca cei pentru care se roaga sa primeasca Duhul Sfant, sau poate nu stia despre asta.

Ca nu stia, imi pare un argument fortat. Ca nu avea "darul" evidentiaza tocmai faptul ca, nefiind apostol (in versete nu este vorba de Filip apostolul), si fiind binecuvantat de apostoli sa slujeasca in biserica doar ca diacon, probabil aceasta slujire nu o ingaduia si pe aceea de a chema/invoca Duhul asupra altora.

Old a scris:

Nu cumva se aplica aici proverbul cu un orb care calauzeste pe un alt orb?

Oblio a scris:

Cel ce cauta cu inima sincera nu mai este un simplu orb, chiar nestiutor fiind.

Old  a scris:

Nu e un simplu orb, ci e un orb mai special, dar unor astfel de oameni, sinceri, cautatori Domnul le spune aceasta zicatoare. "Lasati-i: sunt niste calauze oarbe; si cand un orb calauzeste pe un alt orb, vor cadea amandoi in groapa." (Mat.15:14) 

Exact asta le spune: voi sunteti orbi(pentru ca nu cunoasteti), , niste orbi mai speciali; deci, nu este folositor sa va duceti dupa indrumarea altor orbi.

Oblio a scris:

Prin indemnul pe care il are a castigat deja sprijin si protectie, el nu mai este singur ci va fi calauzit prin grija Tatalui care nu-si paraseste niciodata fii Sai.

Old a scris:

Asta-i altceva. Ca Dumnezeu il va calauzi prin providenta sa pe un astfel de om; sau poate in alt mod, dar nu prin alt orb.

La providenta de care ai vorbit ma gandeam si eu, numai ca uneori ea se manifesta in moduri neasteptate ori aparent de neinteles.
  Daca tot ai vorbit de orbii care pot conduce la caderea altora, poti sa te explici putin? Te referi la preotii ortodocsi in general sau la cei care au slabiciuni personale si smintesc prin trairea lor pe cei mai slabi in credinta?

Oblio a scris:

Ma refer la ierarhiile care slujesc Bisericii lui isus Hristos si care au fost instituite de Apostoli. Crezi ca preotii/pastorii care sunt pusi peste noi nu merita supunere/ascultare doar pentru ca suntem la fel de importanti in fata Tatalui?

Old a scris:

Asta-i altceva, si e important si acest subiect, dar nu vreau sa ne departam de topic. Chestia asta o putem dezbate la locul potrivit, si e bine de vazut ce slujba au inteles apostolii ca sunt necesare pentru biserica si cum se regasesc astazi.

Sper ca suntem in locul potrivit. Poti evidentia aceste diferente?

Oblio a scris:

S-a intamplat si la inceput (vezi Iuda Iscarioteanul care a avut si el darul vindecarilor sau ratacirile unora pomeniti de Pavel), se intampla si azi. Si nu doar intr-o confesiune. Nu pot spune daca Dumnezeu mai ingaduie dintre acestia fara sa-i si descopere, dar daca-i ingaduie stie El de ce o face.

Old a scris:

Tu ai adus exemplul :D.

Unul ca Iuda, sau ca Anania a avut succesori care sa aiba haruri?

stii ce se profeteste despre fapta lui iuda? "locuinta sa-i ramana pustie..." Adica, fara urmasi.

Iuda a propovaduit odata cu ceilalti apostoli despre Imparatia lui Dumnezeu si a facut vindecari. Faptul ca mai apoi a cazut nu a inseamnat ca Isus nu putea pune Duhul Sfant asupra celui ce avea sa se lase mai tarziu stapanit de duhul lui satan. Dar cat timp a avut acel Duh a infaptuit dupa cum ii dadea Duhul, chiar daca in mintea sa exista indoiala si mergea ca un orb alaturi de Mesia. Totul s-a terminat cand a luat o hotarare constienta si impotrivitoare Celui ce are Duhul.

LE: Despre Anania nu am pomenit (si nici Biblia nu spune) ca ar fi avut/primit Darul. El se pare ca nu servea in Biserica Crestina pe post de Episcop, iar in dreptul sau nu discutam de statutul de Apostol. Deci nu se pune problema de a fi primit si transmis altora Harul binecuvantarilor in functii pentru Biserica Crestina. Iuda, la randul sau, nu a fost trimis sa instituie biserici si sa numeasca pastori pentru ele. A avut darul de a vindeca si a face cunoscuta vestea Imparatiei. Daca a folosit harul vindecarilor este posibil sa fi adus asupra unora si credinta in Cel care i-a insuflat acel dar (vindeca in numele lui Isus, nu?). Ca cei ce ajung sa cada nu li se mai pomeneste numele in lauda este altceva.

Probabil intelegem succesiunea in mod diferit pentru ca eu nu o leg de renumele purtat, iar daca unii cad de la credinta, ceea ce Duhul a realizat prin ei nu se "dizolva" odata cu pierderea celui prin care a fost "hranit" cineva, pentru ca tine de Duhul nu de persoana umana prin care lucreaza.

Ultima modificare de Oblio (22/02/12 22:01)

16/02/12 20:50

Old
Moderator

Oblio a scris:

Ca nu stia, imi pare un argument fortat.

Nu-i argument ci-i prezumtie.

Oblio a scris:

Ca nu avea "darul" evidentiaza tocmai faptul ca, nefiind apostol (in versete nu este vorba de Filip apostolul), si fiind binecuvantat de apostoli sa slujeasca in biserica doar ca diacon, probabil aceasta slujire nu o ingaduia si pe aceea de a chema/invoca Duhul asupra altora.

Diaconia presupunea administrarea ajutoarelor , si totusi el predica in loc unde nu este biserica; deci asta-i intr-un fel appostolie.

Oblio a scris:

Prin indemnul pe care il are a castigat deja sprijin si protectie, el nu mai este singur ci va fi calauzit prin grija Tatalui care nu-si paraseste niciodata fii Sai.

Daca-i in grija Tatalui, atunci inseamna ca harul se transmite si fara continuitatea prin duhovnic.

Old a scris:

Asta-i altceva. Ca Dumnezeu il va calauzi prin providenta sa pe un astfel de om; sau poate in alt mod, dar nu prin alt orb.

Oblio a scris:

La providenta de care ai vorbit ma gandeam si eu, numai ca uneori ea se manifesta in moduri neasteptate ori aparent de neinteles.

Un fel de ; "nebanuite sunt caile Domnului..." :D

In ce priveste calauzirea prin orbi Domnul Iisus a zis: "Lasati-i sunt niste calauze oarbe..." Nu zice :urmati-i".

Oblio a scris:

Daca tot ai vorbit de orbii care pot conduce la caderea altora, poti sa te explici putin? Te referi la preotii ortodocsi in general sau la cei care au slabiciuni personale si smintesc prin trairea lor pe cei mai slabi in credinta?

Nu ma refer la cineva anume, ci la oricine este nedemn de Dumnezeu. Nu poti spune ca Dumnezeu falimenteaza. Poate sa lucreze cu ei, sau fara ei.

Dupa exilul babilonian, Dumnezeu a pastrat spita mesianica, dar nu prin succesiune!
acolo pare ca se pierde, iar apoi apare in Iisus Hristos.(din acelasi neama, fara sa se foloseasca de verigi intermediare); asta in ce priveste spita regala. In ce priveste preotia, nu se mai pastreaza nici macar semintia ci se trece de la semintia lui Levi la cea a lui Iuda.

Oblio a scris:

Ma refer la ierarhiile care slujesc Bisericii lui isus Hristos si care au fost instituite de Apostoli. Crezi ca preotii/pastorii care sunt pusi peste noi nu merita supunere/ascultare doar pentru ca suntem la fel de importanti in fata Tatalui?

Preotii si pastorii sunt slujbe diferite chiar si in terminologie. Pastor este echivalentul pentru episcop. " Sa pastoriti turma lui dumnezeu peste care v-a pus Duhul Sfant episcopi..."

Temenul batran in ortodoxie se traduce cu preot, dar nu este acelasi lucru.

Trecand peste asta, acuma depinde ce intelegi prin ascultare. Preotul iti va spune de exemplu sa nu mergi la pocaiti, sa nu te botezi, ca-s eretici. la asta te referi cand zici de ascultare? Sau ca zice: "sa nu injuri", si tu il asculti. Daca stim la ce te referi cu ascultare putem stabili mai clar.

Old a scris:

...ce slujba au inteles apostolii ca sunt necesare pentru biserica si cum se regasesc astazi.

Oblio a scris:

Sper ca suntem in locul potrivit. Poti evidentia aceste diferente?

Exact ce avem in Biblie. Si astea sunt pentru functionare, nu pentru titularizare.
Nu detaliez, ca ai si tu Biblia.
Daca era vorba de titularizare mai trecea si femeia de serviciu, si electricianul, si mecanicul de intretinere.

Oblio a scris:

S-a intamplat si la inceput (vezi Iuda Iscarioteanul care a avut si el darul vindecarilor sau ratacirile unora pomeniti de Pavel), se intampla si azi. Si nu doar intr-o confesiune. Nu pot spune daca Dumnezeu mai ingaduie dintre acestia fara sa-i si descopere, dar daca-i ingaduie stie El de ce o face.

Exact, dar asta nu-l face pe cel ce a auzit evanghelia de la Iuda sa se faca succesorul lui Iuda, el nu are legatura cu Iuda, care a fost postasul intre Iisus si respectivul om care a crezut.

Am primit mai multe scrisori de la parintii mei, in copilarie, pentru ca nu prea am fost aproape de ei, si nu era telefonia mobila, dar nu m-a interesat succesiunea postasilor, ci mesajul scrisorii.

Treaba postasului era doar sa aduca scrisoarea, sa nu o piarda, sa nu o falsifice.

oblio a scris:

Probabil intelegem succesiunea in mod diferit pentru ca eu nu o leg de renumele purtat, iar daca unii cad de la credinta, ceea ce Duhul a realizat prin ei nu se "dizolva" odata cu pierderea celui prin care a fost "hranit" cineva, pentru ca tine de Duhul nu de persoana umana prin care lucreaza.

Diferit, dar uite ca la fel. Noi ne bazam pe lucrarea Duhului, iar nu pe ceea ce sunt oamenii. Atunci de ce mai amestecam succesiunea?

E un lant ce nu tine pentru ca are verigi putrezite. Daca vrei sa tragi mantuirea in final, cu acest lant, vei vedea ca ramai in mana cu o mica bucata din lant.

13/03/12 13:47

Oblio
membru

Old a scris:

Diaconia presupunea administrarea ajutoarelor , si totusi el predica in loc unde nu este biserica; deci asta-i intr-un fel appostolie.

Apostolia cred eu ca presupune nu doar a fi trimis/insarcinat cu misiunea de a vesti Evanghelia ci si daruit cu anumite puteri direct de Isus. In afara de cei 12 (includ pe Matia care este un caz ceva mai particular fiind incuviintat de Domnul prin intermediul sortilor conf. Fapte 1:24) mai stiu sa fie numiti Apostoli ( tot prin numire directa) Pavel si Barnaba, vezi Fapte 13:2...
"Pe când slujeau Domnului şi posteau, Duhul Sfânt a zis: „Puneţi-Mi deoparte pe Barnaba şi pe Saul, pentru lucrarea la care i-am chemat."

Pe Filip l-as numi vestitor al evangheliei (ucenic insarcinat sa propovaduiasca pe Isus). El savarseste unelel lucrari identice cu ale apostolilor dar apostolul era trimis nu doar sa aduca la cunostinta Evanghelia si sa boteze (cu apa), ci erau insuflati si cu puterea de a face minuni cum am mai spus...
Semnele unui apostol le-aţi avut printre voi în toată răbdarea, prin semne, puteri şi minuni care au fost făcute între voi.  (2Corinteni 12:12)

Mai mult, deduc ca, tot asa si calitatea de a invoca/cere coborarea Duhului Sfant dupa cum am vazut, specifica la apostoli, nu era daruita atunci oricum si oricui pentru a se evita inselarea, autoincredintarea individuala (pretentia unora) ce puteau aduce ratacire si naste haos/confuzie asupra adevarului.

De aici deduc ca, succesiunea are doua forme:
- una este cea legata de numirea (alegerea) Apostolilor direct de catre Isus (precum alegea Dumnezeu profetii in VT);
- a doua, cea bisericeasca, este lasata in grija mai marilor slujitori numiti de Apostoli, cei ce vor primi titlul de Episcopi (nu amintesc si celelalte slujiri din biserica pentru ca nu stiu daca au avut si imputerniciri succesorale).

Ultima modificare de Oblio (22/03/12 21:00)

22/03/12 20:59

didymus
membru

Inregistat: 03/02/13

jezzy a scris:

Am vazut la subiectul cu iertarea si mi-a atras atentia.Spunea Roxana ca "preotul fiind urmasul apostolilor, poate sa ierte pacatele".Sunt curioasa de ce cred preotii ca sunt urmasii apostolilor.Adica pe ce se bazeaza?Si de ce doar ei si nu toata lumea?

Se bazează pe dogma "continuităţii apostolice", dogmă fără nicio bază scripturistică. Căci preoţii nu sunt apostoli, iar apostolii n-au fost preoţi şi nici n-au ordinat preoţi.

06/02/13 07:47

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la